Справа № 750/13172/25
Провадження № 1-кс/750/281/26
22 січня 2026 року м. Чернігів
Слідчий суддя Деснянського районного суду міста Чернігова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого слідчого відділу Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю, у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 42025272010000160 від 18.09.2025,
21.01.2026 слідчий за погодженням із прокурором Чернігівської окружної прокуратури ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ, де просить надати тимчасовий доступ до документів, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) з можливістю їх вилучення, а саме, оригіналів документів, які надходили до ІНФОРМАЦІЯ_1 від КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо надання експертного висновку відносно визначення середньоринкової вартості товарів за договором № 05/05/25-4411 від 05.05.2025; оригіналів документів, які були надані КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо отримання вказаного висновку; оригіналу експертного висновку; оригіналів запитів, які були надіслані експертом іншим підприємствам для визначення середньоринкової вартості товарів за вказаним договором та оригіналів відповідей на них.
Слідчий в судове засідання не з'явився, просив про розгляд клопотання без його участі.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України представник особи, у володінні якої знаходяться документи, за клопотанням прокурора в судове засідання не викликався.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, якими обґрунтоване клопотання, приходжу до наступного висновку.
Слідчим відділом Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області проводиться досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити виїмку). Відповідно до п. 5, п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України, у клопотанні слідчого має бути зазначено про те, яке значення мають речі і документи, доступ до яких планується здійснити, для встановлення обставин у кримінальному провадженні; а також, яким чином можливе використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні (п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України).
За змістом ч. 5 ст. 163 КПК України, на слідчого, прокурора покладений обов'язок довести наявність достатніх підстав в обґрунтування поданого клопотання. Тобто, за своїм змістом клопотання має бути конкретним, з посиланням на те, які обставини мають бути встановлені з урахуванням названих у клопотанні речей.
Відповідно до ч. 5 ст. 132 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Слідчий у клопотанні зазначає, що в ході досудового розслідування начальник КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Чернігівської міської ради ОСОБА_5 надав експертний висновок ІНФОРМАЦІЯ_1 № ЧК-726 від 30.11.2025 згідно якого середньоринкова вартість товарів за договором №05/05/25-4411 від 05.05.2025 відповідає рівню середньоринкових цін на момент його укладення.
У цьому експертному висновку експертом було надіслано запити до підприємств, з метою отримання комерційних пропозицій на продукцію за договором №05/05/25-4411 від 05.05.2025, зокрема, до ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », яким на запит експерта було надіслано комерційну пропозицію, яка в подальшому була використана для врахування експертом середньо-ринкової вартості товарів за договором. Однак, на запит слідчого ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » було надано відповідь, що будь-яких запитів на отримання комерційних пропозицій від ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 25.12.2025 не надходило.
Для з'ясування розбіжностей, що виникли в ході досудового розслідування щодо запитів, які направлялися ІНФОРМАЦІЯ_4 до підприємств, з метою отримання комерційних пропозицій на продукцію за договором №05/05/25-4411 від 05.05.2025, органу досудового розслідування необхідні документи, що містять комерційну таємницю, у зв'язку з чим у цій частині клопотання слідчого слід задовольнити.
Разом з тим, у клопотанні слідчого відсутнє належне обґрунтування необхідності вилучення решти оригіналів документів, не зазначено, яке значення вони мають для для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а також яким чином можна використати отримані документи чи відомості у них, як докази у кримінальному провадженні.
Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо не буде доведено, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні.
За таких обставин у задоволенні клопотання слідчого в частині надання тимчасового доступу до оригіналів документів, які надходили до ІНФОРМАЦІЯ_1 від КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо надання експертного висновку відносно визначення середньоринкової вартості товарів за договором № 05/05/25-4411 від 05.05.2025; оригіналів документів, які були надані КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо отримання вказаного висновку; оригіналу експертного висновку та можливості їх вилучення слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 163, 164 КПК України,
Клопотання слідчого задовольнити частково.
Надати слідчим СВ Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_3 , ОСОБА_8 дозвіл на тимчасовий доступ до документів з можливістю їх вилучення, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), а саме: оригіналів запитів, які направлялися ІНФОРМАЦІЯ_4 до підприємств, з метою отримання комерційних пропозицій на продукцію за договором №05/05/25-4411 від 05.05.2025, та відповідей на них.
Відмовити у задоволенні решти вимог.
Строк дії ухвали встановити до 22 лютого 2026 року.
Другий примірник ухвали, копію ухвали вручити слідчому.
Роз'яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1