Рішення від 22.01.2026 по справі 904/4882/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.01.2026м. ДніпроСправа № 904/4882/25

за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Щасливий", м. Дніпро

до Товариство з обмеженою відповідальністю "Затишок сервіс", м. Дніпро

про зобов'язання вчинити певні дії

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Секретар судового засідання Янкіна Г.Д.

Представники:

Від позивача: Прохода Р.С., адвокат, ордер Серія АЕ № 1419662 від 28.08.2025

Від відповідача: Биковець О.В., самопредставництво

СУТЬСПОРУ:

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Щасливий" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким, з урахуванням заяви про зміну предмета позову, просить зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Затишок сервіс" передати за актом приймання-передачі наступні документи:

а) документацію (оригінали) на багатоквартирні будинки розташовані за адресою м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 28С, 28П, 28Р, 28Ф, 28Я, 28Ю, 28Ш, 28Х, 28Ц, 30Ц, 30Х, 30Ш, 30Щ, 30Ю, 30Я (секції 1-16), а саме:

- проектну документацію на будівництво, яка погоджена та затверджена в установленому законодавством порядку;

- план земельної ділянки;

- акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок;

- паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади (у тому числі лічильники загальнобудинкові і систему АСКОЕ (автоматизована система комерційного обліку електричної енергії), устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку);

б) документацію (оригінали) на трансформаторні підстанції: загальною площею 109,3 кв.м, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 28Т та загальною площею 50,6 кв.м, яка розташована за адресою Дніпропетровська область, м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 25, а саме:

- проектну документацію на будівництво, яка погоджена та затверджена в установленому законодавством порядку;

- документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (декларації або сертифікати про готовність об'єкта до експлуатації);

- технічний паспорт;

- паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на встановлені прилади, устаткування та обладнання в трансформаторних підстанціях.

В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що 24.03.2024 створено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Щасливий", державна реєстрація ОСББ проведена 20.05.2024. З моменту державної реєстрації права власності та до моменту створення ОСББ "ЖК Щасливий" управління багатоквартирними будинками здійснювало Товариство з обмеженою відповідальністю "Затишок сервіс". Згідно Акту приймання-передачі технічної документації на багатоквартирні будинки, ТОВ "Затишок сервіс" передало, а ОСББ "ЖК Щасливий" прийняло технічну документацію, а саме: технічні паспорти; енергетичні сертифікати; документація про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; документацію на ліфти; документацію на внутрішньобудинкові газові мережі; документацію на внутрішньобудинкові мережі водопостачання та каналізації; документацію на внутрішньобудинкові мережі електропостачання; документацію з влаштування блискавкоприймача.

Однак, ТОВ "Затишок сервіс" не передано таку документацію: - паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва; - проектна документація зі схемами влаштування внутрішньо будинкових систем; - план земельної ділянки; - акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; - паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку. Крім того, Відповідачем не було передано: документацію на трансформаторні підстанції, до яких під'єднані вищезазначені багатоквартирні будинки, зокрема на: - трансформаторну підстанцію загальною площею 109,3кв.м., розташовану адресою: м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 28Т; - трансформаторну підстанцію загальною площею 50,6кв.м., розташовану адресою: м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 25. Вказані трансформаторні підстанції будувались разом із зазначеним житловим комплексом для потреб та обслуговування виключно вищезазначених багатоквартирних будинків, що підтверджується Декларацією про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності від 07.03.2017.

У відзиві на позовну заяву відповідач не заперечує, що був Управителем та особою, яка здійснювала обслуговування багатоквартирних будинків за наступними адресами: м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 28С, 28П, 28Р, 28Ф, 28Я, 28Ю, 28Ш, 28Х, 28Ц, 30Ц, 30Х, 30Ш, 30Щ, 30Ю, 30Я. Однак зазначає, що ніколи не був балансоутримувачем, управителем або замовником будівництва Трансформаторних підстанцій за адресами: м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 28Т та м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 25. Відповідач не визнає факт отримання від Замовника будівництва багатоквартирних будинків та Трансформаторних підстанцій наступних документів: Паспорти об'єктів, за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, Плану земельної ділянки, Акти приймання-передавання технічної документації, Паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.

ТОВ "Затишок сервіс" зазначає, що не є належним відповідачем щодо позовних вимог про витребування документації на Трансформаторні підстанції. Замовник будівництва не передавав відповідачу план земельної ділянки, а на теперішній час відповідач втратив статус Управителя, тому не має можливості вимагати від замовника будівництва будь-якої документації. Більш того, плани земельних ділянок не входять до переліку документації, яку Управитель складає самостійно або замовляє її виготовлення під час надання послуг управління. Оскільки між замовником будівництва - ТОВ БК Славутич та відповідачем не складались акти приймання-передачі документації на багатоквартирні будинки, а їх обов'язкове складання чинним законодавством не передбачене, відповідач заперечує щодо витребування у нього актів приймання-передачі документації на багатоквартирні будинки.

