Рішення від 23.01.2026 по справі 914/3613/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.01.2026 Справа № 914/3613/25

Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В., розглянувши матеріали справи за позовом: Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління», м. Львів;

до відповідача: ОСОБА_1 , м. Львів;

про відшкодування витрат в сумі 4469,00 грн.

Представники сторін не викликалися.

Заяв про відвід не поступало.

Розгляд справи судом.

На розгляд Господарського суду Львівської області поступив позов Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» до Фізичної особи-підприємця Стоян Сергія Юрійовича про відшкодування витрат, пов'язаних з проведеним демонтажем та зберіганням демонтованих конструкцій у розмірі 4469,00грн.

Ухвалою суду від 26.11.2025р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та без виклику представників сторін.

Відповідачем письмового відзиву не подано, причин не подання відзиву чи доказів не повідомлено, хоча судом належно виконано обов'язок, щодо повідомлення усіх учасників справи про дату, час та місце розгляду справи, зокрема відповідача, шляхом надіслання ухвали суду за адресою зазначеною у позовній заяві та за місцезнаходженням відповідача зазначеному у ЄДРПОУ, на електронну адресу, які зокрема вказані відповідачем у заяві про отримання гранту, а також ухвали суду оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Ухвали суду повернулись на адресу суду із відміткою поштового відділення зв'язку за закінченням терміну зберігання. З інформації Акціонерного Товариства «Укрпошта» за вх. № 133/26 від 05.01.2026р. рекомендований лист NєR067046244009 від 27.11.2025р. на ім?я ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) 28.11.2025р. надійшов до відділення №є32 м. Львів, індекс 79032. Доставка даного листа здійснювалась за вказаною адресою, проте вручити його не надалось можливим, оскільки двері квартири ніхто не відчинив. Повідомлення про надходження відправлення було залишено у абонентській поштовій скриньці адресата. Оскільки за отриманням листа до відділення №є32 м. Львів ніхто не звернувся, 12.12.2025р. його повернуто за зворотною адресою. Причиною не вручення необхідно вважати «адресат відсутній за зазначеною адресою».

Відповідно до частини третьої та сьомої ст.120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Заяв про зміну відповідачем місцезнаходження не поступало.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду викладеної у постанові від 15.05.2018 у справі № 904/6063/17 отримання поштової кореспонденції залежить від волевиявлення особи і на неї, як на суб'єкта господарської діяльності покладається обов'язок належної організації отримання поштової кореспонденції пов'язаної із здійснюваною господарською діяльністю. Сам лише факт неотримання скаржником кореспонденції, якою суд із додержанням вимог процесуального закону надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася до суду у зв'язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки наведене зумовлено не об'єктивними причинами, а суб'єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на її адресу (аналогічна позиція викладена в постановах КГС ВС від 16.05.2018 у справі № 910/15442/17, від 10.09.2018 у справі № 910/23064/17, від 24.07.2018 у справі № 906/587/17).

За змістом статті 2 Закону України Про доступ до судових рішень кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі. (Постанова Верховного Суду від 11.12.18р. у справі № 921/6/18).

Як вбачається із матеріалів справи, ухвалу суду від 26.11.2025р.у справі № 914/3613/25 надіслано відповідачу 27.11.2025р та повторно 22.12.2025р. поштовою рекомендованою кореспонденцією, також ухвалу суду було оприлюднено в електронній формі в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Отже, судом виконані всі необхідні та можливі заходи, щодо сповіщення усіх учасників справи про час та місце судового засідання.

Відповідно до ч. 9 ст.165, ч. 1 ст.202 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. З врахуванням належного виконання обов'язку суду, щодо повідомлення про час та місце проведення судового розгляду усіх учасників судового процесу, судом забезпечено учасникам судового процесу рівні процесуальні можливості у захисті їхніх процесуальних прав і законних інтересів, у наданні доказів та здійсненні інших процесуальних прав, та те, що неявка представників сторін не перешкоджає розгляду спору по суті, а також враховуючи строки розгляду спору, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами.

Позиції учасників справи.

