адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
23.12.2025 Справа № 917/1240/25
за позовною заявою Заступника керівника Кременчуцької окружної прокуратури Полтавської області, проспект Свободи, 4А, м. Кременчук, Полтавська область, 39601
до Омельницької сільської ради Кременчуцького району, вул. Центральная, 66, с. Омельник, Кременчуцький район, Полтавська область, 39713
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відділ культури, туризму та інформаційної роботи виконавчого комітету Омельницької сільської ради Кременчуцького району, 39713, Кременчуцький р-н, с. Омельник, вул. Центральна, буд. 66).
про зобов'язання вчинити дії.
Суддя Кльопов І.Г.
Секретар судового засідання Назаренко Я.А.
Представники сторін згідно протоколу судового засідання
Обставини справи: Заступник керівника Кременчуцької окружної прокуратури Полтавської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави до Омельницької сільської ради Кременчуцького району, в якому просить зобов'язати Омельницьку сільську раду Кременчуцького району раду вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності Омельницької сільської територіальної громади на будівлю Демидівського сільського будинку культури та протирадіаційне укриття № 62214, що розташоване по вул. Шевченка 3, с. Демидівка, Кременчуцький район, Полтавська область.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи № 917/1240/25 між суддями справу передано на розгляд судді Погрібній С.В.
Ухвалою від 30.06.2025 судом прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 07.08.2025, 10:15; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відділ культури, туризму та інформаційної роботи виконавчого комітету Омельницької сільської ради Кременчуцького району.
Ухвалою суду від 16.10.2025 закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.
Відповідно до розпорядження № 144 від 01.12.2025 у зв'язку зі відрядженням судді Погрібної С.В. призначено повторний автоматичний розподіл судової справи № 917/1240/25.
За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи № 917/1240/25 між суддями справу передано на розгляд судді Кльопову І.Г.
Ухвалою від 03.12.2025 прийнято справу № 917/1240/25 до свого провадження; призначено судове засідання розгляду справи по суті на 23.12.2025, 10:45.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор посилається на те, що вжиття заходів до державної реєстрації права комунальної власності на будівлю Демидівського сільського будинку культури та протирадіаційне укриття № 62214, що розташоване по вул. Шевченка 3, с. Демидівка, Кременчуцький район, Полтавська область є обов'язком Омельницької сільської територіальної громади, яка в силу положень статей 172, 327 ЦК України, частини 1 статті 10, частини 5 статті 16, частин 1, 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реалізує повноваження власника такого нерухомого майна від імені територіальної громади з метою його належного обліку, утримання та використання за цільовим призначенням.
Оцінивши обґрунтування прокурора порушення інтересів держави та підстави їх представництва, суд дійшов висновку, що звертаючись до суду з позовом у цій справі, прокурор дотримався вимог статті 23 Закону України "Про прокуратуру" та статті 53 ГПК України щодо умов такого звернення, наявність обґрунтованих підстав для звернення з цим позовом до суду.
Відповідач своїм правом на судовий захист не скористався, відзив на позов не надав, проти вимог прокурора не заперечив.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 2011 рік власником нежитлових будівель та споруд за адресою: Кременчуцький с.Демидівка, вул. Шевченка 3, є Демидівська сільська рада Кременчуцького району.
Омельницька об'єднана територіальна громада Кременчуцького району утворена Рішенням Полтавської обласної ради від 13.08.2015 «Про утворення Омельницької об'єднаної сільської територіальної громади Кременчуцького району Полтавської області та призначенням перших місцевих виборів депутатів Омельницької сільської ради та Омельницького сільського голови» шляхом об'єднання територіальних громад сіл Омельник, Варакути, Пустовіти, Литвиненки, Федоренки Омельницької сільської ради; сіл Демидівка, Гуньки, Ковалі, Найлденівка, Радочини, Щербухи, Яремівка Демидівської сільської ради; сіл Запсіллля, Крамаренки, Степівка Запсільської сільської ради; сіл Рокитне, П'ятихатки, Романки, Онищенки, Щербаки Рокитянської сільської ради правонаступникм є - Омельницька сільська рада Кременчуцького району.
