Справа № 560/10467/25
іменем України
23 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до військової частини військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:
1. Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо не надання ОСОБА_1 запитуваної інформації.
2. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надати позивачу, ОСОБА_1 інформацію, що підтверджує виконання рішення суду в адміністративній справі №560/15807/23.
3. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надати позивачу, ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення із зазначенням усіх його складових, виплаченого позивачу на день виключення зі списків особового складу військової частини та за 2-а (два) попередні місяці.
4. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надати позивачу, ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення заявника, із зазначення усіх складових видів виплат за лютий - березень 2018 року.
5. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надати позивачу, ОСОБА_1 інформацію про виплачену індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по вересень 2022 року із зазначенням місяця, який застосовувався для обчислення індексу споживчих цін (базовий місяць) при розрахунку.
6. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надати позивачу, ОСОБА_1 інформацію про застосування вимог абзаців 3 та 4 пункту 5 Порядку №1078 при розрахунку індексації-різниці в місяці підвищення тарифних розрядів, в березні 2018 року.
7. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надати позивачу, ОСОБА_1 копію наказу про виключення заявника зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_1 . З метою отримання інформації в інтересах позивача представник позивача звернувся із запитом до командування військової частини НОМЕР_1 . Зазначену заяву відповідач отримав 18.05.2025, що підтверджується квитанцією про доставку документів до зареєстрованого Електронного кабінету Користувача ЄСІТС № НОМЕР_3 . Однак, станом на день подання позову відповідач відповідь запитувану інформацію не надав.
Ненадання відповідачем відповіді на запитувану інформацію позивач вважає протиправною та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства України і порушує право позивача на отримання інформації.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що запит через ЄСІТС (Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему) до військової частини не передбачений, оскільки ЄСІТС використовується для електронного судочинства, а не для адміністративних запитів до військових частин. Зауважує, що позивач наразі проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 (в матеріалах справи присутній послужний список проходження військової служби) і не було жодної перешкоди для звернення з рапортом до командира військової частини з метою отримання інформації, згідно порядку встановленого чинним законодавством, а саме Наказом Міністерства оборони України №531 від 06.08.2024, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.08.2024 за №1214/42559, затверджений Порядок організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України, який набрав чинності 08.08.2024. Порядок №531 визначає механізм оформлення, подання, реєстрації, розгляду, прийняття та повідомлення рішення за результатами розгляду рапортів військовослужбовців у Міністерстві оборони України (далі - Міноборони), Збройних Силах України (далі - Збройні Сили) та Державній спеціальній службі транспорту. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши надані сторонами матеріали та з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_1 . З метою отримання інформації в інтересах позивача представник позивача звернулася із запитом до командування військової частини НОМЕР_1 . Зазначену заяву відповідач отримав 18.05.2025, що підтверджується квитанцією про доставку документів до зареєстрованого Електронного кабінету Користувача ЄСІТС №3481077.
У заяві позивач просив відповідача надати йому:
- довідку про грошове забезпечення із зазначенням усіх його складових, виплаченого заявнику на день виключення зі списків особового складу військової частини та за 2-а (два) попередні місяці;
- довідку про грошове забезпечення заявника, із зазначення усіх складових видів виплат за лютий - березень 2018 року;
- інформацію про виплачену індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по вересень 2022 року із зазначенням місяця, який застосовувався для обчислення індексу споживчих цін (базовий місяць) при розрахунку;
- інформацію про застосування вимог абзаців 3 та 4 пункту 5 Порядку №1078 при розрахунку індексації-різниці в місяці підвищення тарифних розрядів, в березні 2018 року;
- копію наказу про виключення заявника зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .
Станом на день подання позову відповідач відповідь та запитувану інформацію не надав.
Позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною, тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
В розумінні ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI (далі Закон № 2939-VI) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Частиною 2 ст. 5 Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно зі статтею 12 Закону № 2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2)розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Пункт 1 частини 1 статті 13 Закону № 2939-VI передбачає, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
В розумінні ч. 1, 2 ст. 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Відповідно до ч. 4, 5 ст. 19 Закону № 2939-VI письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2)загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Частиною 1 статті 20 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.
З аналізу наведених вимог закону слідує висновок, що розпорядник інформації має надати достовірну та повну інформацію за запитом заявника.
Разом з тим, суд звертає увагу, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (ЄСІТС) - це організаційно-технічна система, що забезпечує функціонування електронного судочинства в Україні після прийняття нових процесуальних кодексів 2017 року. Її попередником була Автоматизована система документообігу суду, що функціонувала з 1 січня 2011 року.
Починаючи з 5 жовтня 2021 року офіційно функціонують три підсистеми (модулі) ЄСІТС: Електронний кабінет, Електронний суд, підсистема відеоконференцзв'язку.
Ця Система забезпечує обмін документами в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Враховуючи наведене, суд констатує, що Єдиний державний вебпортал "Єдине вікно для громадян" та Єдина судова телекомунікаційна система (ЄСТС) - це інструменти для доступу до правосуддя та подання документів у судах. Вони не призначені для вирішення військовослужбовцем або його представником поточних службових питань та отримання документів поза судовим процесом.
Так, для взаємодії з військовою частиною військовослужбовець може:
- подавати рапорт через портал «Армія+», додаючи необхідні документи (рекомендаційний лист, погодження командира тощо);
- звернутися безпосередньо до керівництва частини із запитом чи рапортом, зокрема особисто чи поштовим зв'язком;
- використати такий інструмент як адвокатський запит.
Враховуючи вищенаведене, а також відсутність обов'язку у військової частини НОМЕР_1 надавати відповідь на заяву, яка надійшла через ЄСІТС в позасудовому порядку, суд дійшов висновку про те, що в цьому випадку протиправної бездіяльності відповідача немає.
Приписами ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За встановлених у справі обставин суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є безпідставними, а тому задоволенню не підлягають.
Підстав для розподілу судових витрат немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 )
Відповідач:Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_5 )
Головуючий суддя В.К. Блонський