Рішення від 23.01.2026 по справі 600/283/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/283/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернулась в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 19.12.2024 року №241670021779 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області поновити з 01.10.2024 ОСОБА_1 раніше призначену пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» у розмірі, визначеному станом на день призначення (09.04.2024 року) 10753,74 грн., та виплатити виниклу заборгованість з урахуванням раніше виплачених сум;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений судовий збір.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 09 квітня 2024 року отримував пенсію за віком до вересня 2024 року, як особа, яка має не менше 20 років стажу державної служби відповідно вимог п. 12 розд. XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 N 889.

12 липня 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб». Керуючись змінами до законодавства відповідач з 01 жовтня 2024 року вніс уточнення даних в Електронній пенсійній системі на підставі довідки Державної казначейської служби України у Сторожинецькому районі про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах станом на грудень 2023 року, складеної згідно із додатком 4-6 до Порядку №622 та провів перерахунок пенсії, після чого її розмір зменшився.

Аргументами такого зменшення слугувало те, що управлінням Державної казначейської служби України у Сторожинецькому районі відкликані довідки на підставі яких здійснено нарахування пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", та оскільки позивачем не надані довідки про заробітну плату відповідно до вимог Постанови №823, відтак з 01 жовтня 2024 року останнього переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №1058.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що не відповідають чинному законодавству, з наступних підстав.

Зокрема зазначив, що підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з набранням чинності постановою №823, якою внесено зміни до Порядку №622 у відповідача не було, оскільки вказана постанова набрала чинності 20.07.2024, в той час, як позивачеві призначено пенсію державного службовця 09.04.2024 року.

Крім того, зі змісту пункту 5 Порядку № 622 із внесеними змінами постановою № 823 вбачається, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення пенсії та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

З огляду на наведене позивач вважає, що положення постанови №823 стосуються лише призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених пенсій з урахуванням положень статті 58 Конституції України, а тому на думку позивача, рішення відповідача про перерахунок пенсії з 01.10.2024 року, а також дії щодо зменшення розміру пенсії, не відповідають критеріям визначеним статтею 19 Конституції України та статті 2 КАС України, та є такими, що порушують права та законні інтереси останнього.

2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого заперечив щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Листом управління Державної казначейської служби України у Сторожинецькому районі від 30.09.2024 № 02-09-08/810 відкликані довідки № 01-14-08/340, № 01-14-08/341 та №0 1-14-08/342 від 09.04.2024, які були додані до заяви від 09.04.2024 щодо переходу на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Також в зазначеному листі вказано, що довідки про складові заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця станом на 31 грудня 2023 року та про інші виплати за будь-які 60 календарних місяців роботи (починаючи з 01.05.2016 та не пізніше 31.12.2023), будуть надаватися при зверненні до управління Державної казначейської служби України у Сторожинецькому районі самими громадянами.

Відтак, оскільки ОСОБА_1 не надала довідки про заробітну плату, що відповідають вимогам Постанови № 823, її з 01.10.2024 перевели на пенсію за віком відповідно до Закону №1058, розмір якої складає 4207,46 грн.

Враховуючи вищенаведене відповідач вважає, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними, а доводи, викладені у адміністративному позові - необґрунтованими.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.

1. Ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.

1. За матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 перебуває на обліку як одержувач пенсії призначеної з 01.05.2021 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

2. 23.10.2024 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління (надійшло 25.10.2024), щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889 - VIII (далі - Закон № 889 - VIII).

3. Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 09.04.2024 та поданих документів щодо переходу на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", прийнято рішення про призначення їй пенсії державного службовця з 09.04.2024 у розмірі 60% від суми заробітної плати, що становить 10753,74 грн. (17922,90 грн. х 60%). Заява опрацьована в умовах розподілу та опрацювання звернень за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів. При цьому, для обчислення пенсії враховано заробітну плату згідно з довідкою управління Державної казначейської служби України в Сторожинецькому районі від 09.04.2024 № 01-14-08/340 (з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років).

4. З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 повідомлено листом Головного управління від 10.09.2024 № 2400-1707-8/36994 про те, що за результатами перевірки особових рахунків (відібраних шляхом проведення вибірок у підсистемі “Призначення та виплати пенсій» та за даними довідок щодо проведення одного із ступенів контролю за правильністю прийнятих рішень про призначення спеціальних пенсій) з'ясовано, що розмір пенсії ОСОБА_1 потребував приведення у відповідність з 01.10.2024. Для цього позивачеві необхідно було надати довідку про оклад, надбавки за ранг та вислугу років в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 року по додатку 4 Порядку № 622, довідку про інші виплати за періоди з 01.05.2016 до 01.01.2024 по додатку 5 Порядку № 622, а також (за бажанням) довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби по додатку 6 Порядку № 622.

