Провадження № 3/679/58/2026
Справа № 679/62/26
22 січня 2026 року м.Нетішин
Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Гавриленко О. М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Відділення поліції № 2 Шепетівського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 184 КУпАП,
До Нетішинського міського суду Хмельницької області 20.01.2025 надійшов протокол серії ВАД № 419888 від 19.12.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до протоколу ОСОБА_1 19.12.2025 о 09:50 годині в м. Нетішин по просп. Незалежності, ухилилася від виконання, передбачених ч. 2 ст. 150 Сімейного кодексу України, обов'язків щодо виховання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого останній, будучи неповнолітнім, курив електронну сигарету в м. Нетішин по просп. Незалежності 19.12.2025, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, однак не досяг шістнадцятирічного віку.
Дії ОСОБА_1 правоохоронним органом кваліфіковані за ч. 3 ст. 184 КУпАП.
Перевіривши матеріали про адміністративне правопорушення, вважаю, що вони підлягають поверненню до правоохоронного органу, яким складений даний протокол, з наступних підстав.
Так, відповідно до ст. 245 КУпАП суд повинен своєчасно, повно, всебічно та об'єктивно з'ясовувати обставини справи.
З норми ст. 278 КУпАП вбачається, що суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує ряд питань, одним з яких є правильність складення протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до положень ст. 255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ.
Згідно до вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Положеннями ст. 256 КУпАП встановлені вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, який є основним процесуальним документом, доказом у справі про адміністративне правопорушення, на підставі якого встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Згідно з ч. 1 ст. 184 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Відповідно до ч. 3 ст. 184 КУпАП адміністративна відповідальність батьків настає у разі вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
Водночас уповноваженою особою правоохоронного органу у протоколі належним чином не зазначено місце і час вчинення правопорушення.
Так у протоколі зазначено: « ОСОБА_1 19.12.2025 о 09:50 годині в м. Нетішин по просп. Незалежності, ухилилася від виконання, передбачених ч. 2 ст. 150 Сімейного кодексу України, обов'язків щодо виховання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 », при цьому не зазначено належним чином місце ухилення від виконання батьківських обов'язків, а саме: номер будинку, квартири, територія або приміщення будь-чого тощо.
Також у протоколі зазначено: «внаслідок чого останній ( ОСОБА_2 ), будучи неповнолітнім, курив електронну сигарету в м. Нетішин по просп. Незалежності 19.12.2025, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 175-1 КУпАП», при цьому не зазначено належним чином місце і час вчинення ОСОБА_2 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, а саме: номер будинку, квартири, територія або приміщення будь-чого тощо та відповідна година і хвилина.
Окрім цього у протоколі зазначено, що до нього додано відеозапис. Так, разом із протоколом до суду було надано диск, проте наданий правоохоронним органом диск не містить відеозапису, натомість на ньому наявний ярлик файлу, який неможливо відтворити.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення. Під доказуванням у провадженні у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб'єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об'єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 передбачено, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях у справах «Малофєєва проти Росії» від 30.05.2013 та «Карєлін проти Росії» від 20.09.2016 зазначає, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Таким чином, суд позбавлений можливості редагувати зазначені у протоколі фабулу адміністративного правопорушення та нормативно-правовий акт, яким передбачається відповідальність за його вчинення, відповідно до норм чинного законодавства та практики Європейського суду з прав людини з огляду на принцип рівності сторін процесу.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Верховний Суд України роз'яснив, що правомірним є вмотивоване повернення постановою суду протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).
За таких обставин, справа не може бути розглянута судом, а матеріали підлягають поверненню для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 221, 254, 255, 256, 283-285 КУпАП, суддя
Протокол про адміністративне правопорушення серія ВАД № 419888 від 19.12.2025 стосовно ОСОБА_1 про притягнення її до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з доданими до нього документами, повернути до Відділення поліції № 2 Шепетівського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Хмельницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О. М. Гавриленко