Постанова від 22.01.2026 по справі 440/10175/25

Головуючий І інстанції: Н.Ю. Алєксєєва

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2026 р. Справа № 440/10175/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Ральченка І.М.,

Суддів: Катунова В.В. , Подобайло З.Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Гребінківської міської ради на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.09.2025, по справі № 440/10175/25

за позовом ОСОБА_1

до Гребінківської міської ради

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, у якому просила:

- визнати неправомірною бездіяльність Гребінківської міської ради Лубенського району Полтавської області щодо не винесення на розгляд 58-ї сесії Гребінківської міської ради VIII скликання, засідання якої відбулося 09.07.2025, поданого 16.06.2025 клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

- зобов'язати Гребінківську міську раду Лубенського району Полтавської області розглянути на черговій сесії клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, подане 6.06.2025 та зареєстроване за вхідним № 11-04/4596.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17.10.2025 позовні вимоги задоволено.

-Визнано протиправною бездіяльність Гребінківської міської ради Лубенського району Полтавської області, яка полягає у не вирішенні питання про надання або про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 4,0600 умовних кадастрових гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за межами населених пунктів Гребінківської міської територіальної громади Лубенського району Полтавської області (на території колишньої Наталівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області).

-Зобов'язано Гребінківську міську раду Лубенського району Полтавської області розглянути клопотання ОСОБА_1 ввід 16.06.2025 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 4,0600 умовних кадастрових гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за межами населених пунктів Гребінківської міської територіальної громади Лубенського району Полтавської області (на території колишньої Наталівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області) з урахуванням висновків суду.

Відповідач, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування апеляційної скарги відповідач вказував на те, що повторна заява не підлягала розгляду відповідно до ст. 45 ЗУ «Про адміністративну процедуру», крім випадку зміни істотних обставин. Зазначає, що повторне клопотання ОСОБА_1 істотних змін немає, а відтак орган правомірно застосував процесуальний фільтр повторності за ст.45 ЗУ «Про АП».

На підставі положень ч. 3 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судовим розглядом, рішенням Гребінківського районного суду Полтавської області від 04.03.2020, яке набрало законної сили 07.08.2020, у справі №528/987/19 визнано факт набуття ОСОБА_2 , який був членом КСП "Зоря" Гребінківського району Полтавської області, право на земельну ділянку (пай) розміром 4,06 умовних кадастрових гектара, на території Наталівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області.

Рішенням Гребінківського районного суду Полтавської області від 23.11.2022, яке набрало законної сили 27.12.2022, у справі №528/681/22 визнано за ОСОБА_1 , у порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку (пай) орієнтовною площею 4,0600 (в умовних кадастрових гектарах) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за межами населених пунктів Гребінківської міської територіальної громади Лубенського району Полтавської області (на території колишньої Наталівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області), визнану рішенням Гребінківського районного суду Полтавської області від 04.03.2020 у справі №528/987/19.

Рішенням 45 сесії VІІІ скликання Гребінківської міської ради від 09.07.2024 №2711 дозволено ОСОБА_1 виготовити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) орієнтовною площею 4,0600 га (земельна частка (пай) в умовних кадастрових гектарах) цільове призначення 01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Рішенням 51 сесії VІІІ скликання Гребінківської міської ради від 20.12.2024 №2988 відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 4,0600 в умовних кадастрових гектарах, шляхом її виділення з земельної ділянки, кадастровий номер 5320883200:00:001:1061, яка має площу 105,8252 га, перебуває у комунальній власності Гребінківської міської ради та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, у зв'язку з тим, що згідно графічних матеріалів, які були додані до клопотання, бажане місце розташування земельної ділянки знаходиться на сформованій земельній ділянці з кадастровим номером 5320883200:00:001:1061. дана земельна ділянка перебуває в користуванні. Поділ земельної ділянки, що перебуває у користуванні, здійснюється за згодою землекористувача. справжність підпису на такій згоді засвідчується нотаріально. До клопотання не додано відповідну згоду з нотаріально засвідченим підписом користувача земельної ділянки.

Позивач 16.06.2025 звернулася до Гребінківської міської ради із заявою від 01.06.2025 про надання позивачу згоди на виділення з орендованої ПСП "Ярина" земельної ділянки, кадастровий номер 5320883200:00:001:1061, земелшьної ділянки, орієнтовною площею 4,0600 умовних кадастрових гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, право власності на яку визнано за позивачем на підставі рішення Гребінківського районного суду Полтавської області від 23.11.2022 у справі №528/681/22, у відповідності до рішення Гребінківського районного суду Полтавської області від 04.03.2020 у справі №528/987/19.

