Постанова від 22.01.2026 по справі 320/2302/23

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/2302/23 Суддя (судді) першої інстанції: Горобцова Я.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2026 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Оксененка О.М.,

суддів: Ганечко О.М.,

Кузьменка В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії по посаді льотчика - винищувача, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії по посаді льотчика - винищувача, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що складові грошового забезпечення, зазначені в довідці про розмір грошового забезпечення №ВСЗ/573 від 29.03.2021 не відповідають займаній посаді позивача, на якій він проходив службу та з якої був звільнений.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року у задоволенні позовних вимог - відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове про задоволення позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що звільнення в запас за станом здоров'я не є підставою для нарахування додаткових видів грошового забезпечення на загальних умовах, тобто для зменшення розміру грошового забезпечення, що свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

У відзиві на апеляційну скаргу позивачем зазначено про те, що видача довідка №ВСЗ/573 від 29.03.2021 повністю відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема положенням Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам Міноборони України та особовій справі позивача.

Згідно п.3 частини першої ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) також у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач був звільнений з військової служби, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, та з 08.10.1998 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.02.2021 №640/32307/20 виготовлено довідку від 29.03.2021 № ВСЗ/573 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача, звільненому зі служби 08.10.1998, про те, що станом на 05.03.2019 розмір грошового забезпечення, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, становить: посадовий оклад - 4 790,00 грн, оклад за військовим званням «капітан» - 1270,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 3 030,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65%) - 5 908,50 грн, надбавка за кваліфікацію льотчик - інструктор 1 класу (7%) - 335,30 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 479,00 грн, премія (40%) - 1 916,00 грн, усього - 17 728,00 грн.

Як наслідок, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 30.11.2022, в який просив підготувати довідку про розмір грошового забезпечення на посаді льотчика - винищувача.

Однак, ІНФОРМАЦІЯ_1 листом від 10.01.2023 №ВСЗ/374 відмовив позивачу у видачі оновленої довідки, оскільки перевіркою особово - пенсійної справи позивача (ФА - 125650), встановлено, що позивач був звільнений з лав Збройних Сил України 08.10.1998 з посади старшого льотчика 48 окремого гвардійського розвідувального авіаційного полку. Оскільки відповідно до висновку військово - лікарської комісії 1120 окружного військового госпіталю (свідоцтво про хворобу №223/243 від 24.04.1998 затверджено ЦВЛК МОУ 11.05.1998) позивача визнано обмежено придатним до військової служби, нарахування додаткових видів грошового забезпечення, як військовослужбовцям за посадами льотного складу, проводиться на загальних умовах. Для військовослужбовців, які проходили службу на посадах льотного складу, але за висновком військово - лікарської комісії були усунуті, непридатні до льотної роботи за медичними показами, виплата вищевказаних надбавок виплачується на загальних умовах, тобто надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65% та премія - 35%.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, підготувавши на підставі рішення у справі №640/32307/20 від 23.02.2021 довідку про розмір грошового забезпечення №ВСЗ/573 від 29.03.2021, діяв правомірно та у відповідності до чинного законодавства.

Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

У відповідності до статті 8 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Стаття 51 зазначеного Закону визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відтак, стаття 63 Закону №2262-ХІІ делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Так, порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», у якій Кабінет Міністрів України визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

У подальшому, 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова №103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103).

Пунктом 1 Постанови №103 встановлено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету стрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Також, Постановою №103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 зі змінами, внесеними Постановою №103, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Таким чином, перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Такого ж висновку дійшов і Верховний Суд у рішенні від 13 березня 2019 року за наслідками розгляду зразкової справи № 240/6263/18.

У той же час, колегія суддів враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Таким чином, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Відтак, з огляду на наведене правове регулювання та рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII.

З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.02.2021 №640/32307/20 виготовлено довідку від 29.03.2021 № ВСЗ/573 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача, звільненому зі служби 08.10.1998, про те, що станом на 05.03.2019 розмір грошового забезпечення, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, становить: посадовий оклад - 4 790,00 грн, оклад за військовим званням «капітан» - 1270,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 3 030,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65%) - 5 908,50 грн, надбавка за кваліфікацію льотчик - інструктор 1 класу (7%) - 335,30 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 479,00 грн, премія (40%) - 1 916,00 грн, усього - 17 728,00 грн.

