Україна
Донецький окружний адміністративний суд
14 січня 2026 року Справа№640/28935/20
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши у відкритому судовому засіданні при секретарі судового засідання Ященко А.В. за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27.04.2020 №0072074202, №0072034202
за участю представників сторін:
від позивача - Бондар Р.В.
від відповідача - Прутенський К.І.
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби України в місті Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27.04.2020 №0072074202, № 0072034202.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на наступне.
30.04.2020 року позивач отримав від відповідача чотири податкові повідомлення - рішення від 27.04.2020 року, які були складені на підставі Акту документальної позапланової перевірки позивача від 03.03.2020 № 624/26-15-42-02-30/2566612091.
Вказує, що два оспорювані рішення прийняті без належного правового обґрунтування і складені з порушенням податкового законодавства.
ППР було оформлене і направлене скаржнику до попереднього отримання Акту перевірки, що фактично позбавило скаржника можливості скористатися однією із можливих ланок процедури адміністративного оскарження, подавши свої заперечення до акту перевірки, і тому такі дії контролюючого органу однозначно є порушенням в розумінні закону.
ГУ ДПС у м. Києві не надано можливості для подання заперечень, невиконання вище вказаних вимог призводить до визнання перевірки незаконною в цілому та відсутності її правових наслідків.
Позивачем направлено на адресу ДПС України скаргу, яка була залишена без задоволення.
Висновки Акту перевірки про отримання позивачем у 2018 році доходу у сумі 732880,00 грн за ознакою доходу « 112» є необґрунтованими, оскільки у позивача ніякі документи не витребувалися і у травні 2018 року мав місце інвестиційний збиток, а значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами з 7321880,00 грн зменшилось на суму 5072000,00 грн, то до складу загального річного оподатковуваного доходу позивача повинна включатись виключно різниця даних сум, яка становить 2405880,00 грн.
Дохід позивача від продажу корпоративних прав номінальною вартістю 30000 грн у ТОВ «Стандарт Девелопмент» було частково витрачено на купівлю частки статутного капіталу ТОВ «Академспецсервіс» номінальною вартістю 156000,00 грн в результаті чого позивач набув корпоративні права у відповідному обсягу, що по суті є інвестиційним збитком платника податку, понесеним протягом звітного періоду.
Висновки відповідача про заниження позивачем податкових зобов'язань з ПДФО у сумі, зазначеній в акті на підставі яких винесено ППР є помилковими.
Ухвалою від 25.11.2020 року суд залишив позовну заяву без руху, встановивши позивачу п'ятиденний строк з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.12.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 640/28935/20, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
12 лютого 2021 року від відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов складений відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «БРК ГІДРОСЕРВІС», яке не є стороною у справі.
12 лютого 2021 року від відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов складений відносно позивача, відповідно до якого відповідач просив суд відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог у повному обсязі.
Так, в обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначив наступне.
ОСОБА_1 був належним чином проінформований про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки письмовим повідомленням від 30.01.2020 №4845/Р/26-15-42-04-27 та копією наказу ГУ ДПС у м. Києві від 30.01.2020 №1085 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, які направлені рекомендованим листом з повідомленням про вручення за податковою адресою платника податків. Лист отримано 19.02.2020 особисто ОСОБА_1 .
За результатами перевірки було складено Акт від 03.03.2020 року № 624/26-15-42-02 30/2566612091, яким були встановлені порушення норм Податкового кодексу України. Порушення встановлені на підставі податкової інформації.
Вказаний Акт був направлений на податкову адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, який був повернутий до відправника у зв'язку із «закінченням встановленого строку зберігання».
На підтвердження понесених інвестиційних витрат фізичною особою ОСОБА_1 не надано до перевірки первинних документів: договорів, протоколів зборів засновників підприємства, платіжних документів (прибуткових та видаткових квитанцій, платіжних доручень, меморіальних ордерів, тощо) по операціях з придбання інвестиційного активу, від продажу якого в 2018 році отримано дохід у розмірі 7321880,00 гривень.
Інвестиційні витрати, пов'язані з придбанням інвестиційного активу, від продажу якого в 2018 році отримано інвестиційний дохід, фізичною особою ОСОБА_1 , відсутні.
В порушення п.п.168.1.3 п.168.1 ст.168, з урахуванням вимог пп. 164.2.9 п.164.2 ст.164, п.п.170.2.6 п.170.2 ст.170 Кодексу, фізичною особою ОСОБА_1 до складу загального оподатковуваного доходу за 2018 рік не включено дохід у вигляді інвестиційного прибутку у сумі 7321880,00 грн, який підлягає відображенню платником в податковій декларації про майновий стан і доходи, як наслідок не сплачено до бюджету податок на доходи фізичних осіб за 2018 рік в сумі 1317938,40 грн, з такого доходу.
Перевіркою правильності визначення бази оподаткування, повноти нарахування, утримання та своєчасності сплати (перерахування) до бюджету військового збору встановлено, що ОСОБА_1 занизив та не перерахував до бюджету з отриманого інвестиційного прибутку військовий збір за 2018 в розмірі 109828,20 грн, чим порушив вимоги п, п. 1.2, п, п. 1.3 п. 16-1 Підрозділу 10 розділу XX Перехідних Положень Податкового кодексу України.
13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825), який набрав чинності 15 грудня 2022 року.
На підставі ст. 1 Закону № 2825 Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідований.
Пунктом 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону України від 16 липня 2024 року № 3863-ІХ Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон № 3863), який набрав чинності 26 вересня 2024 року), установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абз. 4 цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом № 3863, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом № 3863, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду вирішення процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень у справах, розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, здійснює Київський окружний адміністративний суд.
На підставі п. 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа № 640/28935/20 передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.05.2025 року, справу передано на розгляд судді Кониченку Олегу Миколайовичу.
Ухвалою від 02 червня 2025 року суд ухвалив прийняти до розгляду адміністративну справу № 640/28935/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27.04.2020 №0072074202, №0072034202, призначивши справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, розгляд справи розпочато спочатку.
Ухвала про прийняття провадження у справі доставлена до електронного кабінету відповідача через підсистему «Електронний суд» 02.06.2025 о17:20.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 6, 8 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.
Позовні та інші заяви, скарги та інші визначені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.
Адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.
Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.
Особливості використання електронного цифрового підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Абзацом другим підпункту 15.16 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті “Голос України» та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Положення про ЄСІТС).
В газеті "Голос України" від 04.09.2021 № 168 (7668) Вищою радою правосуддя опубліковано оголошення про початок функціонування трьох таких підсистеми (модулів) ЄСІТС: "Електронний кабінет"; "Електронний суд"; підсистема відеоконференцзв'язку.
З урахуванням статті 253 Цивільного кодексу України підсистеми "Електронний кабінет", "Електронний суд" та підсистема відеоконференцзв'язку офіційно розпочали функціонування 5 жовтня 2021 року.
Відповідно до п. 10 Положення про ЄСІТС, адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС у добровільному порядку.
Пункт 17 Положення про ЄСІТС визначає, що особам, які зареєстрували Електронний кабінет, суд надсилає документи у справах, в яких такі особи беруть участь, в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб або в інший спосіб, передбачений процесуальним законодавством, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Відповідно до пункту 25 Положення про ЄСІТС процесуальні та інші документи, пов'язані з розглядом справ у суді, можуть подаватися до суду виключно з використанням підсистеми "Електронний суд".
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 251 КАС України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Вищеозначена ухвала від 02 червня 2025 року була направлена на адресу позивача та повернута до суду з відміткою «Повертається поштове відправлення за закінченням терміну зберігання».
Крім того, 03 червня 2025 року вказана ухвала була направлена також на електронну адресу позивача.
Ухвалою від 25 вересня 2025 року суд замінив відповідача у справі, а саме, Головне управління Державної податкової служби у місті Києві (код ЄДРПОУ 43141267), його правонаступником - Головним управлінням Державної податкової служби у місті Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011).
