про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
23 січня 2026 р. Справа № 120/685/26
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Мультян Марина Бондівна, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до Експертної комісії з оцінювання повсякденного функціонування особи Комунальне некомерційне підприємство "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М.І. Пирогова Вінницької обласної ради" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Експертної комісії з оцінювання повсякденного функціонування особи Комунальне некомерційне підприємство "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М.І. Пирогова Вінницької обласної ради" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Згідно з пунктом третім частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, встановлено, що позовна заява не відповідає таким вимогам, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Так, пункту 1 частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру ставка судового збору для фізичної особи становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" станом на 01.01.2026 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 3328,00 грн.
Таким чином, ставка судового збору за подання адміністративного позову із однією вимогою немайнового характеру становить 1331,20 грн.
Як свідчить зміст поданої позовної заяви, позивачем заявлено вимогу немайнового характеру, у зв'язку із чим позивач мав би оплатити судовий збір в розмірі 1331,20 гривень.
Однак позивач сплатив лише 1211,20 гривень, що свідчить про сплату судового збору у меншому розмірі, ніж визначено Законом України "Про судовий збір".
Відтак, позивачу слід надати документ про доплату судового збору за звернення до суду з позовом в розмірі 120 гривень.
Вказаний недолік свідчить про невідповідність позову вимогам статті 161 КАС України.
Також згідно з частиною 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 2 статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як зазначив позивач у позовній заяві, відповідно до витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи витяг №10473/25/2207/ВТ, рішенням №10473/25/2207/Р від 02.04.2025 комісія дійшла висновку щодо відсутності підстав для встановлення групи інвалідності.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, позивач подав до Центру оцінювання функціонального стану особи заяву (скаргу) про перегляд рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №10473/25/2207/Р від 02.04.2025.
За результатом перегляду вказаного рішення Центром оцінювання функціонального стану особи, відповідно до витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами розгляду скарги на рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії №1808/25/405 від 18.09.2025, команда експертів сформувала рішення про підтвердження оскаржуваного рішення.
Тобто, повідомлені позивачем обставини свідчать проте, що не погоджуючись із рішенням експертної команди від 02.04.2025, він скористався процедурою адміністративного (позасудового) оскарження, за результатами якої відповідачем було прийняте рішення від 18.09.2025.
При цьому, в заяві про поновлення строку звернення до суду позивач вказує, що для визначення строку звернення до суду з даним позовом слід застосовувати положення ч. 2 ст. 122 КАС України, якими передбачено шестимісячний строк звернення до суду.
Водночас, слід зазначити, що частиною 4 статті 122 КАС України встановлено, що якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
На думку суду, досудове врегулювання спорів є послідовним комплексом дій, направлених на безпосереднє вирішення спорів між суб'єктами владних повноважень та фізичними та/або юридичними особами з приводу порушених прав і законних інтересів у сфері публічних правовідносин, який застосовується до ініціювання судової процедури.
Такий добровільний порядок врегулювання спору реалізується, зокрема, у формі адміністративного оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень, в яке суд не втручається (принаймні під час самого адміністративного оскарження) та має метою запобігання відповідному судовому процесу та вирішенню спірних правовідносин (поки що не процесуального характеру) по суті.
Слід звернути увагу, що оскільки КАС України передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, за наслідками чого відповідачем було прийняте рішення від 18.09.2025, тому строк звернення до суду в даному випадку становить три місяці з моменту отримання позивачем рішення за результатами розгляду його скарги.
Отже, трьохмісячний строк звернення до суду в цьому випадку в позивача закінчився 18.12.2025.
Натомість до суду відповідний позов був поданий за допомогою засобів поштового зв'язку 17.01.2026, про що свідчить відмітка на поштовому конверті, в якому позовна заява з додатками надійшла до суду.
Таким чином, звернувшись до суду 17.01.2026 з даним позовом, позивач пропустив тримісячний строк звернення для оскарження рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №10473/25/2207/Р від 02.04.2025, встановлений частиною 4 статті 122 КАС України, при цьому не додав до матеріалів заяви (клопотання) про його поновлення доказів поважності причин його пропуску, як це передбачено вимогами частини 6 статті 161 КАС України, зокрема перебування на лікуванні у вказаний період.
Частиною першою статті 123 КАС України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з вимогами частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 вказаного Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відтак в порядку усунення даного недоліку позовної заяви позивачу необхідно надати суду документ про доплату судового збору за звернення до суду з позовом в розмірі 120 гривень та заяву про поновлення строку звернення до суду разом із доказами, які, на його думку, вказують на поважність причин пропуску такого строку.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Експертної комісії з оцінювання повсякденного функціонування особи Комунальне некомерційне підприємство "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М.І. Пирогова Вінницької обласної ради" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Запропонувати позивачу у 10-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Суддя Мультян Марина Бондівна