Рішення від 23.01.2026 по справі 160/31815/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2026 рокуСправа №160/31815/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 047250019532 від 05.05.2025 року про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 15.07.2024 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 15.07.2024 року (дата подання першої заяви про призначення пенсії) перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на пенсійному обліку з 20.06.2025 року у Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримую пенсію за віком відповідно п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 15.07.2024 року він вперше звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 та п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням від 23.07.2024 року № 047250019532 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило мені в призначені пенсії за віком. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 року по справі № 160/21726/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було задоволено частково. Рішення набрало законної сили 25.02.2025 року. Після подання рішення суду для повторного розгляду заяви від 15.07.2024р. про призначення пенсії, в травні 2025 року працівники Нікопольського відділу ГУ ПФУ у Дніпропетровській області усно повідомили позивача, про відмову в призначенні пенсії, а для призначення пенсії він повинен додатково надати до органів ПФУ довідку про безпосередню участь особи, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації. Після отримання довідки про безпосередню участь особи, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації від 21.05.2025 року № 25.2/350, виданої військовою частиною НОМЕР_2 , 20.06.2025 року позивач повторно звернувся до Нікопольського відділу обслуговування громадян Дніпропетровської області та подав до органів ПФУ і надав вказану Довідку. Через деякий час в особистому кабінеті позивач побачив РІШЕННЯ 047250019532 від 30.06.2025 про призначення пенсії, в графі в "Особливості" вказано ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ - з 15.07.2024 по довічно; учасник бойових дій - з 10.06.2024 по довічно. А в даних з пенсійної справи зазначено, що пенсія призначена з 20.06.2025 року. Враховуючи відмінності в датах призначення пенсії 03.07.2025 року позивач звернувся за роз'ясненням: чому в рішенні №047250019532 від 30.06.2025 про призначення пенсії вказано дата призначення 15.07.2024 (згідно рішення суду, яке набуло законної сили), а в даних моєї пенсійної справи дата призначення вказана як 20.06.2025р., адже пенсія призначалась згідно вищевказаного рішення суду. Отримавши відповідь від Пенсійного фонду на звернення від 03.07.2025 року, позивач дізнався про наявність рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії від 05.05.2025 року № 047250019532, з підстави не надання документів необхідних для визначення права на пенсію відповідно до пункту 4 частини першої статті 115. З таким рішенням відповідача позивач не погоджується, що і стало підставою звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2025 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що відповідно до рішення № 047250019532 - страховий стаж Позивача складає 26 років 10 місяців 24 дні, в тому числі стаж роботи за Списком № 2 становить 08 років 08 днів. В призначені пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 позивачу відмовлено, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 28 років. Таким чином підсумовуючи обставини, які були з'ясовані управлінням при розгляді поданих позивачем, призначити пенсію на пільгових умовах по Списку №2 відповідно до ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » в Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не має законних підстав, через те, що у позивача відсутній необхідний страховий стаж. Пенсійний вік зазначений пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, становить 55 років. Необхідний страховий стаж зазначений пунктом 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV, становить 25 років. Документи для визначення права на пенсію відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV не надано. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що позивач 10 червня 2024 року на підставі п. 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» набув статусу учасника бойових дій і безтерміново, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій серія НОМЕР_3 від 10.06.2024 року. У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок. На момент першого звернення до органів Пенсійного фонду (15 липня 2024 року) вік позивача 60 років, страховий стаж складав 26 років 10 місяців 24 дні (який був врахований на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 року по справі № 160/21726/24), а отже мав право на отримання пенсії за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону 1058-IV. Згідно із абз. 16 пп. 6 п. 2.1 Порядку № 22-1 документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком: особам, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19 (з числа резервістів, військовозобов'язаних, осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади), 20, 21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»: посвідчення учасника бойових дій. На думку позивача, відповідач вимагає документи, які не передбачені законодавством для оформлення пенсії особами, які мають статус учасника бойових дій наданого на підставі п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та відповідно позбавляє права на оформлення дострокової пенсії за віком згідно п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону 1058-IV.

Ухвалою суду від 08.01.2026 року продовжено строк розгляду справи на 20 днів.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_3 від 10.06.2024 р., в якому зазначено, що пред'явник цього посвідчення має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій п.19 ст.6.

15.07.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст.26 та п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року у справі №160/21726/24 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково, а саме ухвалено:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №047250019532 від 23.07.2024 року.