Позиція позивача.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідачем порушено положення Закону України «Про рекламу», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003р. № 2067 «Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами», ухвали Львівської міської ради № 376 від 21.04.2011 року «Правил благоустрою Львівської міської територіальною громади» (чинних на момент встановлення), рішенням Львівської міської ради № 569 від 21.05.2010 «Правил розміщення зовнішньої реклами на території Львівської міської територіальної громади» (зі змінами). Позивач зазначає, що відповідач самовільно, без отримання дозволу на розміщення реклами, встановив рекламну конструкцію по вул. Лепкого, 6 у м. Львові.

Позивач вказує, що у зв'язку з виявленими порушеннями відповідачу було скеровано вимогу Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 08.12.2023р. № 23/Р-28-1570 із рекомендацією добровільно усунути допущені порушення в зазначені терміни демонтаж, проте, відповідач вказані вимоги про демонтаж в добровільному порядку не виконав. Відтак, Департамент економічного розвитку Львівської міської ради видав наказ № 38-Д від 19.12.2023р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» доручивши КП «Адміністративно-технічне управління» демонтувати самовільно встановлену рекламну конструкцію відповідача в примусовому порядку.

Позивач стверджує, що на підставі вищезазначеного наказу самовільно встановлена конструкція відповідача була демонтована позивачем із залученням підрядної організації, що підтверджується Актом проведення демонтажу спеціальних конструкцій №6 від 26.03.2024р. Демонтаж самовільно встановленої рекламної конструкції проводив підрядник ФОП Заремба І.Є. згідно Договору про надання послуг №30 від 14.02.2024р.

Позивач зазначає, що оплата наданих послуг по демонтажу самовільно встановленої рекламної конструкції Відповідача підтверджується рахунками та актами наданих послуг. Оплата позивачем витрат на демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами підряднику ФОП Зарембі І.Є. підтверджено випискою по рахунку №1495 ВІД 28.03.2024р. Також позивач вказує, що зберігання самовільно встановленої рекламної конструкції підтверджується накладною від 26.03.2024р. №16.

Позивач стверджує, що з метою досудового врегулювання спору відповідачу скеровувались листи-вимоги від 17.12.2024р. №2410-10-6541, від 02.04.2024р. №2410-10-1668, про повернення витрат понесених КП «Адміністративно-технічне управління» у зв'язку з демонтажем та зберіганням конструкції, однак станом на момент звернення до суду відповідач не оплатив вказаних витрат та жодної відповіді позивач не отримав.

З огляду на вищевказане, позивач просить стягнути з відповідача витрати, пов'язані з проведеним демонтажем та зберіганням демонтованих конструкцій, в сумі 4469,60грн.

Письмового відзиву чи заперечень від відповідача не подано.

Обставини, встановлені судом.

08.12.2023р. Департаментом економічного розвитку Львівської міської ради від 08.12.2023 № 23/Р-28-1570 скерувано вимогу ФОП Стоян Сергію Юрійовичу, в якій повідомлено Фізичну особу-підприємця Стоян Сергія Юрійовича про порушення вимог ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу», а саме: про самовільно встановлені спеціальні конструкції зовнішньої реклами на фасаді будинку за адресою вул. Лепкого,6. Розміри площини рекламної конструкції: 0,50 х 0,35 м (місце №1), 1,00 х 1,00 (місце №2). Запропоновано добровільно демонтувати самовільно встановлену конструкцію в термін до 15.12.2023р., про що повідомити КП «Адміністративно-технічне управління» листом з долученням світлин місця після демонтажу. На підтвердження надіслання даної вимоги долучено список №15143 згуртованих поштових відправлень рекомендованих листів поданих у ВПЗ-8 від 08.12.2023р. згідно поштового штемпеля ВПЗ-8.

Згідно із інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб,фізичних осіб пдприємців та громадських формувань Стоян Сергій Юрійович був зареєстрований як фізична особа підприємець та припинив підприємницьку діяльність за власним рішенням 18.07.2024р.

Проте, як зазначає позивач, відповідач вимоги Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та Департаменту містобудування Львівської міської ради про демонтаж не виконав.

Згідно із наказом Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 38-Д від 19.12.2023р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» зобов'язано КП «Адміністративно-технічне управління» до 30.03.2024р. демонтувати самовільно встановлені конструкції зовнішньої реклами, в тому числі, власника конструкції ФОП Стоян Сергія Юрійовича за адресою: вул. Лепкого, 6 (вимога № 23/Р-28-1570 від 08.12.2023р.). Відповідно до п. 1.3 наказу зобов'язано демонтаж оформити актом і транспортувати демонтовані конструкції на склад КП «Адміністративно-технічне управління» для їх подальшого зберігання.