27.12.2016 Омельницькою територіальною громадою в особі Омельницької сільської ради зареєстровано право власності на земельну ділянку за адресою Кременчуцький район, с. Демидівка вул. Шевченка 3, на якій згідно рішення Омельницької сільської ради Кременчуцькогорайону від 06.12.2016 розташовано будівлі органів місцевого самоврядування - закладу культурно-просвітницького обслуговування (будівля клубу).
Згідно Акту приймання-передачі майна від 02.10.2017 Демидівський сільський будинок культури (Демидівський сільський клуб) передано на баланс відділу культури, туризму та інформаційної роботи виконавчого комітету Омельницької сільської ради Кременчуцького району (а.с. 17-20).
Прокурор вказує, що з часу об'єднання територіальних громад, право комунальної власності на Демидівський сільський будинок культури та протирадіаційне укриття № 62214 не оформлено та не зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Згідно до облікової картки сховища № 62214, останнє розміщено за адресою Кременчуцький район, с. Демидівка, вул. Шевченка, 3. Місткість протирадіаційного укриття - 250 осіб. Укриття вбудовано у двоповерховий будинок клубу, загальна площа 207,1 кв.м., дата прийняття в експлуатацію - 1991р.
Відповідно до Акту обстеження об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту № 238 від 25.04.2025 протирадіаційного укриття № 62214, останнє розміщено в с. Демидівка, вул. Тараса Шевченка 3, балансоутримувач - Відділ культури, туризму та інформаційної роботи виконавчого комітету Омельницької сільської ради (а.с. 12-16).
Рішенням Виконавчого комітету Омельницької сільської ради Кременчуцького району «Про вжиття першочергових заходів щодо улаштування протирадіаційного укриття № 62214 у Демидівському сільському клубі» №8 від 09.01.2024 затверджено план таких заходів, що беззаперечно підтверджує приналежність вказаних об'єктів, як Демидівського сільського клубу так протирадіаційного укриття №62214 до власності Омельницької об'єднаної територіальної громади.
При цьому, як вказує прокурор, право власності за Омельницькою об'єднаною територіальною громадою з 2015 року не зареєстровано.
Відповідно, використання зазначеного нерухомого майна здійснюється із порушенням вимог цивільного законодавства шляхом користування будівлями, спорудами без державної реєстрації права власності та без оформлення правовстановлюючих документів.
Докази протилежного в матеріалах справи відсутні.
Вжиття заходів до державної реєстрації права комунальної власності на спірне протирадіаційне укриття є обов'язком Омельницької сільської ради Кременчуцького району в силу положень статей 172, 327 ЦК України, частини 1 статті 10, частини 5 статті 16, частин 1, 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
З метою усунення правової невизначеності статусу об'єкту цивільного захисту та застосування ефективного способу цивільного захисту у спірних правовідносинах, прокурором ставиться вимога про зобов'язання Омельницьку сільську раду Кременчуцького району вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на приміщення протирадіаційного укриття.
При прийнятті рішення судом враховано наступне.
Відповідно до частини 1 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом (частина 2 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно з частиною 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України захисні споруди цивільного захисту інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 32 Кодексу цивільного захисту України протирадіаційне укриття це негерметична споруда, в якій створені умови для перебування людей та їх захисту протягом певного часу (не менше 48 годин) шляхом зменшення прогнозованого впливу небезпечних чинників, які можуть виникнути внаслідок надзвичайної ситуації, та іонізуючого опромінення у разі радіаційної аварії і радіоактивного забруднення місцевості та непрямої дії звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів.
Частиною 2 статті 19 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить, зокрема забезпечення цивільного захисту на відповідній території (п. 1), виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання, експлуатації та реконструкції об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту (п. 23), здійснення контролю за станом утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту (п. 28), організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду захисних споруд цивільного захисту (п. 29), здійснення інших повноважень у сфері цивільного захисту, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами (п. 31).
Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, включення об'єктів до складу та виключення таких об'єктів з фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України (частина 5 статті 32 Кодексу цивільного захисту України).
Відповідно до частини 8 статті 32 Кодексу цивільного захисту України утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням та експлуатація таких об'єктів здійснюються їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі утримання та експлуатація споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів та інших не заборонених законодавством джерел.
