Справа № 560/18196/24
23 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши звіт по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХС37468 від 28.09.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХС37468 від 28.09.2024, з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі №560/18196/24 позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 за оновленою довідкою про грошове забезпечення від 28.09.2024 №ХС37468. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.09.2024 №ХС37468, виданої станом на 01.01.2023 із врахуванням раніше виплачених сум. Стягнуто на користь ОСОБА_1 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі № 560/18196/24 набрало законної сили 15 жовтня 2025 року.
08.12.2025 до суду надійшла заява, в якій ОСОБА_1 просить:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі №560/18196/24.
В обґрунтування вимог поданої заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення позивач посилається на те, що станом на дату подання заяви, всупереч рішенню суду відповідач виплачує пенсію у попередньому розмірі.
Ухвалою суду від 22.12.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю задоволено.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протягом 30 днів з дня отримання цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі №560/18196/24.
На виконання вказаної ухвали відповідач надав до суду звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі №560/18196/24, в якому вказує, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі №560/18196/24, яке набрало законної сили 15.10.2025, головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023.
В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 - 13222,69 грн, з 01.03.2024 - 14275,22 грн, з 01.03.2025 - 15775,22 грн.
За період з 01.02.2023 по 30.11.2025 нарахована доплата в розмірі 80156,96 грн (за минулий час з 01.02.2023 по 14.10.2025 в сумі 75978,25 грн та перерахованих сум пенсій за рішенням суду за період дати набрання рішенням законної сили з 15.10.2025 по 30.11.2025 в сумі 4178,71 грн).
В межах виділених коштів на банківський рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк», перераховано: - 31.10.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час; - 27.11.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час; - 31.12.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час та 4178,71 грн - суму пенсій за рішенням суду у справі №560/18196/24 за період з 15.10.2025 по 30.11.2025.
Виплата перерахованого розміру пенсії на виконання рішення суду у справі №560/18196/24 та залишку нарахованої заборгованості по рішеннях суду, буде здійснена ОСОБА_1 з врахуванням Порядку №821 та в межах затверджених бюджетних асигнувань виділених на цю мету за джерелами їх фінансування.
Крім того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено запит від 30.12.2025 №2200-0505-5/97875 до Пенсійного фонду України щодо виділення додаткових коштів для проведення виплати згідно з рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі № 560/18196/24.
Таким чином, представник відповідача вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі № 560/18196/24 виконано в межах наданих повноважень, відповідно до вимог чинного законодавства.
Вирішуючи питання щодо можливості прийняття поданого звіту, суд враховує такі норми.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України та ст. 381-1 КАС України, контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Частиною 2 ст.382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Відповідно до частини 11 ст.382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Вирішуючи питання щодо прийняття звіту, суд враховує, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі № 560/18196/24, яке набрало законної сили 15.10.2025, головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 - 13222,69 грн, з 01.03.2024 - 14275,22 грн, з 01.03.2025 - 15775,22 грн.
За період з 01.02.2023 по 30.11.2025 нарахована доплата в розмірі 80156,96 грн (за минулий час з 01.02.2023 по 14.10.2025 в сумі 75978,25 грн та перерахованих сум пенсій за рішенням суду за період дати набрання рішенням законної сили з 15.10.2025 по 30.11.2025 в сумі 4178,71 грн).
В межах виділених коштів на банківський рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк», перераховано: - 31.10.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час; - 27.11.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час; - 31.12.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час та 4178,71 грн - суму пенсій за рішенням суду у справі №560/18196/24 за період з 15.10.2025 по 30.11.2025.
Щодо виплати заборгованості, нарахованої на виконання рішення суд у справі №560/18196/24 суд зазначає, що 17.07.2025 року набрав чинності Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 року (надалі - Порядок №821).
Цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).
За правилами пунктів 4 - 8 Порядку №821 видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.
Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.
Суд зазначає, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає у перевірці обставин, що перешкоджають виконанню рішенню суду та відновленню порушених прав особи-позивача, а не у вирішенні нового публічно-правового спору.
Розглянувши звіт відповідача, суд установив, що причиною невиплати решти заборгованості з пенсії, перерахованої на виконання рішення у цій справі, є відсутність бюджетних асигнувань у відповідача та встановлений постановою Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 року механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем доведено наявність обставин, які ускладнюють виконання судового рішення повністю, водночас повне його виконання залежить від настання обставин, які перебувають поза межами повноважень відповідача.
Крім того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено запит від 30.12.2025 №2200-0505-5/97875 до Пенсійного фонду України щодо виділення додаткових коштів для проведення виплати згідно з рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі № 560/18196/24.
Таким чином, відповідач виконав вимоги ухвали суду про подання звіту про виконання судового рішення та у встановлений судом строк подав такий звіт, який відповідає вимогам, наведеним у статті 382-2 КАС України.
Зважаючи на викладене, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 21.01.2026.
Керуючись статтями 248, 254, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі № 560/18196/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Головуюча суддя Д.Д. Гнап