про встановлення нового строку подання звіту
23 січня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/114/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про встановлення судового контролю по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо невключення ОСОБА_1 до складу грошового забезпечення сум додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", при обчисленні розміру грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошової компенсації ОСОБА_1 за невикористані дні оплачуваних відпусток в загальній кількості 139 днів, обчисливши її суму, виходячи із розміру місячного грошового забезпечення, з урахуванням сум додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", та провести її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року у справі №600/114/25-а адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не включення ОСОБА_1 до складу грошового забезпечення сум додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", при обчисленні розміру грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошової компенсації ОСОБА_1 за невикористані дні оплачуваних відпусток в загальній кількості 139 днів, обчисливши її суму, виходячи із розміру місячного грошового забезпечення, з урахуванням сум додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", та провести її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
12.01.2026 р. позивачем подано клопотання про встановлення судового контролю шляхом:
зобов'язання військову частину НОМЕР_1 надати звіт про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року у справі №600/114/25-а у встановлений законодавством строк.
Не погоджуючись із заявою про встановлення судового контролю, відповідачем подано до суду письмові пояснення, в яких вказано, що Військова частина НОМЕР_1 перебуває на фінансовому забезпеченні у Фінансовому економічному управлінні Командування сухопутних сил і не є розпорядником коштів. У зв'язку із відсутністю фінансування у Військовій частині НОМЕР_1 кошти ОСОБА_1 ще не надходили, тому виплати йому ще не здійсненні. Станом на 16.01.2026 року інформації щодо виділення додаткових асигнувань з цього приводу на адресу Військової частини НОМЕР_1 не надходило. Військова частина НОМЕР_1 не включена до Єдиного реєстру підприємств та організацій України, а є структурним підрозділом у Збройних Силах України. Військова частина НОМЕР_1 не має впливу на вищий орган, який відповідає за кінцевий результат щодо всіх питань по здійсненню саме виплат грошових коштів, оскільки саме з державного бюджету вкотре не поступають кошти для виконання рішень судів. Військова частина НОМЕР_1 не може підпадати до кола осіб суб'єктів владних повноважень для практичного виконання судового рішення в частині здійснення грошових виплат військовослужбовцям, оскільки Військова частина НОМЕР_1 не має своїх фінансових окремих рахунків, не включена до Єдиного реєстру підприємств та організацій України, а є структурним підрозділом у Збройних Силах України.
Відповідно до листа Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України № 220/13/9088 від 04 листопада2024 року зазначено, що надходять численні листи щодо виділення бюджетних призначень для виконання рішень судів з окремих питань виплати грошового забезпечення та індексації військовослужбовцям Збройних Сил України.
Міністерством оборони України триває робота щодо пошуку додаткового фінансового ресурсу для забезпечення виконання судових рішень по КЕКВ 2800 Інші поточні видатки, оскільки виділені асигнування на 2024 рік вичерпано. Міністерством оборони України, з метою своєчасного забезпечення належних виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, порушено питання перед Міністерством фінансів України, зокрема, щодо збільшення видатків на виконання судових рішень. Міністерство фінансів України листами від 19 червня 2024 року № 10010-27-5/18577 та від 18 липня 2024 року № 10010-27-5/21266 повідомило, що Кабінет Міністрів України доручив органам сектору безпеки і оборони вжити заходів, зокрема стосовно призупинення внесення пропозицій щодо перерозподілу асигнувань за рахунок скорочення видатків на грошове забезпечення військовослужбовців (доручення від 10 липня 2024 року № 16515/0/2-24).
Генеральним штабом Збройних Сил України, за пропозиціями Центрального управління оборонних ресурсів Генерального штабу Збройних Сил України та Департаменту, поінформовано Міністра оборони України щодо зазначених проблемних питань (вих. № 300/1/С/30031 від 08 жовтня 2024 року) та відповідно до доручення Міністра оборони України від 08 жовтня 2024 року № 34679/з в Міноборони вживаються заходи щодо пошуку додаткового фінансового ресурсу для забезпечення вищезгаданої потреби.
Разом з цим, Військова частина НОМЕР_1 з посиланням на правові позиції Верховного Суду зазначала, що відсутність бюджетного та іншого фінансування, коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат, а тому не здійснення виплати, у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування, нарахованої заборгованості не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
На підставі вище викладеного, просить суд врахувати, що відсутність реальної можливості отримати грошові кошти на виконання рішення судів за поданими раніше заявками є збігом не передбачуваних обставин та факторів, що унеможливлює виконати фізично.
Посилаючись на вказане вище, відповідач просив відмовити у задоволені заяви про встановлення судового контролю.
22.01.2026 року заявником подано до суду заяву про розгляд заяви про встановлення судового контролю без його участі, посилаючись на підтримання своїх вимог.
