Рішення від 22.01.2026 по справі 580/12759/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2026 року справа № 580/12759/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕНДПОІНТ» до Головного управління ДПС у Черкаській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

17.11.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов представника позивача Пастуха О.В. від Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕНДПОІНТ» (19135, Черкаська обл., Уманський район, с.Терлиця, вул.Шевченка, буд.13; код ЄДРПОУ 43779401) (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, Черкаська обл., місто Черкаси, вул. Хрещатик, будинок 235; код ЄДРПОУ 44131663) (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 43005393) (далі - відповідач 2) про:

рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області №13379908/43779401 від 21.10.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕНДПОІНТ» №4 від 29.11.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

зобов'язання відповідача 2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 29.11.2024, датою набрання рішенням суду законної сили.

Обґрунтовуючи зазначив, що надав достатньо документів відповідачу 1 для реєстрації ПН.

Ухвалою суду від 24.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи правилами спрощеного позовного провадження.

05.12..2025 відповідач-1 подав суду відзив з проханням відмовити у задоволенні позову повністю. Стверджує, що не допустив порушень та виніс спірне рішення з дотриманням вимог закону із-за неповного надання запитуваних документів. Просив урахувати дискреційність його повноважень.

Позивач правом подати відповідь не скористався.

Дослідивши письмові докази, оцінивши доводи сторін, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Із витягу з ЄДРПОУ суд установив, що позивач зареєстрований як юридична особа 25.11.2015. Зареєстровані види діяльності:

основний - «01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур»;

інші:

« 01.19 Вирощування інших однорічних і дворічних культур

01.28 Вирощування пряних, ароматичних і лікарських культур

01.45 Розведення овець і кіз

10.13 Виробництво м'ясних продуктів

10.51 Перероблення молока, виробництво масла та сиру

10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості

10.71 Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання

10.72 Виробництво сухарів і сухого печива; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання

55.10 Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування

55.20 Діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання

93.19 Інша діяльність у сфері спорту

93.29 Організування інших видів відпочинку та розваг

41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель

42.99 Будівництво інших споруд, н.в.і.у.

01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві

46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин

77.31 Надання в оренду сільськогосподарських машин і устатковання

01.25 Вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників

77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів».

Позивач, як продавець, виписав ПН №4 від 20.11.2024 для ТОВ «АГРО НОВА ГРУП (код ЄДРПОУ 44938396) на продаж соняшнику кількістю 106,32тон згідно з договором від 14.11.2024 №14/1 на продаж соняшнику 2024 року врожаю, - яку подав на реєстрацію 17.12.2024.

Згідно з п.7 вказаного Договору при поставках автомобільним транспортом покупець здійснює оплату 86% (вісімдесяти шести відсотків) вартості Товару протягом 5 (п'яти) банківських днів з дати поставки товару та отримання Покупцем оригіналів або копій наступних документів:

рахунку, із зазначенням кількості Товару, ціни без ПДВ, загальної суми без ПДВ, суми ПДВ, суми до сплати;

договору;

видаткової накладної.

Покупець здійснює оплату 14% (чотирнадцяти відсотків) вартості поставленого товару протягом 5 (п'яти) банківських днів з моменту отримання Покупцем оригіналів або копій наступних документів:

товарно-транспортних накладних;

податкової накладної, переданої програмними засобами, що дозволяють обмін податковими накладними в електронному вигляді, та доказів її реєстрації в єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

Згідно з квитанцією №1 реєстрація ПН зупинена на підставі п.201.16 ст. 201 ПК України у зв'язку з тим, що обсяг постачання 1206 перевищує величину залишку, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Запропоновано подати пояснення та копії документів щодо підтвердженні інформації в податковій накладній для прийняття рішення її реєстрації.

Тому позивач подав електронне та письмове пояснення, до якого долучив 99документів.

Відповідач 1 направив позивачу повідомлення від 13.10.2025 про необхідність надання копій договорів, первинних документів щодо придбання товарів, зберігання продукції та її транспортування, навантаження/розвантаження продукції, акти приймання-передачі та інших документів, що підтверджують зазначену в ПН інформацію. У додатковій інформації пояснив про необхідність надати акти прийому-передачі ПММ, добрив, ЗЗР з суб'єктам господарювання, які надавали послуги по посіву, обмолоту, транспортуванню, внесенню добрив, ЗЗР - надано частково (по 1 акту для прикладу), Документи на придбання та списання ПММ для кожного виду сільськогосподарських послуг (посів, внесення ЗЗР, добрив, розпушування, обмолот) - надано частково. Відсутні звіти виконавців робіт про збір врожаю (звіти комбайнерів), документальне підтвердження якості соняшника, щодо проведення робіт з навантаження/розвантаження соняшника.