На виконання наказу Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради 38-Д від 19.12.2023р. Комунальним підприємством Адміністративно-технічне управління 26.03.2024р. проведено демонтаж спеціальної конструкцій, розміром 1,0 х 1,0, за адресою: р-н Галицький, вул. Лепкого, 6, про що складено Акт №6 від 26.03.2024р. проведення демонтажу спеціальних конструкцій. Відповідно до вказаного акту № 6 від 26.03.2024р. демонтаж спеціальної конструкції здійснено на замовлення КП «Адміністративно-технічне управління» силами ФОП Заремби І.Є.

14.02.2024р. між КП «Адміністративно-технічне управління» (замовник) та Фізичною особою-підприємцем Зарембою Ігорем Євгеновичем (виконавець) укладено договір №30 про надання послуг, відповідно до умов якого виконавець зобов'язується надати замовникові послуги із демонтажу рекламних конструкцій та малих архітектурних форм (вивісок) (об'єктів демонтажу), їх завантаження, транспортування до майданчиків (складів) тимчасового зберігання замовника та розвантаження, а замовник в свою чергу, зобов'язується прийняти надані послуги й оплатити їх. Вартість наданих послуг визначається згідно з договірною ціною на послуги із демонтажу рекламних конструкцій та малих архітектурних форм (вивісок) (додаток 1) до цього договору (п. 2.1. договору). Замовник зобов'язаний за надані виконавцем послуги перерахувати на рахунок виконавця суму, зазначену в Актах виконаних робіт (наданих послуг), 15 робочих днів від дати підписання Акту виконаних робіт (наданих послуг) (п. 2.2 договору). Відповідно до п. 2.3 договору загальна сума договору складає 907 400.00грн (девятсот сім тисяч чотириста гривень 00 копійок) без ПДВ.

Фізичною особою-підприємцем Зарембою І.Є. виставлено КП «Адміністративно-технічне управління» рахунок на оплату №1495 від 26.03.2024р. та акт надання послуг №ОУ-000000068 від 26.03.2024р. на загальну суму 6840,00грн. за демонтаж рекламних конструкцій, вивісок, зокрема на вул. Лепкого, 6 на суму 630,00грн. без ПДВ. 28.03.2024р. КП «Адміністративно-технічне управління» сплачено ФОП Зарембі І.Є. 6840,00 грн. за надані послуги з демонтажу, зокрема згідно рахунку №1495 від 28.03.2024р. за договором № 30 від 14.02.2024р.

На підставі накладної №16 від 26.03.2024р. КП «Адміністративно-технічне управління» прийняв від ФОП Заремба І.Є. рекламні конструкції ФОП Стоян Сергій Юрійович вул. Лепкого, 6 у кількості - 1 шт. Згідно накладної згадана конструкція передана комірнику на склад зберігання. Повноваження комірника підтвердженні копію наказу №227-к від 04.11.2022 про прийняття на роботу комірника складу.

Листами-вимогами від 17.12.2024р. №2410-10-6541, від 02.04.2024р. №2410-10-1668 позивач просив відповідача сплатити понесені КП «Адміністративно-технічне управління» витрати за демонтаж та зберігання рекламних конструкцій. Однак, як зазначає позивач, вказані вимоги залишені без відповіді та задоволення.

Позивачем нараховано відповідачу плату за демонтаж та зберігання 1-шт. рекламної конструкції, демонтованої 26.03.2024р. по вул.Лепкого,6 у м. Львові, на підставі акту демонтажу №6 за демонтаж у сумі 630,0 грн та за 182 дні зберігання у сумі 3094,00 грн. без ПДВ, ПДВ 20% у сумі 745,00грн., разом 4469,00грн.

Оцінка суду.