Дослідивши подані до суду документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується клопотання позивача, суд дійшов наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року у справі №600/114/25-а адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не включення ОСОБА_1 до складу грошового забезпечення сум додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", при обчисленні розміру грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошової компенсації ОСОБА_1 за невикористані дні оплачуваних відпусток в загальній кількості 139 днів, обчисливши її суму, виходячи із розміру місячного грошового забезпечення, з урахуванням сум додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", та провести її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
29.09.2025 року рішення Чернівецького окружного адміністративного суду набрало законної сили та 23.10.2025 року був виданий виконавчий лист.
Статтею 129-1 Конституції України проголошено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року № 1402-VIII, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Згідно зі ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Судом встановлено, що представником позивача 13.10.2025 року подавався адвокатський запит до Військової частини НОМЕР_1 , в якому, серед іншого, просив надати інформацію про наявність/відсутність фінансування у Військовій частині НОМЕР_1 на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року у справі №600/114/25-а; надати копії документів на підтвердження виконання рішення суду та інформацію про факт здійснення виплат ОСОБА_2 за спірний період до винесення судового рішення.
Листом від 15.10.2025 року Військовою частиною НОМЕР_1 повідомлено про те, що Військова частина НОМЕР_1 знаходиться на повному фінансово-господарському забезпеченні ІНФОРМАЦІЯ_1 та є її підпорядкованим підрозділом, визначеним Міністерством оборони України, відповідно не є розпорядником коштів та не має можливості самостійно здійснювати такі виплати. Вказано, що Фінансово-економічною службою Військової частини НОМЕР_1 буде складено розрахунок коштів, необхідних для виконання рішення суду відповідно до чинного законодавства, який разом із копією рішення суду та заявкою, в якій враховані відповідні кошти, буде надіслано до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_1 для його перевірки на відповідність нормам чинного законодавства та рішенню суду. Виплата коштів буде здійснена після надходження до військової частини НОМЕР_1 асигнувань за КЕКВ 2800 «Інші видатки» на виконання рішень судів, які набрали законної сили, в добровільному порядку.
Відповідно до довідки-розрахунку Військової частини НОМЕР_1 від 11.10.2025 року №6128/ФЕС недоплата по грошовій компенсації ОСОБА_1 за додаткову відпустку як учаснику бойових дій та компенсації за невикористані дні щорічних оплачуваних відпусток по рішенню суду №600/114/25-а складає: 259260,02 - 102324,85 = 156935,17 грн.
Разом з цим, у матеріалах справи наявний рапорт представника Військової частини НОМЕР_1 , який подано командиру Військової частини НОМЕР_1 щодо фактичного виконання рішення фінансово-економічною службою стосовно виділення фінансування на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року у справі №600/114/25-а за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Згідно з основною заявою-розрахунком на фінансування для виплати забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішення судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямком грошового забезпечення Військової частини НОМЕР_1 за листопад 2025 року, за грудень 2025 року, за січень 2026 року наявне прізвище позивача.
Однак, доказів виплати грошової компенсації ОСОБА_1 за невикористані дні оплачуваних відпусток в загальній кількості 139 днів, з обчисленням її суму, виходячи із розміру місячного грошового забезпечення, з урахуванням сум додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" суду не надано.
Неможливість повного виконання рішення суду у справі №600/114/25-а зумовлена, як зазначено у письмових поясненнях відповідача, відсутністю коштів, призначених для виконання рішення суду. Військовою частиною НОМЕР_1 вживаються заходи щодо виконання рішення суду, а саме подається відповідні розрахунки потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення до начальника забезпечувального органу. У зв'язку із тим, що Військова частина НОМЕР_1 перебуває на фінансовому забезпеченні у фінансово-господарському забезпеченні ІНФОРМАЦІЯ_1 та є її підпорядкованим підрозділом, визначеним Міністерством оборони України, відповідно не є розпорядником коштів та не має можливості самостійно здійснювати такі виплати. Наголошував на тому, що виплата буде здійснена після надходження бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Таким чином, оцінивши докази, що містяться в матеріалах справи, судом встановлено часткове виконання відповідачем рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року у справі №600/114/25-а.
Оскільки відповідачем станом на дату розгляду заяви про встановлення судового контролю рішення суду не виконано, суд дійшов висновку, що заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року у справі №600/114/25-а є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
При цьому, суд зазначає, що місячний строк буде розумним строком для подання звіту про виконання цього рішення суду.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241, 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1.Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 600/114/25-а - задовольнити.
2. Встановити судовий контроль за виконанням рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року у справі №600/114/25-а, а саме - зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 подати звіт про виконання цього рішення суду.
3. Встановити строк для подання звіту - один місяць, що обчислюється з дати набрання цієї ухвали суду законної сили.
4. Попередити відповідача, що у разі неподання звіту суд розгляне питання про накладення штрафу (у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя І.В. Маренич