Ухвалою від 26 вересня 2025 року суд призначив справу до розгляду за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого судового засідання, визначивши дату підготовчого судового засідання - 07 жовтня 2025 року.
Ухвалою від 03 жовтня 2025 року суд клопотання представника відповідача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції задовольнив та ухвалив судове засідання призначене на 07.10.2025 року о 09 год 30 хв. в адміністративній справі № 640/28935/20 провести в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів представника відповідача.
Наступне підготовче судове засідання призначено на 20 жовтня 2025 року у зв'язку із неявкою позивача та/або його представника.
Ухвалою від 16 жовтня 2025 року суд клопотання представника відповідача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції задовольнив та ухвалив судове засідання призначене на 20.10.2025 року о 15 год 30 хв в адміністративній справі № 640/28935/20 провести в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів представника відповідача.
Наступне підготовче судове засідання призначено на 27 жовтня 2025 року у зв'язку із неявкою позивача та/або його представника.
Позивач не забезпечив явку свого представника у підготовче судове засідання призначене на 27 жовтня 2025 року, тому суд відклав розгляд справи на 11 листопада 2025 року.
03.11.2025 року від позивача до суду надійшла заява про долучення документів до матеріалів справи пояснень та копій документів на підставі яких сформоване пояснення на 23 аркушах. Однак позивачем були надані тільки копії документів та розрахунок податку, будь- які пояснення були відсутні.
Ухвалою від 05 листопада 2025 року суд клопотання представника відповідача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції задовольнив та ухвалив судове засідання призначене на 11.11.2025 року о 15 год 30 хв в адміністративній справі № 640/28935/20 провести в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів представника відповідача.
06 листопада 2025 року від представника позивача через підсистему «Електронний суд» надійшла Заява про ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді (внесення РНОКПП / коду ЄДРПОУ до додаткових відомостей про учасника справи та надання доступу до електронної справи).
Ухвалою від 07 листопада 2025 року суд клопотання представника позивача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції задовольнив та ухвалив судове засідання призначене на 11.11.2025 року о 15 год 30 хв в адміністративній справі № 640/28935/20 провести в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів представника позивача.
11 листопада 2025 року суд відклав розгляд справи.
Наступне підготовче судове засідання призначено на 03 грудня 2025 року.
Судове засідання призначене на 03 грудня 2025 року відкладено на 23 грудня 2025 року.
Ухвалою від 09 грудня 2025 року суд клопотання представника позивача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції задовольнив та ухвалив судове засідання призначене на 23.12.2025 року в адміністративній справі № 640/28935/20 провести в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів представника позивача.
Ухвалою від 16 грудня 2025 року суд клопотання представника відповідача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції задовольнив та ухвалив судове засідання призначене на 14:00 год 23 грудня 2025 року в адміністративній справі № 640/28935/20 провести в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів відповідача.
Ухвалою від 23 грудня 2025 року суд ухвалив закрити підготовче провадження в адміністративній справі № 640/28935/20 та перейшов до судового розгляду по суті.
Судове засідання призначено на 14 січня 2026 року.
Ухвалою від 29 грудня 2025 року суд клопотання представника позивача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції задовольнив та ухвалив судове засідання призначене на 14:00 год 14 січня 2026 року в адміністративній справі № 640/28935/20 провести в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів позивача.
30 грудня 2025 року від представника відповідача до суду надійшло клопотання про участь представника відповідача у судовому засіданні у режимі відеоконференції.
Ухвалою від 09 січня 2026 року суд клопотання представника відповідача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції задовольнив та ухвалив судове засідання призначене на 14:00 год 14 січня 2026 року в адміністративній справі № 640/28935/20 провести в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів відповідача.
З 22 серпня 2025 року по 12 вересня 2025 року суддя знаходився у щорічній відпустці, з 22 жовтня 2025 року про 24 жовтня 2025 року суддя знаходився у додатковій відпустці, 21 листопада 2025 року суддя знаходився у відпустці, з 22 листопада 2025 року по 28 листопада 2025 року суддя знаходився у відрядженні, з 30 грудня 2025 року по 07 січня 2026 року суддя знаходився у відпустці.
Розглянувши матеріали справи та всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників сторін, суд встановив наступне.
Товариством з обмеженою відповідальністю «СТАНДАРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» (ЄДРПОУ 39649055) 05.07.2018 року був наданий до податкового органу Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 2 квартал 2018 року.
Факт надання вказаного розрахунку підтверджується Квитанцією № 2 від 05.07.2018 20:38 (Реєстраційний номер документу: 9136196666).
Вказаний Розрахунок містить у собі у тому числі наступну інформацію: податковий номер 2566612091 (РНОКПП позивача), сума нарахованого доходу 7321880,00 грн, ознака доходу « 112».
Головним управлінням ДФС у м. Києві на адресу позивача був направлений лист «Про надання податкової декларації» від 13.02.2019 року № 15271/Р/26-15-13-04-20 (повернутий на адресу податкового органу із відміткою «закінченням встановленого строку зберігання») у якому було зазначено наступне.
Відповідно до даних центральної бази ДРФО ДФСУ позивачем у 2018 році було отримано інвестиційний прибуток (дохід) від проведення операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами.
Позивач був запрошений до Центру обслуговування платників за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) позивача до 02 травня 2019 року для подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2018 рік та/або надання пояснення і їх документального підтвердження до ГУ ДФС у м. Києві.
Крім того, податковий орган зазначив, що згідно п. 78.1 ст. 78 Кодексу, зокрема, не подання декларації про майновий стан і доходи є підставою для проведення документальної позапланової перевірки та роз'яснено про застосування штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання у відповідності до п.123.1 ст. 123 Податкового кодексу України.
Податковим органом на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «СТАНДАРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» був направлений Запит № 107872/10/26-15-13-19-22 від 07.06.2019 року (до матеріалів справи не наданий, але на нього є посилання у листі вищевказаного платника податків № 129 від 26.06.2019 р.) про надання інформації та копій документів, що стали підставою для здійснення ТОВ «Стандарт Девелопмент» нарахувань інвестиційного доходу у 2018 році фізичній особі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
У листі № 129 від 26.06.2019 року Товариства з обмеженою відповідальністю «СТАНДАРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ», направленого на адресу відповідача було зазначено, що 27 квітня 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Стандарт Девелопмент» та громадянином України ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) був укладений договір міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення та корпоративних прав.
Відповідно до умов Договору ТОВ «Стандарт Девелопмент» в обмін на корпоративні права у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «Стандарт Девелопмент», які на праві власності належать ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 30% статутного капіталу, зобов'язується передати у власність ОСОБА_1 , а останній зобов'язується прийняти у власність майнові права на квартири та місця для парковки автомобілів, за переліком відповідно до умов договору. Загальна вартість майнових прав на об'єкти нерухомості складає 7321880,00 грн. (сім мільйонів триста двадцять одна тисячі вісімсот вісімдесят грн. 00 коп.). Ціна продажу корпоративних прав складає 7321880,00 грн. (сім мільйонів триста двадцять одна тисячі вісімсот вісімдесят грн. 00 коп.).
На виконання умов Договору, Сторонами були підписані Акт прийому-передачі корпоративних прав до договору міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення та корпоративних прав № 567 від 27 квітня 2018 року та Акт прийому-передачі майнових прав до договору міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення та корпоративних прав № 567 від 27 квітня 2018 року.
З огляду на зазначене вище, підставою для здійснення (нарахування) ТОВ «Стандарт Девелопмент» інвестиційного доходу у 2018 році ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) був договір міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення та корпоративних прав № 567 від 27 квітня 2018 року.
Підприємством були надані податковому органу відповідні первинні документи та податкова звітність.
Податковим органом прийнятий Наказ про проведення позапланової невиїзної перевірки від 30.01.2020 №1085.
Правовими підставами Наказу визначені п. п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. п. 78.1.2, п. 78.1 ст. 78, п. 79.1 ст. 79, п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України, у зв'язку із отриманням податкової інформації щодо отриманого доходу у вигляді інвестиційного прибутку.