За приписами ч.1ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Частинами 1, 4 статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Згідно з ст. 16 Закону України «Про рекламу», розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. п. 1.1, 2.1.1., 2.2.1., 2.2.4., 2.2.6., 2.2.7., 2.3. Статуту Комунального підприємства Адміністративно-технічне управління, затвердженого наказом директора департаменту містобудування Львівської міської ради від 20.11.2023р. №293, Комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» (надалі - Підприємство), яке до перейменування мало назву Комунальне підприємство «Інспекція благоустрою та екології м. Львова» створене шляхом реорганізації КП «інспекція благоустрою та екології м. Львова» Ухвалою Львівської міської ради від 24.12.1998р. №101 (надалі - Власник) та підпорядковане Департаменту містобудування Львівської міської ради, що є представником власника - територіальної громади м. Львова і є органом, до сфери управління якого входить комунальне підприємство (надалі - Уповноважений орган). Підприємство створене з метою отримання прибутку; покращення благоустрою м. Львова шляхом здійснення нагляду за дотриманням юридичними, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів»; поповнення міського бюджету за рахунок справляння плати за використання юридичними, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, міської впорядкованої території; покращення навколишнього природного середовища у м. Львові шляхом здійснення моніторингу. Основними напрямками діяльності підприємства, зокрема, є: виконання операторських функцій при справлянні департаментом економічного розвитку Львівської міської ради плати за користування місцями для розміщення зовнішньої реклами; виконання функцій, визначених окремими ухвалами Львівської міської ради, рішеннями виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, наказами та дорученнями департаменту містобудування, департаменту економічного розвитку; розробка, в тому числі на платній основі, проектів розміщення вивісок то реклами, розробка комплексних схем розміщення рекламних конструкцій у м. Львові, розробка макетів рекламної поліграфії, дизайну ділової документації та рекламно-інформаційних матеріалів; надання послуг зберігання майна третіх осіб на платній основі. Підприємство може здійснювати іншу діяльність, яка не передбачена у Статуті, у відповідності до чинного законодавства України.

Згідно із п. 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003р. зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.

Згідно з Правилами розміщення реклами у м. Львові, затверджених рішенням Львівської міської ради № 569 від 21.05.2010 (далі Правила), КП «Адміністративно-технічне управління» визначено оператором зі справляння плати та нагляду за станом зовнішньої реклами.

За приписами п. 4.2.10 Правил розміщення реклами у м. Львові виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення конструкцій зовнішньої реклами та видачі уповноваженим органом ордера/дозволу на виконання робіт, пов'язаних з благоустроєм місця (розриттям грунту) при встановленні наземних рекламних засобів.

Уповноваженим органом є відділ комунального господарства районної адміністрації.

Ордери видає вищезгаданий відділ відповідно до його компетенції на підставі зареєстрованих та виданих дозволів.

Пунктом 2.1. Правил розміщення реклами у м. Львові надано визначення наступних термінів, зокрема: оператор зі справляння плати та нагляду за станом зовнішньої реклами (надалі оператор) КП Адміністративно-технічне управління, що уповноважене виконувати покладені на нього функції, передбачені цими Правилами та статутом підприємства; самовільно встановлений рекламний засіб - рекламний засіб, розміщений без виданого у встановленому порядку дозволу або не демонтований власником після прийняття робочим органом рішення про відмову у продовженні дозволу або виконавчим комітетом рішення про його анулювання у встановлений термін; примусовий демонтаж конструкції - це засіб примусового усунення виявленого порушення вимог законодавства про рекламу (самовільного встановлення рекламного засобу), не усунутого суб'єктом господарювання у добровільному порядку.

Відповідно до п. 3.4 вказаних Правил розміщення реклами, оператор: у межах своєї компетенції здійснює нагляд за дотриманням підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності, фізичними особами підприємцями та особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність (у тому числі нотаріусами, адвокатами, експертами, оцінювачами, художниками тощо) встановленого Законом України Про рекламу, Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, цими Правилами порядку розміщення, утримання та експлуатації рекламних засобів. Інформує робочий орган про виявлені порушення, готує проекти вимог та надсилає рекламорозповсюджувачам вимоги робочого органу про усунення виявлених порушень законодавства у сфері реклами у встановлений у вимогах термін (пп.3.4.1); за результатами нагляду за станом зовнішньої реклами інформує відповідним поданням робочий орган про рекламні засоби, що підлягають примусовому демонтажу, готує проект наказу про примусовий демонтаж та здійснює демонтаж рекламних засобів у відповідності до вимог розділу 8 цих Правил (пп.3.4.3); організовує або проводить власними силами демонтаж самовільно розміщених рекламних засобів у порядку, визначеному у розділі 8 цих Правил (пп.3.4.7).

