Рішення від 22.01.2026 по справі 460/24379/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2026 року м. Рівне№460/24379/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доРівненської митниці

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Рівненської митниці (надалі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №UA204000202558 від 09.05.2025 року, №UA204000202559 від 09.05.2025 року, №UA204000202560 від 09.05.2025 року.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки акту перевірки про те, що ввезений автомобіль «FORD», модель «GALAXY», ідентифікаційний номер (номер кузова) НОМЕР_1 є спеціалізованим та не відноситься до легкових автомобілів є безпідставними, оскільки суперечать Поясненням до УКТ ЗЕД за кодом товару 8703 32 90 30, який зазначений у митній декларацій. Позивач також вказує, що акт перевірки не містить жодного доказу, який би підтверджував, що легковий спеціалізовний автомобіль (швидка допомога) не відноситься до легкових автомобілів в розумінні Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану" від 24.03.2022 за №2142-ІХ. З огляду на вказане, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

12.01.2026 через відділ документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначає про те, що за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки з питань митної справи встановлене порушення позивачем пункту 9-11 розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення", ч. 1 статті 257, пункту 2 ч. 1 статті 277 МК України, пункту 69.24 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, підпункту 215.3.5-1 пункту 215.3 статті 215 ПК України, пункту 187.8 статті 187, пункту 190.1 ст. 190 ПК України, діючих на дату митного оформлення митної декларації типу ІМ40ДЕ від 10.05.2022 №UA204060/2022/005660, в результаті чого митні платежі були занижені на загальну суму 99 241,37 грн., в тому числі: ввізне мито на суму 9 711,32 грн.; акцизний податок на суму 56 804,30 грн.; податок на додану вартість на суму 32 725,76 грн. Крім цього відповідач стверджує, що проведеною перевіркою встановлені факти, які свідчать про неправомірне застосування пільг в частині розмитнення легкового спеціалізованого автомобіля (швидка допомога) марки «FORD», модель «GALAXY», ідентифікаційний номер (номер кузова) НОМЕР_1 , як легкового, щодо яких встановлені пільги Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану" від 24.03.2022 №2142-ІХ (далі - Закон №2142-ІХ).

Ухвалою суду від 05.01.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 22.01.2026 в задоволенні клопотання Рівненської митниці про визнання неповажними причин пропуску строку звернення до суду та повернення позовної заяви, відмовлено повністю.

Ухвалою суду від 22.01.2026 відмовлено в задоволенні клопотання про розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративної справи №460/24379/25 за позовом ОСОБА_1 до Рівненської митниці про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

Розглянувши матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.

На митну територію України позивачем було імпортовано придбаний Легкова медична допомога марки «FORD», модель «GALAXY», ідентифікаційний номер (номер кузова) НОМЕР_1 , загальна кількість місць, включаючи місце водія - 3, призначення: для використання по дорогах загального користування (для перевезення пасажирів), номер двигуна (маркування) - не визначений, пасажирський, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 1753 cм3, потужністю 92 кВт, колісна формула 4x2, тип кузова - універсал, бувший у використанні, календарний рік виготовлення - 2007, модельний рік виготовлення - 2007».

Митне оформлення даного автомобіля проведено за електронною митною декларацією типу ІМ40ДЕ від 10.05.2022 №UA204060/2022/005660 із застосуванням пільги за кодом 311, згідно із Класифікатором, зі сплати мита. акцизного податку, додатку на додану вартість, відповідно положень Закону України від 24 березня 2022 року №2142-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» (далі - Закон №2142-IX).

Після проведеного митного контролю та оформлення, автомобіль марки «FORD», модель «GALAXY», ідентифікаційний номер (номер кузова) НОМЕР_1 випущено у вільний обіг із застосуванням пільги за кодом "311".

В подальшому щодо позивача було проведено документальна невиїзна перевірка дотримання вимог законодавства України з питань митної справи щодо обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування при митному оформленні товару задекларованого за митною декларацією типу ІМ40ДЕ від 10.05.2022 №UA204060/2022/005660.

