Рішення від 22.01.2026 по справі 560/16910/25

Справа № 560/16910/25

РІШЕННЯ

іменем України

22 січня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Довгалівське" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство “Довгалівське» звернулось до суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення №13152024/35172620 від 07.08.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної, зобов'язання зареєструвати податкову накладну №1 від 05.08.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних. В обґрунтування позову покликається на те, що контролюючому органу були надані усі необхідні документи та пояснення, які підтверджують правомірність господарської операції та обґрунтованість складання і реєстрації спірної податкової накладної.

Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області та ДПС України поданий відзив, у якому відповідачі позов не визнають. Зазначають, що підставою прийняття рішення комісією регіонального рівня є надання платником копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Це не давало можливості встановити дотримання платником вимог п. 187.1 ст.187 Податкового кодексу України. З огляду на це, відповідачі вважають спірне рішення правомірним, та просять відмовити у задоволенні позову.

У відповіді на відзив позивач заперечує щодо доводів відповідача, викладених у відзиві.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Пунктами 201.1, 201.4 ст.201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 187.1. ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена

відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" та Наказу Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 "Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: 1. договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; 2. договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; 3. первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки -фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; 4. розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; 5. документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою складання податкової накладної / розрахунку коригування.

Відповідно до п. 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року за № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з п. 9 цього Порядку письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до абз. 6 п. 9 Порядку платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

Судом встановлено, що 01.04.2020 Приватним підприємством “Довгалівське» (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" (покупець) укладений договір поставки №СГ/0104К-7, відповідно до умов якого постачальник зобов'язується прийняти та оплатити товар на умовах даного договору. Відповідно до п. 1.2 цього договору асортимент товару - сільськогосподарська продукція (пшениця, жито, ячмінь, кукурудза, соя, гречка, бобові, соняшник, ріпак тощо), інший товар згідно з видатковими накладними. Згідно з розділом 4 Договору умови поставки товару (Інкотермс в редакції 2010) EXW - склад постачальника; DDP- склад покупця; інші умови та місце поставки товару визначаються за домовленістю сторін. Товар повинен бути поставлений покупцю протягом тридцяти календарних днів з моменту отримання-погодження заявки на поставку певної партії товару, за домовленістю сторін. Поставка товару здійснюється окремими партіями. Окремою партією товару вважається партія товару поставлена постачальником по одній видатковій накладній. Зобов'язання постачальника вважаються виконаними у момент передачі товару покупцю згідно з видатковими накладними. Право власності на товар, а також ризик його випадкової втрати чи пошкодження переходить до покупця з моменту передачі - отримання товару. Дата оформлення видаткової накладної вважається датою передачі товару покупцю.

Додатковою угодою до договору №СГ/0104К-7 від 01.04.2020 сторони внесли зміни до п.8.1 та визначили, що цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 31 грудня 2022, а в частині розрахунків - до повного їх здійснення. Якщо жодна зі сторін не заявить письмово про припинення дії договору за тридцять днів до закінчення терміну його дії, то договір автоматично продовжується на наступний календарний рік на тих же умовах.

На виконання умов договору 05.08.2024 Приватне підприємство “Довгалівське» здійснило поставку покупцю товару - зерна пшениці озимої у кількості 485 центнерів на загальну суму 342798 грн. з урахуванням ПДВ.

За фактом поставки товару виписано податкову накладну №1 від 05.08.2024 на суму 342798 грн. (у тому числі ПДВ 42098 грн.), яку скеровано для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрацію податкової накладної було зупинено, платнику запропоновано надати пояснення та копії документів з метою підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній.

Позивач подав повідомлення про надання пояснень, письмові пояснення та копії документів щодо вказаної податкової накладної, а саме: договір поставки № СГ/0104/К 7 від 01.04.2020, додаткову угоду до договору поставки, специфікацію до договору поставки № СГ/0104/К-7 від 01.04.2020, видаткову накладну № 8 від 05.08.2024, рахунок від 05.08.2024, товарно - транспортні накладні від 29.07.2019, від 30.07.2019, від 31.07.2019, картку рахунку 361 за період з 01.08.2024 по 23.07.2025, оборотно-сальдову відомість за період з 01.08.2024 по 23.07.2025, банківську виписку від 18.06.2025, платіжну інструкцію №93555 від 18.06.2025, договір зберігання від 01.01.2019, договір поставки від 02.01.2019, договір про надання послуг та виконання робіт від 03.01.2017, договір про надання послуг та виконання робіт від 02.01.2019, договір оренди від 02.01.2019, акт приймання-передачі до договору оренди від 02.01.2019, договір оренди землі від 01.01.2025, витяг з Державного реєстру речових прав від 01.01.2025, договір перевезення вантажів автомобільним транспортом від 02.01.2019, податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2019 рік, видаткову накладну від 2019 року, акт надання послуг від 26.02.2019, від 31.07.2019, від 30.09.2018, від 28.02.2019, від 30.04.2019, від 30.07.2019, від 31.07.2019, від 10.02.2019, від 11.02.2019, від 25.02.2019, від 19.04.2019, від 18.04.2019, від 29.07.2019, від 30.07.2019, від 31.07.2019, акт про використання добрив від 2019, Акт на оприбуткування активів рослинництва № 1 від 31.07.2019, витяг з Єдиного державного реєстру від 2019 року, свідоцтво про реєстрацію трактора від 2019, свідоцтво про реєстрацію трактора від 2019, довідку про створення підприємства від 2019, звіт за формою 4-сг за 2019 рік, звіт за формою 29-сг за 2019 рік.