Позивач надав додатково письмове пояснення та копії 20 документів.

Щодо вказаних ПН Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/розрахунку коригування в ЄРПН відповідача 1 прийняла рішення №13379908/43779401 від 21.10.2025 (далі - Спірне рішення) про відмову у реєстрації ПН, у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. У додатковій інформації зазначено, що позивач не надав документальне підтвердження якості соняшника (відповідно до п.1 договору купівлі-продажу №14/11 від 14.11.2024 соняшник реалізується з врахуванням якісних показників), документи щодо проведення робіт з навантаження/розвантаження соняшника.

Тому позивач звернувся в суд з вищевказаним позовом.

Для вирішення спору суд урахував вимогу абзацу другого ст.19 Конституції України діяти в порядку, межах і спосіб, що визначені законом.

Спірні відносини регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246), Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520) у редакції, що діяла на дату прийняття оскаржуваних рішень.

Відповідно до підп.14.1.242 п.14.1 ст.14 ПК України технічний адміністратор електронного кабінету - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, що здійснює заходи із розробки, створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення електронного кабінету, відповідає за виконання всіх етапів життєвого циклу такого програмного забезпечення, за його технічне і технологічне забезпечення, впровадження, функціонування, оновлення, модифікацію, усунення помилок, забезпечення цілісності та автентичності вихідного програмного коду; здійснює технічні та технологічні заходи з надання, блокування та анулювання доступу до електронного кабінету, відповідає за збереження та захист даних цих електронних сервісів.

Отже, саме відповідач 2 уповноважений, як адміністратор, забезпечити прийняття та реєстрацію ПН в ЄРПН.

Згідно з п. 5 Порядку №1246 ПН та/або РК приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до п.12. Порядку №1246 після надходження ПН та/або РК до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності ПН та/або РК затвердженому формату (стандарту);

чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких ПН та/або РК;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію ПН та/або РК, платником податку на момент складення та реєстрації таких ПН та/або РК;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 ст.192 та п.201.10 ст.201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми ПДВ відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для ПН та/або РК, що реєструються після 1 липня 2015р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у ПН, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації ПН та/або РК з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації ПН та/або РК;

дотримання вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок №520.

Відповідно до п.2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія контролюючого органу згідно з п.44 Порядку №1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Отже, відповідні комісії не обмежені переліком документів, що надаються платниками у разі зупинення реєстрації ПН/РК та зобов'язані проаналізувати зміст посвідчуваних ними відомостей, звірити дані, у т.ч. з наявною податковою інформацією, з'ясувати дійсність господарської операції.

Згідно з п.3 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» і “Про електронні довірчі послуги».

У разі зупинення реєстрації ПН / РК в Реєстрі платник податку відповідно до п.4 Порядку №520 має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, що платник податку, який склав ПН / РК, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких ПН / РК в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до ПН / РК зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації ПН / РК, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Подання письмових пояснень та копій документів до РК у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого:

отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису;

постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документівз накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу;

отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.

Відповідно до ст.10 Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-IX "Про адміністративну процедуру" адміністративний орган зобов'язаний діяти добросовісно для досягнення мети, визначеної законом. Адміністративний орган при здійсненні адміністративного провадження повинен діяти, керуючись здоровим глуздом, логікою та загальноприйнятими нормами моралі, з дотриманням вимог законодавства. У вказаному контексті відповідачі мали враховувати наступне.

По-перше, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з п.187.1. ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

ПН згідно з п.201.7 ст.201 ПК України складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). Отже, позивач, передавши товар і отримавши кошти, мав обов'язок задекларувати податкові зобов'язання.

По-друге, абзацом першим п.201.1 ст.201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти ПН в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Тобто, у спірних правовідносинах необхідно з'ясувати, чи виник у позивача податковий обов'язок щодо вказаної вище ПН.

По-третє, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій згідно з ч.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі - ЗУ №996-XIV) є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи відповідно до ч.2 ст.9 ЗУ №996-XIV можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Тобто, первинні документи складаються саме щодо реальних господарських операцій і за відсутності їх презюмується їх невиконання.

