СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/484/26
ун. № 759/1459/26
22 січня 2026 року Слідчий суддя Святошинського районного суду м.Києва ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судових засідань ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
підозрюваного ОСОБА_4
захисника ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_6 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 72023100100000030 від 23.03.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,-
Старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_6 звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з клопотанням, в якому просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 72023100100000030 від 23.03.2023 за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України до 6 місяців..
Клопотання мотивоване тим, що Державна установа «Інститут травматології та ортопедії національної академії медичних наук» (далі - Установа), код ЄДРПОУ 02012007, є державною установою, яка заснована на державній власності і відноситься до відання Національної академії медичних наук України (далі - НАМН України).
Відповідно до Статуту НАМН України, затвердженого 16.05.2023 загальними зборами Національної академії медичних наук України, кошти для забезпечення діяльності останнього щороку визначаються у Державному бюджеті України окремим рядком.
НАМН України є головним розпорядником бюджетних коштів. Бюджетне фінансування наукової та клінічної діяльності за рахунок коштів загального фонду державного бюджету спрямовується на забезпечення основної діяльності наукових установ НАМН України, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, виконання окремих наукових програм, проектів та надання грантів.
Установа створена в результаті реорганізації Державної установи «Інститут травматології та ортопедії Академії медичних наук України», яка увійшла до складу Академії медичних наук України згідно з наказом Академії медичних наук України №51 від 29.09.2000 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2000 року і є її правонаступником.
Згідно із наказом директора інституту №5 од від 05.02.2017 «Про тендерний комітет» з метою забезпечення організації та проведення процедур закупівель за державні кошти, створено тендерний комітет, головою якого визначено заступника головного лікаря з медичної частини - ОСОБА_4 .
Відповідно до Положення про тендерний комітет Установи, розробленого відповідно до статей 8 і 11 Закону України «Про публічні закупівлі» і визначає правовий статус, загальні організаційні та процедурні засади діяльності тендерного комітету їх права, обов'язки та відповідальність.
Тендерний комітет Установи - службові (посадові) та інші особи замовника, призначені відповідальними за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із Законом.
Метою створення комітету є організація та проведення процедур закупівель на засадах колегіальності та неупередженості. Комітет у своїй діяльності керується Законом, іншими нормативно-правовими актами з питань публічних закупівель та цим Положенням.
Керівництво роботою комітету здійснює його голова, який призначається адміністрацією Установ, та може мати право на підписання договорів про закупівлю у разі надання таких повноважень замовником, оформлених відповідно до законодавства.
Комітет відповідає за організацію та проведення процедур закупівель. У процесі роботи він забезпечує реалізацію таких функцій:
- планування закупівель, складання та затвердження річного плану закупівель;
- здійснення вибору процедури закупівлі та її проведення;
- забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця;
- забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом;
- забезпечення оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону;
- надання роз'яснення особам, що виявили намір взяти участь у процедурі закупівель, щодо змісту тендерної документації у разі отримання відповідних запитів;
- здійснення інших дій, передбачених Законом.
Голова комітету :
- організовує роботу комітету;
- приймає рішення щодо проведення засідань комітету;
- визначає дату і місце проведення засідань комітету;
- пропонує порядок денний зсідань комітету;
- веде засідання комітету;
- уносить на розгляд керівника замовника пропозиції щодо змін у складі комітету;
- здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Керівництво роботою тендерного комітету здійснює його голова, який призначається рішенням у вигляді наказу. Голова тендерного комітету організовує його роботу і несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій. Голова тендерного комітету:
- планує проведення засідань тендерного комітету та проводить ці засідання;
- складає річний план закупівель;
- вирішує питання стосовно забезпечення діяльності тендерного комітету ;
- подає на призначення кандидатури заступника голови, секретаря та інших членів тендерного комітету;
- приймає рішення щодо створення комісій та робочих груп тендерного комітету;
- виносить на розгляд керівника організації-замовника пропозиції щодо змін у складі тендерного комітету;
- при потребі приймає рішення щодо проведення позапланових засідань тендерного комітету;
- пропонує порядок денний засідань тендерного комітету.
Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Отже, зважаючи на обсяг повноважень, ОСОБА_4 , будучи службовою особою Установи, визначеною відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, замовником яких виступає Установа, виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому відповідно до пункту 1 примітки до статті 364, частини 3 статті 18 Кримінального кодексу України є службовою особою.
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону, закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги, торги з обмеженою участю, конкурентний діалог.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Крім того, пунктом 5 розділу ІІ Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 (далі за текстом - Примірна методика), встановлено, що спосіб розрахунку очікуваної вартості предмета закупівлі залежить від виду предмета закупівлі, його розповсюдженості на ринку, порядку формування цін на нього.
Розділом ІІІ Примірної методики визначені наступні методи визначення очікуваної вартості, зокрема:
- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг методом порівняння ринкових цін;
- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг на підставі закупівельних цін попередніх закупівель;
- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг, щодо яких проводиться державне регулювання цін і тарифів;
- розрахунок очікуваної вартості робіт.
Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Примірної методики визначені способи, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг за методом порівняння ринкових цін, а саме:
1) здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну, до якої відноситься в тому числі:
- інформація про ціни товарів та послуг, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках;
- довідкові ціни на товари та послуги, що публікуються в спеціалізованих виданнях, які випускаються в друкованій та електронній формі або розміщуються в мережі Інтернет (у разі їх наявності);
- біржові котирування світових, регіональних, місцевих та профільних бірж (в разі біржового товару);
- дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань;
- дані офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних.
2) направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.
Також, для розрахунку очікуваної вартості за методом порівняння ринкових цін рекомендується:
1) привести всі ціни, отримані з вищезазначених джерел інформації, до єдиних умов, враховуючі валюту, умови поставки, умови оплати тощо;
2) з масиву цінових даних (щонайменше 3 ціни) виключити, за необхідності, ціни, які суттєво (на 30 % і більше) відрізняються в меншу/більшу сторону від найближчої наступної/попередньої ціни. В разі, якщо після виключення таких цін залишилось менше 3 цінових пропозицій, слід використовувати метод розрахунку очікуваної вартості на підставі закупівельних цін попередніх закупівель;
3) визначити очікувану ціну за одиницю, як середньоарифметичне значення масиву отриманих даних, що розраховується за встановленою формулою:
4) визначити очікувану вартість, як добуток очікуваної ціни за одиницю на кількість товару/послуг, що розраховується за встановленою формулою:
Згідно п. 2 Розділу ІІІ Примірної методики, у разі обмеженої конкуренції на ринку певного товару чи послуги та неможливості отримання достатньої кількості інформації щодо актуальних ринкових цін доцільно застосовувати метод розрахунку очікуваної вартості на підставі закупівельних цін минулих закупівель.
Разом з цим, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 16.03.2021, перебуваючи за адресою: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 27, у ОСОБА_4 , виник злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, ОСОБА_4 , 16.03.2021, перебуваючи за адресою: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 27, будучи головою тендерного комітету Установи, розуміючи дійсну кон'юнктуру товарного ринку та чинники, які впливають на її формування, а також достовірно знаючи ринкову вартість фармацевтичної (наркотичної) продукції, яку планується закупити, доручив оприлюднити у системі публічних закупівель PROZORRO оголошення (за ідентифікатором UA-2021-03-16-011909-с) про закупівлю Установою наркотичних та психотропних препаратів за кодом CPV за ДК021:2015-3360000006-6): фармацевтична продукція, а саме: фентаніл, розчин для ін'єкцій, 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 20 000 ампул, загальною вартістю 1 754 800,00 гривень, морфіну гідрохлорид, розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл в ампулі, у кількості 100 ампул, загальною вартістю 8 346, 00 гривень, Сибазон, розчин для ін'єкцій, 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 4 000 ампул, загальною вартістю 273 920, 00 гривень, Сибазон, таблетки по 5 мг, у кількості 600 таблеток, загальною вартістю 642,00 гривень, Кетамін-ЗН, розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 20 ампул, загальною вартістю 278, 20 гривень, Промедол-ЗН, розчин для ін'єкцій, 20 мг/мл по 1 мл в ампулі, у кількості 8 500 ампул, загальною вартістю 1 655 290, 00 гривень, Натрію оксибутират, розчин для ін'єкцій, 200 мг/мл по 10 мл в ампулі, у кількості 400 ампул, загальною вартістю 14 552, 00 гривень, Омнопон-НЕО, розчин для ін'єкцій по 1 мл в ампулі, у кількості 2000 ампул, загальною вартістю 288 900, 00 гривень, з очікуваною вартістю закупівлі 4 000 000, 00 гривень.