Також відповідач заперечує:

- проти витребування паспортів, гарантійних документів, актів випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку. Так як замовник будівництва такі документи йому не передавав. В багатоквартирних будинках не встановлено систему АСКОЕ, документацію на яку вимагає передати позивач;

- проти витребування Паспортів об'єктів (будинків) за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів.

Від позивача 23.09.2025 надійшла відповідь на відзив, в якій просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Позивач вказує, що трансформаторні підстанції, документацію на які позивач просить зобов'язати відповідача передати, призначені виключно для обслуговування зазначених багатоквартирних житлових будинків становлять одне ціле з ним, тобто, згідно зі ст.186 ЦК України є приналежністю основної речі (будинку). Зауважує, що інші будинки та споруди або інші об'єкти до цих трансформаторних підстанцій непід'єднані, а тому вважає, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача передати за актом приймання-передачі документацію на зазначені трансформаторні підстанції є обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Позивач наполягає на тому, що з урахуванням створення та державної реєстрації ОСББ "ЖК Щасливий", обізнаність відповідача про створення ОСББ, у позивача виникло право отримання від попереднього управителя будинку відповідача, документацію на будинки на підставі ч. 18, 19 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", а у відповідача виник обов'язок передати документацію на будинок та майно, яке перед цим було передано управителю. Позивач вказує, що відповідач зобов'язаний передати позивачу план земельної ділянки, акти приймання-передачі технічної документації на багатоквартирні будинки та паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, оскільки обов'язок передачі цих документів прямо передбачено Законом.

Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, у яких зазначає, що обов'язок передати документацію на багатоквартирні будинки до ОСББ (у разі його створення) згідно з чинним законодавством виникає у трьох суб'єктів правовідносин:

1) замовника будівництва, 2) колишнього балансоутримувача багатоквартирного будинку, 3) особи, яка здійснювала управління або обслуговування будинку.

Відповідач вказує, що позивачем не доведено яке відношення (статус) має відповідач до трансформаторних підстанцій за адресами: м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 28Т та Запорізьке шосе, буд. 25, відповідно не доведено й обов'язок відповідача передавати документацію на трансформаторні підстанції (які не є багатоквартирними будинками в розумінні чинного законодавства).

Відповідач стверджує, що на теперішній час у відповідача відсутня на зберіганні будь-яка документація на багатоквартирні будинки, в яких створено ОСББ (позивач), оскільки 01.07.2024 за актом приймання-передачі технічної документації на багатоквартирні будинки відповідач передав всю наявну документацію позивачу. Зауважує, що на теперішній час у відповідача відсутнє право вимоги до замовника будівництва щодо витребування будь-якої документації на будинки оскільки відповідач втратив статус управителя багатоквартирних будинків та особи, яка здійснювала обслуговування будинків. Вказує, що замовник будівництва не передавав відповідачу наступні документи: паспорти об'єктів за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, план земельної ділянки, акти приймання-передачі документації на багатоквартирні будинки, паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади (у тому числі лічильники загальнобудинкові і систему АСКОЕ (автоматизовану систему комерційного обліку електричної енергії), устаткування та обладнання у багатоквартирних будинках. Звертає увагу, що паспорти об'єктів за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва не складались через відсутність правових підстав для проведення обстеження будинків та складання Паспортів об'єктів, передбачених п. 6 КМУ № 257 від 12.04.2017. Зазначає, що плани земельних ділянок (які є складовою землевпорядної документації) не замовлялись відповідачем, оскільки такий обов'язок не покладено чинним законодавством на відповідача через відсутність в переліку документації, яку управитель/виконавець житлово-комунальних послуг складає самостійно або замовляє її виготовлення під час надання послуг управління багатоквартирними будинками у відповідності до "Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою КМУ від 05.09.2018р. № 712 та "Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій", затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу України від17.05.2005 №76. Крім того, зауважує, що акти приймання-передачі документації на багатоквартирні будинки між замовником будівництва - ТОВ БК "Славутич" та відповідачем не складались, оскільки чинним законодавством не передбачено обов'язкове складання актів приймання-передачі документації на багатоквартирні будинки при її передачі замовником будівництва. Вказує, що на теперішній час складання актів приймання-передачі документації на багатоквартирні будинки між замовником будівництва і відповідачем є неможливим з огляду на той факт, що вся наявна у відповідача документація на будинки була передана відповідачем позивачу. Вважає, що вимога позивача передати документацію, підстави складання якої не настали або обов'язок складання якої не покладено на відповідача законодавством або документацію, яка не зберігається у відповідача є безпідставною.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.08.2025 справу №904/4882/25 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.

Ухвалою суду від 03.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 06.10.2025.

Разом з позовною заявою позивачем подано до суду:

- клопотання про витребування від Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" проектної документації та документації, яка підтверджує перелік споживачів електроенергії;

- клопотання про витребування від Державної інспекції архітектури та містобудування України та від Управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради належним чином засвідчених копій реєстраційних справ, в тому числі проектну документацію на будівництво.