Такі документи позивачем надані відповідачу 1.

Згідно з п.9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію ПН / РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН / РК в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН /РК в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі відповідно до п.10 Порядку №520 в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Зміст такого виду рішення вказаний у Додатку №1 до Порядку №520 та передбачає обов'язок у додатковій інформації зазначити конкретні документи.

Отже, надання додаткових письмових пояснень та копій документів є правом платника податку, а не його обов'язком. Водночас у разі не надання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, комісія регіонального рівня зобов'язана прийняти рішення про відмову в реєстрації ПН /РК в Реєстрі.

Вказаного механізму відповідач-1 у спірних правовідносинах дотримався. Повідомленням від 13.10.2025 просив серед іншого надати документальне підтвердження якості соняшника, щодо проведення робіт з навантаження/розвантаження соняшника, за не надання яких у подальшому і прийняте Спірне рішення. Змістом додатків до пояснень позивача, поданих у спірних правовідносинах, встановлено, що ненадання таких документів відповідає дійсності.

Суд акцентує увагу на тому, що пропозиція надати документи має бути логічною та обґрунтованою, не допускаючи свавільного підходу, адже відповідна процедура не є податковою перевіркою та має забезпечувати право платника бути обізнаним про спосіб усунення недоліків поданого ним пакета документів, який забезпечить досягнення бажаного ним результату - реєстрації ПН.

Зважаючи, що ПН виписана на поставку соняшника, відповідач-1 обґрунтовано урахував договірні умови.

Так, згідно з поданим позивачем відповідачу-1 договором з контрагентом, для якого виписана ПН у спірних правовідносинах, умови поставки: FCA - місце поставки, відповідно до умов Incoterms в редакції 2010 року силами та за рахунок Покупця і поставка здійснюється навантаженням товару в транспорт Покупця. Відповідно до ст.4 Договору щодо якості товар, що підлягає поставці відповідно до цього Договору, має відповідати за якісними показниками вимогам, зазначеним в п. 1.3 цього Договору:

дослідження з метою визначення якості Товару мають здійснюватися за методами, визначеними ДСТУ, чинними на момент здійснення такого дослідження;

остаточне визначення якості Товару здійснюється лабораторією Портового терміналу. Показники, визначені лабораторією Портового терміналу, вважаються остаточними та приймаються Сторонами.

Згідно з п.4.6 Договору якість Товару може бути підтверджено одним з наступних документів (в порядку зменшення пріоритетності):

результатами аналізу лабораторії Терміналу в Місці поставки;

супровідними товарно-транспортними документами;

іншими документами, за домовленістю Сторін.

До моменту здійснення поставки. Покупець має право відбирати проби Товару з місця його зберігання для подальшого дослідження з метою визначення фактичних якісних показників.

Відповідно до п.1.3 Договору якість соняшника має бути наступною:

вологість не більше 8 %, сміттєва домішка не більше 3%, олійна домішка не більше 20%, кислотне число не більше 2,2 мгКОН/г;

масова частка олії у перерахунку на суху речовину не менше 48%;

вміст хлорпірифосу та хлорпірифосу-метилу не більше 0,01 мг/кг;

вміст флудіоксонілу не більше 0,01 мг/кг;

вміст тіаметоксаму не більше 0,02 мг/кг;

вміст імідаклоприда не більше ОД мг/кг;

вміст циперметрину не більше 0,2 мг/кг;

вміст фамоксадону не більше 0,01 мг/кг;

вміст металаксилу не більш 0,02 мг/кг;

вміст тебуконзолу не більш 0,02 мг/кг;

вміст тіаметоксаму Не більш 0,02 мг/кг;

вміст тіраму 0,1 мг/кг;

вміст диметоату 0,01 мг/кг;

вміст малатіону 0,02 мг/кг;

інші показники відповідно до ДСТУ 7011:2009;

визначення якості Відповідно до ст.4 цього Договору.

