Ухвала від 22.01.2026 по справі 160/5158/25

ф

УХВАЛА

22 січня 2026 року

м. Київ

справа №160/5158/25

адміністративне провадження №К/990/2731/26

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Блажівської Н.Є.,

суддів: Білоуса О.В., Желтобрюх І.Л.,

розглянувши матеріали касаційної скарги ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2025 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила скасувати податкові повідомлення-рішення контролюючого органу від 14 січня 2025 року №00222622408 на суму збільшення 160 346,30 грн та штрафні санкції від 14 січня 2025 року №0022272408 на суму 340 грн, повідомлення-рішення від 14 січня 2025 року №002226408 на суму збільшення військового збору 13 360,19 грн.

Ухвалою суду першої інстанції відкрито провадження в адміністративній справі, встановлено, що ця справа є незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2025 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

До Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2025 року, у якій скаржник просить скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове рішення, яким справу направити на новий розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

При вирішенні питання щодо можливості відкриття касаційного провадження за зазначеною касаційною скаргою суд виходить з такого.

Згідно з частиною четвертою статті 330 КАС України в редакції, чинній на час подання касаційної скарги, до касаційної скарги додається документ про сплату судового збору. Скаржник до касаційної скарги документа про сплату судового збору не додав.

Відповідно до частини першої, підпункту 5 пункту третього частини другої статті 4 Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір» (у редакції, чинній на час подання касаційної скарги) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставка судового збору за подання до адміністративного суду фізичною особою або фізичною особою - підприємцем становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При цьому розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення (пункт 24 частини першої статті 4 КАС України).

Позовна заява у даній справі подана фізичною особою у 2025 році, спір у справі носить майновий характер.

Згідно зі статтею 7 Закону України від 19 листопада 2024 року №4059-ІХ «Про державний бюджет України на 2025 рік» станом на 1 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3028 гривень.

Оскільки ставка судового збору за подання до суду першої інстанції позовної заяви у цій справі становила 1740,48 грн, то за подання касаційної скарги на рішення суду, відповідно до положень підпункту 3 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» така ставка становить 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, але не більше 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Слід зазначити, що матеріали касаційної скарги містять клопотання скаржника про відстрочення сплати судового збору за подання касаційної скарги до дати ухвалення рішення за наслідками розгляду касаційної скарги.

Обґрунтовуючи вказане клопотання ОСОБА_1 посилається на те, що вона є одинокою матір'ю, та відповідно до підпункту «в» пункту 2 частини другої статті 8 Закону України «Про судовий збір», за правилами якого враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов, зокрема, - одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю.

Водночас на підтвердження вказаного надає до суду лише копії свідоцтв про народження дітей (2011 року та 2019 року народження) та витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

Вирішуючи подане клопотання, колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до пункту 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами трудових спорів" від 6 листопада 1992 року № 9 одинокою матір'ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама.

У постанові від 18 березня 2021 року у справі № 818/1350/16 Верховний Суд зазначив, що одинока мати - це жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері, що підтверджується випискою з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька малюка відповідно до абзацу 1 частини першої статті 135 Сімейного кодексу України; документом про народження дитини, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (для дітей, народжених за межами України), вдова, інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама, що підтверджується рішенням суду про позбавлення відповідача батьківських прав, рішенням органів опіки та піклування або суду щодо участі батька (матері) у вихованні дитини.

Наведена правова позиція свідчить, що статус одинокої матері має визначатись на підставі юридичних фактів у кожному конкретному випадку і має підтверджуватися відповідними юридичними документами.

Водночас надані скаржником свідоцтва про народження дітей (2011 року та 2019 року народження) та, відповідно, витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дітей містять відомості про батька, і, враховуючи вищенаведене, підстав для застосування до скаржниці положень статті 8 Закону України «Про судовий збір» не встановлено.

Отже, для вирішення питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, необхідним є надання належних і допустимих доказів особою, яка звертається із відповідним клопотанням, щодо наявності підстав для застосування положень статті 8 Закону України «Про судовий збір».

Враховуючи вказані обставини, суд не вбачає об'єктивних підстав для відстрочення скаржнику сплати судового збору за подання касаційної скарги на підставі поданих документів.

Відповідно до частини другої статті 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу, яка передбачає, у такому випадку, залишення останньої без руху з наданням строку для усунення недоліків.

У зв'язку з наведеним, скаржнику необхідно надати докази, які підтверджують наявність підстав для застосування статті 8 Закону України «Про судовий збір» або документ про сплату судового збору.

Судовий збір за подання до адміністративного суду цієї касаційної скарги складає 3480,96 грн (1740,48 грн х 200%).

Судовий збір за подання касаційної скарги до Верховного Суду сплачується шляхом внесення або перерахування коштів за реквізитами:

Отримувач коштів - ГУК у м. Києві/Печерс. р-н/22030102

Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783

Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП)

Номер рахунку отримувача (стандарт IBAN) - UA288999980313151207000026007

Код класифікації доходів бюджету - 22030102

Найменування податку, збору, платежу - Судовий збір (Верховний Суд, 055)

Символ звітності банку - 207

Призначення платежу - *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), ВЕРХОВНИЙ СУД (назва відповідного касаційного суду, де розглядається справа, або Велика Палата Верховного Суду), номер справи, у якій сплачується судовий збір.

На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 169, 328, 330, 332, 359 КАС України,

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2025 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень - залишити без руху.

Надати скаржнику десятиденний строк з дня отримання копії зазначеної ухвали суду для усунення недоліків касаційної скарги, а саме - надати докази, які підтверджують наявність підстав для застосування статті 8 Закону України «Про судовий збір», передбаченої статтею 8 Закону України «Про судовий збір» або документ про сплату судового збору.

У разі невиконання вимог, зазначених у мотивувальній частині ухвали в установлений судом строк, касаційна скарга разом із доданими до неї матеріалами буде повернута скаржнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач: Н.Є. Блажівська

Судді: О.В. Білоус

І.Л. Желтобрюх