Ухвалою суду від 03.09.2025 задоволено клопотання Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Щасливий" про витребування доказів:

зобов'язано Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" надати до Господарського суду Дніпропетровської області:

- проектну документацію (Технічні умови та технічне завдання на проектування, тошо) на трансформаторну підстанцію, що розташована за адресою: 49000, м. Дніпро, Запорізьке шосе 28Т (належним чином та належної якості завірену копію);

- документацію, яка підтверджує перелік споживачів електроенергії та адреси таких споживачів, котрі приєднані до трансформаторної підстанції, що розташована за адресою 49000, м. Дніпро, Запорізьке шосе, 28Т (належним чином та належної якості завірені копії);

зобов'язано Державну інспекцію архітектури та містобудування та Управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради надати до Господарського суду Дніпропетровської області:

- належним чином та належної якості завірені копії реєстраційних справ, в тому числі проектну документацію на будівництво, погоджена та затверджена в установленому законодавством порядку на такі об'єкти нерухомого майна;

- інформація про об'єкт - 49000, м. Дніпро, вул. Запорізьке шосе, 25, 30-Ж "Будівництво житлового комплексу по вул. Запорізьке шосе, 25, 30- Ж", а саме, (замовник будівництва - Товариство з обмеженою відповідальністю Будівельна компанія "Славутич" (ЄДРПОУ: 05539732); Генеральний підрядник (підрядник) ТОВ "Артпроектбуд" (ЄДРПОУ: 40409430), за якими зареєстровано такі декларації та сертифікати про готовність об'єкта до експлуатації;

- Декларація ДП № 143171350072 від 15.05.2017 - секція 1 по генплану;

- Декларація ДП№ 143163401025 від 05.12.2016 - секція 2 по генплану;

- Декларація ДП № 143163401070 від 05.12.2016 - секція 3 по генплану;

- Декларація ДП № 143171591095 від 06.06. 2017 - секція 4 по генплану;

- Сертифікат ДП№ 162191860169 від 05.07.2019 - секція 6 по генплану;

- Сертифікат ДП № 162191860182 від 05.07.2019 - секція 7 по генплану;

- Сертифікат ДП № 162182740581 від 01.10.2018 - секція 8 по генплану;

- Сертифікат ДП № 162182180792 від 06.08.2018 - секція 9 по генплану;

- Сертифікат ДП №162173541392 від 20.12.2017 - секція 10 по генплану;

- Сертифікат ДП № 162173250207 від 21.11.2017 - секція 11 по генплану;

Декларація ДП №081163571610 від 22.12.2016 (Будівництво трансформаторної підстанції ТП 6/0,4 кВ; Дніпропетровська обл., м. Дніпро; Запорізьке шосе, 25);

- Сертифікат ІУ № 163192701806 від 27.09.2019 секція 5 по генплану;

- Сертифікат ІУ №163193301964 від 26.11.2019 ("Будівництво житлового комплексу по Запорізькому шосе, 25, 30 Ж в Шевченківському районі м. Дніпро" (пусковий комплекс № 1 (житлова блок-секція № 12), пусковий комплекс № 2 (житлова блок-секція № 13));

- Сертифікат № ІУ123210121790 від 05.03.2021 (Нове будівництво багатоквартирного житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення по Запорізькому шосе, 30 Ж, в м. Дніпро (1-й пусковий комплекс - житловий будинок № 1);

- Сертифікат №ІУ 123210722753 від 06.08.2021 (Нове будівництво багатоквартирного житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення по Запорізькому шосе, 30 Ж, в м . Дніпро (3- й пусковий комплекс - житловий будинок №3);

- Сертифікат №ІУ123210722186 від 06.08.2021 (Нове будівництво багатоквартирного житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення по Запорізькому шосе , 30 Ж в м. Дніпро (2- й пусковий комплекс - житловий будинок №2).

На виконання ухвали суду від 03.09.2025 Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" та Управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради надало до суду витребувані документи.

Ухвалою суду від 24.11.2025 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті у судове засідання на 24.12.2025.

У зв'язку з неявкою у судове засіданні представника відповідача з поважних причин (хвороба представника) розгляд справи відкладено у судове засідання на 22.01.2026.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

У судовому засіданні 22.01.2026 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників позивача та відповідача господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2024 року відбулись установчі збори співвласників багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: м. Дніпро, Шосе Запорізьке, 28С, 28Г, 28Р, 28Ф, 28Я, 28Ю, 28Ш, 28Х, 28Ц, ЗОЦ, 30Х, ЗОШ, 3ОЩ, ЗОЮ, 30Я, на яких прийнято рішення про створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Щасливий", затверджено Статут, присвоєно ідентифікаційний код (рішення від 24.03.2024, оформлене протоколом №1 від наведеної дати) (а.с.10-16 том 1).

20.05.2024 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було зареєстровано ОСББ "ЖК Щасливий" як юридичну особу із кодом 45458189; керівник - голова правління Ковальчук Максим Анатолійович, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.25 том 1).

