Рішення від 22.01.2026 по справі 240/14081/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2026 року м. Житомир справа № 240/14081/25

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повторного взяття ОСОБА_1 на військовий облік як військовозобов'язаного та внесення відповідних відомостей про це до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних, як незаконно взятого на цей облік, та внести про це відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що він виключений із військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 05.08.2022 за станом здоров'я відповідно Наказу №402. Підставою для виключення ОСОБА_1 з військового обліку за станом здоров'я є довідка ВЛК від 04.08.2022 №2351/21 про що посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 було зроблено відповідні записи в розділ 19 до військового квитка серії НОМЕР_1 із проставленими штампами про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. У подальшому позивачем пройдено огляд МСЕК яким йому було встановлено 2 групу інвалідності. Згодом, з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач дізнався, що його внесеного до вказаного реєстру, як військовозобов'язаного. Тобто, працівниками ІНФОРМАЦІЯ_4 , незаконно, без належних на те підстав взято позивача на військовий облік військовозобов'язаних. Позивач посилається на те, що після виключення з військового обліку особа перестає бути військовозобов'язаним, а тому на неї не поширюються закони про військовий обов'язок та військову службу. Зокрема, така особа не може бути призвана під час мобілізації, не зобов'язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, їй не можна вручити повістку. Рішення про виключення з військового обліку є остаточним, особа не повинна знову ставати на військовий облік, окрім випадку, коли вона робить це добровільно. Обов'язку самостійно оновити персональні дані для виключених із військового обліку осіб, нормативно-правовими актами не встановлено. Оскільки, ОСОБА_1 було саме виключено з військового обліку, то повторному взяттю на такий облік він не підлягає. Факт виключення позивача з військового обліку свідчить про те, що ОСОБА_1 більше не є військовозобов'язаним та, відповідно, не може бути взятий на військовий облік повторно та бути призваним на військову службу під час мобілізації відповідно до частини 1 статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», та статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». На своє звернення до начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 про усунення вищевказаних порушень та виключення позивача з військового обліку з належним внесенням про це до військово-облікових документів, позивач отримав відмову, що слугувала підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 28.05.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

26.11.2025 на адресу суду від позивача надійшла заява про заміну неналежного відповідача у справі вх. №84708/25. В обґрунтування заяви позивач зазначає, що належним відповідачем у справі є ІНФОРМАЦІЯ_5 , з посиланням на постанови Верховного Суду у справах №344/6751/22 та №524/7691/23.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 21.01.2026 відмовлено позивачу у задоволенні заяви про заміну неналежного відповідача у справі від 26.11.2025 вх. №84708/25.

Відповідач відзив на адміністративний позов не надав, про причини неподання відзиву не повідомив, тому суд, у відповідності до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив внутрішню службу на посаді начальника Державного департаменту України з питань виконання покарань у Житомирській області.

Постановою Військово-лікарської комісії УМВС України в Житомирській області від 13.07.2010 оформленим свідоцтвом про хворобу №50/29-1 позивач був визнаним непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час (а.с.11).

22.09.2010 п,озивач пройшов огляд МСЕК (довідка серія ЖИА №003552) яким йому було первинно встановлено ступінь втрати працездатності 50 відсотків із встановленням третьої групи інвалідності внаслідок травми пов'язаної з виконанням службових обов'язків (а.с.3).

Наказом зазначеного Державного департаменту України з питань виконання покарань (по особовому складу) від 18.10.2010 №120 о/с позивача було звільнено за пунктом 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (а.с.14).

28.08.2019 позивач пройшов огляд МСЕК (довідка серія 12ААБ №2549012), яким йому було встановлено третю групи інвалідності, внаслідок травми пов'язаної з виконанням службових обов'язків, довічно (а.с.15).

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (далі - Указ №64/2022) введено в Україні воєнний стан.

04.08.2022 під час дії воєнного стану в Україні позивач пройшов військово-лікарську комісію в ІНФОРМАЦІЯ_6 та на підставі статті 39-а графи II розкладу хвороб, графи Б таблиці додаткових вимог (ТДВ) «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 (в редакції станом на 04.08.2022) (далі - Положення №402) ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, що підтверджено довідкою військово-лікарської комісії від 04.08.2022 №2351/21 (передбачена пунктом 22.9 Положення №402 станом на дату проходження позивачем ВЛК) підписаною головою ВЛК ОСОБА_2 та секретарем Колмиковою Оленою з гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.16).

Зазначене рішення ВЛК є чинним і не скасовано судом чи вищою Військово-лікарською комісією.

05.08.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 позивач був виключений з військового обліку згідно пункту з частини 6 статті 37 Закону України від 25.03.1992 №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (редакція станом на 05.08.2022), що підтверджено записом та підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 та гербовою печаткою цього центру комплектування у військовому квитку серія НОМЕР_1 розділ 19 (а.с.19-20).

03.02.2023 позивач пройшов огляд МСЕК (довідка серія 12ААГ №399866), яким йому було встановлено другу групу інвалідності внаслідок травми пов'язаної з виконанням службових обов'язків, безтерміново та органом праці та соціального захисту населення видано відповідне посвідчення особи з інвалідністю 2 групи з 31.01.2023 довічно (посвідчення серія НОМЕР_2 ) (а.с.17-18).

У подальшому, з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивачу стало відомо, що його внесено до цього реєстру як військовозобов'язаного, що є фактичним поновленням його на військовому обліку без його згоди та участі при розгляді цього питання (а.с.21-22).

16.04.2025 позивач звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 з вимогою внести правильні відомості в його військово-облікові документи, у тому числі Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних, «Оберіг» про виключення його з військового обліку з 05.08.2022 на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України від 25.03.1992 №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (а.с.23-24).

Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 16.05.2025 №7054 позивачу відмовлено у задоволенні заяви та рекомендовано пройти повторний медичний огляд на ВЛК (а.с.25-26).

Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повторного взяття його на військовий облік, як військовозобов'язаного та внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

На момент розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні неодноразово було продовжено.

Крім цього, відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України Про правовий режим воєнного стану заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Згідно із статтею 1 Закону України від 12.05.2015 №389-VIII "Про правовий режим воєнного стану" (далі - Закон №389-VIII, в редакції станом на час виникнення спірних відносин) воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 Про загальну мобілізацію постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію (далі - Указ №69/2022). Згідно пункту 4 Указу №69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Статтею 1 Закону України від 21.10.1993 №3543-ХІІ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон №3543-ХІІ), в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що:

- мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;

- особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;

- особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно з ч.6 ст.22 Закону №3543-ХІІ у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Законом України від 25.03.1992 №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-ХІІ) здійснюється правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Так, відповідно до частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Наведена редакція частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ викладена з врахуванням змін, які внесені Законом України від 11.04.2024 №3633-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", які набрали чинності 18.05.2024.

До цього, частина 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ мала таку редакцію "Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими."

Крім цього, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 37 Закону №2232-ХІІ взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених статтею 10-1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань; призовники, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу; жінки з дотриманням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487).

Згідно з п.79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, окрім іншого: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Пунктом 81 Порядку №1487 визначено, що взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Законом України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII) визначено правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).

Віповідно до статті 9 Закону №1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №559), згідно пункту 4 якого, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Висновок щодо застосування права, який викладений у постанові Верховного Суду від 21.05.2025 у справі №280/2880/24.

Наведене свідчить, що законодавець виокремлює поняття зняття з військового обліку та виключення з військового обліку, при цьому, при знятті з військового обліку Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік.

Отже, різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку.

З аналізу положень Закону №2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.

Відповідно до пункту 3 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення №402).

Пунктом 1.2 розділу І Положення №402 передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Медичний огляд проводиться військово-лікарською комісією з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Згідно із пунктом 1.2 розділу II Положення №402, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

При цьому відповідно до пункту 22.9 Положення №402 Постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає.

Водночас Положенням №402 не передбачено оформлення постанови ВЛК свідоцтвом про хворобу особам, які звільнялися саме із внутрішньої, а не військової служби.

Також, у будь-якому випадку стаття 39-а графи 11 розкладу хвороб, графи Б таблиці додаткових вимог (ТДВ) Положення №402 (в редакції станом на 04.08.2022 - дату проходження позивачем ВЛК) передбачає виключення з військового обліку осіб, яким як і позивачу встановлений діагноз: Гіпертонічна хвороба ІІІ ступеню.

Як встановлено судом вище, у військовому квитку ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 , в розділі 18 зазначено, що позивач 31.05.2010 був взятий на військовий облік, а у подальшому 05.08.2022 знятий та виключений з військового обліку (а.с.20).

04.08.2022 під час дії воєнного стану в Україні позивач пройшов військово-лікарську комісію в ІНФОРМАЦІЯ_6 та на підставі статті 39-а графи II розкладу хвороб, графи Б таблиці додаткових вимог (ТДВ) «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 (в редакції чинній станом на 04.08.2022) визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, що підтверджено чинною довідкою військово-лікарської комісії від 04.08.2022 №2351/21, яка передбачена п.22.9 Положення №402, станом на дату проходження позивачем ВЛК (а.с.16).

Зазначена довідка ВЛК є чинною і не скасована судом чи вищою військово-лікарською комісією.

05.08.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 позивач був виключений з військового обліку згідно п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», що підтверджено записом та підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_8 у військовому квитку ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 розділ 19 (а.с.20).

Проте, матеріалами справи підтверджено, що в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів наявна інформація про те, що позивач перебуває на військовому обліку.

Положення частини 6 статті 37 Закону №2232-ІІ в частині виключення з військового обліку військовозобов'язаними, які визнані непридатними до військової служби, не змінювалися з моменту виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

При цьому стаття 37 Закону №2232-ХІІ не передбачає можливість взяття на військовий облік осіб виключених з нього за станом здоров'я.

Також, у матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що ОСОБА_1 за станом здоров'я є придатним до військової служби або в ІНФОРМАЦІЯ_4 є обґрунтований сумнів щодо його непридатності для проходження військової служби.

Отже, підсумовуючи наведене слід прийти до висновку, що правових або фактичних передумов для включення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про те, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку, у відповідача не було.

Водночас територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру, до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

Стаття 9 Закону №1951-VIII надає право позивачу звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а пункт 79 Порядку №1487 зобов'язує ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з військового обліку позивача, який може звернутися до нього з цього приводу, як у письмовій так і електронній формі.

При цьому суд звертає увагу, що в даному разі законодавство не вимагає особистої присутності в приміщення ТЦК такого заявника.

Відомості, які містяться у Єдиному державному Реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, мають відповідати відомостям, які містять у військовому квитку, і відповідальним за таку відповідність є ТЦК.

05.08.2022 ОСОБА_1 втратив статус військовозобов'язаного у зв'язку із виключенням з військового обліку за станом здоров'я на підставі групи ІІ Розкладу хвороб, графи Б таблиці додаткових вимог, Порядку №402, а отже про це має бути зазначено в Єдиному державному Реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

При прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність - це не вчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що бездіяльність відповідача щодо невнесення відомостей до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, відповідно до запису у Військовому квитку серії НОМЕР_1 , є протиправною, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, судом встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору та не поніс судових витрат, тому суд не стягує з відповідача на користь позивача судові витрати.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повторного взяття ОСОБА_1 на військовий облік, як військовозобов'язаного та внесення відповідних відомостей про це до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних та внести про це відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.М. Гурін

22.01.26