22 січня 2026 року м. Ужгород№ 260/3879/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Микуляк П.П., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в Національній поліції України час роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 01.11.2004 по 09.08.2006, з 09.06.2006 по 23.02.2009, з 23.02.2009 по 03.03.2011;
- зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в Національній поліції України час роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 01.11.2004 по 09.08.2006, з 09.06.2006 по 23.02.2009, з 23.02.2009 по 03.03.2011;
- зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення в частині надбавки за вислугу років та компенсації за невикористану додаткову відпустку з 05.01.2022 по 21.04.2025 з урахуванням часу роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 01.11.2004 по 09.08.2006, з 09.06.2006 по 23.02.2009, з 23.02.2009 по 03.03.2011;
- зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби з урахуванням часу роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 01.11.2004 по 09.08.2006, з 09.06.2006 по 23.02.2009, з 23.02.2009 по 03.03.2011.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач проходив службу в органах прокуратури Закарпатської області, після чого був прийнятий на службу до Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не зарахував до стажу служби в Національній поліції України час роботи в органах прокуратури України на посадах помічника та старшого помічника прокурора з 01.11.2004 р. по 09.08.2006 р., з 09.08.2006 р. по 23.02.2009 р., з 23.02.2009 р. по 03.03.2011 р.
Позивач стверджує, що відповідач застосував норми Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. № 1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015 р., а необхідно застосовувати норми Закону № 1789-ХІІ в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, та який є правовою підставою того, що в зазначений період роботи в органах прокуратури України, ОСОБА_1 обіймав посади прокурора, і відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 78 Закону № 580-VIII зазначений період роботи в органах прокуратури підлягає зарахуванню до стажу служби в Національній поліції України.
Позивач вважає, що згідно з ст. 56 Закону № 1789-ХІІ в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, під поняттям «прокурор» серед іншого розуміли: старші помічники і помічники прокурора, тобто ті посади, які позивач обіймав в органах прокуратури Закарпатської області в спірні періоди роботи.
Представником відповідача до суду було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначає, що вимоги позивача є безпідставними та не підлягають задоволенню з огляду на те, що ОСОБА_1 в період з 01.11.2004 р. по 09.08.2006 р., з 09.08.2006 р. по 23.02.2009 р., з 23.02.2009 р. по 03.03.2011 р. обіймав посади помічника прокурора та старшого помічника прокурора в органах прокуратури України та цей час роботи до стажу служби позивача в поліції не зараховано, оскільки статтею 78 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено вичерпний перелік видів та категорій служб, які включаються до стажу служби в поліції і час роботи в органах прокуратури на посадах помічників (старших помічників) прокурора в цьому переліку відсутній.
Представник зазначає, що при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи ч. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію», якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції. У даному переліку відсутній час роботи в органах прокуратури на посадах помічників (старших помічників) прокурорів.
