22 січня 2026 року м. Київ справа №320/11748/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕССІТІ Україна» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕССІТІ Україна» з позовом, в якому просить:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у поверненні помилково та надміру сплачених сум податку на додану вартість у розмірі 2 835 624,00грн. на підставі заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 22.02.2023;
зобов'язати відповідача сформувати і подати до Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві висновок про повернення позивачу з Державного бюджету України помилково та надміру сплаченого податку на додану вартість у розмірі 1 335 624,00грн. на підставі заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 20.02.2023 та повернути вказані кошти на рахунок товариства;
зобов'язати відповідача сформувати і подати до Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві висновок про повернення позивачу з Державного бюджету України помилково та надміру сплаченого податку на додану вартість у розмірі 1 500 000,00грн. на підставі заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 20.02.2023 та повернути вказані кошти на рахунок товариства.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправними діями відповідача щодо відмови позивачу у поверненні помилково та надміру сплачених сум податку на додану вартість у розмірі 2 835 624,00грн. на підставі заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 22.02.2023.
Відповідачем до суду подані письмові пояснення, відповідно до яких проти задоволення позовних вимог заперечує повністю.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.04.2023 відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
На підставі ст. 194, 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, ТОВ «ЕССІТІ Україна» 20.02.2023 через електронний кабінет платника податків направлено заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені у розмірі 1 335 624,00грн., реєстраційний номер 5773994 та заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені у розмірі 1 500 000,00грн., реєстраційний номер 5773957.
Листом від 22.02.2023 №11916/6/26-15-04-04-08 Головне управління ДПС у м. Києві «Про перерахунок помилково сплачених грошових зобов'язань» відмовило позивачу у поверненні помилково сплачених сум, оскільки згідно інформаційних ресурсів ДПС України, в інтегрованій картці платника податку ТОВ «ЕССІТІ Україна» станом на 22.02.2023 обліковується переплата з податку на додану вартість в сумі 3 985 011,84грн. Зазначена переплата виникла та обліковується в хронологічному порядку за рахунок: надходжень до бюджету коштів з поточного рахунку в установі банку (94 772,84грн.); надходжень до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ (300 010,00грн.); подання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 06.01.2023 №900077208, відповідно до якого зменшено суму ПДВ, яка сплачувалась до державного бюджету, та збільшено в ІКП суму переплати у розмірі (1 405 229,00грн.); надходжень до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ (2 185 000,00грн.).
Враховуючи вищевказане, податкова повідомила, що відсутні підстави для повернення позивачу переплати з ПДВ у розмірі 2 835 624,00грн. з бюджетного рахунку з ПДВ на поточний рахунок платника в установі банку.
Вказаним листом відповідач також повідомив, що позивачем порушено вимоги п. 201.10 ст. 201 ПК України щодо граничних строків реєстрації податкових накладних на загальну суму штрафних санкцій у розмірі 1 752 185,68грн. та порушення ст. 200 ПК України, що призвело до виникнення суми боргу на рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ у сумі 3 091 275,00грн.
Позивач, вважаючи оскаржувані дії відповідача протиправними, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає ПК України.
Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Згідно з приписами п. п. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 ПК України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Відповідно до норм п. п. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 ПК України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
За змістом п. п. 17.1.10 п. 17.10 ст. 17 ПК України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з положеннями ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та ст. 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Так, ст. 43 ПК України передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або на єдиний рахунок або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
У разі, якщо повернення сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу, відповідне повідомлення надсилається контролюючим органом до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення шістдесятиденного строку з дня отримання відповідної податкової декларації.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку.
Таким чином, обов'язковою передумовою повернення платнику податків надміру/помилково сплачених коштів є одночасна наявність наступних обставин: відсутність у такого платника податкового боргу; подання платником податків заяви про повернення коштів протягом 1095 днів від дня виникнення переплати; відповідність поданої заяви вимогам п. 43.4 ст.43 ПК України.