5. Також з матеріалів справи вбачається про те, що Листом управління Державної казначейської служби України у Сторожинецькому районі від 30.09.2024 № 02-09-08/810 відкликані довідки № 01-14-08/340, № 01-14-08/341 та №0 1-14-08/342 від 09.04.2024, які були додані до заяви від 09.04.2024, щодо переходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Крім того, в зазначеному листі вказано, що довідки про складові заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця станом на 31 грудня 2023 року та про інші виплати за будь які 60 календарних місяців роботи (починаючи з 01.05.2016 та не пізніше 31.12.2023), будуть надаватися при зверненні до управління Державної казначейської служби України у Сторожинецькому районі самими громадянами.

6. 23.10.2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив повідомити на якій підставі змінено розмір пенсії позивача.

7. Листом від 08 листопада 2024 року №4794-4581/JI-17/8-2400/24 повідомлено позивача про те, що управлінням Державної казначейської служби України у Сторожинецькому районі були відкликані довідки на підставі яких здійснено нарахування пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та оскільки позивачем не надані довідки про заробітну плату відповідно до вимог Постанови №823, з 01 жовтня 2024 року переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №1058.

8. Судом досліджене рішення рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 19.12.2024 року №241670021779 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2024 року.

ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.

1. Спірні правовідносини між сторонами виникли у зв'язку із прийняттям рішення про переведення з одного виду пенсії на інший та зменшенням розміру пенсійної виплати.

Надаючи правову оцінку цим правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд застосовує такі норми чинного законодавства та робить висновки по суті спору.

2.Частиною 2 ст. 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз цієї норми дає змогу виснувати, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 регулювалися Законом України від 19.12.1993 №3723-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №3723-VIII).

01.05.2016 набрав чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VІІІ «Про державну службу» (далі - Закон №889-VІІІ).

Згідно з пп. 1 п. 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ, визнано таким, що втратив чинність Закон №3723-VIII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

За приписами п. 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону №3723-XI унормовано, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стаж державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Такий правовий висновок щодо застосування норм права викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 в справі №822/524/18.

3. Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом №889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п. 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, та мають передбачені вік та страховий стаж.

Аналогічна правова позиція сформована Верховним Судом у постановах від 15.12.2020 в справі №560/2398/19, від 22.05.2024 у справі №500/1404/23.

4. З наявних у матеріалах справи письмових доказів вбачається, що позивачем дотримано всіх умов, необхідних для реалізації права на переведення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ, п. 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, що підтверджуються, зокрема, рішенням відповідача, яким позивачеві на підставі заяви з 09.04.2024 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VІІІ, що власне не заперечується відповідачем.

5. Стосовно здійсненого відповідачем переведення позивач на інший вид пенсії, суд звертає увагу на таке.

Статтею 90 Закону №889-VІІІ унормовано, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За правилами ч. 3 ст. 45 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Аналіз наведених нормативних приписів дозволяє виснувати, що переведення з одного виду пенсії на інший допускається за умови звернення особи з відповідною заявою. Підставою для такого переведення є документи, наявні в матеріалах пенсійної справи, або документи, отримані органами Пенсійного фонду.

6. Судом встановлено, що позивач 09.04.2024 звернулася із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII. На підставі цієї заяви та доданих до неї документів ГУ ПФУ у Чернівецькій області прийняло рішення, яким останньому з 09.04.2024 року призначено пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу».

Разом з тим, оскаржуваним рішенням відповідач перевів позивачку на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV.

Суд звертає увагу на те, що таке переведення здійснено відповідачем в односторонньому порядку, за відсутності згоди позивач. Факт вираження позивачем волевиявлення у формі звернення до ГУ ПФУ у Чернівецькій області із заявою про переведення на інший вид пенсії матеріалами справи не підтверджений.

В матеріалах справи також відсутні додаткові документи, отримані ГУ ПФУ у Чернівецькій області, які могли б бути підставою для здійснення переведення з одного виду пенсії на інший.

Водночас, зі змісту відзиву та листів органу пенсійного фонду вбачається, що підставою для переведення позивача на пенсію відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення перерахунку пенсії є відкликання довідок про заробітну плату державного службовця з урахуванням змін, внесених до порядку №622.

7. Відтак, оцінюючи проведений відповідачем перерахунок пенсії з урахуванням положень постанови №823, якою внесено зміни до порядку №622, суд враховує таке.

Статтею 37 Закону 3723-VIII регламентовано, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - порядок №622).

За змістом п. 4 порядку №622 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

20.07.2024 набрала чинність постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 (далі постанова №823), якою внесені зміни до порядку № 622.

За змістом п. 3 постанови №823 ця постанова набирає чинності з дня її опублікування (з 20.07.2024) та застосовується з 01.01.2024.

Пунктами 5, 6 порядку №622 зі змінами передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

У разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.

У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.

За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, були встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» (далі - постанова №1-3, яка була чинна на момент призначення пенсії позивачці відповідно до Закону№889-VІІІ).

Цією постановою затверджено форми таких довідок:

- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

8. Судом встановлено, що на підставі оскаржуваного рішення відповідач з 01.10.2024 року в односторонньому порядку здійснив переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV, провів її перерахунок, у зв'язку з прийняттям постанови №823, унаслідок чого розмір пенсійної виплати зменшився.

