Справа № 560/12406/24
22 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 560/12406/24.
Заява мотивована тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листами від 10.11.2025 та від 01.05.2024 повідомило про відсутність підстав для виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі № 560/12406/24.
Ухвалою від 18.12.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 року у справі № 560/12406/24 - задоволено; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 року у справі № 560/12406/24 у тридцятиденний строк після отримання цієї ухвали.
15.01.2026 від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до суду надійшов звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі № 560/12406/24, в якому вказує, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі № 560/12406/24 виконано в межах наданих повноважень, відповідно до вимог чинного законодавства.
ОСОБА_1 подано заперечення на звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Вирішуючи питання щодо можливості прийняття поданого звіту, суд враховує такі норми.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України та ст. 381-1 КАС України, контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Частиною 2 ст.382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Відповідно до частини 11 ст.382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Вирішуючи питання щодо прийняття звіту, суд враховує таке.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 року у справі №560/12406/24 адміністративний позов задоволено повністю; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2024 з урахуванням індексації, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", та підвищення пенсії з 01.05.2024 року, установленого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб"; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.03.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", та з 01.05.2024 щомісячної доплати в сумі 2000 грн., згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням проведених виплат.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2025 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволено частково; рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 лютого 2025 року скасувати в частині задоволення позовних вимоги про визнання протиправними дій щодо відмови у нарахуванні та виплаті підвищення пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.05.2024 з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 грн., згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб"; ухвалено у цій частині нову постанову, якою в задоволенні вказаних вимог ОСОБА_1 - відмовлено; в іншій частині рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 лютого 2025 року - залишено без змін.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025, з урахуванням постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2025 у справі №560/12406/24, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", з урахуванням перерахованих та виплачених сум пенсії.
В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром з 01.03.2024 склав 31752,38 грн, в складових якої: 25221,39 грн - основний розмір пенсії; 3530,99 грн - підвищення основного розміру пенсії на коефіцієнт збільшення 0,14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118; 1500,00 грн - максимальний розмір збільшення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року№ 168; 1500,00 грн - максимальний розмір збільшення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185.
З 01.01.2025 розмір пенсії, нарахованої на виконання судового рішення № 560/12406/24, із застосуванням обмежувальних коефіцієнтів відповідно до статті 46 Закону України від 19.11.2024 № 4059-IX "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" становить 26997,11 грн.
За період з 01.03.2024 по 30.11.2025 ОСОБА_1 нарахована доплата в загальному розмірі 20434,66 грн. в тому числі: за минулий час з 01.03.2024 по 20.10.2025 в сумі 197765,29 грн та перерахованих сум пенсій за рішенням суду за період з дати набрання рішенням законної сили з 21.10.2025 по 30.11.2025 в сумі 669,37 грн.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.02
Суд зазначає, що 17.07.2025 року набрав чинності Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 року (надалі - Порядок №821).
Цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).
За правилами пунктів 4 - 8 Порядку №821 видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.
Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.
Суд зазначає, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає у перевірці обставин, що перешкоджають виконанню рішенню суду та відновленню порушених прав особи-позивача, а не у вирішенні нового публічно-правового спору.
Розглянувши звіт відповідача, суд установив, що причиною невиплати решти заборгованості з пенсії, перерахованої на виконання рішення у цій справі, є відсутність бюджетних асигнувань у відповідача та встановлений постановою Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 року механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем доведено наявність обставин, які ускладнюють виконання судового рішення повністю, водночас повне його виконання залежить від настання обставин, які перебувають поза межами повноважень відповідача.
Крім того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено лист від 25.12.2025 № 2200-0505-5/96869 до Пенсійного фонду України щодо виплати заборгованості позивачу згідно з рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі № 560/12406/24.
Таким чином, відповідач виконав вимоги ухвали суду про подання звіту про виконання судового рішення та у встановлений судом строк подав такий звіт, який відповідає вимогам, наведеним у статті 382-2 КАС України.
Зважаючи на викладене, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Керуючись статтями 248, 254, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі № 560/12406/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Головуючий суддя Є.В. Печений