Листом Гребінківської міської ради від 01.07.2025 №03-19/1600 позивачу повідомлено, що рішенням 51 сесії VІІІ скликання Гребінківської міської ради від 20.12.2024 №2988 "Про розгляд клопотання гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" було відмовлено у наданні такого дозволу.

Не погодившись із відмовою відповідача, позивач звернулась до суду із даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що уповноважений орган не розглянув по суті клопотання позивача від 16.06.2025 та не прийняв жодного із рішень, які передбачені статтею 118 ЗК України.

Колегія суддів не погоджується із такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України(далі -ЗК України).

Відповідно до ч.ч. 1 - 3ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно п. "б" ч.1 ст. 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до ч. 6ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

Згідно ч. 7ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови. Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Із матеріалів справи встановлено, що 03.12.2024 ОСОБА_1 було подано клопотання до міського голови Гребінківської міської ради щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо виділення земельної ділянки.

20.12.2024 року 51 сесією Гребінківською міською радою VIII скликання прийнято рішення №2988, яким відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо виділення орієнтовно площею 4,0600 га із комунальної земельної ділянки кадастровий №5320883200:00:001:1061. В рішенні зазначається, що до клопотання не додано відповідну згоду з нотаріально засвідченим підписом користувача земельної ділянки.

Колегія суддів зазначає, що рішення 51 сесії VІІІ скликання Гребінківської міської ради від 20.12.2024 №2988 позивачем не оскаржувалося. Доказів протилежного не надано.

Відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів регулює Закон України «Про адміністративну процедуру» № 2073-IX (далі - Закон № 2073-IX).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про адміністративну процедуру" не підлягає розгляду повторна заява (заява, подана до того самого адміністративного органу тим самим заявником з того самого питання), за умови що попередня заява була вирішена по суті, крім випадку зміни істотних для вирішення справи обставин (умов);

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України "Про адміністративну процедуру" рішення про відмову у прийнятті заяви до розгляду у випадках, передбачених пунктами 2-6 частини першої цієї статті, приймає посадова особа адміністративного органу, яка розглядає справу, про що невідкладно повідомляється особа, яка подала заяву.

З матеріалів справи вбачається, що 16.06.2025 ОСОБА_1 до Гребінківської міської ради було подано повторно клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо виділення земельної ділянки.

Листом Гребінківської міської ради від 01.07.2025 №03-19/1600 позивачу повідомлено, що рішенням 51 сесії VІІІ скликання Гребінківської міської ради від 20.12.2024 №2988 "Про розгляд клопотання гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" було відмовлено у наданні такого дозволу.

Колегія суддів зазначає, що повторне клопотання ОСОБА_1 від 16.06.2025 тотожне за предметом і об'єктом, подано до того самого адміністративного органу, тим самим заявником, з того самого питання, істотних змін не містить, а саме до клопотання не додано відповідну згоду з нотаріально засвідченим підписом користувача земельної ділянки про що зазначалось в рішенні 51 сесії VІІІ скликання Гребінківської міської ради від 20.12.2024 №2988, яке позивачем не оскаржувалось.

Отже, першим заступником міського голови Володимиром Зінченко листом від 01.07.2025 №03-19/1600 було обгрунтовано та на законних підставах відмовлено позивачу у розгляді повторного клопотання від 16.06.2025.

Таким чином, колегією суддів не встановолено ознак протиправної бездіяльності Гребінківської міської ради щодо нерозгляду клпотання ОСОБА_1 від 16.06.2025 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки подане клопотання було вирішеноо відповідачем у відповідності вимог до вимог ст. 45 Закону України "Про адміністративну процедуру".

Враховуючи викладене, колегія суддів доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Суд першої інстанції зазначеного не врахував, у зв'язку з чим дійшов помилкового висновку про задоволення позову.

Відповідно ст. 317 КАС України підставами для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; недоведеність обставин, що мають значення справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 312, 315, 317, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Гребінківської міської ради - задовольнити.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.09.2025 по справі № 440/10175/25 скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.М. Ральченко

Судді В.В. Катунов З.Г. Подобайло