П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
22 січня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/27756/25
Категорія: 112010200 Головуючий в 1 інстанції: Юхтенко Л.Р.
Місце ухвалення: м. Одеса
Дата складання повного тексту:17.10.2025р.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Ступакової І.Г.
у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута за правилами п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях третя особа, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
У серпні 2025 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Регіонального сервісного центру (далі - РСЦ) ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях третя особа, Головного управління Пенсійного фонду (далі - ГУПФ) України в Одеській області про:
- визнання протиправним дій РСЦ ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (філія ГСЦ МВС) щодо невнесення в довідку №31/30/18-332/2025 від 27 березня 2025 року станом на 01 січня 2023 рік про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача додаткових видів грошового забезпечення та премії у відсотковому розмірі.
- зобов'язання РСЦ ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях скласти та подати до ГУПФ України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом 01 січня 2023 року, в яких на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 15 березня 2018 року №200 (далі - Інструкція №200), визначити розміри надбавки за особливості проходження служби 50 відсотків від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії 250 відсотків від посадового окладу, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік та розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених ст. 7 Закону України про Державний бюджет України, відповідно на 2023 рік для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що аналіз приписів п.5 Порядку №45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Надбавка за особливості проходження служби та премія не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.
Представник позивача звертав увагу, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону. Верховний Суд, аналізуючи аналогічні правовідносини під час розгляду справ, зокрема №120/4595/23, №520/9891/23, №380/9974/23, №380/9798/23, від 29 січня 2025 року по справі №520/5280/24 зазначав, що в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що відповідно до п.3 Розпорядження командувача Національної гвардії України №Р-12 від 01 березня 2022 року, зазначено, що дія цього розпорядження не застосовується до розміру грошового забезпечення військовослужбовців, які звільнені з військової служби і виключені зі списків особового складу до дня підписання цього розпорядження (розпорядження видавалось в перші дні початку повномасштабної війни РФ проти України). Отже, таке розпорядження командувача Національної гвардії України винесено для належного забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу. Позивачем не доведено того, що він проходив військову службу у період дії вищевказаного розпорядження. За таких обставин, у відповідача відсутні підстави для включення у довідку для перерахунку пенсії додаткових видів забезпечення та премії згідно Розпорядження командувача Національної гвардії України №Р-12 від 01 березня 2022 року. Ця позиція узгоджується з рішенням Харківського окружного суду та Постановою Другого апеляційного адміністративного суду у справі №520/33728/23, а також з висновками висловленими Великою Палатою Верховного суду у схожих за своєю суттю правовідносинах у постанові від 13 лютого 2020 року у справі 592/5164/16-а. Розпорядження командувача Національної гвардії та накази командира військової частини НОМЕР_1 (на підставі яких складено відповідь на адвокатський запит, додану до матеріалів позову), якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців у 2023 році, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь- яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Отже, встановлення розміру премії, передбаченої Розпорядженнями командувача Національної гвардії та наказами командира військової частини НОМЕР_1 , не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Листом МВС від 29 січня 2025 року №2471/51-2025 "Про виконання судових рішень" встановлено єдиний порядок оформлення довідок про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення на виконання рішень суду. Вказаний порядок стосується як колишніх осіб військовослужбовців Національної Гвардії України, так і осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які звільнялися з Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Аналогічна позиція зазначена і у листі Головного управління Національної Гвардії України від 16 травня 2024 року №27/13/4-8386/13 де конкретно зазначено: "Ураховуючи зазначене, на виконання рішень судів, які набули законної сили, щодо перерахунку грошового забезпечення, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідні тарифні коефіцієнти, слід ураховувати, що розмір грошового забезпечення після перерахунку повинен відповідати розміру грошового забезпечення військовослужбовця за відповідною (аналогічною) посадою на дату проведення перерахунку, що досягається за рахунок коригування розміру надбавки за особливості проходження служби та розміру щомісячної премії (при цьому розмір щомісячної премії не може бути менший ніж 10 відсотків посадового окладу)".
У зв'язку з тим, що посада, яку займала позивач на момент звільнення, відноситься до переліку посад Національної Гвардії України - ініціатором та розпорядником інформації про нарахування та виплату надбавок, доплат, підвищень за відповідними посадами є саме Головне управління Національної Гвардії МВС України. З врахуванням вищезазначеного наразі підстави щодо складання оновленої довідки станом на 01 січня 2023 року у РСЦ ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях об'єктивно відсутні.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до РСЦ ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ГУПФ України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено частково.
Визнано протиправним дії РСЦ ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (філія ГСЦ МВС) щодо внесення в довідку №31/30/18-332/2025 від 27 березня 2025 року станом на 01 січня 2023 рік про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 премії у відсотковому розмірі 67,72 %.