Так, наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (далі - Порядок № 787, в редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин).
За змістом абзаців 1, 2 п. 1 Порядку № 787 терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення: надміру зараховані кошти - сума коштів, що становить позитивну різницю між сумою фактично сплачених коштів та сумою коштів, яку повинен сплатити до відповідного бюджету платник платежів (зборів), що визначені відповідним законодавством (крім платежів (зборів), контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби), для повного виконання покладеного на нього грошового зобов'язання; помилково зараховані кошти - кошти, що сплачені платником за видом доходів, який не відповідає суті платежу (збору), визначеного в абзаці третьому цього пункту, та/або до невідповідного бюджету.
Відповідно до п. 2 Порядку № 787 цей Порядок визначає процедури: повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі); перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок.
Згідно з п. 3 Порядку № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Казначейства з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки отримувачів коштів, відкриті в банках або Казначействі, вказані у поданні (висновку, повідомленні) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, органів, які ведуть облік заборгованості в розрізі позичальників, заяві платника (у разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого)).
Пунктом 5 Порядку № 787 встановлено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.
У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, до Казначейства подається висновок відповідно до Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 № 60, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.2019 за № 370/33341.
Тож, з наведеного слідує, що у разі отримання заяви платника податків на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, оформленої у порядку, встановленому законодавством, орган державної податкової служби зобов'язаний не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцяти денного строку з дня подання такої заяви підготувати висновок про повернення помилково та/або надміру сплачених сум з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Втім, відповідачем вчинено інші дії, які не відповідають встановленому порядку, а саме, складено лист від 22.02.2023 №11916/6/26-15-04-04-08, яким відмовлено у виконанні заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені.
Суд зазначає, що встановлена правова процедура як складова принципу законності та принципу верховенства права, є важливою гарантією недопущення зловживання з боку органів публічної влади під час прийняття рішень та вчинення дій, які повинні забезпечувати справедливе ставлення до заявника.
Правова процедура повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань спрямована на забезпечення загального принципу юридичної визначеності. Складовою принципу юридичної визначеності є принцип легітимних очікувань, як одного із елементів принципу верховенства права.
Водночас відповідачем не заперечується розрахунок надмірно сплачених сум.
Згідно із п. 200-1 6 ст. 200-1 ПК України платник ПДВ має право повернути зі свого електронного рахунку на поточний суму коштів (або її частину), якщо на дату подання податкової звітності з ПДВ сума таких коштів на електронному рахунку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету.
Відповідно до п. 21 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 повернення коштів на поточний рахунок платника в банку здійснюється за умови, якщо на дату подання декларації з ПДВ сума коштів на електронному рахунку перевищує суму: - податкового боргу з ПДВ; - податкових зобов'язань, задекларованих у рядку 18 декларації з ПДВ.
Тобто, навіть якщо податкового боргу з ПДВ немає, поверненню на рахунок платника підлягає не весь залишок коштів на електронному рахунку, а лише різниця між сумою коштів на цьому рахунку і задекларованими податковими зобов'язаннями за поточний звітний період.
Повернення коштів здійснюється за відсутності перевищення суми ПДВ у складених платником у звітному періоді та зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних над сумою податкових зобов'язань з ПДВ у рядку 9 декларації цього ж звітного періоду.
Повернення коштів здійснюється в межах суми реєстраційного ліміту на дату подання декларації.
Останньою, умовою є подання заяви. Оскільки всі попередні умови прив'язані до поданої за звітний період декларації з ПДВ, заяву теж подають разом з декларацією. До того ж за встановленою формою згідно з додатком 4 «Заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної сумі-: правонаступника (Д4)» до декларації.
Для повернення грошових коштів з електронного на поточний рахунок необхідно у складі декларації з ПДВ подати додаток 4(2) (заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, шо реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (форма № Д4). В додатку 4 слід заповнити таблиці 2 та 3.