До моменту створення ОСББ "ЖК Щасливий" управління багатоквартирними будинками, які розташовані за адресою: м. Дніпро, Шосе Запорізьке, 28С, 28Г, 28Р, 28Ф, 28Я, 28Ю, 28Ш, 28Х, 28Ц, ЗОЦ, 30Х, ЗОШ, 3ОЩ, ЗОЮ, 30Я, здійснювало ТОВ "Затишок сервіс".

ТОВ "Затишок сервіс" визнає, що був Управителем та особою, яка здійснювала обслуговування багатоквартирних будинків за наступними адресами: м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 28С, 28П, 28Р, 28Ф, 28Я, 28Ю, 28Ш, 28Х, 28Ц, 30Ц, 30Х, 30Ш, 30Щ, 30Ю, 30Я, про що зазначено у відзиві на позовну заяву.

Відповідно до частини першої статті 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Згідно Акту від 01.07.2024 приймання-передачі технічної документації на багатквартирні будинки за адресами: м. Дніпро, Запорізьке шосе, 28С, 28Г, 28Р, 28Ф, 28Я, 28Ю, 28Ш, 28Х, 28Ц, ЗОЦ, 30Х, ЗОШ, 3ОЩ, ЗОЮ, 30Я, ТОВ "Затишок сервіс" передало, а ОСББ "ЖК Щасливий" прийняло технічну документацію, а саме: технічні паспорти; енергетичні сертифікати; документація про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; документацію на ліфти; документацію на внутрішньобудинкові газові мережі; документацію на внутрішньобудинкові мережі водопостачання та каналізації; документацію на внутрішньобудинкові мережі електропостачання; документацію з влаштування блископриймача (а.с.26-28 том 1).

04.07.2025 позивач звернувся до відповідача з проханням надати на його адресу документацію, що стосується багатоквартирного будинку та на трансформаторну підстанцію (а.с.31-34 том 1). Лист не отримано відповідачем, повернуто поштовим відділенням на адресу відправника з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання" (а.с.35 том 1).

Предметом розгляду у даній справі є вимоги ОСББ "ЖК Щасливий" про зобов'язання ТОВ "Затишне місто" передати позивачеві документацію (оригінали) на багатоквартирні будинки та трансформаторні підстанції згідно з переліком, вказаним у позовній заяві з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 20.11.2025.

Вказана вимога обґрунтована тим, що в порушення законодавчо закріпленого обов'язку Управителя передати документацію на будинок, не дивлячись на неодноразові звернення позивача, відповідач не надав витребувану документацію.

Відповідач позов не визнав, вказавши про те, що не є утримувачем такої документації, так як не є ані забудовником, ані власником.

Відповідно до частини першої та третьої статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Положення статті 316 ЦК України визначає право власності як право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (статті 319, 322 ЦК України).

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.368 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. Суб'єктами права спільної сумісної власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, а також держава, територіальні громади, якщо інше не встановлено законом. Положеннями ч.2 ст.382 ЦК України встановлено, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несучо-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Відповідно до ч.1 ст.385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку визначає Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", який регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.

Так, ч.6 ст. 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачає, що у разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ч.1 ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Стаття 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначає об'єднання співвласників багатоквартирного будинку як юридичну особу, створену власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Частиною 14 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.

Абзацом 10 ч. 9 ст. 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації.

Положеннями ч. 18, 19 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що замовник будівництва, колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання до створення об'єднання, протягом 30 календарних днів з дня направлення об'єднанням відповідного звернення забезпечує передачу такому об'єднанню:

одного комплекту проектної документації на будівництво та іншої технічної документації на багатоквартирний будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства;

інформації та документів щодо діючих гарантійних зобов'язань стосовно будівельних робіт, виконаних під час будівництва та експлуатації багатоквартирного будинку, включаючи термін дії гарантійних зобов'язань, відомості про виконавця робіт, обсяг гарантійних зобов'язань тощо.

У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок, визначеної частиною тридцять першою цієї статті, замовник будівництва, колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання до створення об'єднання, протягом шести місяців з дня направлення об'єднанням відповідного звернення відновлює її за власний рахунок та передає об'єднанню.

Отже, положеннями частини вісімнадцятої статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачений обов'язок попереднього управителя будинку з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об'єднання та підлягає виконанню без будь-яких інших додаткових умов, оскільки жодних інших підстав, крім державної реєстрації об'єднання, для передачі документації від попереднього управителя Законом не визначено (аналогічна правова позиція викладена у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.07.2019 у справі №910/6167/18, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 917/1208/18, від 16.01.2020 у справі № 910/3215/19, від 12.03.2020 у справі № 904/1878/19, від 04.03.2025 у справі № 925/425/24).

Як встановлено судом вище, 20.05.2024 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було зареєстровано ОСББ "ЖК Щасливий" як юридичну особу із кодом 45458189.