Пунктом 1 Наказу визначено провести документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 19.02.2020 року по дату завершення перевірки, тривалістю 5 робочих днів.
Перевірку провести з метою дотримання вимог своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету з отриманого доходу у вигляді інвестиційного прибутку від операцій з цінними паперами ТОВ «Стандарт Девелопмент» (ЄДРПОУ 39649055) за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 в Головному управлінні ДПС у м. Києві за адресою: м. Київ, вул. Лєскова,4.
Крім того, Головним управлінням ДПС у м. Києві складено Повідомлення від 30.01.2020 року № 4845/Р/26-15-42-04-27 на ім'я позивача про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 19.02.2020 року по дату завершення перевірки, тривалістю 5 робочих днів. У ньому було зазначено, що перевірка буде проводитись з метою дотримання вимог своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету з отриманого доходу у вигляді інвестиційного прибутку від операцій з цінними паперами ТОВ «Стандарт Девелопмент» (ЄДРПОУ 39649055) за період з 01.01.2018 по 31.12.2018. (Додаток: копія наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки).
Вказані документи були направлені податковим органом на податкову адресу позивача та отримані останнім 19.02.2020 року, що підтверджується Рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 0101129528584, що долучений до матеріалів справи.
Посадовими особами відповідача була проведена документальна невиїзна перевірка позивача за результатами якої складено Акт від 03.03.2020 року № 624/26-15-42-02 30/2566612091 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки з питань дотримання вимог своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору з отриманого доходу у вигляді інвестиційного прибутку платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2018р. по 31.12.2018 р.».
У відповідності до Висновку Акту перевірки документальною позаплановою невиїзною перевіркою встановлено порушення платником податків - фізичною особою ОСОБА_1 :
- п. 179.1 ст. 179 розділу IV Кодексу, з урахуванням вимог п. п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу, не подано податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2018 рік до ДПІ у Святошинському районі ГУ ДПС у м. Києві;
- вимог п. п. «а» п. 176.1 ст.176, п.44.1, п.44.3 ст.44 Кодексу, не надано до перевірки Книгу обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу;
- п. п. 168.2.1 п. 168.2, п.п.168.1.3 п. 168.1 ст.168 Кодексу, з урахуванням вимог п. п 164.2.9 п.164.2 ст.164, п.п.170.2.6 п.170.2 ст.170 Кодексу, не задекларовано дохід у вигляді інвестиційного прибутку у сумі 7321880,00 грн. та не сплачено до бюджету податок на доходи фізичних осіб за 2018 рік в сумі 1317938,40 грн. з отриманого доходу;
- п. п. 1.2, п. п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних Положень Кодексу, не нараховано, не утримано та не перераховано до бюджету військовий збір у сумі 109828,20 гривень з отриманого доходу у вигляді інвестиційного прибутку за 2018 рік.
Вищезазначений Акт від 03.03.2020 року № 624/26-15-42-02-30/2566612091 було надіслано на адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням про вручення (№01011 2890 0099) 04.03.2020 р. Вказаний рекомендований лист був повернутий на адресу податкового органу 06.04.2021, зазначена причина повернення - у зв'язку із «закінченням встановленого строку зберігання».
За висновками Акту перевірки відповідачем були сформовані та направлені на адресу позивача чотири податкових повідомлення-рішення від 27.04.2020 року:
№0072104202, яким до позивача за порушення пп. «а» п. 176.1 п. 176, п.44.1, п.44.3 ст.44 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 за платежем «Податок на доходи фізичних осіб» застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 510 грн;
№0072114202, яким до позивача за порушення пп. 49.18.4 п. 49,18 ст. 49 розділу 11, п. 176.1 ст. 76, І п. 179.1 ст. 179 Кодексу та на підставі підпункту 54.3.1,54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і пункту 120.1 статті 120 Глави 11 Розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями за платежем «Податок на доходи фізичних осіб» застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170 грн;
№0072074202, яким до позивача за порушення п.п.1.2, п.п.1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, із змінами та доповненнями, застосовано штрафні (фінансові) санкції (нараховано пеню) на підставі п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України від 02,12.2010 №2755-VI, із змінами та доповненнями, збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Військовий збір» у розмірі сто тридцять сім тисяч двісті вісімдесят п'ять гривень 25 коп (137285,25 гривень), із яких сума грошового зобов'язання + 109828,20 грн та штрафні (фінансові) санкції 27457,05 грн;
№0072034202, яким до позивача за порушення пп. 168,2,1 п, 168.2 пп. 168.1.3 п. 168,1 Кодексу з урахуванням вимог пп. 164.2.9 п, 164,2 ст.164, пп. 170.2.6 п. 170.2 ст.170 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, із змінами та доповненнями, застосовано штрафні (фінансові) санкції (нараховано пеню) на підставі п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-V1, із змінами та доповненнями, а саме збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Податок на доходи фізичних осіб» у розмірі один мільйон шістсот сорок сім тисяч чотириста двадцять три гривні 00 коп (1647423,00 гривень), із яких сума грошового зобов'язання +1317938,40 грн та штрафні (фінансові) санкції 329484,60 грн.
Як зазначає позивач, вказані вище податкові повідомлення-рішення були ним отримані 30 квітня 2020 року.
Позивач не погодився із вказаними актами індивідуальної дії та оскаржив їх у адміністративному порядку до Державної податкової служби України направивши первинну скаргу від 12.06.2020 року.
Позивачем просив скасувати податкові повідомлення-рішення від 27.04.2020 року: №0072104202, №0072114202, №0072074202, №0072034202.
До скарги позивачем були долучені наступні документи: податкові повідомлення- рішення від 27.04.2020 року: №0072104202, №0072114202, №0072074202, №0072034202; копія адвокатського запиту від 03.06.2020 року (до матеріалів справи не долучений); Копія паспорта га ІПН Романенка А.І.; Копія фіскального чеку та опису вкладення, що підтверджують направлення повідомлення до ГУ ДПС у м. Києві.
Доказів долучення інших документів до первинної скарги позивачем не надано.
Рішенням Державної податкової служби України від 13.08.2020 року № 3482/Р/99-00-06-02-04-09 оскаржувані податкові повідомлення- рішення були залишені без змін, а скарга позивача без задоволення.
Податкові повідомлення-рішення №0072104202, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 510 грн з податку на доходи фізичних осіб, щодо не надання до перевірки Книги обліку доходів і витрат та №0072114202, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170 грн, за не подання податкової декларації за 2018 рік - не є предметом спору у цій справі.
Щодо податкового повідомлення-рішення №0072034202, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Податок на доходи фізичних осіб» у розмірі один мільйон шістсот сорок сім тисяч чотириста двадцять три гривні 00 коп (1647423,00 гривень), із яких сума грошового зобов'язання +1317938,40 грн та штрафні (фінансові) санкції 329484,60 грн та податкового повідомлення-рішення №0072074202, яким до позивача за порушення п.п.1.2, п.п.1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, із змінами та доповненнями, застосовано штрафні (фінансові) санкції на підставі п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України від 02,12.2010 №2755-VI, із змінами та доповненнями, збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Військовий збір» у розмірі сто тридцять сім тисяч двісті вісімдесят п'ять гривень 25 коп (137285,25 гривень), із яких сума грошового зобов'язання + 109828,20 грн та штрафні (фінансові) санкції 27457,05 грн, то судом встановлено наступне.
Так, у відповідності до п. 2.7- 2. 8 Акту перевірки, відповідно даних ЦБД ДРФО ДПС України (форма 1-ДФ) платник податків - фізична особа ОСОБА_1 в 2018 році мав взаємовідносини з ТОВ «СТАНДАРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» (ЄДРПОУ 39649055), за результатами яких отримав дохід у вигляді інвестиційного прибутку (ознака « 112»), нарахованого та виплаченого ТОВ «СТАНДАРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» у сумі 7321880,00 грн. (лист Товариства від 26.06.2019 № 129 (вх. ТУ ДПС у м. Києві № 126201/10 від 01.07.2019).