Кошти з електронного рахунку платника підлягають поверненню на поточний рахунок в межах суми ПДВ, визначеної відповідно до п. 200-1.3 ПКУ (тобто в межах наявного на момент подання декларації реєстраційного ліміту). На суму, що заявлена платником до повернення на поточний рахунок, буде зменшено реєстраційний ліміт в СЕА ПДВ. Таке зменшення відбудеться при прийнятті контролюючим органом декларації з ПДВ, в додатку 4 до якої будуть заповнені зазначені вище таблиці.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до платіжних доручень №1316 від 23.08.2022 на суму 1 335 624,00грн. та від 14.12.2022 №2055 на суму 1 500 000,00грн. позивачем помилково вказано реквізити ГУ ДКСУ у м. Києві та рахунок UA 20899998031305002900026001, тоді коли потрібно було вказати отримувача ТОВ «ЕССІТІ Україна» та рахунок UA 408999980385199000000102752.
Таким чином, у зв'язку із тим, що сталася технічна помилка і грошові кошти були перераховані на рахунок ГУ ДКСУ у м. Києві, не через рахунок НОМЕР_1 , ТОВ «ЕССІТІ Україна» не має можливості їх врахувати при здійсненні своїх податкових зобов'язань для розрахунків з бюджетом.
З матеріалів справи також встановлено, що станом на 25.09.2023 згідно витягу з інформаційної системи органів ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами, у підприємства фіксується переплата з ПДВ у розмірі 2 835 625,84грн. та відсутній податковий борг на який посилається відповідач.
Враховуючи необґрунтованості мотивів та дій відповідача при розгляді заяв, не дотримання передбаченого законом порядку та поверхневість при розгляді зазначених питань, суд, вважає протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у поверненні помилково та надміру сплачених сум податку на додану вартість у розмірі 2 835 624,00грн. на підставі заяв про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 22.02.2023.
У зв'язку із тим, що судом визнані протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у поверненні помилково та надміру сплачених сум податку на додану вартість у розмірі 2 835 624,00грн. на підставі заяв про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 22.02.2023, задоволеними також мають бути позовні вимоги про зобов'язання відповідача сформувати і подати до Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві висновки про повернення позивачу з Державного бюджету України помилково та надміру сплаченого податку на додану вартість.
Водночас, відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На виконання цих вимог відповідачем не доведено належними та допустимими доказами правомірність своїх дій.
Водночас докази, подані позивачем, підтверджують обставини, на які він посилається в обґрунтуванні позовних вимог, та не були спростовані відповідачем.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Згідно із частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 8052,00грн., що підтверджується наявним у матеріалах справи платіжним дорученням від 30.03.2023 №644.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у м. Києві щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕССІТІ Україна» у поверненні помилково та надміру сплачених сум податку на додану вартість у розмірі 2 835 624,00грн. на підставі заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 22.02.2023.
Зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві сформувати і подати до Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕССІТІ Україна» з Державного бюджету України помилково та надміру сплаченого податку на додану вартість у розмірі 1 335 624,00грн. (один мільйон триста тридцять п'ять тисяч шістсот двадцять чотири гривні) на підставі заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 20.02.2023 та повернути вказані кошти на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕССІТІ Україна» (п/р НОМЕР_2 , МФО 300614, філія «КІБ» АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК», ідентифікаційний код 34356863).
Зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві сформувати і подати до Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕССІТІ Україна» з Державного бюджету України помилково та надміру сплаченого податку на додану вартість у розмірі 1 500 000,00грн. (один мільйон п'ятсот тисяч гривень) на підставі заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 20.02.2023 та повернути вказані кошти на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕССІТІ Україна» (п/р НОМЕР_2 , МФО 300614, філія «КІБ» АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК», ідентифікаційний код 34356863).
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕССІТІ Україна» сплачений судовий збір у розмірі 8052,00грн. (вісім тисяч п'ятдесят дві) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лапій С.М.