Справа № 560/20822/25
іменем України
23 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до суду з адміністративним позовом від 05.12.2025, який уточнило позовною заявою від 17.12.2025 за №2200-0904-7/95081 в якій просить: Скасувати постанову від 18.11.2025 ВП № 76893291 про накладення штрафу в розмірі 10200 гривень.
У позові пенсійний орган пояснив, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.01.2024, яке набрало законної сили 13.05.2024, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 18.06.2024 здійснено з 01.03.2022 з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та з 01.03.2023 з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат. Розмір пенсії після перерахунку станом на 01.03.2022 склав 22391,24 грн., з 01.03.2023 - 23346,94. Сума доплати за період з 01.03.2022 по 29.02.2024 становить 56198,16 грн. Враховуючи те, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі №560/18030/23 не покладено зобов'язань щодо проведення в подальшому перерахунків пенсійної виплати без обмеження максимальним розміром, тому при проведенні подальших перерахунків розмір пенсії ОСОБА_1 та на виконання зазначеного судового рішення з 01.03.2024 розмір пенсії до виплати становить 23610,00 грн. З урахуванням виділених коштів на банківський рахунок ОСОБА_1 , перераховано частину нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час у жовтні 2025 року в сумі 187,35 грн. та в листопаді - 187,35 грн. Виплата залишку нарахованої заборгованості пенсії на виконання рішення суду у справі № 560/18030/23, буде здійснена ОСОБА_1 з врахуванням Порядку № 821 та в межах затверджених бюджетних асигнувань виділених на цю мету за джерелами їх фінансування (арк. спр.50-53.
Відповідач надав Відзив на позов від 31.12.2025 в якому просить відмовити у задоволенні позову. Пояснив, що 22.10.2025 Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду у справі №560/11764/25 у задоволені апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про скасування Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.07.2025 у справі №560/13477/25 відмовлено. Станом на 18.11.2025 рішення Хмельницького окружного адміністративного суду за №560/18030/23 залишається не виконаним, будь-яких документів які б свідчили про повне фактичне виконання рішення до відділу примусового виконання рішень від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не надходило про, що складено Акт (арк. спр.64-69).
Відповідно до ухвали від 14.01.2026 суд відклав розгляд справи на 23.01.2026 та витребував докази (арк. спр.114).
Встановивши обставини (факти) якими сторони пояснюють вимоги та заперечення, оцінивши надані докази, беручи до уваги норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд робить такі висновки, враховуючи наступне.
Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі №560/18030/23 суд: 1) Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром при здійсненні її перерахунку з 01.03.2022 та з 01.03.2023; 2) Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.03.2022 з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та з 01.03.2023 з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оскаржувало в судовому порядку постанову органу ДВС про накладення штрафу від 25.06.2025 ВП №76893291 в розмірі 5100 гривень, однак у задоволенні позову було відмовлено.
Відповідно до Постанови про накладення штрафу від 18.11.2025 ВП №76893291 вирішено за невиконання виконавчого листа Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/18030/23 накласти на боржника Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штраф на користь держави у розмірі 10200 гривень (арк. спр.47-49).
Спеціальним законом, що регулює порядок вчинення виконавчих дій є Закон України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII).
Згідно з статтею 1 Закону №1404-VIII, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону № 1404-VIII визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до положень пункту 1 частини 2 статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Частиною 6 статті 26 Закону №1404-VIII передбачено, що за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Згідно з частиною 1 статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2 ст. 63 Закону №1404-VIII).
Відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії визначена положеннями ст.75 Закону №1404-VIII.
Відповідно до статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Отже, накладення штрафу у разі невиконання без поважних причин боржником рішення є обов'язком посадової особи органу ДВС, який встановлюється з метою спонукання боржника належним чином виконати рішення.
Поважними причинами невиконання можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення боржника, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для виконання рішення та повинні бути підтверджені належними доказами.
Матеріалами справи не підтверджено повне виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/18030/23 з урахуванням судового рішення у справі №560/11764/25, яким відмовлено у задоволені апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про скасування постанови органу ДВС про накладення штрафу від 25.06.2025 ВП №76893291 в розмірі 5100 гривень.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин, суд вважає, що позивач не довів позовні вимоги, адже орган ДВС - суб'єкт владних повноважень діяв у спосіб і порядку визначеному Законом №1404-VIII при повторному накладенні штрафу за невиконання рішення боржником без поважних причин, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов не задовольняється.
Враховуючи відмову в задоволенні позову, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.12.2025 за №2200-0904-7/95081 про скасування постанови від 18.11.2025 ВП № 76893291 про накладення штрафу в розмірі 10200 гривень, залишити без задоволення.
Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 січня 2026 року
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Відповідач:Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (вул. Тернопільська, 13/2,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29018 , код ЄДРПОУ - 45798761)
Третя особа:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Головуючий суддя А.І. Петричкович