Справа № 583/5934/25
4-с/583/1/26
23 січня 2026 року м. Охтирка
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючої судді Семенової О.С.,
за участю секретаря
судового засідання Гайдейчук К.В.,
учасників справи:
представника скаржника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань скаргу ОСОБА_2 на дії/бездіяльність старшого державного виконавця Солом'янського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Київського міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) Мамонової Ольги Володимирівни, боржник ОСОБА_3 ,
11 грудня 2025 року ОСОБА_2 звернувся до суду зі скаргою про зобов'язання державного виконавця Солом'янського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мамонової О.В., на примусовому виконанні в якої перебуває виконавче провадження № 64636607, встановити відомості про місце проживання боржника та внести відомості про місце проживання/ місце знаходження боржника до АСВП.
Свої вимоги мотивує тим, що на примусовому виконанні у Солом'янському ДВС м.Києва перебуває виконавче провадження 64636607 з примусового виконання виконавчого листа №583/2211/20 від 16 лютого 2021 року, виданого Охтирським міськрайонним судом Сумської області, про визначення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , способу його участі у вихованні малолітніх дітей: дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом систематичних зустрічей з ними: кожного першого та третього тижня щомісяця з 10:00 год. суботи до 15:00 год. неділі без виїзду з населеного пункту, де проживають діти з матір'ю; кожні перші чи останні три дні осінніх, зимових, весняних шкільних канікул за домовленістю батьків; чотири тижні безперервно в літній період (під час канікул за домовленістю батьків) для спільного відпочинку та оздоровлення дитини з правом виїзду за межі м. Охтирка в межах України, в тому числі за місцем проживання батька за адресою: АДРЕСА_1 .
12 листопада 2025 року Охтирським міськрайонним судом Сумської області по справі № 583/2211/20 винесено ухвалу, якою змінено спосіб та порядок виконання судового рішення у справі № 583/2211/20 від 14 січня 2021 року та визначено спосіб участі батька ОСОБА_2 у вихованні дітей: дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом телефонного та відеоконференцзв'язку кожної першої та третьої суботи щомісяця з 14:00 години протягом двох годин та кожної другої та четвертої неділі щомісяця з 14:00 години протягом двох годин. Зміни в АСВП не внесено. Ідентифікатор доступу: 4250334В92А2; номер виконавчого провадження: 64636607.
28 жовтня 2025 року на електронну пошту Солом'янського ДВС м. Києва надійшло повідомлення, зі змісту якого вбачається, що боржниця проживає у АДРЕСА_2 . Зміни про це в АСВП виконавцем не внесено.
27 жовтня 2025 року ним було направлено клопотання про оголошення боржника та дітей у розшук, так як боржниця не надала підтвердження, що проживає у м.Кельц.
30 жовтня 2025 року державним виконавцем складено акт про залишення боржницею будинку за адресою: АДРЕСА_3 з дорожньою сумкою.
03 листопада 2025 року державним виконавцем винесено запит про надання інформації щодо перетину кордону дітьми, іідповідь на який не надійшла.
18 листопада 2025 року ним направлено клопотання про оголошення боржника у розшук, так як не існує адреси: АДРЕСА_2 .
24 листопада 2025 року ним направлено запит до Солом'янського ДВС м. Києва з проханням повідомити про вжиті заходи для встановлення місця проживання боржника та направлення подання про оголошення боржника у розшук, причини не внесення актуальної адреси місця проживання боржника до АСВП.
28 листопада 2025 року він отримав відповідь, з якої слідує, що боржником надана актуальна достовірна адреса достатня для цих відомостей.
Натомість за вказаною адресою знаходиться автовокзал: https://dworzec.kielce.pl (офіційна інформація з сайту республіки Польша, відповідно додаткового доказування не потребує), а саме адреса: Kielce 12 Czarnowska Street. Вказану інформацію виконавець не перевіряв, довіряє наданій умисно боржницею недостовірній інформації. Також боржниця відмовляється повідомляти йому адресу місця перебування дітей. АСВП не містить актуальних даних про адресу боржника, відомості не змінено по причині їх відсутності.
02 грудня 2025 року на електронну пошту Солом'янського ДВС м.Києва ним направлено скаргу про зобов'язання державного виконавця, на примусовому виконанні в якого перебуває виконавче провадження № 64636607, внести відомості про місце проживання/ місце знаходження боржника. 09 грудня 2025 року державний виконавець виніс вимогу та направив боржниці за адресою: АДРЕСА_4 .
11 грудня 2025 року на його електронну пошту замість постанови про проведення перевірки виконавчого провадження надійшла чергова відписка про хід виконавчого провадження.