Матеріалами, які є підставами для висновків під час проведення перевірок являється податкова інформація (п.п. 83.1.2 п. 83.1 ст. 83 Кодексу).
ТОВ «СТАНДАРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» (ЄДРПОУ 39649055) в податковому розрахунку за формою 1-ДФ за П квартал 2018 року відображено інформацію про отримання інвестиційного доходу за ознакою доходу « 112» у сумі 7321880,00 грн на користь фізичної особи ОСОБА_1 .
На лист ГУ ДФС у м. Києві від 07.06.2019р. за № 107872/10/26-15-13-19-22 ТОВ «СТАНДАРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ», листом від 26.06.2019 № 129 (вх. ГУ ДПС у м. Києві № 126201/10 від 01.07.2019), надано завірені копії: Договору міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення та корпоративних прав від 27.04.2018 №567; Акту прийому-передачі корпоративних прав до договору міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення та корпоративних прав від 27.04.2018 №567; Акту прийому-передачі майнових прав до договору міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення та корпоративних прав від 27.04.2018 №567.
Перевіркою встановлено отримання фізичною особою ОСОБА_1 в 2018 році інвестиційного доходу від операцій з інвестиційними активами в сумі 7321880,00 гривень, внаслідок укладання цивільно-правових угод.
Так податковим органом та судом встановлено, що згідно договору міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення та корпоративних прав від 27.04.2018, який посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Рубльовою К.О. 27.04.2018 року, реєстровий номер №567, ТОВ «СТАНДАРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» (ЄДРПОУ 39649055) в обмін на частку (30%), яка становить 30000,00 грн, у статутному капіталі ТОВ «СТАНДАРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» передає у власність ОСОБА_1 майнові права на квартири та місця для парковки автомобілів, за переліком:
АДРЕСА_2 , Вартість об'єкта нерухомості 835200,00 грн;
АДРЕСА_3 , Вартість об'єкта нерухомості 608400,00 грн;
АДРЕСА_4 , Вартість об'єкта нерухомості 825600,00 грн;
АДРЕСА_5 , Вартість об'єкта нерухомості 860400,00 грн;
м. Київ, Солом'янський район, вул. Польова, 38, Квартира №147, Вартість об'єкта нерухомості 490800,00 грн;
м. Київ, Солом'янський район, вул. Польова, 38, Квартира №148, Вартість об'єкта нерухомості 500400,00 грн;
АДРЕСА_6 , Вартість об'єкта нерухомості 603360,00 грн;
АДРЕСА_7 , Вартість об'єкта нерухомості 539040,00 грн;
АДРЕСА_8 , Вартість об'єкта нерухомості 507000,00 грн;
АДРЕСА_9 , Вартість об'єкта нерухомості 751680,00 грн;
м. Київ, Солом'янський район, вул. Польова, 38, Парковочне місце №52, Вартість об'єкта нерухомості 200000,00 грн;
м. Київ, Солом'янський район, вул. Польова, 38, Парковочне місце №54, Вартість об'єкта нерухомості 200000,00 грн;
м. Київ, Солом'янський район, вул. Польова, 38, Парковочне місце №56, Вартість об'єкта нерухомості 200000,00 грн;
м. Київ, Солом'янський район, вул. Польова, 38, Парковочне місце №58, Вартість об'єкта нерухомості 200000,00 грн.
Загальна вартість майнових прав на об'єкти нерухомості складає 7321880,00 гривень.
Відповідно до пункту 2 Акту прийому-передачі майнових прав до договору міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення та корпоративних прав від 27.04.2018 №567, право власності на об'єкти нерухомості, які підлягають державній реєстрації, фізична особа ОСОБА_1 набуває в день підписання Акту прийому-передачі нерухомості, зазначеної в Договорі, а саме 27.04.2018 року.
Відповідно до Акту прийому-передачі корпоративних прав до договору міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення та корпоративних прав від 27.04.2018 №567 фізична особа ОСОБА_1 передає у власність ТОВ «СТАНДАРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» частку (30%) корпоративних прав, яка становить 30000,00 грн, у статутному капіталі ТОВ «СТАНДАРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» (ЄДРПОУ 39649055). Загальна договірна вартість корпоративних прав складає 7321880,00 гривень.
У Акті перевірки зазначено, що документи, які підтверджують фактично понесені витрати на придбання інвестиційного активу - корпоративні права та пов'язані з отриманням інвестиційного доходу є: договора, платіжні документи (прибуткові та видаткові квитанції, платіжні доручення, меморіальні ордери, тощо) по операціях з придбання такого активу.
На підтвердження понесених інвестиційних витрат фізичною особою ОСОБА_1 не надано до перевірки первинних документів: договорів, протоколів зборів засновників підприємства, платіжних документів (прибуткових та видаткових квитанцій, платіжних доручень, меморіальних ордерів, тощо) по операціях з придбання інвестиційного активу, від продажу якого в 2018 році отримано дохід.
[…] Документи, які підтверджують фактично понесені витрати на придбання інвестиційного активу та пов'язані з отриманням інвестиційного доходу в 2018 році фізичною особою ОСОБА_1 до перевірки не надані, що свідчить про відсутність понесених витрат на придбання таких активів.
Таким чином, інвестиційні витрати, пов'язані з придбанням інвестиційного активу, від продажу якого в 2018 році отримано інвестиційний дохід, фізичною особою ОСОБА_1 , відсутні.
У відповідності до п.2.8.3 встановлено, що […] В порушення пп.168.1.3 п.168.1 ст.168, з урахуванням вимог п.п 164.2.9 п.164.2 ст.164, п.п.170.2.6 п.170.2 ст.170 Кодексу, фізичною особою ОСОБА_1 до складу загального оподатковуваного доходу за 2018 рік не включено дохід у вигляді інвестиційного прибутку у сумі 7321880,00 грн, який підлягає відображенню платником в податковій декларації про майновий стан і доходи.
[…] Фізичною особою - платником податків ОСОБА_1 не подано до ДПІ у Святошинському районі ГУ ДПС у м. Києві податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2018 рік.
На лист ГУ ДФС у м. Києві від 13.02.2019р. № 15271/Р/26-15-13-04-20 про подання податкової декларації про майновий стан та доходи за 2018 рік та декларування доходу, отриманого у вигляді інвестиційного прибутку (доходу), фізичною особою ОСОБА_1 інформація та відповідь не надані.
В порушення вимог п. 179.1 ст. 179 розділу IV Кодексу, з урахуванням пп. 49.18.4 п.49.18 ст.49 Кодексу фізичною особою ОСОБА_1 не подано податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2018 рік до ДПІ у Святошинському районі ГУ ДПС у м. Києві.
[…] Фізичною особою ОСОБА_1 не надано до перевірки Книгу обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, чим порушено пп. «а» п. 176.1 ст. 176, п.44.1, п.44.3 ст.44 Кодексу.
[…] Розрахунок податку на доходи фізичних осіб: 2018р. за ставкою 18%: 7321880,00 х 18%= 1317938,40 гривень.
В порушення вимог п.п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168, п.п 164.2.9 п.164.2 ст.164, п.п.170.2.6 п.170.2 ст.170 Кодексу фізичною особою - платником податків ОСОБА_1 не задекларовано отриманий в 2018 році інвестиційний прибуток в сумі 7321880,00 грн, як наслідок не сплачено до бюджету податок на доходи фізичних осіб за 2018 рік в сумі 1317938,40 грн з такого доходу.
Щодо податкового повідомлення-рішення №0072074202, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (нараховано пеню) та збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Військовий збір» у розмірі сто тридцять сім тисяч двісті вісімдесят п'ять гривень 25 коп (137285,25 гривень), із яких сума грошового зобов'язання + 109828,20 грн та штрафні (фінансові) санкції 27457,05 грн, то у Акті перевірки встановлено наступне.
