23 січня 2026 р. м. Чернівці Справа № 725/8037/25
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
I. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Чернівецького районного суду міста Чернівців з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо направлення звернення до Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити відомості про порушення правил військового обліку з його боку з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомити Чернівецький РУП ГУНП в Чернівецькій області про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення його до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
1.2. Ухвалою судді Чернівецького районного суду міста Чернівці Скуляка І.А. від 08.09.2025 справу передано на розгляд Чернівецькому окружному адміністративного суду і згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративну справу №725/8037/25 передано для розгляду судді Чернівецького окружного адміністративного суду Анісімову О.В.
1.3. Ухвалою суду від 29.09.2025 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
1.4. Заявою від 09.09.2025 позивач уточнив позовні вимоги, шляхом викладення їх у новій редакції, а саме:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з підстав зазначених в листі відповідача від 02.09.2025 року №8576, а саме: неприбуття для уточнення військово-облікових даних та звернення для отримання направлення та військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо направлення звернення до Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі даних вказаних в листі від 02.09.2025 року №8576, а саме: неприбуття для уточнення військово-облікових даних та звернення для отримання направлення та військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити відомості вказані в листі від 02.09.2025 року №8576 про порушення правил військового обліку з його боку з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: неприбуття для уточнення військово-облікових даних та звернення для отримання направлення та військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомити Чернівецький РУП ГУНП в Чернівецькій області про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення його до ІНФОРМАЦІЯ_2 з підстав вказаних в листі відповідача від 02.09.2025 року №8576, а саме: неприбуття для уточнення військово-облікових даних та звернення для отримання направлення та військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ЯКІ НАВЕДЕНІ У ЗАЯВАХ ПО СУТІ
Позиція позивача
2.1. Позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів: 250320239334018900129.
2.2. 05.08.2025 під час зупинки працівниками поліції позивач був повідомлений, що з грудня 2024 року його розшукує Чернівецьке міське ТЦК та СП за порушення правил військового обліку, можливо за неявку за повісткою. Після пред'явлення працівникам поліції довідок про відстрочку та перевірки дат, поліція повідомила, що це напевно помилка з боку ТЦК.
2.3. Позивач наголошує, що жодних повідомлень, повісток, протоколів чи постанов про адміністративне правопорушення щодо нього не складалося і за адресою постійного проживання не направлялося. Відсутні належні докази інформування про виклики до ТЦК.
2.4. З 20.08.2024 до 09.11.2024, з 11.11.2024 до 07.02.2025 і по сьогоднішній день позивачу були продовжені довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (наявність батька з інвалідністю І чи ІІ групи).
2.5. Відповідно до абз.11 п.60 постанови КМУ №560, відстрочка продовжується ТЦК без повторного надання документів за наявності законних підстав. Оголошення позивача в розшук під час діючих відстрочок є незаконним та суперечить вимогам законодавства.
2.6. Позивач зазначає, що оголошення особи в розшук можливе виключно за рішенням слідчого судді, який постановляє ухвалу про розшук з обов'язковим зазначенням анкетних даних та підстав для оголошення розшуку.
2.7. 12.08.2025 позивач направив до відповідача рекомендованим листом заяву з проханням скасування відмітки про порушення правил військового обліку та зняття з розшуку, яку відповідач отримав 18.08.2025. Також звернувся із заявою про направлення копій матеріалів (протоколу, постанови) щодо оголошення в розшук.
2.8. 27.08.2025 року позивач повторно звернувся з заявами до ТЦК про скасування відміток та зняття з розшуку, на що листом від 02.09.2025, №8576 отримав відповідь, згідно змісту якої інформувалося, що йому автоматично сформована розпорядником ЄДРПВР «Оберіг» на надіслана засобами Укрпошти повістка «Для уточнення військово-облікових даних» з терміном прибуття до ТЦК на 25.11.2024. Оскільки в зазначений термін він не прибув, тому був поданий для доставлення до ТЦК для складання протоколу про адміністративні правопорушення, уточнення його військово-облікових даних та проведення звіряння з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також внесення відповідних записів у його військово-обліковий документ, якщо вони не були зроблені раніше.
2.9. Позивач вважає, що відповідач діє всупереч чинним законам України без обґрунтувань, правових підстав, без відповідного порядку дій, без доказів заніс інформацію до реєстру щодо позивача як адмінправопорушника, який перебуває в розшуку, оскільки ним згідно закону військово-облікові дані оновлено 28.06.2024, що підтверджується витягом з військово-облікового документу «Резерв+» МОУ виданий ЦНАП, який доданий до позову і який також знаходиться в ТЦК.
