Рішення від 23.01.2026 по справі 120/14533/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2026 р. Справа № 120/14533/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши в м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

15.10.2025 поштою до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про:

- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 025550012149 від 01.05.2025 про відмову позивачу у достроковому призначенні пенсії відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового стажу позивача для призначення пенсії на пільгових умовах періоди проходження військової служби по мобілізації з 03.03.2022 по 23.10.2023, з розрахунку ? один місяць служби за три місяці, також страхового стажу періоду навчання в аспірантурі за державним замовленням з відривом від виробництва в Вінницькому національному аграрному Університеті з 14.09.2018 до 31.03.2023, згідно записів в трудовій книжці та повторно розглянути заяву позивача про дострокове призначення пенсії відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із врахуванням вказаного страхового стажу.

Ухвалою суду від 20.10.2025 вказану позовну заяву залишено без руху, водночас позивачу встановлено 10-денний строк з дня вручення (отримання) копії ухвали для усунення виявлених судом недоліків, а саме уточнення суб'єктного складу відповідачів або ж заявлених позовних вимог.

30.10.2025 поштою до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, якою позивач уточнив позовні вимоги та просить суд:

- визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за № 025550012149 від 01.05.2025 про відмову позивачу у достроковому призначенні пенсії відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу позивача для призначення пенсії на пільгових умовах періоди проходження військової служби по мобілізації з 03.03.2022 по 23.10.2023, з розрахунку ? один місяць служби за три місяці, також страхового стажу періоду навчання в аспірантурі за державним замовленням з відривом від виробництва в Вінницькому національному аграрному Університеті з 14.09.2018 до 31.03.2023, згідно записів в трудовій книжці та повторно розглянути заяву позивача про дострокове призначення пенсії відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із врахуванням вказаного страхового стажу.

Ухвалою суду від 04.11.2025 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У встановлений судом строк відповідач відзиву на позовну заяву не подав, хоча копія ухвали про відкриття провадження у справі була доставлена до його електронного кабінету в підсистемі "Електронний суд" 06.11.2025, що підтверджується відповідною довідкою.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Вивчивши матеріали справи та наявні у ній докази, суд встановив такі обставини.

24.04.2025 ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За принципом екстериторіальності заяву розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яким прийнято рішення за № 025550012149 від 01.05.2025 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком у зв'язку з відсутністю довідки про безпосередню участь в бойових діях та необхідного страхового стажу 25 років.

Позивач з вказаним рішенням відповідача не погоджується та вважає його протиправним, а тому звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд виходить з таких мотивів.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(далі - Закон № 1058-ІV).

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За змістом пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Отже, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV право на дострокову пенсію мають, зокрема, військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків.

Пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 визначає перелік документів, які подаються до заяви про призначення пенсії за віком. Підпункт 6 цього пункту вказує на документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком, серед яких:

довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій), або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації;

документи про проходження військової служби (служби);

посвідчення учасника бойових дій.

Судом встановлено, що на підтвердження права на призначення дострокової пенсії за віком та факту безпосередньої участі у заходах із забезпечення оборони України позивачем подано до пенсійного органу посвідчення учасника бойових дій № НОМЕР_1 від 03.07.2024, наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) № 301 від 24.10.2023, відповідно до якого позивача виключено зі списків особового складу та з усіх видів забезпечення з 24.10.2023, а також довідку № 1645/6/4995 від 12.09.2025, згідно з якою у період з 25.04.2022 по 31.05.2022 позивач брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-ХІІ) також установлено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з абз. 2 п. 1 ст. 8 Закону № 2011-ХІІ час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

За змістом статті 1 Закону України від 06.12.1991 № 1932-XII "Про оборону України" під бойовими діями слід розуміти форму застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).

Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 20.10.2014 № 1294/26071) затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей (далі - Положення № 530).