При цьому, суд погоджується з аргументами позивача про те, що пенсійна виплата позивача підлягає не перегляду відповідно до положень постанови №823, оскільки ця постанова набрала чинності 20.07.2024, в той час як позивачеві призначено пенсію державного службовця в квітні 2024 року.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Тобто, вони поширюють свою дію тільки на ті правовідносини, які виникли після набрання нормативно-правовими актами чинності.

За змістом ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У рішенні від 05.04.2001 №3-рп/2001 Конституційний Суд України зазначив, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою статті 58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

В абз. 6 п. 4 мотивувальної частини рішення Конституційний Суд України від 11.10.2015 №8-рп/2005 констатував, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Верховний Суд у постанові від 08.04.2024 в справі №580/6509/23 сформував правовий висновок, згідно з яким зміна порядку розрахунку пенсії, як періодичної виплати фізичній особі, шляхом прийняття відповідного закону, який відповідає критерію якості закону та легітимній меті, за загальним правилом, не суперечить положенням статті 22 (щодо недопущення при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод) та статті 58 (щодо відсутності у законів та інших нормативно-правових актів зворотної дії в часі) Конституції України, за умови, що такі зміни не передбачають зменшення розміру пенсії, яку особа отримує на момент прийняття таких законодавчих змін.

Відтак, порядок №622 зі змінами, внесеними постановою №823, не підлягає застосуванню до правовідносин щодо призначення і перерахунку пенсій державних службовців, які були призначені до набрання чинності постановою № 823, тобто до 19.07.2024 включно.

Після проведеного відповідачем перерахунку у зв'язку із прийняттям постанови №823 розмір пенсії позивачки з 01.10.2024 суттєво зменшився.

Суд звертає увагу на те, що пенсія за віком відповідно до Закону №889-VIII позивачеві призначена до внесення змін до порядку №622, а тому реалізація права особи мала здійснюватися за нормами, чинними на момент вчинення нею волевиявлення у формі конкретних дій (звернення до суб'єкта владних повноважень), а розпочатий процес реалізації права, за загальним правилом, повинен бути завершений за чинним на момент початку такого процесу законом.

Отже, позивач із заявою про переведення на інший вид пенсії до відповідача не звертався. Натомість, відповідач самостійно здійснив переведення на пенсію відповідно до Закону №1058-IV за відсутності на те будь-яких правових підстав.

Ураховуючи положення ст. 58 Конституції України, постанова №823 може стосуватися лише призначення пенсій, а не перерахунку раніше призначених пенсій.

Крім того, постановою №823 пенсійним органам не надано повноважень на здійснення перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку з поширенням її дії з 01.01.2024.

Також, за правилами п. 5 порядку №622 (у редакції постанови №823) довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Наведена норма чітко визначає, що довідки згідно з додатками 1-6 до порядку №622 (в редакції постанови №823) видаються виключно для призначення пенсії і не можуть бути підставою для перерахунку вже призначених пенсій державних службовців.

Таким чином, здійснюючи перерахунок пенсії позивача з 01.10.2024, з урахуванням положень постанови №823, відповідач діяв протиправно.

За правилами ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінюючи рішення відповідача про перерахунок пенсії суд дійшов висновку, що воно не відповідає критеріям, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, та порушує право позивача на отримання пенсії у належному розмірі. Тому таке рішення є протиправними та таким, що підлягає скасуванню.

9. Частиною 3 ст. 245 КАС України унормовано, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

З урахуванням встановлених обставин справи та проведеного аналізу законодавчих положень, з метою ефективного захисту порушених прав позивача необхідно зобов'язати відповідача перевести позивача на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ, п. 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VII, порядку №622 в редакції від 01.01.2020, та відновити виплату, починаючи з 01.10.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.

10. Суд також зазначає, що позивач звертаючись до суду визначив в змісті позовних вимог розмір пенсійних виплат, які відповідачеві слід призначити. На думку суду, вказані вимоги щодо певних сум є передчасними, оскільки щодо них відсутній спір як такий. Іншими словами, зміст спірних правовідносин та предмет спору стосується самого права на переведення на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ, п. 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VII, порядку №622 в редакції від 01.01.2020, а не певних сум чи їх розміру. Відтак, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

11. Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії. Відповідач жодними належними та допустимими доказами не довів правомірність поведінки щодо переведення на інший вид пенсії та зменшення її розміру.

За правилами ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

12. Перевіривши обґрунтованість доводів позивача, оцінивши наявні у справі письмові докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

1. Згідно частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

2. З огляду на те, що адміністративний позов задоволено частково, слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 605,60 грн (з розрахунку 1211,20 : 2).

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 19.12.2024 року №241670021779 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2024.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ, п. 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про державну службу" №889-VII, та відновити виплату, починаючи з 01.10.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області сплачений судовий збір в сумі 605,60 грн.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_1 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ: 40329345).

Суддя О.В. Боднарюк