З моменту отримання виконавцем інформації, що боржницею умисно вказано місце проживання автовокзал, тобто надано недостовірну інформації, виконавець не вжив жодного заходу для встановлення актуальних відомостей про місце проживання боржниці та дітей.
29 грудня 2025 року від заявника надійшли додаткові пояснення по справі з копіями постанов державного виконавця про зміну (доповнення) реєстраційних даних боржника від 02 грудня 2022 року, 01 червня 2022 року, 24 вересня 2025 року.
В судовому засіданні представник заявника, адвокат Савочка А.М., вимоги скарги підтримав та просив їх задовольнити.
Державний виконавець та боржниця в судове засідання повторно не прибули, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
З урахуванням думки представника заявника, суд вважає за можливо провести судовий розгляд без її участі.
Суд, проаналізував матеріали справи, заслухав пояснення представника заявника та дійшов такого висновку.
Установлено, що на примусовому виконанні у Солом'янському ДВС м. Києва перебуває виконавче провадження 64636607 з примусового виконання виконавчого листа №583/2211/20 від 16 лютого 2021 року, виданого Охтирським міськрайонним судом Сумської області, про визначення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , спосіб його участі у вихованні малолітніх дітей: дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 / а.с. 26-41/.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України. Крім того, обов'язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства передбачених п. 9 ч. 1 ст. 129 Конституції України.
Згідно вимог ч. 1 ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Таким чином, виконання судових рішень є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Порядок виконання судових рішень та повноваження виконавців при вчиненні виконавчих дій визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Положеннями ч. 1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» завданням органів державної виконавчої служби та приватних виконавців є своєчасне, повне і неупереджене виконання рішень, примусове виконання яких передбачено законом.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про виконавче провадження» під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Арешт на майно (кошти) накладається не пізніше наступного робочого дня після його виявлення, крім випадку, передбаченого частиною сьомою статті 26 цього Закону.
В ст. 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 3, ч. 4 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.
Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження» сторони зобов'язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Відповідно до повідомлення боржниці ОСОБА_3 від 27 жовтня 2025 року повідоми Солом'янський ВДВС у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Сектор ювенальної превенції Солом'янського УП ГУ НП у м. Києві, Службу у справах дітей та сім'ї Солом'яснської РДА, що вона разом з дітьми ОСОБА_5 та ОСОБА_4 27 жовтня 2025 року виїхала із України у зв'язку з війною та вказала нове місце їх проживання: АДРЕСА_2 /а.с. 5/.
27 жовтня 2025 року стягувачем направлено клопотання про оголошення боржника та дітей у розшук, яке було мотивоване тим, що боржниця не надала підтвердження, що проживає у м.Кельц /а.с. 7/.
Відповідно до акту державного виконавця від 30 жовтня 2025 року боржниця залишила будинок за адресою: АДРЕСА_3 з дорожньою сумкою /а.с. 9/.
03 листопада 2025 року державним виконавцем винесено запит до Державної прикордонної служби України про надання інформації щодо перетину кордону дітьми ОСОБА_5 та ОСОБА_4 /а.с. 10/.
18 листопада 2025 року стягувачем направлено державному виконавцю клопотання про оголошення боржника у розшук, оскільки за адресою, яку вказала боржниця: АДРЕСА_2 , розташований автовокзал /а.с. 11/.
24 листопада 2025 року стягувачем направлено запит до Солом'янського ДВС м.Києва про повідомлення його про рух виконавчого провадження, а саме: які заходи вжиті для встановлення місця проживання боржниці; чи направлено подання про оголошення боржниці у розшук; які причини не внесення актуальної адреси місця проживання боржниці до АСВП /а.с. 12/.
09 грудня 2025 року державний виконавець надав відповідь на запит стягувача від 24 листопада 2025 року, з якого слідує, що 28 жовтня 2025 року на електронну адресу Відділу надійшло повідомлення боржниці у виконавчому провадженні ОСОБА_3 про те, що вона разом з дітьми ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 27 жовтня 2025 року виїхала з України у зв?язку з війною для захисту дітей; діти перебуватимуть в безпечному місці. Боржниця вказала нове місце проживання: АДРЕСА_2 . Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області у справі № 583/2211/20 від 14 січня 2021 року змінено спосіб та порядок виконання рішення, а саме: визначено спосіб участі батька ОСОБА_2 у вихованні дітей: дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 шляхом телефонного та відеоконференцзв?язку кожної першої та третьої суботи щомісяця з 14:00 години протягом двох годин та кожної другої та четвертої неділі щомісяця з 14:00 години протягом двох годин, тому факт виїзду боржниці за межі України не звільняє її від обов?язку забезпечувати виконання рішення суду та створювати необхідні умови для передбачених судом контактів батька з дітьми.