Механізм створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту (фонд захисних споруд), включення об'єктів до складу та виключення таких об'єктів з фонду захисних споруд, ведення обліку сховищ і протирадіаційних укриттів (захисні споруди), споруд подвійного призначення, найпростіших укриттів та первинних (мобільних) укриттів, що є об'єктами відповідного фонду, а також статус таких об'єктів для забезпечення захисту населення визначається Порядком створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, включення об'єктів до складу та виключення таких об'єктів з фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138.
Згідно з пунктом 9 Порядку № 138 утримання об'єктів фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.
Балансоутримувач забезпечує утримання об'єктів фонду захисних споруд у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання, облаштування та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд, крім об'єктів, що мають перебувати в постійній готовності (пункт 11 Порядку № 138).
Як вже зазначалось, Рішенням №8 від 09.01.2024 Виконавчого комітету Омельницької сільської ради Кременчуцького району «Про вжиття першочергових заходів щодо улаштування протирадіаційного укриття № 62214 у Демидівському сільському клубі» затверджено план таких заходів, що беззаперечно підтверджує приналежність вказаних об'єктів, як Демидівського сільського клубу так протирадіаційного укриття №62214 до власності Омельницької об'єднаної територіальної громади.
При цьому, таке право власності не зареєстровано.
Відповідно до частини 1 статті 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом (частина 2 статті 182 Цивільного кодексу України).
Відмова у державній реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду (частина 3 статті 182 Цивільного кодексу України).
Згідно з статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державній реєстрації прав підлягають: право власності та право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на майбутній об'єкт нерухомості.
Проте, Омельницькою сільською радою Кременчуцького району не вчинено жодних дій щодо державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права комунальної власності на будівлю Демидівського сільського будинку культури та протирадіаційне укриття № 62214, що розташоване по вул. Шевченка 3, с. Демидівка, Кременчуцький район, Полтавська область.
Держава покладає на власника такої споруди певні обов'язки, пов'язані із забезпеченням цивільного захисту населення України, відтак, важливим фактором на захист інтересів держави є збереження захисної споруди цивільного захисту у придатному для використання за призначенням стані.
Невжиття протягом тривалого періоду дій щодо реєстрації права власності на сховище № 62214 в умовах військового стану становить підвищений суспільний інтерес, може негативно вплинути на збереження комунального майна та призвести до протиправного її відчуження, передачі у користування, проведення без погодження будівельних робіт, знищення, а відтак, створюються умови для загрози для життя і здоров'я населення.
З урахуванням зазначеного позов Заступника керівника Кременчуцької окружної прокуратури Полтавської області підлягає задоволенню у повному обсязі.
Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (стаття 13 ГПК України).
В процесі розгляду справи судом було прийнято, досліджено та надано оцінку всім наявним в матеріалах справи доказам.
Однією з основних засад (принципами) господарського судочинства є, зокрема: відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (ст. 2 ГПК України).
Відповідно до частини 5 статті 236 Господарського процесуального кодексу України обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Сплачений прокуратурою судовий збір в силу вимог статті 129 ГПК України покладається на відповідача в розмірі 2422,40 грн (з урахуванням понижуючого коефіцієнту 0,8, у зв'язку з поданням позовної заяви в електронному вигляді через систему «Електронний суд»).
Враховуючи викладене, керуючись статтями 232-233, 237-238, 240 ГПК України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Омельницьку сільську раду Кременчуцького району раду (вул. Центральная, 66, с. Омельник, Кременчуцький район, Полтавська область, 39713, код ЄДРПОУ 40121489) вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності Омельницької сільської територіальної громади на будівлю Демидівського сільського будинку культури та протирадіаційне укриття № 62214, що розташоване по вул. Шевченка 3, с. Демидівка, Кременчуцький район, Полтавська область.
3. Стягнути з Омельницької сільської ради Кременчуцького району (вул. Центральная, 66, с. Омельник, Кременчуцький район, Полтавська область, 39713, код ЄДРПОУ 40121489) на користь Офісу Генерального прокурора (рахунок UА058201720343190001000000164, код платника 00034051) 2422,40 грн понесені витрати на сплату судового збору за подачу позовної заяви.
Видати наказ з набранням цим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.
Рішення підписано 21.01.2026, з урахуванням терміну перебування судді у відпустці.
Суддя Кльопов І.Г.