Відповідно до пункту 2.3 розділу 2 Положення № 530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

У постановах Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 у справі № 185/7049/16-а від 31.08.2022 у справі № 185/6919/16-а, від 17.10.2022 у справі № 340/395/17, від 18.01.2023 у справі № 1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі № 160/6146/19 викладена правова позиція у подібних правовідносинах, за змістом якої час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях в особливий період (участь в антитерористичній операції), підлягає зарахуванню до стажу для призначення пенсії на умовах - один місяць служби за три місяці.

Таким чином, наданими позивачем документами, а саме довідкою № 1645/6/4995 від 12.09.2025, підтверджено період військової служби з 25.04.2022 по 31.05.2022 як період його безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України.

Водночас на момент прийняття оскаржуваного рішення № 025550012149 від 01.05.2025 зазначена довідка не могла бути врахована відповідачем, оскільки вона була видана вже після цього.

Крім того, суд наголошує, що нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України, що регламентує зарахування періоду проходження військової служби в кратному розмірі, є Постанова від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб".

Разом з тим, на думку суду, вказана постанова не поширюється на спірні правовідносини, оскільки встановлює правила обчислення вислуги років, а не страхового стажу, при цьому для інших правовідносин, а саме для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а не на підставі Закону № 1058-IV, як у спірному випадку.

Щодо вимоги позивача про зарахування до страхового стажу періоду навчання в аспірантурі за державним замовленням з відривом від виробництва у Вінницькому національному аграрному університеті з 14.09.2018 по 31.03.2023, то суд зазначає таке.

З матеріалів справи вбачається, що відповідний період навчання підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_2 , відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків станом на 21.03.2023, довідкою про доходи за № 300 від 23.07.2025, витягом з наказу від 12.09.2018 № 36а "Про зарахування до аспірантури та докторантури", витягом з наказу від 31.03.2023 № 12а "Про відрахування аспіранта ОСОБА_1 ".

Утім, зі змісту оскаржуваного рішення № 025550012149 від 01.05.2025 не вбачається, щоб пенсійний орган надавав будь-яку правову оцінку зазначеному періоду, досліджував правові підстави щодо можливості його зарахування до страхового стажу позивача чи наводив мотиви відмови у такому зарахуванні.

Звідси випливає, що відповідач, приймаючи спірне рішення, не здійснив повної та всебічної перевірки поданих позивачем документів, не дослідив усі заявлені ним періоди, що підлягають включенню до страхового стажу, та фактично залишив поза увагою питання зарахування періоду навчання в аспірантурі за державним замовленням з відривом від виробництва.

Відтак суд доходить висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області за № 025550012149 від 01.05.2025 є протиправним і таким, що було прийнятим без урахування всіх обставин та документів, а тому підлягає скасуванню.

Позовну вимогу щодо зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком слід задовольнити, оскільки у зв'язку із скасуванням оскаржуваного рішення, процедура розгляду питання про призначення позивачу пенсії за віком вважається незакінченою і пенсійний орган, реалізуючи свої законні повноваження щодо призначення пенсії, повинен повторно розглянути заяву позивача та прийняти рішення з урахуванням вищенаведених висновків суду.

Крім того, враховуючи наявність довідки № 1645/6/4995 від 12.09.2025, що підтверджує безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, відповідач також повинен під час повторного розгляду заяви здійснити належну оцінку цього документа та перевірити можливість зарахування відповідного періоду військової служби на пільгових умовах.

За змістом частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В силу приписів ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши обґрунтованість доводів позивача та зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що адміністративний позов ОСОБА_1 належить задовольнити частково.

Позивач звільнений від сплати судового збору, а інших документально підтверджених судових витрат у справі не встановлено, тому питання про їх розподіл за результатами розгляду справи не вирішується.

Керуючись ст.ст. 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 025550012149 від 01.05.2025 про відмову у призначенні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, з урахуванням висновків суду, наведених у цьому рішенні, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.04.2025 про призначення пенсії за віком.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Інформація про учасників справи:

1) позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 );

2) відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 21318350, місцезнаходження: вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, 29604).

Повне судове рішення складено 23.01.2026.

Суддя Сало Павло Ігорович