Ухвала від 22.01.2026 по справі 946/418/26

Справа № 946/418/26

Провадження № 1-кс/946/189/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2026 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:

головуючого слідчого судді - ОСОБА_1 ,

за участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

слідчого - ОСОБА_3 , прокурора - ОСОБА_4 ,

підозрюваного - ОСОБА_5 , захисника - ОСОБА_6 ,

розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Ізмаїльської окружної прокуратури про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Жовтневе Тургайсської області Казахстан, громадянина України, неодруженого, головного спеціаліста відділу підтримки сім'ї та координації надання соціальних послуг управління соціального захисту населення Ізмаїльської РДА, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Слідчим відділом Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12021162150001154 від 24.11.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України.

Досудовим розслідуванням установлено, що наказом Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації Одеської області №31/ко-2021 від 19.02.2021 на підставі заяви від 19.02.2021, ОСОБА_5 в порядку переведення призначено на посаду головного спеціаліста відділу підтримки сім'ї та координації надання соціальних послуг управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації Одеської області з 23.02.2021, присвоєно восьмий ранг державного службовця категорії «В».

Відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII ОСОБА_5 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону та відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, примітки до ст. 366-3 Кримінального кодексу України є суб'єктом декларування та суб'єктом злочину.

Статтями 19, 68 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Пунктами 1, 9 частини 1 статті 8 Закону України «Про Державну службу» визначено обов'язок державного службовця дотримуватися Конституції, законів України, діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, додержуватись вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у п. 1, п. п. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 вищевказаного Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію за минулий рік за формою, що визначена Національним агентством.

Відповідно до Розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016, суб'єкти декларування подають до Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Реєстр декларацій), декларації через мережу Інтернет з використання програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі декларацій.

Після заповнення усіх необхідних полів форми декларації суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладення на нього особистого кваліфікованого електронного підпису.

Пунктом 5 Розділу ІІ зазначеного Порядку визначено, що щорічна декларація - це декларація, яка подається відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 1 квітня року, наступного за звітнім роком. Така декларація охоплює звітній рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Так, будучи призначеним на посаду головного спеціаліста відділу підтримки сім'ї та координації надання соціальних послух управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації ОСОБА_5 був особисто ознайомлений 23.03.2021 року з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», в тому числі щодо обов'язку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Проте, ОСОБА_5 , являючись суб'єктом декларування, відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», діючи умисно, будучи повідомленим про необхідність подання декларації у встановленому Законом України «Про запобігання корупції» порядку, перебуваючи в Одеській області, Ізмаїльському району, місті Рені, діючи умисно, протиправно, маючи реальну можливість та достовірно знаючи про обов'язок подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, всупереч вимогам частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» у період з 23.03.2021 по 31.03.2021 не подав шляхом реєстрації та внесення необхідних відомостей на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції за встановленою формою, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції. Замість цього, 27 березня 2021 року засобами поштового зв'язку надіслав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2020 рік, заповнену в паперовій формі, яка не передбачена Законом.

Усвідомлюючи протиправний характер своєї бездіяльності та порушуючи вимоги Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_5 , особисто отримавши 25.06.2021 повідомлення Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2024 № 47-02/42754/21 про факт неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та будучи належним чином попередженим щодо необхідності своєчасного декларування шляхом заповнення відповідних відомостей на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції за встановленою формою, маючи реальну та об'єктивну можливість, а також всі необхідні технічні умови своєчасно заповнити та подати таку декларацію, в порушення вимог п. п. 1 п. 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016, ст. 51-2 Закону України «Про запобігання корупції» протягом 10 днів з моменту отримання повідомлення не подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2020 за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України - умисне неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».

Крім того, ОСОБА_5 будучи призначеним на посаду головного спеціаліста відділу підтримки сім'ї та координації надання соціальних послух управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації ОСОБА_5 був особисто ознайомлений 23.03.2021 року з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», в тому числі щодо обов'язку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Також, 15.01.2024 року ОСОБА_5 особисто ознайомлено з «Пам'яткою державних службовців керівного складу Ізмаїльської державної адміністрації та її структурних підрозділів».

Відповідно до ч. 1 Розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 № 252/23 декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у персональному електронному кабінеті. Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами. Паперова копія декларації до Національного агентства з питань запобігання корупції не подається.

Відповідно до Закону України від 08.07.2022 № 2381-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022, суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Законом України від 20.09.2023 № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено декларування у порядку та строки, що визначені ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

У зв'язку з цим суб'єкти декларування, зазначені в абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані до 31.03.2024 подати щорічну декларацію за 2023 рік.

Проте, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу підтримки сім'ї та координації надання соціальних послуг управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації в порядку переведення з 23.02.2021 з присвоєнням восьмого рангу державного службовця категорії «В», будучи суб'єктом декларування, відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи повідомленим про необхідність подання декларації у встановленому Законом України «Про запобігання корупції» порядку, перебуваючи в Одеській області, Ізмаїльському району, місті Рені, у період з 01.01.2024 по 31.03.2024, діючи умисно, протиправно, маючи реальну можливість та достовірно знаючи про обов'язок подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, всупереч вимогам частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» не подав шляхом реєстрації та внесення необхідних відомостей на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції за встановленою формою, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції. Замість цього, 29 березня 2024 року засобами поштового зв'язку надіслав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2023 рік, заповнену в паперовій формі, яка не передбачена Законом.

