Постанова від 20.01.2026 по справі 610/4807/25

Справа № 610/4807/25

Провадження № 3/610/57/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2026 року суддя Балаклійського районного суду Харківської області Тімонова Валентина Миколаївна, за участю секретаря - Кучеренко Ю.М., прокурора - Кривича І.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції), захисника - Дьоміної М.В. (в режимі відеоконференції), захисника - Литовченка С.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України 7-го управління (з обслуговування Харківської області) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Харкові, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , яка займала посаду завідувачки Балаклійської нотаріальної контори Харківської області, працює приватним нотаріусом, відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи 24.01.2022 звільненою з посади завідувача Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області, являючись відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 08.02.2024 о 16.51 год подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік (далі - щорічна декларація за 2022 рік), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

20.01.2026 захисником особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 - адвокатом Дьоміною М.В. подано клопотання, у якому просила звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі статті 22 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням, що буде достатнім для досягнення мети, визначеної ст. 23 КУпАП, щодо виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, та запобігання вчиненню нею нових правопорушень; на підставі ч. 2 ст. 284 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити.

В обґрунтування клопотання посилалась на те, що в протоколі про адміністративне правопорушення неточно зазначено місце вчинення адміністративного правопорушення, а саме - не зазначено населений пункт (місто). До протоколу долучено інформацію про раніше подані ОСОБА_1 декларації, починаючи з декларації за 2016 рік та до декларації за 2021 рік, у тому числі ОСОБА_1 20.01.2022 р. було подано декларацію (щорічну) за 2021 рік, 02.02.2022 р. подано декларацію (при звільненні). 24 лютого 2025 р. близько 5 год. ранку відбулось повномасштабне вторгнення рф на територію України, зокрема у Харківській області. Північна частина міста Харкова (мікрорайони: Північна Салтівка, Салтівка, П'ятихатки, Олексіївка) одні з перших опинилися під сильними обстрілами. Євпаторійський проїзд у м. Харкові, де проживала на момент початку повномасштабного вторгнення ОСОБА_1 , як раз розташований в мікрорайоні П'ятихатки м. Харкова. 14.03.2022 р. ОСОБА_1 покинула територію України, бо без світла, води і тепла під постійними щільними обстрілами жити вдома було неможливо, і виїхала до Польщі м. Краків, де перебувала до 12 жовтня 2024 року. Вказала, що у своїх поясненнях, наданих старшому оперуповноваженому в особливо важливих справах 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції капітану поліції Євгенію Шаповалову, ОСОБА_1 зазначила про причини несвоєчасного подання декларації з посиланням на закордонний паспорт. Перебуваючи за кордоном у ОСОБА_1 не було в наявності комп'ютера (ноутбука), бо виїжджали з дому, взявши тільки саме необхідне, не було належної якості інтернет-зв'язку, до того ж на державні сайти України з-за кордону без додатково встановлених програм зайти неможливо. І, навіть, коли вдавалося зайти, Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування не працював. 16 січня 2025 року було подано адвокатський запит № 01-01/26-з до Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК з метою отримання підтвердження, що дійсно були збої в роботі сайту, чому і просила більш тривалий строк на підготовку до здійснення представництва. Відповідь на адвокатський запит станом на 20 січня 2026 року не отримала, оскільки відповідно до норм ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», відповідь на адвокатський запит надається не більше ніж 5 робочих днів, а запит було направлено у п'ятницю.

Тому вважає, що в діях ОСОБА_1 формально наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Але ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларацію, що було зумовлено поважними причинами та непереборними для неї обставинами, - вимушене перебування за кордоном, відсутність умислу на неподання декларації, відсутність технічної можливості (комп'ютера, належної якості інтернета та кваліфікованого електронного підпису, перебування за межами України, нестабільна робота веб сайту).

Зазначила, що у ОСОБА_1 відсутній умисел на неподання декларації, про що свідчить незначний проміжок часу (8 днів), за який була подана декларація при звільненні, про те, що ОСОБА_1 умисно не ухилялася від виконання своїх обов'язків, покладених на неї як на суб'єкта, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», про те, що в її діях не вбачається ніякої спеціальної мети корупційної спрямованості, про те, що вона нічого не приховує та відкрито задекларувала усе майно та доходи, що вимагають норми вказаного Закону, про незначний час пропущення строку подання декларації та про причини того, чому вона несвоєчасно подала декларацію.

Просила суд прийняти до уваги характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , яка раніше до адміністративної відповідальності не притягалася, ступінь її вини, обставини вчинення адміністративного правопорушення, внаслідок вчинення якого значна шкода державним чи суспільним інтересам не заподіяна, визнання вини у вчиненні адміністративного правопорушення та щире розкаяння у вчиненому, її майновий стан, наявність пом'якшуючої відповідальність обставини - щире каяття, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин.