Матеріалами справи підтверджується, що згідно акту від 01.07.2024 приймання-передачі технічної документації на багатоквартирні будинки за адресами: м. Дніпро, Запорізьке шосе, 28С, 28Г, 28Р, 28Ф, 28Я, 28Ю, 28Ш, 28Х, 28Ц, ЗОЦ, 30Х, ЗОШ, 3ОЩ, ЗОЮ, 30Я, ТОВ "Затишок сервіс" передало, а ОСББ "ЖК Щасливий" прийняло технічну документацію, а саме: технічні паспорти; енергетичні сертифікати; документація про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; документацію на ліфти; документацію на внутрішньобудинкові газові мережі; документацію на внутрішньобудинкові мережі водопостачання та каналізації; документацію на внутрішньобудинкові мережі електропостачання; документацію з влаштування блископриймача.

Крім того встановлено, що 04.07.2025 позивач звертався до відповідача із вимогою №044 щодо передачі документації, у якій просив передати за актом приймання-передачі документацію на багатоквартирні будинки розташовані за адресою м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 28С, 28П, 28Р, 28Ф. 28Я, 28Ю, 28Ш, 28Х, 28Ц, 30Ц, 30Х, 30Ш, 30Щ, 30Ю, 30Я (секції №1-16) від 01.07.2024, а саме: паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва; проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньо будинкових систем; план земельної ділянки; акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок: паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади (у тому числі лічильники загальнобудинкові і систему АСКОЕ (автоматизована система комерційного обліку електричної енергії)), устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку. Також просив передати за актом приймання-передачі документацію на трансформаторну підстанцію площею 109,3 кв.м., розташовану за адресою: м. Дніпро, Запорізьке шосе, будинок 28 Т та на трансформаторну підстанцію загальною площею 50,6 кв.м., розташовану за адресою: м, Дніпро, Запорізьке шосе, будинок 25, а саме: проектну документація зі схемами влаштування внутрішньо будинкових систем; паспорти, гарантійні документи, акти випробування, одвірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади (у тому числі лічильники загальнобудинкові і систему АСКОЕ (автоматизована система комерційного обліку електричної енергії)), устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку; паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва.

Враховуючи наведене, суд доходить висновку про виникнення у відповідача, як колишнього управителя багатоквартирного будинку, обов'язку з передачі позивачу технічної документації на будинок.

Так, Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.07.2018 № 176 затверджено Перелік технічної документації на багатоквартирний будинок, до якої віднесено: - технічний паспорт на багатоквартирний будинок; - паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва; - енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем; - проектна документація зі схемами влаштування внутрішньо будинкових систем; - документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; - технічна документація обладнання котелень; - технічна документація на ліфти; - план земельної ділянки; - акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; - паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.

Суд зауважує, що визначений законодавством обов'язок відповідача, як колишнього управителя багатоквартирного будинку, передати технічну документацію є безумовним та не ставиться у залежність від того, чи є у нього відповідні документи в наявності. У свою чергу невиконання ним такого обов'язку унеможливлює здійснення позивачем функцій з утримання житлового будинку.

Подібні висновки викладено у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.07.2019 у справі № 910/6167/18, постановах Верховного Суду від 12.03.2020 у справі № 904/1878/19, від 21.04.2021 у справі № 904/1653/20, від 02.11.2022 у справі № 925/253/21, від 28.08.2024 у справі № 914/2874/23, від 17.12.2024 у справі №911/44/24.

При цьому, доводи відповідача про те, що частина документів не складалась, або не передавалась від забудовника, а відповідно відповідач фактично не має таких документів у наявності відхиляються судом, оскільки наведене не має істотного значення для правильного вирішення даного спору, адже відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" така документація повинна передаватись замовником будівництва або попереднім власником будинку балансоутримувачу/управителю, а у випадку відсутності документації на житловий будинок він, відповідно до вимог ч. 19 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", зобов'язаний відновити її за власний рахунок.

Такі висновки узгоджуються із правовою позицією, викладеною у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.07.2019 у справі № 910/6167/18 Крім того, такі правові висновки є усталеними, що підтверджується актуальною судовою практикою, зокрема, постановами Верховного Суду від 26.10.2021 у справі № 925/610/20, від 02.09.2021 у справі № 925/1068/20, від 01.06.2021 у справі № 925/318/20, від 13.11.2019 у справі № 917/1208/18, від 11.06.2019 у справі №921/753/16-г/11, від 18.01.2022 у справі № 922/4246/20, від 16.12.2021 у справі №904/1446/21, від 04.03.2025 у справі №925/425/24, від 15.06.2023 у справі №910/17109/21, від 03.07.2024 у справі №925/118/23.

Суд звертає увагу відповідача на те, що згідно із ч. 32, 33 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" замовник будівництва, колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання до створення об'єднання, протягом 30 календарних днів з дня направлення об'єднанням відповідного звернення забезпечує передачу такому об'єднанню: одного комплекту проектної документації на будівництво та іншої технічної документації на багатоквартирний будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства; інформації та документів щодо діючих гарантійних зобов'язань стосовно будівельних робіт, виконаних під час будівництва та експлуатації багатоквартирного будинку, включаючи термін дії гарантійних зобов'язань, відомості про виконавця робіт, обсяг гарантійних зобов'язань тощо. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок, визначеної частиною тридцять першою цієї статті, замовник будівництва, колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання до створення об'єднання, протягом шести місяців з дня направлення об'єднанням відповідного звернення відновлює її за власний рахунок та передає об'єднанню.