Під демонтажем розуміють комплекс заходів, які передбачають відокремлення рекламного засобу разом з основою від місця його розташування та транспортування у місце його подальшого зберігання. При цьому демонтаж та наступне зберігання рекламного засобу не передбачає переходу права власності на нього до Львівської міської територіальної громади та оператора.

Згідно з пп. 8.1.1 п. 8.1 Правил розміщення реклами, демонтажу згідно з цими Правилами підлягають: самовільно встановлені рекламні засоби: 8.1.1.1. власник яких невідомий, у тому числі у разі відсутності маркування на рекламному засобі; 8.1.1.2. власник яких відомий, але вимоги про демонтаж не виконав.

Пунктом 8.2. Правил розміщення реклами передбачено, зокрема, що у випадку, зазначеному у підпункті 8.1.1 зазначеному у підпункті 8.1.1.2, демонтаж рекламних засобів повинні провести власники (законні користувачі) рекламного засобу самостійно за власний рахунок у термін, вказаний у вимозі робочого органу про усунення порушення Правил розміщення зовнішньої реклами на території Львівської міської територіальної громади. У разі виникнення аварійної ситуації, зазначеної у підпункті 8.1.2, демонтаж рекламних засобів здійснюється без попереднього надсилання вимоги та складається відповідний акт за участю оператора, власника місця розташування спеціальної конструкції (у разі його присутності) і представника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення.

За приписами пунктів 9.4, 9.5 Правил розміщення реклами у разі невиконання рекламорозповсюджувачем скерованої йому вимоги, оператор інформує про це робочий орган. Робочий орган протягом 5 робочих днів видає наказ, яким визначається перелік рекламних засобів, що підлягають демонтажу, з зазначенням місця їх розташування і терміну проведення демонтажу оператором.

Комунальним підприємством «Адміністративно-технічне управління» під час виконання покладених на нього функцій виявлено порушення відповідачем вимог ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу», про що повідомлено Фізичну особу-підприємця Стоян Сергія Юрійовича вимогою Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 23/Р-28-1570 від 08.12.2023. Відповідач вимоги не виконав, самостійно демонтаж рекламної конструкції самовільно встановленої не здійснив.

Відповідно до пп. 19.3.4.1, 19.3.4.3 п. 19.3.4 Правил благоустрою м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 № 376, уповноважені працівники КП «Адміністративно-технічне управління» у частині нагляду за станом зовнішньої реклами: забезпечують контроль за дотриманням встановленого нормативними актами утримання рекламних засобів підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм їх власності; проводять демонтаж самовільно встановлених рекламних конструкцій за наказами відповідного виконавчого органу міської ради (робочого органу з врегулювання розміщення зовнішньої реклами).

Згідно з ч. 6 ст. 9 Закону України «Про рекламу» - вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, комерційне (фірмове) найменування, торговельну марку, що правомірно використовується цією особою, належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, на якому розміщено власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу до такого приміщення, не вважається рекламою.

Згідно п. 24 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003, виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу.

Відповідно до п. 4 Правил розміщення зовнішньої реклами на території Львівської міської територіальної громади № 569 від 21.05.2010 (надалі - Правил), розміщення зовнішньої реклами y м. Львові проводиться виключно на підставі дозволів, що видаються робочим органом відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради.

Відповідно до п. 2.1. Правил дозвіл - документ встановленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого комітету, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці

Пунктом 2.1. Правил розміщення зовнішньої реклами на території Львівської міської територіальної громади, передбачено, що самовільно встановлений рекламний засіб - рекламний засіб, розміщений без виданого у встановленому порядку дозволу або не демонтований власником після прийняття робочим органом рішення про відмову у продовженні дозволу або виконавчим комітетом рішення про його скасування у встановлений термін;.

Доказів наявності у відповідача дозволу на встановлення вищезазначених конструкцій зовнішньої реклами суду не представлено.

Згідно з п. 9 Правил Контроль за дотриманням цих Правил здійснює робочий орган на базі моніторингової системи оператора, а також інші органи (організації) згідно з законодавством у межах своєї компетенції.