У подальшому, через систему публічних закупівель PROZORRO учасниками подано тендерні пропозиції.
Надалі, ОСОБА_4 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, діючи як уповноважена особа, відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, замовником яких виступає Установа, допустив до участі в аукціоні ТОВ «Діаліз Медик» та Комунальне підприємство «Фармація».
Надалі, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, використовуючи надане йому службове становище, всупереч інтересам служби та в інтересах ТОВ «Діаліз Медик», а саме з метою отримання вказаним товариством матеріальної вигоди під час продажу фармацевтичної (наркотичної) продукції за завищеними цінами, діючи умисно, з корисливих мотивів, будучи обізнаним в основах сучасного маркетингу, кон'юнктурі ринків товарів, робіт і послуг та факторах, що впливають на її формування, а також джерелах інформації про ринкову кон'юнктуру, достовірно знаючи, що ринкова вартість вказаних ТОВ «Діаліз Медик» у тендерній пропозиції фармацевтичної (наркотичної) продукції, зокрема: фентаніл, розчин для ін'єкцій, 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 20 000 ампул, загальною вартістю 1 754 800,00 гривень, морфіну гідрохлорид, розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл в ампулі, у кількості 100 ампул, загальною вартістю 8 346, 00 гривень, Сибазон, розчин для ін'єкцій, 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 4 000 ампул, загальною вартістю 273 920, 00 гривень, Сибазон, таблетки по 5 мг, у кількості 600 таблеток, загальною вартістю 642,00 гривень, Кетамін-ЗН, розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 20 ампул, загальною вартістю 278, 20 гривень, Промедол-ЗН, розчин для ін'єкцій, 20 мг/мл по 1 мл в ампулі, у кількості 8 500 ампул, загальною вартістю 1 655 290, 00 гривень, Натрію оксибутират, розчин для ін'єкцій, 200 мг/мл по 10 мл в ампулі, у кількості 400 ампул, загальною вартістю 14 552, 00 гривень, Омнопон-НЕО, розчин для ін'єкцій по 1 мл в ампулі, у кількості 2000 ампул, загальною вартістю 288 900, 00 гривень, є значно нижчою, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, визначив ТОВ «Діаліз Медик» (код ЄДРПОУ 40477029) переможцем процедури відкритих торгів у указаній закупівлі.
У подальшому, протоколом засідання тендерного комітету Установи №14 від 06.04.2021, під головуванням ОСОБА_4 , ухвалено рішення щодо визначення переможця закупівлі ТОВ «Діаліз Медик» (код ЄДРПОУ 40477029).
За результатами дій ОСОБА_4 , Установою (Замовником) та ТОВ «Діаліз Медик» (Постачальником) укладено Договір про закупівлю від 20.04.2021 № 11909 (далі - Договір).
Додатковою угодою № 1 від 31.05.2021 до Договору №11909 від 20.04.2021 сторони, керуючись п. 1 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», зменшили обсяги закупівлі та суму договору, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника, на 134 278,20 гривень. Загальна сума договору складає 3862 450,00 гривень.
Додатком №1 до Додаткової угоди №1 від 31.05.2021 до Договору №11909 від 20.04.2021 до Специфікації внесені наступні зміни: Фентаніл, розчин для ін'єкцій, 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 20 000 ампул, загальною вартістю 6 640 000,00 гривень (без ПДВ), морфіну гідрохлорид, розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл в ампулі, у кількості 100 ампул, загальною вартістю 7 800, 00 гривень (без ПДВ), Сибазон, розчин для ін'єкцій, 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 4000 ампул, загальною вартістю 256 000, 00 гривень (без ПДВ), Сибазон, таблетки по 5 мг, у кількості 600 таблеток, загальною вартістю 600,00 гривень (без ПДВ), Кетамін-ЗН, розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 20 ампул, загальною вартістю 278, 20 гривень (без ПДВ), Промедол-ЗН, розчин для ін'єкцій, 20 мг/мл по 1 мл в ампулі, у кількості 8 500 ампул, загальною вартістю 1 655 290, 00 гривень (ПДВ 7%), Натрію оксибутират, розчин для ін'єкцій, 200 мг/мл по 10 мл в ампулі, у кількості 400 ампул, загальною вартістю 13, 600 гривень (без ПДВ), Омнопон-ЗН, розчин для ін'єкцій по 1 мл в ампулі, у кількості 2000 ампул, загальною вартістю 288 900, 00 гривень (ПДВ 7 %).