Зобов'язано РСЦ ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях скласти та подати до ГУПФ України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом 01 січня 2023 року, в яких на підставі Постанови №704 та Інструкції №200, визначити розміри премії 250 відсотків від посадового окладу, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік та розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених ст. 7 Закону України про Державний бюджет України, відповідно на 2023 рік для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.
В іншій частині позовних вимог, - відмовлено.
Стягнуто з РСЦ ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1 211,20 грн.
В апеляційній скарзі РСЦ ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на те, що згідно з Постановою №704 та Інструкції №200 командир військової частини встановлює розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі військової частини, особливостей проходження військової служби та відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. Такий розмір не може бути меншим аніж 10 відсотків посадового окладу. Додатком 2 до розпорядження командувача Національної гвардії України від 11 липня 2022 року №Р-53 визначено розміри щомісячної премії за відповідними тарифними розрядами з 01 липня 2022 року військовослужбовцям (крім військовослужбовців, що перебувають на посадах льотного складу. Окремих загонів спеціального призначення територіальних управлінь. військової частини НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до спеціальних дій Міжнародного міжвідомчого багатопрофільного центру підготовки підрозділів та військовослужбовців строкової служби, доручено керівникам органів, у яких проходять службу такі військовослужбовці встановити у 2022 році цим військовослужбовцям за тарифною сіткою розрядів посадових окладів з 9 по 12 премію у розмірі 250 %. Водночас, вищезазначене рішення командувача Національної гвардії України у формі Розпорядження, адресоване керівникам військових формувань, які входять до складу Національної гвардії України, системи Міністерства внутрішніх справ України, є розпорядчим актом, прийняття якого було зумовлене введенням в Україні воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64 "Про введення воєнного стану в Україні", та метою якого є належна та своєчасна виплата у 2022 році грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії України, категорії яких чітко визначено в додатках до цього документу командувача Національної гвардії України т( в п. 3 якого вказано, що дія не застосовується до звільнених військовослужбовців) та не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Отже, зміна розміру премії окремої категорії військовослужбовців сама по собі не є підставою для перерахунку пенсії та, як наслідок, складання довідки про розмір грошового забезпечення, про що також зазначала Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13 травня 2020 року у справі №592/5164/16-а.
Апелянт зазначає, що матеріали справи не містять доказів того, що позивач у минулому проходив службу під час дії правового режиму воєнного стану, брав безпосередню участь у бойових діях із протидії збройній агресії ворога проти Держави Україна у співставних умовах, то РСЦ ГСЦ МВС не знаходить підстав для видачі позивачеві нової довідки для перерахунку розміру раніше призначеної пенсії із використанням структури та розмірів грошового забезпечення діючого військовослужбовця Національної гвардії України. У зв'язку з тим, що посада, яку займала Позивач на момент звільнення, відноситься до переліку посад Національної Гвардії України - ініціатором та розпорядником інформації про нарахування та виплату надбавок, доплат, підвищень за відповідними посадами є саме Головне управління Національної Гвардії МВС України. З врахуванням вищезазначеного наразі підстави щодо складання оновленої довідки станом на 01 січня 2023 року у РСЦ ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях об'єктивно відсутні.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги РСЦ ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФ України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ, що підтверджено висновком про призначення пенсії.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2025 року по справі №420/40514/24 РСЦ ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях видано позивачу довідку від 27 березня 2025 року №31/30/18-332-2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року у відповідності до ст.ст. 43, 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови №704, за посадою контролер роти окремої конвойної бригади військової частини НОМЕР_3 та КО МВС:
Посадовий оклад 4 563 грн
Оклад за військовим (спеціальним) званням - 1 557 грн
Надбавка за вислугу років - 40 % 2 448 грн
Надбавка за особливості проходження служби 50 % - 4 284 грн
Премія 67,72 % - 3 090,06 грн.
Суд встановив, що на адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 19.05.2025 року повідомило, що щомісячна премія (% від посадового окладу) за посадою відповідної категорії станом на 01.01.2023 року -(250 %) - 7 500 грн.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що виходячи з положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що складена відповідачем оновлена довідка №31/30/18-332/2025 від 27 березня 2025 року станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача у частині премії у відсотковому розмірі, є такою, що не відповідає встановленому станом на січень 2023 року розміру.
Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 6-12, 77 КАС України, Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393" Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.
Згідно ч.3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно ч.4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів
Згідно п.2 Постанови №704, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додаток 1 до Постанови №704 визначає тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
У п.4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) вказано, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Колегія суддів зазначає, що на момент набрання чинності Постановою №704 (01 березня 2018 року) п.4 було викладено в редакції змін, викладених згідно із п.6 Постанови №103, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Отже, станом на 01 березня 2018 року п.4 Постанови №704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року.
Постановою від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 Шостий апеляційний адміністративний суд визнав протиправним та скасував п.6 Постанови №103.