2.10. Позивач наголошує, що його не було притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі ст. 210 КУпАП, протокол не складався, факт притягнення до відповідальності відсутній, тому відомості до реєстру внесені безпідставно.
Позиція відповідача
2.11. Відповідач заяв по суті не подав, будь-якої процесуальної активності не проявив.
ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
3.1. Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .
3.2. Згідно наданих позивачем довідок про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:
- довідка № 89/1577 від 20.08.2024 - надано відстрочку на підставі п.13 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" на строк до 09.11.2024;
- довідка № 89/4743 від 11.11.2024 - надано відстрочку на підставі п.13 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" на строк до 07.02.2025.
3.3. У військово-обліковому документі «Резерв +», який сформований 28.06.2024 міститься запис, згідно якого ОСОБА_1 віднесено до категорії військовозобов'язаних, перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , дата уточнення даних - 28.05.2024.
3.4. 05.08.2025 позивач був зупинений працівниками поліції, які повідомили його про те, що з грудня 2024 року він розшукується ІНФОРМАЦІЯ_3 .
3.5. 12.08.2025 позивач направив рекомендованим листом заяву до ІНФОРМАЦІЯ_2 з проханням скасування відмітки про порушення правил військового обліку та зняття з розшуку, а також направлення копій матеріалів щодо оголошення в розшук. Заява отримана відповідачем 18.08.2025 (підтверджується рекомендованим листом).
3.6. 27.08.2025 позивач повторно звернувся до відповідача із заявами про скасування відміток та зняття з розшуку, на що листом від 02.09.2025, №8576 отримав відповідь, згідно змісту якої інформувалося, що йому автоматично сформована розпорядником ЄДРПВР «Оберіг» на надіслана засобами Укрпошти повістка «Для уточнення військово-облікових даних» з терміном прибуття до ТЦК на 25.11.2024. Оскільки в зазначений термін він не прибув, тому був поданий для доставлення до ТЦК для складання протоколу про адміністративні правопорушення, уточнення його військово-облікових даних та проведення звіряння з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також внесення відповідних записів у його військово-обліковий документ, якщо вони не були зроблені раніше.
IV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА
4.1. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан, який на момент розгляду цієї справи продовжено.
4.2. Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" оголошено та проведено загальну мобілізацію.
4.3. Відповідно до частин першої, третьої статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає, зокрема, дотримання правил військового обліку.
4.4. Згідно частини п'ятої статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
4.5. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022, №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487).
4.6. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2020, №560 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних та його здійснення (далі - Порядок №560).
4.7. Згідно п.13 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати.
4.8. Відповідно до абз.11 п.60 постанови КМУ №560 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, надана відповідно до пунктів 57-58 цього Порядку, у разі продовження строку проведення мобілізації продовжується районним (міським) ТЦК та СП без повторного надання військовозобов'язаним документів, що підтверджують право на відстрочку, за наявності законних підстав на відстрочку (відповідно до раніше поданих документів) на строк, установлений Указом Президента України про продовження строку проведення мобілізації.
Щодо адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку
4.9. Стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) передбачає адміністративну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
4.10. Відповідно до положень КУпАП притягнення до адміністративної відповідальності здійснюється у встановленому законом порядку, який передбачає складання протоколу про адміністративне правопорушення та винесення постанови у справі.
4.11. Згідно ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
4.12. Відповідно до частини 6 статті 258 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції ТЦК та СП, якщо особа не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик ТЦК, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у ТЦК підтвердних документів про отримання особою виклику.
4.13. Згідно частини 8 статті 258 КУпАП у випадках, передбачених частинами шостою і сьомою цієї статті, уповноважені посадові особи після отримання підтвердних документів про отримання особою виклику або відповідної заяви виносять постанову у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.
Щодо Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів
4.14. Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначає Закон України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16.03.2017 року №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII).
4.15. Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
4.16. Згідно частин 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (міські) ТЦК та СП. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
4.17. Відповідно до п.20-1 частини 1 статті 7 Закону №1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
4.18. Згідно частин 1, 2 статті 9 Закону №1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право отримувати інформацію про своє включення до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, а також звертатися до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Щодо звернення до органів Національної поліції
4.19. Згідно абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) ТЦК та СП звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення.
4.20. Відповідно до абзацу 17 пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) ТЦК та СП повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося відповідне звернення.