Суд урахував, що Національний стандарт на Технічні умови соняшника ДСТУ 7011:2009, приписи статті 6 якої вказують, що правила приймання згідно з ГОСТ 10852. У кожній партії соняшнику визначають стан насіння, запах, колір, вологість, олійну і сміттєву домішки, зараженість, кислотне число олії. У партіях соняшнику, призначених для кондитерських потреб, визначають також масову частку протеїну і масу 1000 насінин; у партіях соняшнику для виробництва олеїнової кислоти - її масову частку. Контролювання вмісту і періодичність контролювання токсичних елементів, мікотоксинів та пестицидів у насінні соняшнику, що використовують для продовольчих потреб і для експортування, виконують згідно з МР 4.4.4-108. Кожну партію насіння соняшнику супроводжують свідоцтвом про вміст пестицидів, токсичних елементів, мікотоксинів, радіонуклідів і посвідченням або сертифікатом про якість. Методи контролювання:

відбирають і виділяють проби для аналізування згідно з ГОСТ 29142 (ИСО 542- 90), ГОСТ 29141 (ИСО 664- 90), ГОСТ 10852 і ДСТУ 3355;

визначають запах, колір згідно з ГОСТ 27988;

визначають вологість згідно з ГОСТ 10856 та ДСТУ ISO 10565;

визначають олійну, сміттєву і особливо враховувану домішки згідно з ГОСТ 10854;

визначають зараженість шкідниками згідно з ГОСТ 10853;

визначають масову частку олії згідно з ГОСТ 10857 та ДСТУ ISO 10565;

визначають масову частку сирого протеїну згідно з ГОСТ 13496.4, використовуючи шрот, що залишився під час визначання масової частки олії, згідно з ГОСТ 30131;

визначають масову частку олеїнової кислоти згідно з ГОСТ 28238;

визначають кислотне число олії згідно з ГОСТ 10858 та ГОСТ 26597;

визначають масу 1000 насінин згідно з ГОСТ 10842 (ИСО 520- 77);

визначання токсичних елементів: готують проби до аналізування згідно з ГОСТ 26929, визначають ртуть згідно з ГОСТ 26927, арсен - згідно з ГОСТ 26930, мідь - згідно з ГОСТ 26931, свинець - згідно з ГОСТ 26932, кадмій - згідно з ГОСТ 26933, цинк - згідно з ГОСТ 26934.

Визначення сміттєвої та олійної домішок проводиться згідно з ДСТУ 8837:2019 і умовно ділиться на кілька етапів: виділення наважки, просіювання, розбирання наважки на лабораторній дошці. Соняшник діліться на класи за кислотним числом згідно ДСТУ 4694: 2006, для 1 класу - не більше 1,3 мг КОН/г, для 2 класу 2,2, мг КОН/г для 3 класу - 5,0 мг КОН/г.

Дослідженням додатків до вказаних вище пояснень позивача для відповідача-1 на його повідомлення про необхідність подання додаткових документів, у т.ч. документального підтвердження якості соняшника та щодо проведення робіт з навантаження/розвантаження, соняшника суд встановив, що документального підтвердження якості соняшника за вказаними вище детальними показниками та щодо безпосередніх робіт з навантаження/розвантаження товару жоден документ не містить. Відомості про такі роботи, підписи безпосередніх навантажувачів в ТТН не заповнені, що має істотне значення із-за придбання в один день 106,32тон, які згідно з поданими 4-ма ТТН оформлені з пунктом навантаження в с.Мала Річ Радомишльського району Житомирської області та розвантаження в м.Старокостянтинів Хмельницької області при реєстрації та податковому обліку позивача в Черкаській області.

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 13.02.2024 у справі №240/5563/23 від 24.03.2025 у справі №140/32696/23, висновки про застосування права якого обов'язкові для врахування на підставі ч.5 ст.242 КАС України, ненадання позивачем документів (надання не в повному обсязі) копій документів відповідно до п.5 Порядку №520 є підставою для контролюючого органу прийняти рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН.

Оскільки не надані позивачем документи передбачені обов'язковими для виписаної в ПН господарської операції як договором, так і нормативними документами, Спірне рішення правомірне та підстави для його скасування та задоволення позовних вимог відсутні. Понесені позивачем судові витрати розподілу згідно зі ст.ст.132-139 КАС України не підлягають.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕНДПОІНТ» (19135, Черкаська обл., Уманський район, с.Терлиця, вул.Шевченка, буд.13; код ЄДРПОУ 43779401) до Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, Черкаська обл., місто Черкаси, вул. Хрещатик, будинок 235; код ЄДРПОУ 44131663), Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 43005393) про:

рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області №13379908/43779401 від 21.10.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕНДПОІНТ» №4 від 29.11.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

зобов'язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 29.11.2024, датою набрання рішенням суду законної сили.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