Як наслідок, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 30.11.2022, в який просив підготувати довідку про розмір грошового забезпечення на посаді льотчика - винищувача.

Однак, ІНФОРМАЦІЯ_1 листом від 10.01.2023 №ВСЗ/374 відмовив позивачу у видачі оновленої довідки, оскільки перевіркою особово - пенсійної справи позивача (ФА - 125650), встановлено, що позивач був звільнений з лав Збройних Сил України 08.10.1998 з посади старшого льотчика 48 окремого гвардійського розвідувального авіаційного полку. Оскільки відповідно до висновку військово - лікарської комісії 1120 окружного військового госпіталю (свідоцтво про хворобу №223/243 від 24.04.1998 затверджено ЦВЛК МОУ 11.05.1998) позивача визнано обмежено придатним до військової служби, нарахування додаткових видів грошового забезпечення, як військовослужбовцям за посадами льотного складу, проводиться на загальних умовах. Для військовослужбовців, які проходили службу на посадах льотного складу, але за висновком військово - лікарської комісії були усунуті, непридатні до льотної роботи за медичними показами, виплата вищевказаних надбавок виплачується на загальних умовах, тобто надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65% та премія - 35%.

Вирішуючи питання про те, в яких розмірах належить враховувати надбавку за особливості проходження служби для цілей визначення розміру грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, колегія суддів виходить з того, що питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб врегульовані постановою від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - Постанова № 704).

Так, згідно з пунктом 1 Постанови №704 розміри додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначені додатку 15 до цієї постанови.

Крім того, пп.1 п.5 Постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, було надано право установлювати, зокрема, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки доручено визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 за № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260), який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Згідно із положеннями пунктів 1-2 розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.

Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.

Розрахунковий розмір надбавки за особливості проходження служби, отриманий шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на відповідний коефіцієнт, округлюється в бік збільшення до одного знака після коми.

Згідно із підпунктом 27 Додатку до Порядку № 260 до переліку окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків включено військовослужбовців, які проходять військову службу на посадах льотного складу льотного екіпажу повітряних суден, та визначено їм коефіцієнт збільшення 1,45.

Отже, виходячи з приведених вище положень військовослужбовці, які проходять військову службу на посадах льотного складу отримують надбавки за особливості проходження служби у розмірі 94,3 % (65%*1,45).

З матеріалів справи вбачається, що позивачу пенсія призначена з 08.10.1998 з посади «старшого льотчика 48 окремого гвардійського розвідувального авіаційного полку».

При цьому, у відповідності до висновку військово - лікарської комісії 1120 окружного військового госпіталю (свідоцтво про хворобу №223/243 від 24.04.1998 затверджено ЦВЛК МОУ 11.05.1998) позивача визнано обмежено придатним до військової служби.

У свою чергу, ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.02.2021 №640/32307/20 виготовлено довідку від 29.03.2021 № ВСЗ/573 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача, звільненому зі служби 08.10.1998, про те, що станом на 05.03.2019 розмір грошового забезпечення, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, становить: посадовий оклад - 4 790,00 грн, оклад за військовим званням «капітан» - 1270,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 3 030,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65%) - 5 908,50 грн, надбавка за кваліфікацію льотчик - інструктор 1 класу (7%) - 335,30 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 479,00 грн, премія (40%) - 1 916,00 грн, усього - 17 728,00 грн.

Тобто, вказані додаткові види грошового забезпечення позивача як військовослужбовця за посадою льотного складу були нараховані на загальних умовах.

На підставі наведеного, відповідач, підготувавши на підставі рішення у справі №640/32307/20 від 23.02.2021 довідку про розмір грошового забезпечення №ВСЗ/573 ід 29.03.2021, діяв правомірно та у відповідності до чинного законодавства.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

Доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, оскільки не спростовують докази, досліджені та перевірені в суді першої інстанції та не впливають на висновки суду, викладені в оскаржуваному рішенні.

За таких обставин, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, і доводи апелянта, викладені у скарзі, не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.

Отже при ухваленні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.

За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 242, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України суд,

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та не підлягає касаційному оскарженню, відповідно до п. 2 частини п'ятої ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя О.М. Оксененко

Судді О.М. Ганечко

В.В. Кузьменко