Додатковою угодою №2 від 30.12.2021 до Договору №11909 від 20.04.2021 сторони, керуючись ч. 6 ст. 41 Закону України «По публічні закупівлі» дійшли взаємної згоди продовжити дію Договору на строк достатній для проведення закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 % суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому, а саме до 31.03.2022 та внесено зміни до реквізитів Постачальника.
Додатковою угодою від 20.01.2022 №2/1 до Договору №11909 від 20.04.2021 сторони дійшли взаємної згоди продовжити дію договору на строк, достатній для проведення закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 % суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку, а саме до 31.03.2022 року. Сума Додаткової угоди становить - 770 661, 00 гривень з ПДВ, що не перевищує 20 % вартості визначеної в Договорі.
Додатком №1 до Додаткової угоди №2/1 від 20.01.2022 до Договору №11909 від 20.04.2021 до Специфікації внесені наступні зміни: Фентаніл, розчин для ін'єкцій, 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 600 ампул, загальною вартістю 49 200, 00 гривень (без ПДВ), морфіну гідрохлорид, розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл в ампулі, у кількості 20 ампул, загальною вартістю 1 560, 00 гривень (без ПДВ), Сибазон, розчин для ін'єкцій, 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 300 ампул, загальною вартістю 19 200, 00 гривень (без ПДВ), Кетамін-ЗН, розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 20 ампул, загальною вартістю 260, 00 гривень (без ПДВ), Промедол-ЗН, розчин для ін'єкцій, 20 мг/мл по 1 мл в ампулі, у кількості 3 150 ампул, загальною вартістю 613 431, 00 гривень (ПДВ 7%), Натрію оксибутират, розчин для ін'єкцій, 200 мг/мл по 10 мл в ампулі, у кількості 10 ампул, загальною вартістю 340, 00 гривень (без ПДВ), Омнопон-НЕО, розчин для ін'єкцій по 1 мл в ампулі, у кількості 600 ампул, загальною вартістю 86 670, 00 гривень (ПДВ 7 %).
Як вбачається з Договору №11909 від 20.04.2021 та додатків до нього ціна за одиницю товару без ПДВ в період дії договору не змінювалась.
Виписками Державної казначейської служби по рахунку ДУ «Інститут травматології та ортопедії НАМН України» НОМЕР_3 та НОМЕР_4 на рахунки ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 , згідно договору від 20.04.2021 № 11909, перераховано грошові кошти на загальну суму 4 139 411,00 гривень, в тому числі ПДВ - 172 991,00 гривень.
У ході досудового розслідування встановлено, що ринкова вартість Фентаніл, розчин для ін'єкцій, 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 12 500 ампул, становить 882 500, 00 гривень, морфіну гідрохлорид, розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл в ампулі, у кількості 120 ампул, становить 8 208, 00 гривень, Сибазон, розчин для ін'єкцій, 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 2500 ампул, становить 126 350, 00 гривень, Кетамін-ЗН, розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 40 ампул, становить 113, 20 гривень, Промедол-ЗН, розчин для ін'єкцій, 20 мг/мл по 1 мл в ампулі, у кількості 10 450 ампул, становить 188 204, 50 гривень.
Таким чином, різниця (завищення) вартості поставленого та оплаченого товару (фармацевтичної продукції) за договором № 11909 від 20.04.2021 становить 1 205 375,70 гривень.
Таке зловживання службовим становищем, ОСОБА_4 призвело до придбання фармацевтичної (наркотичної) продукції, яка була поставлена згідно договору № 11909 від 20.04.2021, за завищеними цінами, в результаті чого Національній академії медичних наук завдано матеріальну шкоду на загальну суму 1 205 375,70 гривень, що є тяжкими наслідками згідно з приміткою до ст. 364 КК України.
Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
В ході досудового розслідування 27.08.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
У вчинені вказаного кримінального правопорушення обґрунтовано підозрюється: ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Києві, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянин України.
Обгрунтованість підозри ОСОБА_4 , у вчиненні інкримінованого йому правопорушення підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами.
Постановою заступника керівника Київської обласної прокуратури від 22.10.2025 строк досудового розслідування у провадженні продовжено до трьох місяців, тобто до 27.11.2025.
Ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва від 18.11.2025 строк досудового розслідування у провадженні продовжено до п'яти місяців, тобто до 27.01.2026.
Однак завершити досудове розслідування до вказаного строку неможливо, оскільки у кримінальному провадженні необхідно виконати наступне:
- встановити свідків, яким відомі обставини вчинення кримінального правопорушення, у якому підозрюється ОСОБА_4 ;
- допитати службових осіб ТОВ «ХФП «Здоров'я народу»
(ЄДРПОУ-35587866) з приводу обставин вчинення кримінального правопорушення, у якому підозрюється ОСОБА_4 ;
- допитати службових осіб ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК», з приводу обставин вчинення кримінального правопорушення, у якому підозрюється ОСОБА_4 ;
- отримати матеріали, що характеризують підозрюваного ОСОБА_4 ;
- виконати ряд інших слідчих дій по кримінальному провадженню в яких виникне необхідність із урахуванням надходження клопотань сторін кримінального провадження;
- виконати вимоги ст. 290 КПК України;
- скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
Вказані слідчі та процесуальні дії не могли бути виконані раніше з об'єктивних причин внаслідок особливої складності кримінального провадження, яка визначається, окрім іншого, значним об'ємом інформації, та яка має суттєве значення для встановлення всіх обставин вчинення вказаних кримінальних правопорушень.
Результати вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для досудового розслідування та подальшого судового розгляду, спрямованні на встановлення тих обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та лише після їх проведення можливо визначити обсяг майбутнього обвинувачення та належну правову кваліфікацію вчинених підозрюваними кримінальних правопорушень.
В судовому засіданні прокурор клопотання про продовження строку досудового розслідування до шести місяців підтримав.
Підозрюваний та його захисник щодо задоволення клопотання слідчого не заперечували.
Вивчивши клопотання та перевіривши матеріали додані до нього, заслухавши пояснення прокурора, підозрюваного, захисника, слідчий суддя, дійшов наступного висновку.
Слідчим управлінням ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за №72023100100000030 від 23.03.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України.
27.08.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Постановою заступника керівника Київської обласної прокуратури від 22.10.2025 строк досудового розслідування у провадженні продовжено до трьох місяців, тобто до 27.11.2025.
Ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва від 18.11.2025 строк досудового розслідування у провадженні продовжено до п'яти місяців, тобто до 27.01.2026.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні (п'ять місяців) закінчується 27.01.2026.
Відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 294 КПК України якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу.
Відповідно до п. 4) ч. 3 ст. 219 КПК України з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Відповідно до п. 3) ч. 4 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до п. 2) ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу: до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Частиною 1 статті 295-1 КПК України визначений порядок продовження строку досудового розслідування слідчим суддею, зокрема, у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
При розгляді даного клопотання, слідчий суддя приймає до уваги ч. 4, ч. 5 ст. 295-1 КПК України, якою законодавець передбачив, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об'єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.
Так, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя вважає, обставини, які свідчать про достатність підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення підозрюваним про підозру та їх можливу причетність до цієї події кримінального правопорушення.
Враховуючи конкретні обставини справи, також те, що строк досудового розслідування спливає, а провести процесуальні дії у передбачений законом строк не надається за можливе з об'єктивних причин, строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні закінчується 27.01.2026 року, але для всебічного, повного та об'єктивного розслідування у кримінальному провадженні органу досудового розслідування необхідно виконати ряд процесуальних та слідчих дій, які неможливо здійснити до закінчення строку досудового розслідування, встановленого ст.219 КПК України, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 219, 294 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_6 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 72023100100000030 від 23.03.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72023100100000030 від 23.03.2023 до шести місяців, тобто до 27.02.2026.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого та прокурора у кримінальному провадженні.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст складено та оголошено 23 січня 2026 року о 09 год. 30 хв.
Cлідчий суддя: ОСОБА_1