Україна
Донецький окружний адміністративний суд
22 січня 2026 року Справа№200/4783/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку загального провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3), третя особа: Пенсійний фонд України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа: Пенсійний фонд України.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії на умовах Закону України № 2262 з 28 січня 2025 року. При цьому позивач вважає, що при визначенні розміру його пенсії відповідачем не було взято до уваги всі складові грошового забезпечення, натомість врахування органом ПФУ при визначенні розміру пенсії лише посадового окладу призвело до того, що розмір отриманої пенсії (20197, 57грн.) не відповідає очікуванням позивача.
Вважаючи свої права порушеними, позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нарахування ОСОБА_1 щомісячної пенсії з посадового окладу без урахування всього грошового забезпечення;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням всього грошового забезпечення, яке ОСОБА_1 отримував при проходженні служби в ГУ НП в Донецькій області, а не з посадового окладу, з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою суду від 07.07.2025 прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
17.11.2025 року відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечував, зазначив, що відповідно до підпункту 1, пункту 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі -Порядок № 3-1), підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства.
До органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів, в яких колишні військовослужбовці проходили службу повинні подаватися документи для призначення та перерахунку пенсій, в тому числі подання про призначення пенсії, розрахунок вислуги років, грошовий атестат (пункти 1, 7, 24 Порядку № 3-1).
Аналогічні норми стосовно оформлення та подання документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262 містяться в Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону № 2262 та з інших соціальних питань, затвердженій наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року № 760 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2018 року за № 1152/32604 (далі - Інструкція № 760).
Підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: 1) грошовий атестат; 2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пункт4 3 розділу 3 Інструкції № 760).
Отже, органи Пенсійного фонду не мають відповідних повноважень щодо розрахунку грошового забезпечення.
Дане питання належить до компетенції уповноважених структурних підрозділів, які несуть відповідальність за правильність і достовірність їх встановлення.
Таким чином відповідач наголошує, що органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення, перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на лише підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.
Тобто з урахуванням означених вимог Позивачу здійснено призначення пенсії з 28 січня 2025 року на підставі документів, які надані відповідним структурним підрозділом.
Питання щодо перерахунку пенсії Позивачу відповідно до Закону №2262 буде розглянуто лише після надходження подання про призначення пенсії з оновленим розрахунком додаткових видів грошового забезпечення від уповноваженого структурного підрозділу, де особа проходила службу.
Щодо фактичного розміру пенсії відповідач зазначає, що позивачу під час призначення пенсії враховані такі складові: посадовий оклад - 2500,00; оклад з військове звання - 2000 гривень; процентна надбавка за вислугу років - 2250,00; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ (за 24 календарні місяці) - 21203 гривні 32 копійки, визначені довідкою №29 від 31 січня 2025 року, а саме: специфічні умови проходження служби; премія, що відповідає пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей».
На підставі визначеного відповідач вважає, що позовні вимоги є безпідставними.
Ухвалою суду від 22.09.2025 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області докази по справі. Розгляд адміністративної справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 21.11.2025 продовжено строк підготовчого засідання по справі на 30 днів.
Ухвалою суду від 22.12.2025 закінчено підготовче провадження та призначено адміністративну справу до розгляду по суті.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З грошового атестата позивача № 29, виданого для призначення пенсії, вбачається наступні складові грошового забезпечення ОСОБА_1 : посадовий оклад - 2500,00 гривень; оклад за спеціальним званням (АТ) - 2000 гривень; надбавка за стаж служби (50%) - 2250,00 гривень. Задоволений такими видами грошового забезпечення: посадовий оклад (АТ) в сумі - 2177,42 гривень, оклад за спеціальним званням (АТ) - 1741,94 гривень, надбавка за стаж служби (50%) - 1959, 68 гривень, надбавка за специфічні умови проходження служби (АТ) в сумі - 2645, 56 грн., премія у розмірі 191, 954% - 16363, 30грн., всього нараховано - 24887, 90грн., відраховано податків - 5724, 22грн.
Також в матеріалах пенсійної справи наявна Довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби, згідно з якою за період січень 2023 - грудень 2024 надбавка за специфічні умови проходження служби та премія в сумі дорівнюють 508 879, 63грн. (508 879, 63грн./24 місяці = 21203, 32грн./щомісячно).
Відповідно протоколу № 0513022081 про призначення пенсії ОСОБА_1 , грошове забезпечення для призначення пенсії складає:
посадовий оклад - 2500, 00 гривень; оклад за військове звання (АТ) - 2000 гривень; надбавка за стаж служби (50%) - 2250, 00 гривень, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. надбавка за специфічні умови проходження служби 45% та премія % - 21203, 32грн. Всього: 27953, 32грн. Розмір пенсії (70% грошового забезпечення) - 19567, 32грн. Надбавка до пенсії «учасник АТО» та «УБД» 590, 25грн та 40,00грн. відповідно.
Всього призначено: 20197, 57грн.
Не погоджуючись з визначеним розміром пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262 (далі - Закон № 2262) встановлено, що особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції […] мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Чинним законодавством України встановлено чіткий механізм призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям.
Відповідно до підпункту 1, пункту 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства.
До органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів, в яких колишні військовослужбовці проходили службу повинні подаватися документи для призначення та перерахунку пенсій, в тому числі подання про призначення пенсії, розрахунок вислуги років, грошовий атестат (пункти 1, 7, 24 Порядку № 3-1).
Аналогічні норми стосовно оформлення та подання документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262 містяться в Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону № 2262 та з інших соціальних питань, затвердженій наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року № 760 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2018 року за № 1152/32604 (далі - Інструкція № 760).
Підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують:
1) грошовий атестат;
2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пункт4 3 розділу 3 Інструкції № 760).
Як вже було зазначено вище, Сектором з питань пенсійного забезпечення ГУНП в Донецькій області було надано відповідачу грошовий атестат ОСОБА_1 № 29 та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії з визначеними складовими грошового забезпечення.
Частиною третьою статті 43 Закону № 2262 та пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112 «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, з осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямованими на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Порядок №393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам та премії.
Пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
З матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначена як 21203, 32грн., що дорівнює (508 879, 63грн./24 місяці).
Таким чином суд приходить до висновку, що розмір пенсії позивача визначений відповідно умов зазначеного законодавства, у відповідності до грошового атестата № 29, Довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та складається з: посадового окладу - 2500, 00 гривень; окладу за військове звання (АТ) - 2000 гривень; надбавки за стаж служби (50%) - 2250, 00 гривень, середньомісячної суми додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. надбавки за специфічні умови проходження служби 45% та премії % - 21203, 32грн. Розмір пенсії (70% грошового забезпечення) - 19567, 32грн. до якого додано надбавку до пенсії «учасник АТО» та «УБД» 590, 25грн. та 40,00грн. відповідно.
Відтак кінцевий розмір пенсії ОСОБА_1 складає 20197, 57грн., що підтверджується протоколом про призначення пенсії; розмір пенсії визначено на підставі документів, які надані відповідним структурним підрозділом (Національною поліцією України).
На підставі викладеного суд вважає, що позиція ОСОБА_1 з приводу обрахунку пенсії лише на підставі посадового окладу підтвердження не знайшла.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, враховуючи викладене суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3), третя особа: Пенсійний фонд України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Стойка