Колегія суддів зазначає, що законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що Кабінет Міністрів України не уповноважений установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.
Пункт 8 Прикінцевих положень Закону України від 23 листопада 2018 року №2629-VIII "Про Державний бюджет України на 2019 рік" установлював, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 01 січня 2018 року.
У свою чергу, Закон України від 14 листопада 2019 року №294-IX "Про Державний бюджет України на 2020 рік" (далі - Закон №294-IX) та Закон №1082-IX таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, на 2020 та 2021 роки, відповідно, не містять.
Тобто положення п.4 Постанови №704 в частині визначення до 01 січня 2020 року (набрання чинності Законом №294-IX) розрахунковою величиною для обчислення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, не суперечили акту вищої юридичної сили.
Верховний Суд у постанові від 02 серпня 2022 року у справі №440/6017/21 дійшов таких висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:
"(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для обчислення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно з якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік, у тому числі, як розрахункова велична для обчислення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом №1082-ІХ (Закон України 15.12.2020 №1082-IX "Про Державний бюджет України на 2021 рік"), в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через збільшення на відповідний рік);
(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1774-VIII (Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України) обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704, жодним чином не впливає на спірні відносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням."
Закон України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", Закон України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", Закон України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" не містять застережень щодо використання розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на 1 січня 2018 року, як розрахункової величини для визначення посадових окладів, грошового забезпечення військовослужбовців.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2025 року по справі №420/40514/24 РСЦ ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях видано позивачу довідку від 27 березня 2025 року №31/30/18-332-2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року у відповідності до ст.ст. 43, 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови №704, за посадою контролер роти окремої конвойної бригади військової частини НОМЕР_3 та КО МВС:
Посадовий оклад 4 563 грн
Оклад за військовим (спеціальним) званням - 1 557 грн
Надбавка за вислугу років - 40 % 2 448 грн
Надбавка за особливості проходження служби 50 % - 4 284 грн
Премія 67,72 % - 3 090,06 грн.
Позивач не погоджується із визначеним відповідачем відсотком премії, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 19 травня 2025 року повідомило, що щомісячна премія (% від посадового окладу) за посадою відповідної категорії, яку займав позивач станом на 01 січня 2023 року -(250 %) - 7 500 грн.
Відповідно п.2 розділу І Інструкції №200 грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно із положеннями п.п.1, 2 розділу VIII Інструкції №200 особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Військовослужбовцям, зазначеним у пункті 1 цього розділу, залежно від якості, складності, інтенсивності, обсягу, важливості та умов військової служби розмір надбавки за особливості проходження служби може збільшуватися до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Перелік посад (підрозділів), за якими встановлюється і виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, установлюється наказом командувача Національної гвардії України.
Розділом XVII Інструкції №200 визначено порядок преміювання осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, зокрема, командири (начальники) військових частин Національної гвардії України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби. Преміювання здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого, враховуючи специфіку та особливості виконання покладених завдань на військову частину. Розміри премії встановлюються за рішенням командувача Національної гвардії України з урахуванням наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, та особливостей проходження служби.
З огляду на наведене, за рішенням командувача Національної гвардії України встановлюються надбавка за особливості проходження служби та визначається обсяг преміювання.
Верховним судом неодноразово було викладено правовий висновок, зокрема у постановах від 12 червня 2024 року по справі №120/4595/23, від 20 червня 2024 року по справі №520/9891/23, від 12 червня 2024 року по справі №380/9974/23, від 12 червня 2024 року по справі №380/9798/23, згідно якого, виходячи з положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Колегія суддів зазначає, що з метою уникнення спорів через зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення невідповідного (зменшеного) відсоткового значення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, розглядаючи справи щодо визначення розміру посадового окладу і окладу за військовим званням відповідно до Постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, суд в резолютивній частині рішення має вказувати, у якому розмірі (відсоткове значення) мають бути зазначені у довідках щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 05 березня 2024 року у справі №380/19324/23,
Як вбачається з листа від 19 травня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 щомісячна премія (% від посадового окладу) за посадою відповідної категорії, яку займав позивач станом на 01 січня 2023 року становить 250 %, надбавка за особливості проходження військової служби - 50 %.
За таких обставин, складена відповідачем оновлена довідка №31/30/18-332/2025 від 27 березня 2025 року станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача у частині премії у відсотковому розмірі, є такою, що не відповідає встановленому станом на січень 2023 року розміру.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії РСЦ ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (філія ГСЦ МВС) щодо зменшення у довідці №31/30/18-332/2025 від 27 березня 2025 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року відсоткового розміру премії з 250% до 67,72%, є протиправними.
З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .О.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.
Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2025 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 22 січня 2026 року.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Лук'янчук О.В.
Суддя: Ступакова І.Г.