Відповідно до п. 2.1. Правил оператор зі справляння плати та нагляду за станом зовнішньої реклами (надалі - оператор) - КП “Адміністративно-технічне управління“, що уповноважене виконувати покладені на нього функції, передбачені цими Правилами та статутом підприємства.

Пунктом 4.2.11. Правил у разі виявлення невідповідності місця встановлення та/або форми рекламного засобу дозволу та проектно-технічній документації оператор у десятиденний термін скеровує розповсюджувачу вимогу робочого органу про приведення у відповідність до дозволу та проектно-технічної документації. У разі невиконання вимоги - подає пропозиції робочому органу для підготовки наказу про демонтаж та проекту рішення виконавчого комітету про скасування дозволу розповсюджувачу..

Відповідно до пункту 49 Типових правил розміщення реклами, затверджених Постановою КМУ від 29.12.2003 року № 2067 визначається, що демонтаж вивісок чи табличок, розміщених з порушенням вимог цих правил здійснюється й у разі невідповідності розміщення вивіски чи таблички вимогам щодо її розміщення, наданим у визначенні, та архітектурним вимогам, державним нормам, стандартам і правилам, санітарним нормам. Розміщені вивіски чи таблички підлягають демонтажу за рахунок коштів юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців, якими вони були встановлені.

Згідно з п. 8.1. Правил, Демонтажу згідно з цими Правилами підлягають: Самовільно встановлені рекламні засоби:а) власник яких невідомий, у тому числі у разі відсутності маркування на рекламному засобі; б) власник яких відомий, але вимоги про демонтаж не виконав.. Пунктом 8.2. Правил встановлюється, що у випадку, зазначеному у підпункті 8.1.1 б), демонтаж рекламних засобів повинні провести власники (законні користувачі) рекламного засобу самостійно за власний рахунок у термін, вказаний у вимозі робочого органу про усунення порушення Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Львові..

Відповідно до п. 8.3., 8.4. Правил, примусовий демонтаж рекламних засобів може проводитися власними силами оператора, робочого органу або на їх замовлення підрядною організацією. Про проведений примусовий демонтаж рекламного засобу складається і підписується працівниками оператора та іншими особами, що були присутні при його проведенні, акт примусового демонтажу рекламного засобу. До акта додається фотофіксація місця розташування рекламного засобу до і після демонтажу.

Акт проведення примусового демонтажу складається у двох примірниках, один з яких залишається в оператора, другий передається власнику демонтованого рекламного засобу одразу після складання такого акта (у разі присутності власника).

У разі відсутності власника рекламного засобу або його відмови від підписання акта примусового демонтажу, про що робиться відповідна відмітка в акті, другий примірник акта примусового демонтажу оператор у термін п'яти робочих днів надсилає поштою за місцезнаходженням власника рекомендованим листом (якщо встановлено його місцезнаходження). Якщо місцезнаходження власника невідоме, оператор у цей же термін повідомляє про проведений демонтаж та місцезнаходження рекламного засобу районний відділ ЛМУ ГУ МВС України у Львівській області (за місцем демонтажу рекламного засобу).

На виконання наказу Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 38-Д від 19.12.2023р. Комунальним підприємством Адміністративно-технічне управління 26.03.2024р. проведено демонтаж спеціальної конструкції, розміром 1,00 х 1,00 за адресою: р-н Галицький, вул. Лепкого, 6, про що складено Акт №6 від 26.03.2024р. Відповідно до акту № 6 та 26.03.2024р. демонтаж спеціальних конструкцій здійснено на замовлення КП «Адміністративно-технічне управління» силами ФОП Заремба І.Є.

Приписами п. 8.5. Правил (з урахуванням внесених змін на підставі рішення Львівської міської ради від 17.05.2013 №332), компенсація коштів, витрачених комунальним підприємством «Адміністративно-технічне управління» на примусовий демонтаж рекламного засобу, покладається на власника (користувача) демонтованого рекламного засобу.

Відповідно до п. 13.4. Правил благоустрою м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 № 376, витрати з проведення демонтажу самовільно встановлених рекламних конструкцій, вивісок, їх транспортування та зберігання відшкодовують їх власники: за демонтаж та транспортування спеціальної конструкції у розмірі фактичних витрат та зберігання спеціальної конструкції у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожну добу зберігання.