Отже, положеннями ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", передбачено обов'язок попереднього балансоутримувача/управителя будинку з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку, який не залежить від будь-яких інших умов, оскільки жодних інших підстав, для передачі документації від попереднього балансоутримувача Законом не визначено.

Суд вважає за необхідне врахувати відмінності, передбачені чинним законодавством між обов'язком попереднього управителя передати новому управителю наявну технічну документацію, у зв'язку з припиненням договору управління і обов'язком колишнього управителя передати ОСББ всю технічну документацію передбачену Переліком.

Суд звертає увагу, що у даному випадку відбулося створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Щасливий", як юридичної особи.

Відповідно до преамбули Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" цей Закон визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.

Частина 1 ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачає, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Абзацом 10 ч. 9 ст. 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації.

Отже, суд доходить висновку, що у даних правовідносинах, у зв'язку зі зміною форми управління багатоквартирним будинком, шляхом створення в ньому об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, як юридичної особи, створеної власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна, обов'язок особи, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, передати йому технічну документацію на будинок виникає саме в силу спеціального закону - ч.18 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та при відсутності будь яких інших умов, крім державної реєстрації об'єднання (Така позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.09.2022 у справі № 925/522/21, від 02.11.2022 у справі № 925/253/21).

Суд звертає увагу відповідача на те, що дії з передачі документації попередній балансоутримувач/управитель повинен вчинити у зв'язку з державною реєстрацією об'єднання, а не у зв'язку з розірванням/припиненням договору, тому що саме з цим фактом пов'язана передача технічної документації на підставі частини 18 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", про що наголосив Верховний Суд у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.07.2019 у справі № 910/6167/18.

При цьому обставини фактичної наявності або відсутності такої документації у відповідача не мають істотного значення для вирішення цієї категорії спорів, оскільки відповідно до частини 5 ст. 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" така документація повинна була бути передана замовником будівництва або попереднім власником будинку відповідачу, а у випадку відсутності документації на багатоквартирний будинок він відповідно до вимог ч. 19 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" зобов'язаний відновити її за власний рахунок (аналогічні висновки викладено у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.07.2019 у справі № 910/6167/18, постановах Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 917/1208/18, від 12.03.2020 у справі № 904/1878/19, від 21.04.2021 у справі № 904/1653/20).

Стосовно заперечень відповідача в частині того, що останній не зобов'язаний був отримувати та передавати план земельної ділянки, оскільки чинне законодавство не зобов'язує управителів багатоквартирних будинків бути замовниками землевпорядної документації, а замовник будівництва такого документу не передав. Суд зазначає, що Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.07.2018 № 176 затверджено Перелік технічної документації на багатоквартирний будинок, до якої віднесено, у тому числі, і план земельної ділянки. Відповідно відповідач зобов'язаний передати такий документ позивачу.

Крім того, відповідач повинен передати позивачу паспорти об'єктів, складених за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва. По-перше, такий документ входить до технічної документації на багатоквартирний будинок. По-друге, те, що відповідач не складав та не замовляв складання паспорта об'єкта за результатами обстеження, оскільки строк проведення першого обстеження багатоквартирних будинків не настав відповідно до норм законодавства спростовується положеннями Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва (затвердженого постановою КМУ №257 від 12.04.2017р. із змінами та доповненнями, надалі Порядок №257).

Так, відповідно до п.1 Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, цей Порядок визначає механізм проведення обстеження прийнятих в експлуатацію в установленому законодавством порядку об'єктів будівництва (далі - об'єкти) з метою оцінки їх відповідності основним вимогам до будівель і споруд, визначеним Законом України "Про будівельні норми", та вжиття обґрунтованих заходів до забезпечення надійності та безпеки під час експлуатації об'єктів протягом усього періоду їх існування.

Відповідно до п.2 Порядку, обстеження об'єктів проводиться за рішенням власника або управителя об'єкта, а обстеження пошкоджених об'єктів може проводитися за рішенням уповноважених органів - виконавчих органів відповідних сільських, селищних, міських рад або у випадках, передбачених законодавством, військовими адміністраціями.

Проведення обстеження об'єкта або пошкодженого об'єкта забезпечується відповідним власником або управителем, уповноваженим органом шляхом залучення фахівців, що мають відповідну кваліфікацію, а саме: відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, які пройшли професійну атестацію та мають кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з обстеження у будівництві об'єктів класу наслідків (відповідальності), що визначені кваліфікаційними вимогами (далі - виконавці), або шляхом залучення підприємств, установ та організацій, у складі яких є такі виконавці.

Відповідно до п.3 Порядку, обов'язковому обстеженню підлягають об'єкти, визначені статтею 392 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", зокрема об'єкти закладів освіти, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення, будівлі адміністративного призначення, а також об'єкти інженерної, транспортної інфраструктури, об'єкти енергетики, що відповідно до проектної документації, затвердженої в установленому законодавством порядку, за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.