Разом з тим, представник відповідача наголошує, що чинним законодавством не передбачено зарахування часу роботи в органах прокуратури на посадах помічників та старших помічників прокурорів для визначення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , згідно з послужним списком, спеціальний жетон № 0160086, здійснював самостійну трудову діяльність, крім служби в Збройних Силах України, Служби безпеки України, Міністерстві внутрішніх справ України, органах поліції тощо:
- з 01.09.1999 по 30.06.2004 студент Ужгородського національного університету;
- 12.07.2004 по 29.10.2004 головний спеціаліст юридичного відділу Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області;
- з 01.11.2004 по 09.08.2006 помічник прокурора Берегівської міжрайонної прокуратури Закарпатської області;
- з 09.08.2006 по 23.02.2009 помічник прокурора м. Ужгорода Закарпатської області;
- з 23.02.2009 по 03.03.2011 старший помічник прокурора м. Ужгорода прокуратури Закарпатської області;
- з 03.03.2011 по 23.11.2012 старший прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ при провадженні оперативно-розшукової діяльності управління нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство прокуратури Закарпатської області;
- з 23.11.2012 по 15.07.2013 старший прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ при провадженні оперативно-розшукової діяльності управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Закарпатської області;
- з 15.07.2013 по 02.03.2015 заступник прокурора Свалявського району прокуратури Закарпатської області;
- з 02.03.2015 по 05.08.2015 начальник відділу нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ при провадженні досудового розслідування та підтриманням державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні прокуратури Закарпатської області;
- з 05.08.2015 по 14.01.2016 начальник відділу нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ при провадженні досудового розслідування та підтриманням державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Закарпатської області;
- з 14.01.2016 по 09.08.2016 начальник відділу нагляду за додержанням законів органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтриманням державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Закарпатської області;
- з 10.08.2016 по 31.08.2016 прокурор відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтриманням державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Закарпатської області;
- з 31.08.2016 по 13.11.2017 начальник відділу матеріально-технічного забезпечення та соціально-побутових потреб прокуратури Закарпатської області;
- з 13.11.2017 по 15.08.2018 прокурор Мукачівської місцевої прокуратури Закарпатської області;
- з 15.08.2018 по 25.04.2019 прокурор Воловецького відділу прокурор Мукачівської місцевої прокуратури Закарпатської області;
- з 25.04.2019 по 11.09.2020 прокурор Берегівської місцевої прокуратури Закарпатської області;
- з 11.09.2020 по 22.10.2021 прокурор Берегівської місцевої прокуратури Закарпатської області
- з 05.01.2022 по 14.07.2022 старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу моніторингу та зонального контролю Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України ( наказ ДВБ НПУ від 05.01.2022 р. № 5 о/с);
- з 14.07.2022 по 25.03.2024 заступник начальника управління - начальник відділу оперативних розробок Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України ( наказ ДВБ НПУ від 14.07.2022 р. № 269 о/с);
- з 25.03.2024 по 24.07.2024 тимчасове виконання обов'язків за вакантною посадою начальника Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України ( наказ ДВБ НПУ від 25.03.2024 р. № 92 о/с);
- з 24.07.2024 по 21.04.2025 заступник начальника відділу моніторингу та зонального контролю Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (наказ ДВБ НПУ від 24.07.2024 р. № 242 о/с).
Наказом начальника департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України «По особовому складу» від 17.04.2025 р. № 253, відповідно до пункту 7 (за власним бажанням) частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції підполковника поліції ОСОБА_1 (0160086), заступника начальника відділу моніторингу та зонального контролю Закарпатського управління, із 21 квітня 2025 року, установивши розмір премії за квітень 2025 року в розмірі 188,496%.
Станом на день звільнення стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби становить - 13 років 11 місяців 07 днів.
З виплатою компенсації:
за 17 діб невикористаних щорічної основної оплачуваної відпустки за фактично відпрацьований час у 2022 році та за 06 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2022 рік;
за 03 доби невикористаних щорічної основної оплачуваної відпустки за 2023 рік та за 07 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2023 рік;
за 30 діб невикористаних щорічної основної оплачуваної відпустки за 2024 рік та за 08 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2024 рік;
за 07 діб невикористаних щорічної основної оплачуваної відпустки за фактично відпрацьований час у 2025 році та за 08 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2025 рік.
Підстава рапорт ОСОБА_1 від 05.04.2025.
В наказі від 17.04.2025 р. № 253 о/с Департаментом внутрішньої безпеки Національної поліції України до стажу служби в поліції ОСОБА_1 не зараховано стаж роботи в органах прокуратури Закарпатської області на посадах помічника та старшого помічника прокурора.
Позивач, не погоджуючись з діями відповідача щодо не зарахування спірних періодів до стажу служби в поліції, звернувся за захистом своїх прав до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Відповідно пунктів 1, 6, 14 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; судоустрій, судочинство, статус суддів; засади судової експертизи; організація і діяльність прокуратури, нотаріату, органів досудового розслідування, органів і установ виконання покарань; порядок виконання судових рішень; засади організації та діяльності адвокатури.