Таким чином, боржник у виконавчому провадженні зазначила актуальну адресу проживання за кордоном, де може бути забезпечене виконання рішення суду, та висловила готовність сприяти побаченням із батьком. Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, встановлених законом. Таким чином, сам факт виїзду боржниці з дітьми за межі України не може розцінюватися як ухилення від виконання судового рішення чи як підстава для оголошення розшуку, оскільки не свідчить про невідоме місцезнаходження та не позбавляє можливості здійснювати передбачені судом контакти у дистанційний спосіб. Крім цього державний виконавець повідомила, що у цьому випадку відсутні правові підстави для звернення до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника або дитини /а.с. 13-14/.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до п. 7 Розділу ІІ Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження внесення змін, видалення реєстраційних даних вхідної та вихідної кореспонденції, у тому числі виконавчих документів, не допускаються, крім випадків виправлення технічних помилок, описок чи доповнення реєстраційних даних відомостями, отриманими під час проведення виконавчих дій, про що виноситься відповідна постанова. Відповідно до п.2 Розділу ІV Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження Виконавцем до Системи обов'язково вносяться відомості про проведення всіх виконавчих дій та прийняття процесуальних рішень.
Що стосується місця проживання боржника, яке не зареєстровано у встановленому законом порядку, Верховний Суд виходив з того, що таке місце проживання боржника, в силу відсутності в нього офіційного характеру, має бути повідомлено самим боржником (що відповідатиме принципу вільного вибору місця проживання, встановленому Законом) або підтверджено належним чином з урахуванням принципу офіційного з'ясування обставин, оскільки просте зазначення будь-якої адреси без перевірки відповідних обставин не робить цю адресу саме адресою місця проживання особи у розумінні Закону № 1382-IV.
Отже, законодавець, оперуючи поняттям «місце проживання особи», передбачає, що таке місце проживання має бути особою зареєстровано і суб'єкти владних повноважень зобов'язані враховувати таку інформацію при здійсненні ними владно-управлінських функцій.
Таким чином, відсутність прямого обов'язку приватного виконавця перевіряти адресу проживання боржника не спростовує необхідності дотримання ним принципів верховенства права, законності, незалежності, справедливості, неупередженості та об'єктивності, диспозитивності, гласності та відкритості виконавчого провадження, його фіксування технічними засобами, розумності строків виконавчого провадження, співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями, які визначені частиною першою статті 4 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» та кореспондуються з положеннями частини другої статті 2 КАС України, на відповідність яким суд перевіряє рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень.
В іншому випадку, нез'ясування адреси проживання боржника може мати наслідком порушення прав боржника, що виражатиметься у штучному створенні перешкод для вчинення боржником дій, зазначених у статті 19 Закону України «Про виконавче провадження» (ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у вчиненні виконавчих дій тощо). Верховний Суд наголосив, що відсутність прямої вказівки в Законі України «Про виконавче провадження» на обов'язок виконавця перевіряти місце проживання боржника не повинна слугувати інструментом ймовірних порушень прав боржника з боку виконавця - суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом. Закон не містить норми, що встановлює безпосередньо обов'язок виконавця перевірити інформацію про місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб) сторін виконавчого провадження.
Проте, надана боржницею інформація про її та дітей місце проживання (перебування) за адресою: АДРЕСА_2 викликає сумнівів в її достовірності, оскільки це адреса автовокзалу в м. Кельце, Польша, /а.с. 71/.
Відповідно до п.3 ч.3 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Аналізуючи положення статей 9, 18 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VІІІ, положення статті 27 Закону № 1403-VIII, а також положення Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» № 5942-VI, Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду дійшов висновку про те, що виконавець має реальну можливість перевірити місце знаходження боржника шляхом перевірки необхідної інформації у Єдиному демографічному реєстрі або шляхом запиту до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи. Такі дії відповідатимуть вимогам, яких державний виконавець має дотримуватись.
Тому вимоги ОСОБА_2 про забов'язання державного виконавця встановити відомості про місце проживання боржника та внести відомості про це до АСВП підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 18, 260-261, 447, 450, 451 ЦПК України, суд
Задовольнити скаргу ОСОБА_2 .
Зобов'язати старшого державного виконавця Солом'янського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мамонову Ольгу Володимирівну, на примусовому виконанні в якої перебуває виконавче провадження № 64636607, встановити відомості про місце проживання боржника та внести відомості про місце проживання/ місце знаходження боржника до АСВП.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Сумського Апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи /вирішення питання/ без повідомлення /виклику/ учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набуває чинності після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області О.С. Семенова