Перевіркою визначення оподатковуваного доходу встановлено, що фізичною особою - платником податків ОСОБА_1 занижено дохід, що підлягає обов'язковому декларуванню за 2018 рік, у вигляді інвестиційного прибутку в сумі 7321880,00 грн, що призвело до заниження військового збору за 2018р., та підлягає сплаті до бюджету, на загальну суму 109828,20 гривень.
Позивачем до суду разом із позовною заявою були надані 1) Договір міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення та корпоративних прав від 27.04.2018, який посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Рубльовою К.О. 27.04.2018 року, реєстровий номер №567; 2) Акту прийому-передачі корпоративних прав до договору міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення та корпоративних прав від 27.04.2018 №567;3) Акту прийому-передачі майнових прав до договору міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення та корпоративних прав від 27.04.2018 №567; Договір міни майнових прав квартир і нежитлових приміщень на частки в статутному капіталі, від 16.05.2018 року, із якого не можливо встановити, який нотаріус нотаріально посвідчи вказаний договір.
Інших цивільно-правових нотаріально посвідчених договорів, разом із додатками позивачем при зверненні до суду у 2020 році і до 03 листопада 2025 року, не було надано.
Крім того, позивачем як вже зазначалось у цьому рішенні 03.11.2025 року були надані додатково документи на 23 аркушах.
Крім двох нотаріально посвідчених договорів на які є посилання у рішенні, позивачем додатково надані нові докази, які не були надані разом із позовом та на протязі усього розгляду справи у Окружному адміністративному суді м. Києва, а надані тільки 03.11.2025 року на стадії підготовчого судового засідання.
На думку позивача та його представника надані документи, що описані судом нижче, підтверджують отримані доходи та витрати позивача у податковому періоді - 2018 році та свідчать про відсутність бази оподаткування у розмірах, встановлених податковим органом.
Дослідивши доводи та підстави позову, а також додатково надані позивачем документи суд встановив до описаного вище, наступне.
Договір міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення та корпоративних прав від 27.04.2018 року, про який зазначено у Акті перевірки посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Рубльовою К.О. 27.04.2018 року, реєстрований номер №567.
16.05.2018 року між позивачем та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 і ОСОБА_4 було укладено нотаріальний посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Каплуном Ю.В., реєстровий номер №2115 Договір міни майнових прав квартир і нежитлових приміщень на частки у статутному капіталі, відповідно до умов якого ОСОБА_1 , в обмін на частки в статутному капіталі ТОВ «Академспецсервіс» номінальною вартістю 156000,00 грн, що загалом становить 100% статутного капіталу та передав майнові права на квартири і нежитлові приміщення на загальну суму 5072000,00 грн.
У відповідності до вказаного Договору позивач передав ОСОБА_2 об'єкти нерухомого майна розташованого за адресою АДРЕСА_10 : 1) Квартиру № 162 загальною вартістю 608400,00 грн (шістсот вісім тисяч чотириста гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 20% 101400,00 грн; 2) Квартиру №175 загальною вартістю 860400,00 грн (вісімсот шістдесят тисяч чотириста гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 20% 143400,00 грн; 3) Квартиру №404 загальною вартістю 539040,00 грн. (п'ятсот тридцять дев'ять тисяч сорок гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 20% 89840,00 грн; 4) Парковочне місце № 56 загальною вартістю 200000,00 грн (двісті тисяч гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 20% 33333,33 грн; 5) Парковочне місце № 58 загальною вартістю 200000,00 грн (двісті тисяч гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 20% 33333,33 грн.
Інвестиційна вартість Майнових прав на Об'єкти нерухомості становить 2407840,00 грн (два мільйони чотириста сім тисяч вісімсот сорок гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 20% 421306, 66 грн.
Узгоджена сторонами для цілей цього договору вартість Майнових прав у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «АКАДЕМСПЕЦСЕРВІС» становить 48300,00 грн (сорок вісім тисяч триста гривень 00 копійок).
У відповідності до вказаного Договору позивач передав ОСОБА_3 об'єкти нерухомого майна розташованого за адресою АДРЕСА_10 : 1) Квартиру № 122 загальною вартістю 835200,00 грн. (вісімсот тридцять п'ять тисяч двісті гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 20 % 139200,00 грн; 2) Квартиру № 150 загальною вартістю 603360,00 грн. (шістсот три тисячі триста шістдесят гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 20% 100560,00 грн; 3) Парковочне місце № 52 загальною вартістю 200000,00 грн. (двісті тисяч гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 20% 33333,33 грн; 4) Парковочне місце № 54 загальною вартістю 200000,00 грн. (двісті тисяч гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 20% 33333,33 грн.
Інвестиційна вартість Майнових прав на Об'єкти нерухомості становить 1838560,00 грн (один мільйон вісімсот тридцять вісім тисяч п'ятсот шістдесят гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 20% 306426,66 грн.
Узгоджена сторонами для цілей цього договору вартість Майнових прав у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «АКАДЕМСПЕЦСЕРВІС» становить 60000,00 грн (шістдесят тисяч гривень 00 копійок).
У відповідності до вказаного Договору позивач передав ОСОБА_4 об'єкти нерухомого майна розташованого за адресою АДРЕСА_10 : 1) Квартиру № 170 загальною вартістю 825600,00 грн. (вісімсот двадцять п'ять тисяч шістсот гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 20% 137600,00 грн.
Інвестиційна вартість Майнових прав на Об'єкти нерухомості становить 825600,00 грн. (вісімсот двадцять п'ять тисяч шістсот гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 20% 137600,00 грн.
Узгоджена сторонами для цілей цього договору вартість Майнових прав у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «АКАДЕМСПЕЦСЕРВІС» становить 48300,00 грн (сорок вісім тисяч триста гривень 00 копійок).
Також, позивачем був наданий нотаріально посвідчений Договір про відступлення прав вимоги за договором міни, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Рубльовою К.О., дата укладання вказаного договору 27.04.2018 року реєстрований №577.
У відповідності до вказаного договором ОСОБА_1 , як Первісний кредитор відступає Новому кредитору ОСОБА_5 , а Новий кредитор приймає права вимоги, що належить Первісному кредитору, і стає кредитором за: Договором міни посвідченим приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Рубльовою К.О. 27.04.2018 року за реєстровим №567 з усіма змінами та доповненнями (надалі за текстом - Основний договір), в частині:
Прийняття у власність майнових прав на наступні об'єкти нерухомості: 1) Квартира № 147 загальною вартістю 490 800,00 грн (чотириста дев'яносто тисяч вісімсот гривень 00 копійок); 2) Квартира № 412 загальною вартістю 507 000,00 грн (п'ятсот сім тисяч гривень 00 копійок); 3) Квартира № 689 загальною вартістю 751 680,00 грн (сімсот п'ятдесят одна тисяча шістсот вісімдесят гривень 00 копійок).
У відповідності до п.1.4 цього договору за відступлені права вимоги відповідно до цього Договору Новий кредитор сплатив Первісному кредитору 342000 (триста сорок дві тисячі гривень) до підписання цього Договору.
Також позивачем додатково був наданий нотаріально посвідчений 03.07.2018 року ОСОБА_6 , приватним нотаріусом Києво- Святошинського районного нотаріального округу Договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «АКАДЕМСПЕЦСЕРВІС».
Відповідно до вказаного договору ОСОБА_1 та ОСОБА_7 , пойменовані Продавці передали у власність Покупця - ОСОБА_8 право власності на частку у статутному капіталі (надалі за текстом - Корпоративні права) Товариства з обмеженою відповідальністю «АКАДЕМСПЕЦСЕРВІС», загальною вартістю 76734 (сімдесят шість тисяч сімсот тридцять чотири) гривні 00 копійок, що складає 49 % (сорок дев'ять відсотків) від загального розміру статутного капіталу Підприємства, а Покупець, в порядку та на умовах визначених у цьому Договорі зобов'язується прийняти Корпоративні права та здійснити їх оплату.
- На час укладення та посвідчення цього договору Продавцям належить частка в наступному розмірі: ОСОБА_1 володіє часткою в розмірі 78 300 (сімдесят вісім тисяч триста) гривень 00 копійок, що складає 50% статутного капіталу Товариства; ОСОБА_7 володіє часткою в розмірі 78 300 (сімдесята вісім тисяч триста) гривень,00 копійок, що складає 50% статутного капіталу Товариства.