Згідно частини першої статті 1 Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIII (станом на момент виникнення спірних правовідносин) Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
У своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами (частина 1 статті 3 Закону № 580-VIII).
Відповідно до статті 6 Закону № 580-VIII поліція у своїй діяльності керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
За приписами частини першої статті 78 Закону № 580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони (пункт 5 частини другої статті 78 Закону № 580-VIII).
На час роботи ОСОБА_1 на посадах помічника та старшого помічника прокурора з 01.11.2004 р. по 09.08.2006 р., з 09.08.2006 р. по 23.02.2009 р., з 23.02.2009 р. по 03.03.2011 р. чинними були норми Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-XII (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), які і підлягають до застосування щодо визначення поняття «прокурор» у вищезазначений період роботи позивача в органах прокуратури України.
Так, приписами статті 56 Закону № 1789-ХІІ під поняттям «прокурор» у статті 8, частині четвертій статті 9, частинах першій, другій, третій статті 12, частині першій статті 20, статтях 34, 35, 36, 44, 45, частинах першій, третій, п'ятій і сьомій статті 46, статті 46-2, частині першій статті 47, статтях 48, 49, 50, 50-1 та 55 цього Закону слід розуміти: Генеральний прокурор України, перший заступник, заступники Генерального прокурора України, їх старші помічники та помічники, прокурори Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованих прокуратур (на правах обласних), їх перші заступники, заступники, міжрайонні прокурори, прокурори міст, районів, районів у містах та прирівняних до них спеціалізованих прокуратур, їх перші заступники і заступники, начальники головних управлінь, управлінь, відділів прокуратур, їх перші заступники, заступники, старші прокурори та прокурори прокуратур усіх рівнів, які діють у межах своєї компетенції.
Отже, спірні періоди роботи позивача на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора належить зарахувати до прокурорського стажу на підставі Закону № 1789-XII, який був чинним на час роботи позивача.
Подібний правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 17 січня 2022 року в справі № 560/1111/20.
Під час обрання способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Враховуючи викладене, для захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в Національній поліції України час роботи в органах прокуратури України на посадах помічника та старшого помічника прокурора з 01.11.2004 р. по 09.08.2006 р., з 09.08.2006 р. по 23.02.2009 р., з 23.02.2009 р. по 03.03.2011 р.; провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення в частині надбавки за вислугу років та компенсації за невикористану додаткову відпустку з 05.01.2022 по 21.04.2025 та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби з урахуванням часу роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 01.11.2004 р. по 09.08.2006 р., з 09.08.2006 р. по 23.02.2009 р., з 23.02.2009 р. по 03.03.2011 р.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов слід задовольнити.
На підставі наведеного та керуючись статтями 9, 14, 77, 90, 139, 242-246, 256, 371, 382 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (код ЄДРПОУ - 40116086) щодо не зарахування ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) до стажу служби в Національній поліції України час роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 01 листопада 2004 року по 09 серпня 2006 року, з 09 серпня 2006 року по 23 лютого 2009 року, з 23 лютого 2009 року по 03 березня 2011 року.
Зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в Національній поліції України час роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 01 листопада 2004 року по 09 серпня 2006 року, з 09 серпня 2006 року по 23 лютого 2009 року, з 23 лютого 2009 року по 03 березня 2011 року.
Зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення в частині надбавки за вислугу років та компенсації за невикористану додаткову відпустку з 05 січня 2022 року по 21 квітня 2025 року з урахуванням часу роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 01 листопада 2004 року по 09 серпня 2006 року, з 09 серпня 2006 року по 23 лютого 2009 року, з 23 лютого 2009 року по 03 березня 2011 року.
Зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби з урахуванням часу роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 01 листопада 2004 року по 09 серпня 2006 року, з 09 серпня 2006 року по 23 лютого 2009 року, з 23 лютого 2009 року по 03 березня 2011 року.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяП.П.Микуляк