07.08.2025 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування Головного управління ДПС у Хмельницькій області прийняла спірне рішення №13152024/35172620 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 05.08.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови вказано надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У розділі додаткової інформації зазначено, що згідно з наданими товарно-транспортними накладними, що підтверджують перевезення пшениці на зберігання до зберігача ТОВ “Україна 2001», зазначено пункт розвантаження смт. Теофіполь, водночас п.1.4 договору зберігання від 01.01.2019 передбачає місцезнаходження складу Теофіпольський район, с. Коров'є, вул. Заводська, 21Б.

Оцінюючи правомірність спірного рішення, суд виходить з такого.

Податковим законодавством передбачений обов'язок складати податкову накладну як на повне, так і на часткове постачання товарів (робіт, послуг) або їх оплату, часткову або повну. Згідно з п.201.7 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Судом встановлено, що факт постачання/відвантаження позивачем товару на користь покупця податковими органами належними доказами не спростовано, як і не спростовано факт оплати за товар.

Факт поставки товару та отримання позивачем оплати за товар від покупця підтверджується видатковою накладною №8 від 05.08.2024, рахунком на оплату №8 від 05.08.2024, платіжною інструкцією, оборотно-сальдовою відомістю, карткою рахунку 361 та іншими документами, які надані позивачем самостійно або на вимогу податкового органу.

Посилання контролюючого органу на товарно-транспортні накладні як на підставу для відмови у реєстрації податкової накладної є безпідставним, оскільки зазначені товарно - транспортні накладні стосуються здійснення перевезення товару у 2019 році та не мають безпосереднього відношення до господарської операції з поставки товару, здійсненої 05.08.2024, за якою складено податкову накладну №1 від 05.08.2024. Вказані документи не підтверджують і не спростовують факт поставки товару за спірною господарською операцією, а тому не можуть бути використані як доказ порушення вимог податкового законодавства внаслідок її вчинення.

Крім того, відповідно до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні товарно-транспортна накладна оформлюється замовником перевезення, яким у спірних правовідносинах був покупець товару, а не постачальник. Постачальник не здійснював організацію транспортування товару, у зв'язку з чим не міг нести відповідальність за заповнення, зміст чи можливі недоліки оформлення товарно - транспортних накладних.

Як вбачається зі змісту оскарженого рішення, комісія не ставить під сумнів та не оцінює ті первинні документи, які були надані платником, не спростовує їх по суті належними доказами. Відповідачами не доведено, що надані платником документи мали такі недоліки форми або змісту, які виключали можливість реєстрації податкової накладної.

Водночас, сумніви контролюючого органу щодо дотримання платником вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватись шляхом проведення відповідних перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для їх проведення, визначених нормами Податкового кодексу України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних у ЄРПН.

Отже, надані платником документи були належними і достатніми для підтвердження змісту господарської операції, за якою оформлено податкову накладну, що дозволяло підтвердити обґрунтованість її складання та реєстрації. Відповідачі протилежне суду не довели і доводи позивача належними доказами не спростували.

Відповідачі не надали належних доказів на підтвердження того, що господарська операція щодо поставки товару фактично не відбулась. З огляду на це, суд вважає, що спірне рішення є необґрунтованим і протиправним, тому підлягає скасуванню.

Відповідно до п. 19 та 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 № 1246 (із змінами) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: 1. прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2. набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); 3. неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Враховуючи це, суд вважає необхідним зобов'язати ДПС України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватного підприємства “Довгалівське» №1 від 05.08.2024.

Оскільки відповідачі не спростували доводи позивача належними доказами і не довели правомірність прийнятого рішення, позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Хмельницькій області №13152024/35172620 від 07.08.2025, прийняте стосовно Приватного підприємства “Довгалівське».

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватного підприємства “Довгалівське» №1 від 05.08.2024.

Стягнути на користь Приватного підприємства “Довгалівське» судові витрати на сплату судового збору в сумі 1211,20 грн. за рахунок асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Стягнути на користь Приватного підприємства “Довгалівське» судові витрати на сплату судового збору в сумі 1211,20 грн. за рахунок асигнувань Державної податкової служби України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 22 січня 2026 року

Позивач:Приватне підприємство "Довгалівське" (вул. Центральна, 3,Довгалівка,Білогірський район, Хмельницька область,30237 35172620)

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29001 44070171) Державна податкова служба України (пл. Львівська, 8,м. Київ,04053 43005393)

Головуючий суддя І.С. Козачок