Постанова від 22.01.2026 по справі 520/16828/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2026 р. Справа № 520/16828/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Русанової В.Б.,

Суддів: Бегунца А.О. , П'янової Я.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 (головуючий суддя І інстанції: Садова М.І.) по справі № 520/16828/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115;

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок (індексацію) та виплату пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за три роки що передують введенню індексації в розмірі 6188,89 грн на коефіцієнти з 01.01.2025 у розмірі 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та з 01.03.2025 у розмірі 1,115 та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії з 01.01.2025 та з 01.03.2025.

В обґрунтування позову зазначила, що при індексації пенсії відповідачем не вірно застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, а саме застосовано показник за 2014-2016, замість 2016-2018.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення ОСОБА_1 індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197 у розмірі 1,0796, 1,115.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.01.2025 на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,17 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 за №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", у розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету міністрів України від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з 01.03.2025 на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», з урахуванням виплачених сум.

В решті позовних вимог - відмовлено.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області не погодившись із судовим рішенням, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не повно встановлено обставини справи, не враховано, що на виконання частини 2 статті 42 Закону №1058-IV пенсійним органом проведено нарахування індексації пенсії позивача із застосуванням коефіцієнтів підвищення показника середньої заробітної плати, в порядку визначеному Постановами №124, №251, №127, №118, №168, №185 та №209.

При цьому, зауважує, що відповідачем при обчисленні індексації позивача застосовано середню заробітну плату в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передували призначення пенсії за віком заявника, а саме за 2014-2016 рр., що становить 3764,40 грн.

Позивач правом подання відзиву не скористався.

Відповідно до ч. 1 ст. 308, п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглянута в межах доводів апеляційної скарги, в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, апеляційну скаргу в межах її доводів, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 21.06.2005 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII (11.10.2017) пенсія ОСОБА_1 обчислюється з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки, що складає 3764,40 грн.

07.03.2025 позивачка звернулась до відповідача із заявою, в якій просила: надати інформацію, чи проводилась індексація її пенсії за 2022-2025 роки; надати копії розпоряджень про перерахунок пенсії станом на 01.03.2022, на 01.03.2023, на 01.03.2024 і 01.03.2025; здійснити індексацію та перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796 і 1,115 та провести перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2025.

Листом від 13.03.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивачку, що на виконання постанов №124, №251, №127, №118, №168, №185 та №209 ОСОБА_1 з 01.03.2021 проведено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в України з якої сплачено страхові внески, збільшеного на коефіцієнт 1,11 - 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 x 1,11), з 01.03.2022 - з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в України з якої сплачено страхові внески, збільшеного на коефіцієнт 1,14 - 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 x 1,11 х 1,14); з 01.03.2023 - з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в України з якої сплачено страхові внески, збільшеного на коефіцієнт 1,197 - 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 x 1,11 х 1,14 х 1,197); з 01.03.2024 - з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в України з якої сплачено страхові внески, збільшеного на коефіцієнт 1,0796 - 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 x 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796); з 01.03.2025 - з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в України з якої сплачено страхові внески, збільшеного на коефіцієнт 1,115 - 8913,83 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 x 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115).

Вважаючи, що відповідач протиправно не провів позивачці з 01.01.2025 та з 01.03.2025 індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три роки, що передують введенню індексації в розмірі 6 188,89 грн, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що пенсійний орган безпідставно встановив позивачу щомісячну доплату до пенсії у 2020-2024 рр. замість застосування коефіцієнтів збільшення до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески. Вказане призвело до обчислення пенсії позивача з 01.01.2025 та з 01.03.2025, виходячи із зменшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, що не відповідає вимогам пенсійного законодавства.

У зв'язку з цим, суд першої інстанції зобов'язав ГУ ПФУ в Харківській області здійснити індексацію та перерахунок пенсії позивачу із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.01.2025 та з 01.03.2025 на коефіцієнти збільшення, установлені Постановами № 124, № 251, № 127, № 118, № 168, № 185 та №209.

Враховуючи оскарження відповідачем судового рішення першої інстанції фактично лише в частині задоволення позовних вимог та межі перегляду, передбачені ст. 308 КАС України, слід зазначити наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Відповідно до пункту 4 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-ХІІ).

Згідно із абзацом другим ч. 1 ст. 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Відповідно до ч. 5 ст. 2 Закону №1282-XII в редакції Закону України №2040-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців 2 і 3 частини другої статті 42 Закону №1058-IV.

З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінетом Міністрів України 20 лютого 2019 року прийнято постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою, серед іншого, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

Відповідно до пункту 4 Порядку №124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

К= ((ЗСЦ + ЗСЗ) х 50% / 100%) + 1,

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзп (1) : Псзп (2) х 100% - 100%,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій, відповідно до цього Порядку, проводиться щороку з 1 березня.

Отже, з 2019 р. Порядком №124 з метою визначення механізму проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески впроваджено, зокрема, формулу обчислення коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Згідно із пунктом 5 Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 на коефіцієнт, визначений згідно із абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

25.02.2025 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" (далі - Постанова № 209), відповідно до п. 1 якої встановлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Отже, індексація пенсій, зокрема, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 209 проводиться згідно з Порядком № 124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.