Відповідно ч.ч.1, 2, 3, 6 до ст.392 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", власники або управителі об'єктів будівництва забезпечують поточний огляд і періодичне обстеження прийнятих в експлуатацію у встановленому законодавством порядку об'єктів протягом усього періоду їх існування та несуть відповідальність за їх експлуатацію згідно із законом. Обстеження об'єкта здійснюється з метою визначення його фактичного стану та оцінки його відповідності основним вимогам до будівель і споруд, визначеним законодавством, та вжиття заходів для забезпечення надійності та безпеки під час його експлуатації. Результати обстеження відображаються у паспорті об'єкта, який виготовляється з використанням Реєстру будівельної діяльності. Паспорт об'єкта не виготовляється у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України у Порядку проведення обстеження. Обов'язковому обстеженню підлягають об'єкти, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, а також багатоквартирні житлові будинки незалежно від класу наслідків (відповідальності). Незабезпечення обстеження та паспортизації об'єкта, що підлягає обов'язковому обстеженню, порушення порядку проведення такого обстеження та нереалізація заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час його експлуатації тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Таким чином, відповідач, як колишній управитель багатоквартирних житлових будинків в обов'язковому порядку повинен був проводити обстеження вказаних будинків та результати обстежень відображати в паспортах об'єктів.

Відповідно до п.5 Порядку (в редакції від 05.04.2022, коли відповідач був управителем), для об'єктів, визначених у пункті 3 цього Порядку, строк проведення першого обстеження, а також його рекомендована періодичність визначається проектувальником у проектній документації на будівництво об'єкта з урахуванням особливостей об'єкта (застосованих конструктивних рішень і досвіду експлуатації аналогічних об'єктів, наявності систем моніторингу технічного стану, умов експлуатації, у тому числі агресивності середовища, інженерно-геологічних, інженерно-гідрологічних і техногенних умов, інших факторів, що впливають на надійність і конструктивну безпеку об'єкта), але не пізніше ніж закінчення гарантійного строку, визначеного відповідно до статті 884 Цивільного кодексу України. Строк проведення наступного обстеження зазначається в паспорті об'єкта. Періодичність проведення обстеження об'єкта не може бути більшою ніж 10 років.

Відповідно до ч.1 ст.884 ЦК України, підрядник гарантує досягнення об'єктом будівництва визначених у проектно-кошторисній документації показників і можливість експлуатації об'єкта відповідно до договору протягом гарантійного строку, якщо інше не встановлено договором будівельного підряду. Гарантійний строк становить десять років від дня прийняття об'єкта замовником, якщо більший гарантійний строк не встановлений договором або законом.

Матеріалами справи підтверджується, що багатоквартирні будинки вводились в експлуатацію з грудня 2016 року по серпень 2021 року, а тому враховуючи внесенні в квітні 2022 року зміни до Порядку №257, відповідач повинен був принаймні до 01.07.2024 (дата передачі технічної документації позивачу) провести відповідні обстеження багатоквартирних будинків, що передбачено п.5 Порядку №257, а результати обстеження повинен був відобразити в паспортах об'єктів.

Відтак, відповідач зобов'язаний передати позивачу паспорти об'єктів, складених за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва.

Враховуючи, що відповідачем не виконано визначений законом обов'язок щодо передачі позивачу технічної документації, суд доходить заснованого на законі висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача передати позивачу технічну документацію на багатоквартирний будинок згідно із визначеним позивачем переліком (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог), а у разі її відсутності - відновити її за власний рахунок.

Так, при розгляді аналогічних справ, Верховний Суд дійшов висновку, що обов'язок попереднього управителя будинку з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об'єднання та підлягає виконанню без будь-яких інших додаткових умов. Крім того, у випадку відсутності документації на житловий будинок, попередній управитель зобов'язаний відновити її за власний рахунок.

Суд погоджується з доводами ТОВ "Затишок Сервіс" в частині того, що він не є належним відповідачем щодо позовних вимог про витребування документації на трансформаторні підстанції та систему АСКОЕ з огляду на таке.

Згідно з положеннями ст.186 ЦК України, річ призначена для обслуговування іншої (головної) речі і пов'язана з нею спільним призначенням, є її приналежністю. Приналежність слідує за головною річчю, якщо інше не встановлено договором або законом.

Верховний Суд у постанові від 20.06.2018 у справі №369/5240/16-ц дійшов висновку, що трансформаторна підстанція призначена для обслуговування будівлі та становить одне ціле з ним, а відтак згідно з ст.186 ЦК України є приналежністю основної речі, має слідувати за нею, що виключає можливість розглядати її як окремий об'єкт права власності, вважає, що трансформаторна підстанція підлягає передачі разом з житловим будинком.

Аналогічна правова позиція відображена і в постанові Верховного Суду від 25.07.2019 у справі №907/442/18.

Отже, трансформаторна підстанція призначена для обслуговування багатоквартирного житлового будинку та становить одне ціле з ним, а тому - трансформаторна підстанція є приналежністю до основної речі (будинку), має слідувати за нею, що виключає можливість розглядати її як окремий об'єкт права власності (ст.186 ЦК України).

