Постанова від 19.01.2026 по справі 367/9413/24

Справа №367/9413/24 Суддя в суді першої інст. - Лещенко О.В.

Провадження № 33/824/786/2026 Суддя-доповідач - Дрига А.М.

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2026 року м. Київ

Суддя Київського апеляційного суду Дрига А.М.,

за участю особи,

яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою захисника Мельника А.І. в інтересах ОСОБА_1 на постанову судді Ірпінського міського суду Київської області від 26 лютого 2025 року,

ВСТАНОВИВ:

Цією постановою судді місцевого суду:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючою керівником політичної партії «Європейська ліберальна партія», громадянку України, РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,

визнано винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП, та згідно з положеннями ст. 36 КУпАП накладено на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 (трьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп., на користь держави.

Згідно ст. 40-1 КУпАП постановлено стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.

Як визнав установленим у постанові суддя місцевого суду, правопорушення вчинено за таких обставин.

Так, ОСОБА_1 всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» в редакції, що діяла станом на 18.10.2019 (далі - Закон), не подала звіти політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2020 рік (квартальних або річний) (далі - Звіти) до 26 квітня 2024 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від політичної партії «Європейська ліберальна партія», як керівник політичної партії. Таким чином, гр. ОСОБА_1 вчинила порушення порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, за що відповідальність передбачена ст. 212-21 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» не подала Звіти за 2021 рік, за 2022 рік (квартальні або річні) до 26 квітня 2024 року, за 2023 рік (квартальні або річні) до 26 березня 2024 року, та за І квартал 2024 року до 10 травня 2024 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від політичної партії «Європейська ліберальна партія», як керівник політичної партії. Таким чином, гр. ОСОБА_1 вчинила порушення порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, за що відповідальність передбачена ст. 212-21 КУпАП.

Не погоджуючись з рішенням суду захисник подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, провадження у справі закрити.

Представник Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції Г.Чорнуцька подала заперечення на апеляційну скаргу, в яких просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Захисник, будучи належним чином повідомлений про день, час і місце судового розгляду в суді апеляційної інстанції, в судове засідання не з'явився. ОСОБА_1 просила розгляд апеляційної скарги проводити без участі захисника.

Заслухавши думку ОСОБА_1 , яка підтримала подану апеляційну скаргу та просила про її задоволення, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, перевіривши та оцінивши доводи, зазначені апелянтом, суд вважає апеляційну скаргу такою, що задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права, свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 245, 280 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. При розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд, окрім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно вимог ст. 251 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

Так, перевіркою постанови суду першої інстанції на відповідність зазначеним вимогам закону встановлено, що оскаржувана постанова є законною, обґрунтованою і вмотивованою, а висновки суду першої інстанції про порушення ОСОБА_1 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», за що передбачено відповідальність ст. 212-21 КУпАП, за наведених у постанові суду обставин є обґрунтованими, відповідають фактичним обставинам справи та підтверджуються наявними в матеріалах провадження доказами, а саме: даними протоколу про адміністративні правопорушення №50-33/152 від 28.08.2024; витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; роздруківкою з вебсайту Національного агентства щодо оприлюднення Списків політичний партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк; копією Статуту політичної партії; копією наказу Національного агентства «Про внесення змін у додаток до наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 16.01.2024 року № 24/24» від 24.05.2024 року № 172/24; копією листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 15.07.2024 № 50-20/51751-24; копією листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 20.08.2024 № 50-20/60724-24; роздруківкою з вебсайту Національного агентства щодо повідомлення про дати, на які ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення; листом Національного агентства щодо ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення від 29.08.2024 № 50-20/63045; описом вкладення поштового відправлення; копією списку згрупованих поштових відправлень у межах Києва від 03.09.2024 № 5060, а також іншими наданими суду на дослідження доказами.

Зазначені докази відповідають критеріям належності та допустимості, та у своїй сукупності достатні для підтвердження висновків суду першої інстанції про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП.