- […] розмір статутного капіталу Товариства становить 156 600 (сто п'ятдесят тисяч шістсот) гривень 00 копійок.
Частка у статутному капіталі Товариства, яка підлягає продажу становить 49 (сорок дев'ять) % статутного капіталу Товариства, що складає 76734, 00 (сімдесят шість тисяч сімсот тридцять чотири) гривні 00 копійок.
Відповідно до п. 3.1 Договору за домовленістю Сторін ціна продажу частки в статутному ка Підприємства складає 76 734 (сімдесят шість тисяч сімсот тридцять чотири) гривень копійок, з яких:
ОСОБА_1 отримує 38 367 (тридцять вісім тисяч триста шістдесят сім) гривень 00 копійок;
ОСОБА_7 отримує 38 367 (тридцять вісім тисяч триста шістдесят сім) гривень 00 копійок;
За даним Договором Продавці передають Покупцю належні їм на час статутному капіталі Підприємства в наступних розмірах:
ОСОБА_1 передає 24,5 (двадцять чотири цілих десятих) %, що становить 38 367 (тридцять вісім тисяч триста шістдесят сім) грн 00 копійок;
ОСОБА_7 передає 24,5 (двадцять чотири цілих десятих) %, що становить 38 367 (тридцять вісім тисяч триста шістдесят сім) грн 00 копійок.
Також позивачем наданий нотаріальний посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Каплуном Ю.В., реєстрований номер №2938 Договір купівлі продажу майнових прав від 26.07.2018 року.
У відповідності до вказаного Договору ОСОБА_1 , (надалі іменується «Продавець») та ОСОБА_9 (надалі іменується “Покупець») уклали Договір у відповідності до якого Продавець продає, а Покупець купує Майнові права на квартиру АДРЕСА_11 (чотирнадцять).
Майнові права, що є предметом цього договору, належать продавцеві на підставі договору міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення та корпоративних прав посвідченого 27 квітня 2018 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріально округу Рубльовою К.О., зареєстровано в реєстрі № 567.
Зазначені майнові права випливають з договору пайової участі у будівництві № 5/05 від 29.12.2005, укладеного між Національним технічним університетом України «Київський політехнічний інститут» та Товариством з обмеженою відповідальністю "Стандарт" додаткової угоди № 1 до договору № 5/05 від 29.12.2005 пайової участі у будівництві в 10.02.2014 року укладеного між Національним технічним університетом України «Київськи політехнічний інститут» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Стандарт», додаткової угоди № 2 до договору № 5/05 від 29.12.2005 пайової участі у будівництві в 17.08.2015 року укладеного між Національним технічним університетом України «Київський політехнічний інститут» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Стандарт» та договором про заміну сторони у зобов'язанні від 18.08.2015 року укладеного між Національним технічним університетом України «Київський політехнічний інститут» та Товариством з обмежено відповідальністю «Стандарт» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Стандарт Девелопмент».
Покупець ознайомлена з позитивним експертним звітом щодо розгляду проекти документації за коригуванням проекту «Будівництво навчально-житлового комплексу на вул. Польовій, 38 у Солом'янському районі м. Києва», наданим ТОВ «Українська будівель експертиза» від 15.03.2016 року № 3-052-15-ЕП/КО, дозволом на виконання будівельних робі № ТУ 115160841178 від 24 березня 2016 року, виданим Державною архітектурно-будівельно інспекцією України, права на проектну документацію.
Вартість Майнових прав на Об'єкт нерухомості за домовленістю Сторін 100 000,00 (сто тисяч) гривень 00 коп. Дана сума є остаточною і може бути змінена у випадках, передбачених Договором або законодавством України (п. 10 Договору).
Також позивачем додатково був наданий нотаріально посвідчений 29.11.2018 року ОСОБА_6 , приватним нотаріусом Києво- Святошинського районного нотаріального округу Договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «АКАДЕМСПЕЦСЕРВІС», реєстровий номер 5531.
Відповідно до вказаного договору ОСОБА_1 та ОСОБА_7 , пойменовані Продавці передали у власність Покупця - ОСОБА_10 право власності на частку у статутному капіталі (надалі за текстом - Корпоративні права) Товариства з обмеженою відповідальністю «АКАДЕМСПЕЦСЕРВІС», загальною вартістю 79866 (сімдесят дев'ять тисяч вісімсот шістдесят шість) гривень 00 копійок, що складає 51 % (п'ятдесят один відсоток) від загального розміру статутного капіталу Підприємства, а Покупець, в порядку та на умовах визначених у цьому Договорі зобов'язується прийняти Корпоративні права та здійснити їх оплату.
На час укладення та посвідчення цього договору Продавцям належить частка в наступному розмірі: ОСОБА_1 володіє часткою в розмірі 39933 (тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот тридцять три) гривні 00 копійок, що складає 25,5% статутного капіталу Товариства; ОСОБА_7 володіє часткою в розмірі 39933 (тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот тридцять три) гривні 00 копійок, що складає 25,5% статутного капіталу Товариства.
- […] розмір статутного капіталу Товариства становить 156 600 (сто п'ятдесят тисяч шістсот) гривень 00 копійок.
Частка у статутному капіталі Товариства, яка підлягає продажу становить 51 (п'ятдесят один відсоток ) % статутного капіталу Товариства, що складає 79866, 00 (сімдесят дев'ять тисяч вісімсот шістдесят шість ) гривень 00 копійок.
відповідно до п. 2.1 Договору За домовленістю Сторін ціна продажу частки в статутному ка Підприємства складає 79866, 00 (сімдесят дев'ять тисяч вісімсот шістдесят шість ) гривень 00 копійокиве копійок, з яких:
ОСОБА_1 отримує 39933 (тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот тридцять три) гривні 00 копійок;
ОСОБА_7 отримує 39933 (тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот тридцять три) гривні 00 копійок.
За даним Договором Продавці передають Покупцю належні їм на час статутному капіталі Підприємства в наступних розмірах:
ОСОБА_1 передає 25,5 (двадцять п'ять цілих п'ять десятих відсотка), що становить 39933 (тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот тридцять три) гривні 00 копійок;
ОСОБА_7 передає 25,5 (двадцять п'ять цілих п'ять десятих відсотка), що становить 39933 (тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот тридцять три) гривні 00 копійок.
Будь-яких первинних документів, щодо реєстрації придбаних/відчужених часток ТОВ у вказаних вище нотаріально посвідчених договорах, як-то виписки із ЄДРПОУ, довідки державних реєстраторів, нотаріусів, протоколів загальних зборів, бухгалтерських та податкових документів (звітність), тощо до матеріалів справи стороною позивача не надано.
Надані додатково позивачем документи та посилання на них як підставу позовних вимог, не знайшли свого відображення у адміністративній позовній заяві позивача, а надані 03.11.2025 року, на одному аркуші Пояснення до інвестиційного доходу/збитку за 2018 рік відносно позивача, не свідчать про його обґрунтованість, з огляду на неподання позивачем податкової декларації за 2018 рік, разом із Додатком форми Ф1, про що судом буде вказаного далі.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою ст. 50 Закону «Про господарські товариства» № 1576 -XII та ч. 3 ст. 80 Господарського Кодексу України (які діяли на час спірних правовідносин - укладання договорів 27.04.2018 та 16.05.2018) товариство обмеженою відповідальністю - це господарське товариство, що має статутний фонд поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов'язаннями тільки своїм майном.
Відповідно до ст. 10 Закон № 1576 учасники товариства мають право, зокрема вийти в установленому порядку з товариства.
Статтею 655 ЦК України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторон (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити з нього певну грошову суму.
Предметом договору купівлі-продажу можуть бути майнові права. До договор купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж якщо інше не випливає із змісту або характеру цих прав (частина 2 ст. 656 ЦК України).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює ПК України який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки.