Також, усвідомлюючи протиправний характер своєї бездіяльності та порушуючи вимоги Закону України № 1700-VII, ОСОБА_5 , особисто отримавши 25.06.2024 повідомлення Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції від 31.05.2024 № 47-02/39497-24 про факт неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та будучи належним чином попередженим щодо необхідності своєчасного декларування шляхом заповнення відповідних відомостей на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за встановленою формою, маючи реальну та об'єктивну можливість, а також всі необхідні технічні умови своєчасно заповнити та подати таку декларацію, в порушення вимог п. 7 Розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 № 252/23 протягом 10 днів не подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України - умисне неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».

16.01.2026 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України.

Слідчий та прокурор в судовому засіданні підтримали клопотання, вважаючи мету і підстави застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання обґрунтованим.

Підозрюваний та захисник під час розгляду клопотання не заперечували проти обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.

Вивчивши клопотання та матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, допитавши підозрюваного, а також вислухавши думку слідчого, прокурора, захисника, приходжу до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 179 КПК України особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу. Підозрюваному, обвинуваченому письмово під розпис повідомляються покладені на нього обов'язки та роз'яснюється, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру мінімальної заробітної плати до 2 розмірів мінімальної заробітної плати. Контроль за виконанням особистого зобов'язання здійснює слідчий, а якщо справа перебуває у провадженні суду - прокурор.

З наданих матеріалів досудового розслідування вбачається, що слідчим відділом Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12021162150001154 від 24.11.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України.

16.01.2026 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: висновком № 47-02/199/21 від 15.11.2021 про виявлення ознак пов'язаного з корупцією правопорушення; відповіддю Ізмаїльської РДА, в якій міститься інформація про призначення ОСОБА_5 на посаду та попередження про надання декларації на веб - сайті від 23.03.2021; службовими записками ОСОБА_5 про те. що він не буде подавати декларації на веб - сайті, а тільки в паперовому виді; повідомленнями Національного агентства з питань запобігання корупції про надання декларацій на веб - сайті ОСОБА_5 ; висновком № 47-02/32/24 від 16.08.2024 про виявлення ознак пов'язаного з корупцією правопорушення; протоколом огляду документів від 04.02.2025 та іншими доказами в їх сукупності та іншими доказами в їх сукупності.

Сукупність отриманих доказів з точки зору їх достатності та взаємозв'язку свідчить про обґрунтованість підозри ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України, санкція якого передбачає покарання у вигляді штрафу від двох тисяч п'ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадських робіт на строк від ста п'ятдесяти до двохсот сорока годин або обмеження волі на строк до двох років, або позбавлення волі строком на один рік, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, та який відповідно до ч. 4 ст. 12 КК України є нетяжким злочином.

Відповідно до п.п. 1,5 ч. 1 ст. 177 КПК України, метою та підставою застосування запобіжного заходу до підозрюваного ОСОБА_5 є забезпечення виконання підозрюваним, покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та суду; вчинити інше кримінальне правопорушення.

Так, ризик переховування від органів досудового розслідування або суду цілком можливий, оскільки ОСОБА_7 маючи значний досвід роботи в юридичній сфері, усвідомлюючи тяжкість покарання та невідворотність кримінальної відповідальності, може використати наявні у нього засоби та можливості для переховування від правоохоронних органів і суду, з метою уникнення кримінальної відповідальності. На даний час, внаслідок збройної агресії російської федерації проти України з 24.02.2022 Україною згідно відкритих даних не контролюється орієнтовно 15-20% власної території, що створює додаткові можливості для залишення території України, в тому числі поза офіційними пунктами пропуску.

Ризик вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, підтверджується копією повідомлення до НАЗК щодо подання щорічної декларації за 2024, в якій він пояснює, що не визнає своєї вини щодо не подання Декларації в електронному вигляді.

Враховуючи вищенаведене відносно ОСОБА_5 доцільно обрати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.

Таким чином, вважаю, що клопотання слідчого про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , необхідно задовольнити та застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання строком на 54 (п'ятдесят чотири) дні, тобто до 16 березня 2026 року.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі обов'язки: прибувати за першою вимогою до слідчого, прокурора або суду; не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.

Крім того, слідчий суддя вважає за необхідне роз'яснити підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що у разі порушення ним покладених на нього особистих зобов'язань, до нього може бути застосована більш жорстока міра запобіжного заходу.

Керуючись ст.ст. 184, 193, 194, 196 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого - задовольнити.

Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання строком на 54 (п'ятдесят чотири) дні, тобто до 16 березня 2026 року.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі обов'язки:

-прибувати за першою вимогою до слідчого, прокурора або суду;

-не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.

Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що у разі порушення ним покладених на нього особистих зобов'язань, до нього може бути застосована більш жорстока міра запобіжного заходу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст судового рішення проголошено о 15 годині 30 хвилин 22.01.2026 року в залі судових засідань № 1 Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області.

Слідчий суддя: ОСОБА_1