Водночас положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).

Відповідно до статті 7 Закону № 1058-IV загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

Отже, абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції вважав, що пенсійним органом обчислено індексацію пенсії позивача з 01.01.2025 та з 01.03.2025 із застосуванням зменшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, оскільки у 2020-2024 рр. замість застосування коефіцієнтів збільшення до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески відповідач протиправно встановив ОСОБА_1 щомісячну доплату.

Разом з тим, суд першої інстанції залишив поза увагою, що ОСОБА_1 з 01.03.2019 проводиться перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, передбачених постановами №124, №251, №127, №118, №168, №185 та №209, а не щомісячної доплати.

Зокрема, як пояснив відповідач, з 01.03.2019 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для перерахунку пенсії склав: 3764,40 грн х 1.17 = 4 404,35 грн; з 01.05.2020 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні склав: 3764,40 грн х 1.17 х 1.11 = 4 888,83 грн; з 01.03.2021 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні склав: 3764,40 грн х 1.17 х 1.11 х 1.11 = 5 426,60 грн; з 01.03.2022 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні склав: 3764,40 грн х 1.17 х 1.11 х 1.11 х 1.14 = 6 186,32 грн; з 01.03.2023 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні склав: 3764,40 грн х 1.17 х 1.11 х 1.11 х 1.14 х 1.197 = 7 405,03 грн; з 01.03.2024 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні склав: 3764,40 грн х 1.17 х 1.11 х 1.11 х 1.14 х 1.197 х 1.0796 = 7 994,47 грн; з 01.03.2025 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні склав: 3764,40 грн х 1.17 х 1.11 х 1.11 х 1.14 х 1.197 х 1.0796 х 1.115 = 8 913,83 грн, що також підтверджується протоколами перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

При цьому, наведені вище обставини не заперечуються і позивачем по справі.

Водночас, на думку ОСОБА_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області під час обрахунку індексації її пенсії безпідставно застосовує показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 рр., що становить 3764,40 грн, а не показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за три роки що передують введенню індексації (2016-2018 рр.) в розмірі 6 188,89 грн.

Тобто, предметом спору у цій справі є правомірність застосування відповідачем до індексації пенсії позивача з 01.01.2025 та з 01.03.2025 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 рр., а не право на отримання такої індексації із застосуванням коефіцієнтів збільшення, встановлених постановами №124, №251, №127, №118, №168, №185 та №209, як помилково вважав суд першої інстанції.

З цього приводу, колегія суддів зазначає, що нормами ст. 42 Закону України №1058-IV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Окрім того, Законом України №1058-IV передбачено, що пенсіонерам з метою збільшення розміру пенсій передбачено проведення індексації. Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Отже, показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії визначається на день призначення пенсії, а не при її перерахунку.

Колегія суддів зазначає, що перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-ІV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 21.06.2005 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII (11.10.2017) пенсія ОСОБА_1 обчислюється з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки, що складає 3 764,40 грн.

Доказів переведення позивача з 2019 р. на інший вид пенсії за іншим Законом матеріали справи не містять.

Тобто, в даному випадку, при перерахунку пенсії позивача в тому числі у 2025 р., пенсійним органом правомірно застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, що складає 3 764,40 грн.

В свою чергу, прийняття КМ України постанови № 124, якою запроваджено порядок проведення індексації пенсій не впливає на зміну зазначеного вище показника, оскільки як вже зазначалось, під час проведення індексації застосовується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні який враховувався саме для обчислення пенсії під час її призначення.

Саме такий правовий висновок висловлений Верховним Судом у постановах від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23, від 04 грудня 2025 року у справі № 440/6585/25 у подібних правовідносинах.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про правомірність застосування відповідачем до індексації пенсії позивача у спірний період показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки.

Колегія суддів зауважує, що в цій частині позову судом першої інстанції фактично відмовлено та позивач судове рішення не оскаржує.

Водночас, судом першої інстанції задоволено позов в частині правовідносин, що не були спірними з огляду на невірне встановлення предмету спору.

З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів доходить висновку про відсутність підстав для визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання відповідача здійснити з 01.01.2025 та з 01.03.2025 індексацію пенсії позивачці із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197, у розмірі 1,0796 та у розмірі 1,115 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, оскільки права позивачки в оскаржуваній частині не є порушеними.

Натомість, суд першої інстанції невірно встановив предмет спору, неповно дослідив обставини справи, неправильно застосував норми матеріального права, у зв'язку з чим помилково дійшов висновку про задоволення позову у зазначеній вище частині.

За приписами п. 2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно зі ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи, вищенаведене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги спростовують позицію суду, викладену в оскаржуваному судовому рішенні в частині задоволення позову, підтверджують допущення судом першої інстанції порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 317, 322, 325, 326, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 по справі № 520/16828/25 - в частині задоволення позову скасувати.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя В.Б. Русанова

Судді А.О. Бегунц Я.В. П'янова