Матеріалами справи підтверджується, що трансформаторні підстанції, які розташовані адресою: м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 28Т та буд. 25 були збудовані разом із зазначеним житловим комплексом для забезпечення потреб багатоквартирних будинків, які розташовані за адресою м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд.28С, 28П, 28Р, 28Ф, 28Я, 28Ю, 28Ш, 28Х, 28Ц, 30Ц, 30Х, 30Ш, 30Щ, 30Ю, 30Я (секції №1-16) (підтверджується Декларацією про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності від 07.03.2017, яка додана до позову).

Водночас, як вбачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкту нерухомого майна:

- 17 липня 2020 року право власності на трансформаторну підстанцію загальною площею 109,3 кв.м., яка розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 1210100000:02:242:0179 та знаходиться за адресою м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд.28Т, зареєстроване за Товариством з обмеженою відповідальністю "Автолюкс-Люкс-Дніпро" (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1999830612101);

- 03 серпня 2023 року право власності на трансформаторну підстанцію загальною площею 50,6 кв.м., яка знаходиться за адресою м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд.25, зареєстроване за Товариством з обмеженою відповідальністю "Градмарт" (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1478664312101).

Таким чином, оскільки трансформаторні підстанції зареєстровані на праві власності за іншими юридичними особами, а відповідач не був управителем (балансоутримувачем) трансформаторних підстанцій та не мав технічної документації на вказані об'єкти, вимога позивача про зобов'язання відповідача передати оригінали документів на трансформаторні підстанції загальною площею 109,3 кв.м, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 28Т та загальною площею 50,6 кв.м, яка розташована за адресою Дніпропетровська область, м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 25, а саме: проектну документацію на будівництво, яка погоджена та затверджена в установленому законодавством порядку; документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (декларації або сертифікати про готовність об'єкта до експлуатації); технічний паспорт; паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на встановлені прилади, устаткування та обладнання в трансформаторних підстанціях задоволенню не підлягають.

Крім того, суд доходить висновку про відсутність обов'язку відповідача передати позивачу документи, які стосуються системи АСКОЕ (автоматизовану систему комерційного обліку електричної енергії). Наявними в матеріалах справи актом приймання-передачі основних засобів від 01.01.2025, фотокартками контролера збору даних NIK КС-02-06Р №0002694, контролера комутаційного NIK КК-01-10 RS-485 PLC №0024797 підтверджується, що АСКОЕ розміщено в трансформаторній підстанції, яка розташована за адресою: м. Дніпро, Запорізьке шосе 28Т, та є його невід'ємною частиною. АСКОЕ призначено для автоматичного збору та автоматичної передачі інформації щодо спожитої електричної енергії (у тому числі й мешканцями багатоквартирних будинків).

Згідно зі статтями 74, 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 79 Господарського процесуального кодексу України).

Наведені відповідачем заперечення спростовуються наведеними вище нормами закону.

З огляду на викладене, доводи наведені позивачем є більш вірогідними, порівняно з доводами наведеними відповідачем.

Таким чином, вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача передати технічну документацію (відповідно до переліку) визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

Згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача у розмірі 2422,40 грн (з урахуванням того, що позов подано в електронній формі).

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Щасливий" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Затишок сервіс" про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Затишок сервіс" (49107, м. Дніпро, вул. Високовольтна, буд. 14К, к. 116; ідентифікаційний код 40869660) передати Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Щасливий" (49111, м. Дніпро, шосе Запорізьке, буд. 30Ш; ідентифікаційний код 45458189) за актом приймання-передачі документацію (оригінали) на багатоквартирні будинки розташовані за адресою м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 28С, 28П, 28Р, 28Ф, 28Я, 28Ю, 28Ш, 28Х, 28Ц, 30Ц, 30Х, 30Ш, 30Щ, 30Ю, 30Я (секції 1-16), а саме:

- проектну документацію на будівництво, яка погоджена та затверджена в установленому законодавством порядку; план земельної ділянки; акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади (у тому числі лічильники загальнобудинкові), устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку), видати наказ.

У задоволенні вимоги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Щасливий" про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Затишок сервіс" передати за актом приймання-передачі документацію (оригінали) на трансформаторні підстанції: загальною площею 109,3 кв.м, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 28Т та загальною площею 50,6 кв.м, яка розташована за адресою Дніпропетровська область, м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 25, а саме: проектну документацію на будівництво, яка погоджена та затверджена в установленому законодавством порядку; документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (декларації або сертифікати про готовність об'єкта до експлуатації); технічний паспорт; паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на встановлені прилади, устаткування та обладнання в трансформаторних підстанціях - відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Затишок сервіс" (49107, м. Дніпро, вул. Високовольтна, буд. 14К, к. 116; ідентифікаційний код 40869660) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Щасливий" (49111, м. Дніпро, шосе Запорізьке, буд. 30Ш; ідентифікаційний код 45458189) витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок), видати наказ.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 23.01.2026

Суддя Н.М. Євстигнеєва