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не розгляду питання про врахування заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.01.1989 року до 31.12.1993 року під час розгляду заяви про призначення пенсії за віком від 15.07.2024 року.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового та пільгового стажу по Списку №2 періоди роботи з 28.03.2014 року до 15.11.2014 року; з 24.03.2015 року до 31.10.2015 року; з 07.04.2016 року до 10.11.2016 року; з 06.05.2017 року до 08.11.2017 року; з 14.04.2018 року до 12.11.2018 року; з 04.05.2019 року до 13.11.2019 року; з 17.04.2020 року до 20.11.2020 року.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу по Списку №2 періоди роботи з 02.01.1989 року по 21.08.1992 року та з 19.08.2013 року по 19.12.2013 року.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянути питання про врахування заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.01.1989 року до 31.12.1993 року під час розгляду заяви про призначення пенсії за віком від 15.07.2024 року.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.07.2024 року, з урахуванням висновків суду, викладених в даному рішенні.

в задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення набрало законної сили 25.02.2025 року.

Листом від 31.07.2025 року №34149-24973/Г-01/8-0400/25 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року у справі №160/21726/24 виконано в межах встановлених судом зобов'язань. На виконання рішення суду прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 05.05.2025 №047250019532. За заявою від 20.06.2025 вам призначено пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Так, рішенням ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 05.05.2025 №047250019532 про відмову у призначенні пенсії, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії.

В рішенні від 05.05.2025 №047250019532 зазначено зокрема наступне.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 по справі №160/21726/24 повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 15.07.2024 з зарахуванням до страхового та пільгового стажу по Списку №2 періоди роботи з 28.03.2014 до 15.11.2014; з 24.03.2015 до 31.10.2015; з 07.04.2016 до 10.11.2016; з 06.05.2017 до 08.11.2017; з 14.04.2018 до 12.11.2018; з 04.05.2019 до 13.11.2019; з 17.04.2020 до. 20.11.2020, до пільгового стажу по Списку №2 періоди роботи з 02.01.1989 по 21.08.1992 та з 19.08.2013 по 19.12.2013. Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Необхідний пільговий стаж на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», становить 12 років 6 місяців. Працівникам, які не мають стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункт), але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Страховий стаж з урахуванням періодів роботи, згідно ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 по справі №160/21726/24 про зарахування до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи з 02.01.1989 по 21.08.1992 з 28.03.2014 року до 15.11.2014 року; з 24.03.2015 року до 31.10.2015 року; з 07.04.2016 року до 10.11.2016 року; з 06.05.2017 року до 08.11.2017 року; з 14.04.2018 року до 12.31.2018 року; з 04.05.2019 року до 13.11.2019 року; з 17.04.2020 року до 20.11.2020 року складає - 26 років 10 місяців 24 дні, з них пільговий стаж за Списком 2 - 8 років 08 днів.

Заробітна плата ОСОБА_1 за період з 01.01.1989 до 31.12.1993 на право на призначення пенсії за віком згідно заяви від 15.07.2024 не впливає.

В призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно наданої заяви від 15.07.2024 відмовлено, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 28 років.

Додатково повідомляємо:

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участі, у бойових діях, в аититерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецької та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або наслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконання інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в аититерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення.

Згідно з підпунктом 6 пункту 2.1 порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 2-1, особам, якім надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19 (з числа резервістів, військовозобов'язаних, осіб, входили до складу добровольчого формування територіальної громади), 20, 21 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для призначення пенсій надаються:

- документи про проходження військової служби;

- документи про безпосередню участь цих осіб в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дві, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської Федерації. Особами з числа резервістів і військовозобов'язаних, особами, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, додаються документи, які підтверджують їх належність до таких осіб (незалежно від наявності в посвідченні зазначених вище відомостей) (при призначенні пенсій учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частики першої статті 115 закону).

- посвідчення учасника бойових дій.

Пенсійний вік, визначений пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», становить 55 років.

Необхідний страховий стаж, визначений пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", становить 25 років.

Документи необхідні для визначення права на пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115, не надано.

За результатами повторного розгляду заяви від 15.07.2024, з урахуванням висновків суду, викладених в рішенні від 14.10.2024 по справі №160/21726/24, в призначенні пенсії відмовлено, у зв'язку з відсутністю права.

Також судом встановлено, що згідно електронної пенсійної справи ОСОБА_1 , на підставі рішення №047250019532 від 30.06.2025, позивачу 20.06.2025 року призначено пенсії за віком. Особливості: призначення за рішенням суду - з 15.07.2024 по довічно, учасник бойових дій - з 10.06.2024 по довічно. Призначено з 20.06.2025 року довічно.

Вважаючи протиправним рішення відповідача про відмову у призначення пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV (надалі Закон №1058).

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії за віком мають:

- військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, - дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення,

- особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6,

- особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",

- особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6,

- особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",

- дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону , а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, -

після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Наведеною вище нормою п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено вичерпний перелік осіб, що мають право на призначення дострокової пенсії за віком, зокрема, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6; особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6; військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях.

Відповідно до п. 19 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, позивачу надано статус учасника бойових дій відповідно до п. 19 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .

Відмовляючи позивачу в призначенні пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідачем в оскаржуваному рішенні зазначено, що документи необхідні для визначення права на пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115, не надано (документи про проходження військової служби; документи про безпосередню участь цих осіб в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дві, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської Федерації. Особами з числа резервістів і військовозобов'язаних, особами, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, додаються документи, які підтверджують їх належність до таких осіб (незалежно від наявності в посвідченні зазначених вище відомостей) (при призначенні пенсій учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частики першої статті 115 закону); посвідчення учасника бойових дій.

Надаючи оцінку вказаним підставам прийняття рішень про відмову у призначенні пенсії, суд виходить з наступного.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі Порядок).

Згідно пп. 6 п. 2-1 Порядку №22-1 документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком: особам, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19 (з числа резервістів, військовозобов'язаних, осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади), 20, 21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»:

- посвідчення учасника бойових дій (у разі відсутності в посвідченні учасника бойових дій пункту і статті Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якого надано статус, такі відомості підтверджуються органом, що видав посвідчення, або додаються документи, які підтверджують безпосередню участь цих осіб в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації). Особами з числа резервістів і військовозобов'язаних, особами, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, додаються документи, які підтверджують їх належність до таких осіб (незалежно від наявності в посвідченні зазначених вище відомостей) (при призначенні пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).

Застосовуючи вищевикладені положення до обставин цієї справи суд зазначає наступне.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що документом, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій є:

1) посвідчення учасника бойових дій; або

2) у разі відсутності в посвідченні учасника бойових дій пункту і статті Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якого надано статус, такі відомості підтверджуються органом, що видав посвідчення, або додаються документи, які підтверджують безпосередню участь цих осіб в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації). Особами з числа резервістів і військовозобов'язаних, особами, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, додаються документи, які підтверджують їх належність до таких осіб (незалежно від наявності в посвідченні зазначених вище відомостей

Проте відповідач в оскаржуваному рішенні зазначив про необхідність надання:

- документи про проходження військової служби;

- документи про безпосередню участь цих осіб в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дві, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської Федерації. Особами з числа резервістів і військовозобов'язаних, особами, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, додаються документи, які підтверджують їх належність до таких осіб (незалежно від наявності в посвідченні зазначених вище відомостей) (при призначенні пенсій учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частики першої статті 115 закону).

- посвідчення учасника бойових дій.

Зазначені вимоги відповідача про надання такого переліку документів Порядком №22-1 не передбачено, що свідчить про протиправність рішення відповідача від 05.05.2025 року №047250019532 про відмову в призначенні пенсії.

При зверненні за призначенням пенсії, позивачем було надано відповідача копію посвідчення серії НОМЕР_3 від 10.06.2024 р., в якому зазначено, що пред'явник цього посвідчення має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій п.19 ст.6. Відповідно надання посвідчення учасника бойових дій є достатнім документом, який надається при зверненні за призначенням дострокової пенсії за віком особами, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19 (з числа резервістів, військовозобов'язаних, осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади), 20, 21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

З огляду на зазначене, спірне рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання призначити позивачу пенсію.

Умови, за яких пенсійний орган відмовляє у призначенні пенсії, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, пенсійний орган повинен призначити пенсію. Повноваження пенсійного органу та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу, за умови звернення особи з усіма необхідними для призначення пенсії документами, - призначити пенсію. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Тому зазначені повноваження не є дискреційними.

Відповідно, наявні достатні підстави для зобов'язання відповідача призначити таку пенсію.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 08.11.2019 року у справі № 227/3208/16-а.

У разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єкт звернення дотримав усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.

Отже, критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб'єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб'єкта владних повноважень права діяти під час прийняття рішення на власний розсуд.

Такий підхід, встановлений процесуальним законодавством, є прийнятним не тільки під час розгляду вимог про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, але й у випадку розгляду вимог про зобов'язання відповідного суб'єкта вчинити певні дії після скасування його адміністративного акта.

Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Касаційного адміністративного суду від 22.06.2023 року у справі № 480/4288/21, від 22.09.2022 року у справі № 380/12913/21.

Судом встановлено, що позивач звернувся із заявою про призначення пенсії 15.07.2024 року, вік позивача на час звернення із заявою про призначення пенсії - 60 років (при необхідному 55 років). Страховий стаж складає 26 років 10 місяців 24 дні (при необхідному 25 років).

За обставин цієї справи судом встановлено наявність у позивача права на дострокову пенсію та протиправність рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу. Відповідно, єдиним правомірним варіантом поведінки суб'єкта владних повноважень за таких обставин є призначення позивачу пенсії з 15.07.2024 із проведенням відповідного перерахунку.

За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки позивач відповідно до ст. 5 Закону України Про судовий збір звільнений від сплати судового збору, враховуючи приписи ст. 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 від 05.05.2025 року №047250019532.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію згідно п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, з 15.07.2024 року та провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.В. Турлакова