Згідно пп. 168.1.3 п. 168.1 ст. 168 ПК України, якщо згідно з нормами цього розділу окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу податку та подати річну декларацію з цього податку.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.40 і 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 цього Кодексу (пп. 164.2.9 п. 164.2 ст. 164 ПК України).
Порядок оподаткування інвестиційного прибутку регламентується п. 170.2 ст. 170 ПК України.
Відповідно до пп. 170.2.1 п. 170.2 ст. 170 ПК України, облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік за результатами якого платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію, в якій має відобразити загальний фінансовий результат (інвестиційний прибуток або інвестиційний збиток), отриманий протягом такого звітного року.
Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу з урахуванням норм підпунктів 170.2.4-170.2.6 цього пункту (крім операцій з деривативами) (пп. 170.2.2 п. 170.2 ст. 170 ПК України).
Якщо в результаті розрахунку інвестиційного прибутку за правилами, встановленими цією статтею, виникає від'ємне значення, воно вважається інвестиційним збитком (пп.170.2.3. п. 170.2 ст. 170 ПК України).
Відповідно до пп. 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 ПК України, до складу загального річного оподаткованого доходу платника податку включається позитивне значення загальною фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року. Загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума інвестиційних прибутків, отриманих платником податку протягом звітного (податкового) року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку протягом такого року.
Загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума інвестиційних прибутків, отриманих платником податку протягом звітного (податкового) року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку протягом такого року.
Якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами має від'ємне значення, його сума переноситься у зменшення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами наступних років до його повного погашення, крім фінансових результатів, зазначених в абзаці першому пункту 29 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу.
Фінансовий результат за операціями з цінними паперами чи деривативами визначається платником податку. При цьому платник податку визначає фінансовий результат за операціями з цінними паперами чи деривативами, що перебувають в обігу на фондовій біржі, окремо від фінансового результату за операціями з цінними паперами чи деривативами, що не перебувають в обігу на фондовій біржі.
03.08.2014 набрали чинності зміни до ПК України, внесені Законом України від 31 липня 2014 року №1621-VII, якими підрозділ 10 розділу XX Перехідних Положень ПК України доповнено пунктом 16-1, відповідно до якого тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України, а саме фізична особа - резидент (нерезидент), яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент (пп. 1.1 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних Положень Податкового кодексу України).
Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу, до яких відноситься, зокрема, інвестиційний прибуток.
Відповідно пп. 1.4 п. 16-1 підр. 10 розділу XX Перехідних Положень Податкового кодексу України, нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою визначеною пп. 1.3 цього пункту.
Згідно з пп. 1.5 п. 16-1 підр. 10 розд. XX Перехідних Положень ПК України відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
Підпунктом «б» п. 171.2 ст. 171 ПК України визначено, що відповідальність зі нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов'язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету є платник податку.
Відповідно до п. 176.1 ст.176 ПК України, платники податку зобов'язані:
а) вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення сумі загального річного оподатковуваного доходу, у разі якщо такий платник податку зобов'язаний відповідно до цього розділу подавати декларацію або має право на так подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосувань права на податкову знижку.
Форми такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
б) отримувати та зберігати протягом строку давності, встановленого цим Кодексом , документи первинного обліку, в тому числі на підставі яких визначаються витрати при розрахунку інвестиційного прибутку та формується податкова знижка платника податку;
в) подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим.
На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначені і законодавством, платники податку зобов'язані пред'являти документи і відомості, пов'язані і з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплато ) податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей , зазначених у податковій декларації з цього податку.
Наказом Мінфіну України від 23.06.2017 № 591 «Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу та Порядку ведення обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу» був затверджений Порядок ведення обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу і форма Книги і обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу.
У відповідності до п. 1 вказаного Порядку цей Порядок поширюється на фізичних осіб - платників податків (далі - платники податків), які отримують доходи та відповідно до розділу IV Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зобов'язані подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі - декларація) та/або мають право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податкову знижку, крім осіб, які перебувають на податковому обліку як самозайняті особи.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що Книга обліку та реєстр документів (за наявності) знаходяться у платників податків повинні надаватись контролюючим органам на їх вимогу.
Відповідно до пунктів 49.1 та 49.2 ст.49 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Підпунктом 49.18.4 пункту 49.18 ст. 49 ПК України встановлено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу;
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (п.54.1 ст.54 ПК України).
Наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» від 02.10.2015 № 859 затверджені: форму податкової декларації про майновий стан і доходи; Інструкцію щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи.
У відповідності до Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи встановлено наступне:
« 3. Фізична особа - платник податку (фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні) подає декларацію за звітний (податковий) період в установлені Кодексом строки до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання фізичної особи, за яким вона береться на облік як платник податку у контролюючому органі).
4. Декларація подається до контролюючого органу в один із таких способів на вибір платника податку:
1) особисто платником податку або уповноваженою на це особою;
2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
3) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
5. Декларації відповідно до пункту 49.18 статті 49 глави 2 розділу ІІ Кодексу подаються за звітний (податковий) період, що дорівнює:
1) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 01 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV Кодексу;
2) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
3) календарному кварталу - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Якщо останній день строку подання декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем».
Нормою визначені Додатки, які подаються платником податків разом із декларацією (не дійсні без декларації), в тому числі Додаток Ф1 до декларації "Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих від операцій з інвестиційними активами".
У додатку Ф1 до декларації "Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих від операцій з інвестиційними активами":
1) зазначається розрахунок фінансового результату (інвестиційного прибутку або інвестиційного збитку) операцій за окремими інвестиційними активами, що відображається у відповідних рядках розділу I додатка Ф1 "Розрахунок інвестиційного прибутку" із зазначенням переліку операцій з інвестиційними активами.
Облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат.
У випадках, зазначених у підпунктах "а", "б" підпункту 170.2.8 пункту 170.2 статті 170 розділу ІV Кодексу, платник податку не включає до розрахунку загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами суми доходів і витрат на придбання таких інвестиційних активів;
2) у графі 2 рядка 1 зазначається вид інвестиційних активів відповідно до обраного переліку операцій з інвестиційними активами:
1 - корпоративні права (інші ніж цінні папери);
2 - цінні папери чи деривативи, що перебувають в обігу на фондовій біржі;
3 - цінні папери чи деривативи, що перебувають в обігу не на фондовій біржі;
3) у графі 3 рядка 1 зазначаються найменування та характеристика інвестиційних активів;
4) у графі 4 рядка 1 зазначається сума доходу, отриманого платником податку від продажу інвестиційних активів. Дохід розраховується за кожним окремим видом інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності);
5) у графі 5 рядка 1 зазначається сума витрат на придбання окремого інвестиційного активу;
6) у графі 6 рядка 1 зазначається фінансовий результат за операціями з інвестиційними активами (інвестиційний прибуток (+) або інвестиційний збиток (-)) за окремими інвестиційними активами відповідно до їх видів, зазначених у графі 2.
Інвестиційний прибуток розраховується як додатна різниця між значеннями графи 4 та графи 5.
Інвестиційний збиток розраховується як від'ємне значення різниці між значеннями графи 4 та графи 5.
У рядку "Усього" графи 6 вказується сума інвестиційних прибутків або інвестиційних збитків поточного звітного року, яка розраховується як сума значень графи 6 рядка 1 за видами інвестиційних активів, з урахуванням норм підпункту 170.2.5 пункту 170.2 статті 170 розділу IV Кодексу;
7) у рядку 2 зазначається сума від'ємного значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами попереднього звітного періоду.
Значення рядка 2 розділу І переноситься з відповідного додатка до декларації за попередній звітний (податковий) рік у разі, якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами попереднього звітного року мав від'ємне значення;
8) у рядку 3 зазначається загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами, який розраховується як різниця між значеннями графи 6 "Усього" рядка 1 та рядка 2 розділу І.
Якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами має від'ємне значення, його сума переноситься на зменшення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами наступних років до повного погашення;
у рядку 3.1 зазначається сума додатного значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами (інвестиційний прибуток);
у рядку 3.2 зазначається сума від'ємного значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами (інвестиційний збиток), що вказується без знака "-";
9) у розділі ІІ додатка Ф1 "Податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб/військового збору від операцій з інвестиційними активами" здійснюється розрахунок податкових зобов'язань за результатами операцій з інвестиційними активами:
у рядку 4 зазначається загальна сума податку на доходи фізичних осіб.
Розрахунок значення податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб:
рядок 3.1 x на ставку податку 18%, встановлену підпунктом 167.5.1 пункту 167.5 статті 167 розділу ІV Кодексу.
У рядку 4.1 вказується сума податку на доходи фізичних осіб, утриманого (сплаченого) податковим агентом з доходів, отриманих від операцій з інвестиційними активами.
У рядку 4.2 вказується сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті платником податку самостійно до бюджету за результатами річного декларування, яка розраховується як додатне значення різниці між значеннями рядка 4 та рядка 4.1;
10) у рядку 5 зазначається загальна сума військового збору.
Розрахунок значення податкових зобов'язань з військового збору:
рядок 3.1 x на ставку збору 1,5%, встановлену підпунктом 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.
У рядку 5.1 вказується сума військового збору, утриманого (сплаченого) податковим агентом з доходів, отриманих від операцій з інвестиційними активами.
У рядку 5.2 вказується сума військового збору, що підлягає сплаті платником податків самостійно до бюджету за результатами звітного року, яка розраховується як додатне значення різниці між значеннями рядка 5 та рядка 5.1.
Позивачем податкова декларація про отримані доходи за 2018 рік (строк надання до 02 травня 2019 року - перший день після свята 1 травня) не була складена та надана до податкових органів (доказів надання декларації сторонами суду не надано), як і не надано доказів складання та подання позивачем додатку Ф1 до декларації "Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих від операцій з інвестиційними активами" за 2018 рік.
Суд звертає увагу сторін що укладені договори міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення на корпоративні права (частки у статутному капіталі) містять у собі вартість частки у статутному капіталі ТОВ, наприклад, у розмірі 30000 грн, 156000 грн, які обмінювались на майнові права прав на квартири і нежитлові приміщення вартістю у мільйони гривень.
Номінальна вартість частки ТОВ не означає, що вона коштує рівно стільки. За позицією суду вона може бути більшою або меншою у співвідношенні відносно вартості активів ТОВ (у нашому випадку визначена сторонами договорів).
Однак, позивачем не надано жодного доказу того, яка ринкова вартість частки у товариствах з обмеженою відповідальністю, як то фінансові та бухгалтерські, податкові документи підприємств, експертні та аудиторські висновки, тощо.
Відсутні докази реєстрації цих часток та внесення змін до статутних та установчих документів, ЄДРПОУ, тощо.
Позивач наполягає на порушенні відповідачем діючого законодавства, а саме направлення та отримання позивачем податкових повідомлень - рішень до отримання Акту перевірки та можливості надати заперечення на його висновки.
Зазначає, що не отримання та не розгляд заперечень позивача є підставою для скасування спірних ППР.
Щодо означеної позиції позивача суд зазначає наступне.
Як вже було встановлено судом у цьому рішенні Акт перевірки від 03.03.2020 року № 624/26-15-42-02-30/2566612091 було надіслано на адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням про вручення (№0101128900099) 04.03.2020р, що підтверджується матеріалами справи.
Однак, вказаний рекомендований лист був повернутий на адресу податкового органу 06.04.2021 року, із відміткою що рекомендований лист повертається на адресу податкового органу у зв'язку із «закінченням встановленого строку зберігання».
У відповідності до п.86.4 ст.86 ПК України визначено, що Акт (довідка) документальної невиїзної перевірки складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).
Акт (довідка) документальної невиїзної перевірки не пізніше наступного робочого дня після його реєстрації вручається особисто платнику податків чи його представникам або надсилається у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. У разі відмови платника податків або його представників від підписання акта (довідки) перевірки посадовими особами контролюючого органу складається відповідний акт, що засвідчує факт такої відмови. Відмова платника податків або його представників від підписання акта перевірки не звільняє такого платника податків від обов'язку сплатити визначені контролюючим органом за результатами перевірки грошові зобов'язання. Заперечення по акту перевірки розглядаються у порядку і строки, передбачені пунктом 86.7 цієї статті. Податкове повідомлення-рішення приймається у порядку і строки, передбачені пунктом 86.8 цієї статті.
Порядок листування платників податків та контролюючих органів визначений ст. 42 ПК України.
Так, у відповідності до п. 42.1 ст.42 ПК України передбачено, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (п. 42.2.ст.42 ПК України)
Абзацом 6 п.42.4 ст.42 ПК України встановлено, що у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Тобто виходячи із імперативних норм вказаної статті Акт перевірки, який був направлений на адресу позивача, вважається врученим йому.
З огляду на означене доводи позивача щодо не отримання Акту перевірки та неспроможність позивача надати заперечення на його висновки, що є наслідком порушення його прав і самостійною підставою для задоволення позову судом до уваги не приймаються, оскільки податковим органом були дотримані норми ст. 42 КАС України і Акт вважається врученим позивачу.
Щодо доводів позивача про наявність укладеного 16.05.2018 року між Позивачем та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 і ОСОБА_4 нотаріально посвідченого договору міни майнових прав квартир і нежитлових приміщень на частки в статутному капіталі та отримання позивачем інвестиційного збитку і як слід значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами з 7 321 880,00 грн. зменшилось на суму 5 072 000,00 грн., то до складу загального річного оподатковуваного доходу Позивача повинна включатись виключно різниця даних сум, яка становить 2 405 880,00 грн.
У якості підстав та доводів свого позову позивач посилався на два договори: Договір міни майнових прав на квартири і нежитлові приміщення та корпоративних прав від 27.04.2018, який посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Рубльовою К.О. 27.04.2018 року, реєстровий номер №567 та укладеного 16.05.2018 року між Позивачем та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 і ОСОБА_4 нотаріально посвідченого договору міни майнових прав квартир і нежитлових приміщень на частки у статутному капіталі, який був первісно долучений до позову із якою не можливо було встановити хто його засвідчив (надалі встановлено, що він посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Каплуном Ю.В., реєстровий номер 2115).
Посилання на інші договори, які надав позивач 03.11.2025 року у позові відсутні, як підстави отримання доходу/ понесення витрат.
Суд зазначає, що достовірно встановити наявність/ або відсутність інвестиційного збитку за відсутності неподаної декларації та Додатку форми Ф1, не надання первинних документів до перевірки, а також до скарги позивача, направленої на адресу ДПС України, не вбачається можливим.
Надані позивачем до матеріалів справи документи не надають право суду на визначення суми доходу та/ також сум витрат, наявність збитку і як слід визначення об'єкта оподаткування позивача за 2018 рік самостійно.
Вказані операції та суми повинні були відображені позивачем при поданні звітної річної декларації, у якій позивач сам повинен був відобразити об'єкти оподаткування, отримані доходи, понесенні витрати та податок на доходи, військовий збір (за його наявності) який він повинен був сплати до 01 серпня 2019 року (за умови якщо був об'єкт оподаткування).
Податковий орган, реалізуючи свої повноваження, мав право перевірити данні такої декларації, погодитись або не погодитись з усіма/ певними елементами та у випадку встановлення порушень визначити суму податкових зобов'язань такого платника податків.
При цьому суд звертає увагу сторін, що позивач при наданні скарги мав право надати первинні документи, які надані позивачем при зверненні із позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва та додатково долучені позивачем 03.11.2025 року, але такі документи позивачем не були надані до ДПС України.
З огляду на викладене у задоволенні позову повинно бути відмовлено.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до ст. 139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
Відмовити у задоволенні адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби України в місті Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27.04.2020 №0072074202, № 0072034202.
Вступну та резолютивну частини рішення складено, підписано та проголошено в судовому засіданні 14 січня 2026 року.
Повний текст рішення складено та підписано 23 січня 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.М. Кониченко