Оскільки, відповідачем у добровільному порядку не були демонтовані самовільно встановлені конструкції зовнішньої реклами та вивіски, а позивач здійснив їх примусовий демонтаж, із залученням підрядника, то позивачем було складено рахунок на оплату № 1495 від 28.03.2023р. на суму 6840,00грн. з ПДВ, з яких за демонтаж 1-шт. рекламної конструкції, вивіски (розміщені на фасадах будинків, будівель, на огорожах, спорудах тощо), площею від 0,51 до 1м.кв. в сумі 630грн.

На підставі накладної № 16 від 26.03.2024р. КП «Адміністративно-технічне управління'прийняло від ФОП Заремба І.Є рекламну конструкцію ФОП Стоян Сергія Юрійовича вул. Лепкого,6 1 шт. - 134/24.

Відповідно до пункту 13.4. «Правил благоустрою Львівської міської територіальної громади», затверджених Ухвалою сесії Львівської міської ради № 376 від 21.04.2011 року: «витрати з проведення демонтажу самовільно встановлених рекламних конструкцій, вивісок, їх транспортування та зберігання відшкодовують їх власники: п.13.4.1.За демонтаж та транспортування спеціальної конструкції - у розмірі фактичних витрат; п. 13.4.2.За зберігання спеціальної конструкції - у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожну добу зберігання» (17 грн. за 1 день за 1 конструкцію).

Листами-вимогами №2410-10-6541 від 17.12.2024р., №2410-10-1668 від 02.04.2024р., позивач просив відповідача сплатити понесені КП «Адміністративно-технічне управління» витрати за демонтаж та зберігання рекламних конструкцій. Однак, як зазначає позивач, вказані вимоги залишені без відповіді та задоволення.

Враховуючи вищенаведене, позивачем підставно нараховано відповідачу плату за зберігання рекламної конструкції демонтованої 26.03.2024р. по вул.Лепкого,6 у м. Львові, на підставі акту демонтажу №6 з 26.03.2024р за 182 дні у сумі 3094,00грн. без ПДВ, ПДВ 20% у сумі 745,0грн., разом 4469,0грн.

Згідно із ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно до ч.1 ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Статтею 77 ГПК України встановлено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

Враховуючи вищевикладене, подані докази в їх сукупності, надані пояснення, суд дійшов висновку, що обставини які підлягають доказуванню, позивачем доведені, позовні вимоги обґрунтовані та підтверджені належними доказами, тому підлягають задоволенню.

Судові витрати

На підставі положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягають відшкодуванню судові витрати в розмірі судового збору пропорційно до задоволених позовних вимог.

Правові засади справляння, розмір ставок судового збору та порядок його сплати регулюється Законом України “Про судовий збір»(із змінами та доповненнями).

Згідно ізст.1 Закону України “Про судовий збір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Частина 2ст.4 Закону України “Про судовий збір» встановлює, що за подання позовних заяв майнового характеру до господарського суду ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання позовних заяв немайнового характеру до господарського суду - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст.7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025р.» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2025 року становить 3028,00 гривень. Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 3028,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № 3895 від 11.11.2025. на суму 3028,00 грн., копія якої долучена до матеріалів справи.

За приписами ч. 3ст. 4 Закону України “Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Як вбачається із матеріалів справи позовна заява, подана через систему “Електронний суд», позивачем заявлено позовну вимогу майнового характеру про стягнення коштів в сумі 4469,00 грн. відтак, відповідно до вимог Закону України “Про судовий збір» підлягав оплаті судовий збір у розмірі 2422,40 грн., який відповідно до ст. 129 ГПК України підлягає відшкодуванню з відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України “Про судовий збір» позивач вправі звернутися до Господарського суду Львівської області із заявою про повернення надмірно сплаченого судового збору.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити повністю.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Стоян Сергія Юрійовича ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» (79005 м.Львів, пл. Міцкевича 6/7 ЄДРПОУ 13804591) 4469,00грн. витрат та 2422,00грн. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reestr.court.gov.ua/.

Повний текст рішення складено 23.01.2026р.

Суддя Іванчук С.В.