V. ПОЗИЦІЯ СУДУ
5.1. Відповідно до змісту позову його предметом є дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо: 1) внесення відомостей про порушення позивачем правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) направлення звернення до Чернівецького РУП ГУНП для здійснення адміністративного затримання та доставлення позивача до ТЦК.
5.2. В цій справі суд має встановити які саме дії ТЦК та чому є протиправними, оцінивши їх через призму верховенства права та критеріїв законності рішення суб'єкта владних повноважень, які наведені в частині 2 статті 2 КАС України.
5.3. При цьому суд наголошує, що принцип верховенства права підпорядковує державу інтересам людини, а не навпаки. Коли учасником правовідносин виступає держава, остання у суперечці щодо права з будь-якою особою має поступитися на користь опонента, оскільки вона сама створила ситуацію правової невизначеності і порушила в такий спосіб принцип верховенства права.
Щодо суті спору
5.4. Вище судом встановлено, що позивачу на підставі п.13 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" були надані відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації:
- з 20.08.2024 до 09.11.2024 (довідка № 89/1577 від 20.08.2024);
- з 11.11.2024 до 07.02.2025 (довідка № 89/0743 від 11.11.2024).
5.5. Позивач стверджує, що станом на грудень 2024 року він був оголошений у розшук ІНФОРМАЦІЯ_3 за порушення правил військового обліку, хоча на той час у нього діяла відстрочка від призову.
5.6. Суд звертає увагу, що оголошення позивача в розшук під час дії законної відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації суперечить положенням законодавства та Порядку №560.
5.7. Відповідно до абз.11 п.60 Порядку №560 відстрочка від призову продовжується ТЦК без повторного надання військовозобов'язаним документів за наявності законних підстав на відстрочку відповідно до раніше поданих документів. Це означає, що відстрочка позивача мала бути автоматично продовжена за наявності підстав, які існували на момент надання попередніх відстрочок.
5.8. Судом встановлено, що позивач 12.08.2025 та 27.08.2025 звертався до відповідача із заявами про скасування відміток про порушення правил військового обліку, зняття з розшуку та надання копій матеріалів (протоколів, постанов) щодо оголошення в розшук, на що листом від 02.09.2025, №8576 отримав відповідь, згідно змісту якої інформувалося, що йому автоматично сформована розпорядником ЄДРПВР «Оберіг» на надіслана засобами Укрпошти повістка «Для уточнення військово-облікових даних» з терміном прибуття до ТЦК на 25.11.2024. Оскільки в зазначений термін він не прибув, тому був поданий для доставлення до ТЦК для складання протоколу про адміністративні правопорушення, уточнення його військово-облікових даних та проведення звіряння з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також внесення відповідних записів у його військово-обліковий документ, якщо вони не були зроблені раніше.
5.9. Однак, згідно наявного у справі військово-облікового документу «Резерв +», який сформований 28.06.2024, ОСОБА_1 уточнив військово-облікові дані - 28.05.2024, що відповідно дало йому можливість отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Без уточнення військово-облікових даних, позивач б не отримав відстрочки.
5.10. Отже, аналізуючи наведене вище, слід прийти до висновку, що ОСОБА_1 своєчасно уточнив військово-облікові дані, а тому правових підстав для надіслання йому повістки «Для уточнення військово-облікових даних» з терміном прибуття до ТЦК на 25.11.2024, та складання, у зв'язку із його неприбуттям до ТЦК, протоколу про адміністративні правопорушення, не було.
Водночас суд звертає увагу, що відповідач не надав суду жодного доказу на спростування наведеного, у тому числі щодо складання, надіслання та вручення ОСОБА_1 повістки «Для уточнення військово-облікових даних».
5.11. Суд наголошує, що внесення до Реєстру відомостей про притягнення до адміністративної відповідальності за статтями 210, 210-1 КУпАП можливе лише за наявності відповідного протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення (п.20-1 ч.1 ст.7 Закону №1951-VIII).
5.12. Відповідач не надав суду доказів складання протоколу про адміністративне правопорушення або винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення щодо позивача.
5.13. За відсутності протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення внесення відомостей про порушення позивачем правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є безпідставним та порушує презумпцію невинуватості.
5.14. Таким чином, дії відповідача щодо внесення відомостей про порушення позивачем правил військового обліку до Реєстру є протиправними.
Щодо звернення до органів поліції
5.15. Вище судом встановлено, що відповідач направив звернення до Чернівецького РУП ГУНП для доставлення позивача до ТЦК.