У судовому засіданні ОСОБА_1 з протоколом про адміністративне правопорушенням погодилася, не заперечувала тієї обставини, що у зв'язку із бойовими діями 14.03.2022 покинула територію України та переїхала до Польщі, де перебувала до 12.10.2024. Перебуваючи за кордоном у неї не було в наявності комп'ютера (ноутбука), належної якості інтернет-зв'язку, тому не могла вчасно подати декларацію.

На підставі вказаного просила на підставі ст. 22 КУпАП закрити провадження за малозначністю.

Захисник - адвокат Дьоміна М.В. в судовому засіданні підтримала клопотання про закриття провадження на підставі ст. 22 КУпАП за малозначністю, оскільки декларація була подана в повному об'ємі із запізненням лише на 8 днів.

Прокурор у судовому засіданні підтримав позицію, викладену в протоколі про адміністративне правопорушення, вважав, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просив накласти на неї адміністративне стягнення за вчинення вказаного правопорушення у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 грн.

За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З матеріалів, доданих до протоколу № 763 від 03.12.2025 про адміністративні правопорушення, пов'язане з корупцією, встановлено наступне.

Відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права.

Статтею 81 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Згідно з ч. 2 ст. 167 вказаного Кодексу держава може створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Відповідно до п. п. 1, 2 Положення про Балаклійську державну нотаріальну контору Харківської області, затвердженого наказом начальника Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) 17.06.2021 № 333/В, Балаклійська державна нотаріальна контора Харківської області є юридичною особою, яка створюється та реєструється у встановленому законом порядку, та утримується за рахунок державного бюджету. Державні нотаріуси державної нотаріальної контори мають печатку із зображення державного герба України, найменуванням державної нотаріальної контори і відповідним номером. Державна нотаріальна контора створюється і ліквідується Міністерством юстиції України.

Відповідно до ч. 3 ст. 17 глави 2 Закону України «Про нотаріат» очолює державну нотаріальну контору завідуючий, який призначається із числа осіб, які мають свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Наказом начальника Харківського обласного управління юстиції від 25.07.2000 № 02-7/70 ОСОБА_1 з 24.07.2000 призначено на посаду завідувача Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи завідувачем Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області, тобто посадовою особою юридичної особи публічного права, яка не зазначена у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Наказом начальника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 17.01.2022 № 470/к ОСОБА_1 24.01.2022 звільнено з посади завідувача Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. 1726 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-IX) особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до п. 1 ч. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Підпунктом 1 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, немає обов'язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Проте Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, зазначений обов'язок поновлено.

Зокрема, згідно з п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Так, ОСОБА_1 , яка 24.01.2022 припинила займати посаду завідувача Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області, 08.02.2024 о 16.51 подала щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Покликання на вказану декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/b78f0448-ef7e-4ec6-871b-5f55611fd4dc#heading-11.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2022 рік (яку відповідно до п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII повинна була подати не пізніше 31.01.2024) подала 08.02.2024, тобто несвоєчасно.

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, її захисника, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, вважаю вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведеною та підтвердженою:

- протоколом № 763 від 03.12.2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією;

- наказом начальника Харківського обласного управління юстиції від 25.07.2000 № 02-7/70 ОСОБА_1 з 24.07.2000 призначено на посаду завідувача Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області;

- наказом начальника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 17.01.2022 № 470/к ОСОБА_1 24.01.2022 звільнено з посади завідувача Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області;

- скріншотами з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

- поясненнями ОСОБА_1 .

Відповідно до абзацу 9 підпункту 1 пункту 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

Те, що ОСОБА_1 у зв'язку із бойовими діями покинула територію України та переїхала до Польщі, де не мала в наявності комп'ютера (ноутбука), належної якості інтернет-зв'язку, не може визнаватися реабілітуючою обставиною та поважною причиною для несвоєчасного подання декларації.

Суддя вважає безпосередньо досліджені докази належними, допустимими, достовірними, і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та визнання її винуватості.

Таким чином, дії ОСОБА_1 кваліфікую за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне притягти ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за якою кваліфіковано її дії, а саме 50 неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 850,00 грн.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з особи, на яку накладено таке стягнення, стягується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 грн (3328,00 х 0,2 = 665,60).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 33-36, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 245, 280, 283-285 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 грн (вісімсот п'ятдесят гривень) (реквізити для сплати штрафу: населений пункт - Балаклійська міська ТГ; отримувач - ГУК Харків обл/МТГ Балаклія/21081100; код отримувача (ЄДРПОУ) - 37874947; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA628999980314040542000020577; код класифікації доходів бюджету 21081100).

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 665,60 грн (шістсот шістдесят п'ять гривень 60 копійок) (реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення - судовий збір).

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст.ст. 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на неї штрафу у передбачений законом строк, до неї може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Повний текст постанови складено 23.01.2026.

Суддя: В. М. Тімонова