Апеляційний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення №50-33/152 від 28.08.2024, ОСОБА_1 всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» в редакції, що діяла станом на 18.10.2019 (далі - Закон), не подала звіти політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2020 рік (квартальних або річний) (далі - Звіти) до 26 квітня 2024 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від політичної партії «Європейська ліберальна партія», як керівник політичної партії. Таким чином, гр. ОСОБА_1 вчинила порушення порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, за що відповідальність передбачена ст. 212-21 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №50-33/153 від 28.08.2024, ОСОБА_1 всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» не подала Звіти за 2021 рік, за 2022 рік (квартальні або річні) до 26 квітня 2024 року, за 2023 рік (квартальні або річні) до 26 березня 2024 року, та за І квартал 2024 року до 10 травня 2024 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від політичної партії «Європейська ліберальна партія», як керівник політичної партії. Таким чином, гр. ОСОБА_1 вчинила порушення порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, за що відповідальність передбачена ст. 212-21 КУпАП.

Зазначені обставини у протоколах про адміністративніправопорушення підтверджуються даними роздруківки з вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до положень ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» та п. 3 розділу 3 Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру,політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

За змістом розділу 2-3 Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Згідно з вимогами п.6 розділу VI розділу «Заключні положення» Закону України «Про політичні партії в України», звіти про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичних партій, передбачені статтею 17 цього Закону, не подані політичними партіями за попередні звітні періоди у зв'язку із здійсненням заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, а також у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, подаються до Національного агентства з питань запобігання корупції: протягом 120 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» - якщо політична партія не має права на державне фінансування своєї статутної діяльності. Політичні партії подають такі звіти до Національного агентства з питань запобігання корупції за квартал або за рік.

26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року №3337-ІХ (далі - Закон №3337-ІХ), який відновив звітування політичних партій.

Відповідно до п. 1.8 роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).

Згідно Витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 являється керівником політичної партії «Європейська ліберальна партія».

Відповідно до п.п.8 розділу 8 Статуту політичної партії «Європейська ліберальна партія», затвердженого протоколом від 24.05.2025 № 3 позачергового з'їзду політичної партії, голова політичної партії передбачено, що голова політичної ради: без доручення представляє партію у зовнішніх відносинах, робить заяви від імені партії; має право підпису документів від імені партії, відкриває рахунки в установах банків; в межах здійснює оперативне управління коштами та майном партії.

З огляду на викладене, саме керівник політичної партії забезпечує виконання вимог щодо оформлення фінансових звітів з дотриманням передбачених вимог, щодо відображення в такому звіті майнового стану, у тому числі, місцевих організацій партії та своїм підписом підтверджує достовірність та повноту інформації, яка повинна бути відображена у цих звітах. Відтак, враховуючи норми ст. 19 Закону, а також приписи ст.ст. 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, є керівник Партії або його уповноважена особа.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку, що ОСОБА_1 , як керівник політичної партії «Європейська ліберальна партія» згідно своїх посадових обов'язківповинна була забезпечити подання вказаною політичною партією звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2020, 2021 та 2022 до 26.04.2024 року, за 2023 до 26.03.2024 та Iквартал 2024 року до 10.05.2024 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій, однак своїх посадових обов'язків не виконала, чим вчинила правопорушення, передбачене ст.212-21 КУпАП.

Крім того, апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції дотримано вимоги ст.ст.33, 36 КУпАП щодо накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в межах, визначених санкцією ст. 212-21 КУпАП.

Враховуючи наведене, апеляційний суд вважає, що постанова судді є законною та обґрунтованою, відсутні підстави для її скасування та закриття провадження по справі, у зв'язку з чим апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову судді - без змін

Керуючись ст. 294 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу захисника Мельника А.І. в інтересах ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Ірпінського міського суду Київської області від 26 лютого 2025 року щодо ОСОБА_1 - залишити без змін.

Постанова є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя А.М. Дрига