5.16. Суд звертає увагу, що згідно абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487 ТЦК звертається до органів Національної поліції для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення.
5.17. Однак, положення абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487 в частині доставлення позивача з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення не можуть бути застосовані у цих правовідносинах, оскільки відповідно до положень частини 6 статті 258 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, розгляд яких віднесено до компетенції ТЦК.
5.18. Наведена норма КУпАП є спеціальною і в ієрархії нормативно-правових актів є вищою за приписи абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487. Вона спрощує та сприяє пришвидшенню процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень.
5.19. Згідно частини 8 статті 258 КУпАП уповноважені посадові особи після отримання підтвердних документів про отримання особою виклику виносять постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання протоколу.
5.20. За таких обставин, реалізація відповідачем абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487 щодо звернення до органів Національної поліції для доставлення позивача з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення у цих правовідносинах є помилковою, оскільки суперечить положенням частин 6, 8 статті 258 КУпАП, які не передбачають складання протоколу про такі правопорушення під час особливого періоду.
5.21. Використання положень абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487 в інших цілях, окрім як доставки особи для складання протоколу про адміністративне правопорушення, не передбачено, а отже є неправомірним.
5.22. Національна поліція, будучи в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України суб'єктом владних повноважень, при реалізації своїх повноважень має діяти в межах повноважень, на підставі та у спосіб встановлений законодавством України, яке не передбачає їх обов'язку доставляти особу до ТЦК, окрім як для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
5.23. Крім того, суд звертає увагу, що на момент оголошення позивача в розшук (грудень 2024 року) у нього діяла законна відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, що виключає підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку.
5.24. За таких обставин, суд вважає, що дії відповідача щодо направлення звернення до Чернівецького РУП ГУНП для здійснення адміністративного затримання та доставлення позивача до ТЦК є протиправними.
Щодо виправлення недостовірних відомостей
5.25. Згідно частини 2 статті 9 Закону №1951-VIII військовозобов'язаний має право звертатися до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
5.26. Відповідно до абзацу 17 пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) ТЦК та СП повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення.
5.27. Отже, чинне законодавство містить інструменти, які надають можливість виправити недостовірні відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відкликати з органів Національної поліції запит на доставлення військовозобов'язаного.
5.28. З урахуванням виявлених вище порушень в діяльності відповідача, з метою приведення досліджуваних правовідносин у відповідність до діючого законодавства України, суд вважає за необхідним зобов'язати його:
- виключити відомості про порушення правил військового обліку з боку позивача з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- повідомити Чернівецький РУП ГУНП в Чернівецькій області про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
VІ. ВИСНОВКИ СУДУ
6.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
6.2. Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
6.3. У цій справі судом встановлено, що:
- відповідач необґрунтовано вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення позивачем правил військового обліку за відсутності протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення;
- відповідач направив звернення до органів Національної поліції для доставлення позивача до ТЦК в період, коли у позивача діяла законна відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації;
- звернення до органів поліції для доставлення з метою складення протоколу суперечить вимогам частин 6, 8 статті 258 КУпАП, які не передбачають складання протоколу про адміністративні правопорушення за статтями 210, 210-1 КУпАП під час особливого періоду.
6.4. Відповідач не довів правомірність своїх дій, не надав суду витребувані матеріали та інформацію, які б підтверджували законність внесення відомостей про порушення позивачем правил військового обліку.
6.5. За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
VІI. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
7.1. Статтею 139 КАС України визначені правила розподілу судових витрат.
7.2. При зверненні до суду із цим позовом позивачем сплачено 605,60 грн судового збору. Оскільки позов задоволено повністю, суд стягує за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати у розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з підстав зазначених в листі відповідача від 02.09.2025 року №8576, а саме: неприбуття для уточнення військово-облікових даних та звернення для отримання направлення та військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
3. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо направлення звернення до Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі даних вказаних в листі від 02.09.2025 року №8576, а саме: неприбуття для уточнення військово-облікових даних та звернення для отримання направлення та військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
4. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити відомості вказані в листі від 02.09.2025 року №8576 про порушення правил військового обліку з його боку з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: неприбуття для уточнення військово-облікових даних та звернення для отримання направлення та військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
5. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомити Чернівецький РУП ГУНП в Чернівецькій області про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення його до ІНФОРМАЦІЯ_2 з підстав вказаних в листі відповідача від 02.09.2025 року №8576, а саме: неприбуття для уточнення військово-облікових даних та звернення для отримання направлення та військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Суддя О.В. Анісімов