За результатами проведеної перевірки відповідач склав акт №20/7.13-19/2907713818 від 07.04.2025 року, в якому зафіксував порушення позивачем митного та податкового законодавства.

При перевірці, згідно пункту 2.4. акту відповідач використав такі документи: 1. електронна митна декларація типу ІМ40ДЕ від 10.05.2022 №UА204060/2022/005660 та копії товаросупровідних документів: договору продажу авто від 11.04.2022 б/н, довідки про транспортні витрати від б/н 10.05.2022, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу від 20.04.2022 РС/ НОМЕР_2 , паспорту транспортного засобу від 13.09.2016 НОМЕР_3 , інших документів, що містяться в Автоматизованій системі митного оформлення «Інспектор» (далі - АСМО «Інспектор»); 2. запит Рівненської митниці від 07.03.2023 №7.13-2/19/8.3-19/1541 на адресу Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській області щодо реєстраційних даних транспортного засобу; 3. лист - відповідь Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській області від 24.03.2023 №31/282-17-2023; 4. інформація УДМС в Рівненській області від 04.03.2025 б/н про місце реєстрації громадянина ОСОБА_1 , на запит Рівненської митниці від 03.03.2025 №7.13-4/19-02/8.10-19/1347; 5. лист Департаменту митного аудиту та обліку осіб Державної митної служби України від 19.08.2022 №19-19/19-01-01/7/1732; 6. інформація відкритого інтернет-ресурсу http://www.unda.com.ua/gosnomer-ЦА/ НОМЕР_4 / про реєстрацію транспортного засобу.

За висновками акту перевірки відповідач встановив порушення позивачем:

1. Пункту 9-11 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України (діючого на дату митного оформлення) в частині застосування пільги з оподаткування до товару, на який не поширюється норми Закону України від 24.03.2022 року №2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», частини 1 статті 257, пункту 2 частини 1 статті 277 Митного кодексу України від 13.03.2012 року №4495-VI (зі змінами) (діючого на дату митного оформлення), внаслідок чого занижено податкове зобов'язання по сплаті ввізного мита на суму 9 711,32 грн.;

2. Пункту 69.24 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (діючого на дату митного оформлення), в частині застосування пільги з оподаткування до товару, на який не поширюється норми Закону України від 24.03.2022 року №2142-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», підпункту 215.3.5і пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ (зі змінами) (діючого на дату митного оформлення),внаслідок чого занижено податкове зобов'язання по сплаті акцизного податку на суму 56 804,30 грн.;

3. Пункту 69.24 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (діючого на дату митного оформлення), в частині застосування пільги з оподаткування до товару, на який не поширюється норми Закону України від 24.03.2022 року №2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», пункту 187,8 статті 187. пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ (зі змінами) (діючого на дату митного оформлення), внаслідок чого занижено податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість на суму 32 725,76 гри.

В подальшому відповідачем було винесено податкові повідомлення-рішення:

1. №UA204000202558 від 09.05.2025 року, яким збільшено суму мита на транспортні засоби в розмірі 9 711,32 грн.;

2. №UA204000202559 від 09.05.2025 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з акцизу на транспортні засоби в розмірі 71 005,38 грн., з яких 56 804,30 грн. - за податковими зобов'язаннями та 14 201,08 грн. - за штрафними санкціями;

3. №UA204000202560 від 09.05.2025 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 40 907,20 грн., з яких 32 725,79 грн. - за податковими зобов'язаннями та 8 181,44 грн. - за штрафними санкціями.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 246 Митного кодексу України, метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Згідно пункту 3 частини 1статті 266 Митного кодексу України, декларант зобов'язаний надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.

Відповідно до частин 1, 8 статті 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.

Митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів:

1) заявлений митний режим, тип декларації та відомості про особливості переміщення;

2) відомості про декларанта, уповноважену особу, яка склала декларацію, відправника, одержувача, перевізника товарів і сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), а в разі якщо зовнішньоекономічний договір (контракт) укладено на підставі посередницького договору, - також про іншу, крім сторони зовнішньоекономічного договору (контракту), сторону такого посередницького договору;

3) відомості про найменування країн відправлення та призначення;

4) відомості про транспортні засоби комерційного призначення, що використовуються для міжнародного перевезення товарів та/або їх перевезення митною територією України під митним контролем, та контейнери;

5) відомості про товари: а) найменування; б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); г) код товару згідно зУКТ ЗЕД; ґ) найменування країни походження товарів (за наявності); д) опис упаковки (кількість, вид); е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; є) фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; з) відомості про уповноважені банки декларанта; и) статистична вартість товарів;

6) відомості про нарахування митних та інших платежів, а також про застосування заходів гарантування їх сплати: а) ставки митних платежів; б) застосування пільг зі сплати митних платежів; в) суми митних платежів; г) офіційний курс валюти України до іноземної валюти, у якій складені рахунки, визначений відповідно достатті 3-1 цього Кодексу; ґ) спосіб і особливості нарахування та сплати митних платежів; д) спосіб забезпечення сплати митних платежів (у разі застосування заходів гарантування їх сплати);

7) відомості про зовнішньоекономічний договір (контракт) або інший документ, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), та його основні умови;

8) відомості, що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України;

9) відомості про документи, передбачені частиною третьою статті 335 цього Кодексу;

10) довідковий номер декларації (за бажанням декларанта).

Згідно пункту 194.1 статті 194 ПК України, операції, зазначені у статті 185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, яка є основною.

Відповідно до пп. 215.3.5-1 пункту 215.3 статті 215 ПК України, податок справляється з таких товарів та обчислюється за такими ставками: автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей, що відповідають товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД (крім моторних транспортних засобів, зазначених у товарній позиції 8702 згідно з УКТ ЗЕД), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони, гоночні автомобілі, у тому числі автомобілі, які в установленому законодавством порядку подаються до органів, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, для реєстрації або перереєстрації у зв'язку із зміною моделі транспортного засобу, що до переобладнання під час ввезення відповідала товарній позиції 8704 згідно з УКТ ЗЕД, а після переобладнання відповідає товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД: ставка податку (Ставка) для відповідного транспортного засобу визначається за формулою: Ставка = Ставка базова х К двигун х К вік, де Ставка базова - ставка податку в євро за 1 штуку транспортного засобу:

з двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням та кривошипно-шатунним механізмом з об'ємом циліндрів до 3000 куб. сантиметрів (включно) - 50,0;

з двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням та кривошипно-шатунним механізмом з об'ємом циліндрів понад 3000 куб. сантиметрів - 100,0;

з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) з об'ємом циліндрів до 3500 куб. сантиметрів (включно) - 75,0;

з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) з об'ємом циліндрів понад 3500 куб. сантиметрів - 150,0;

К двигун - коефіцієнт, що визначається діленням об'єму циліндрів двигуна внутрішнього згоряння відповідного транспортного засобу в куб. сантиметрах на 1000 куб. сантиметрів;

К вік - коефіцієнт, що дорівнює кількості повних календарних років з року, наступного за роком виробництва відповідного транспортного засобу, до року визначення ставки податку (для нових транспортних засобів та транспортних засобів, що використовувалися до одного повного календарного року, коефіцієнт дорівнює 1, а для транспортних засобів, що використовувалися понад п'ятнадцять повних календарних років, коефіцієнт дорівнює 15).

Пунктом 69.24 підрозділу 10 "Перехідних положень" ПК України встановлено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.

Підпунктом 1 п. 9-11 розділу ХХІ Митного кодексу України установлено, що тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану", але не раніше 1 квітня 2022 року, до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей: 1) звільняються від оподаткування ввізним митом: автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.

Таким чином, фізичні особи на період дії воєнного стану на території України, мають право ввозити без оподаткування - автомобілі легкові (товарна позиція за УКТ ЗЕД8703), кузова до них (товарна позиція за УКТ ЗЕД8707), причепи та напівпричепи (товарна позиція за УКТ ЗЕД8716), мотоциклів (товарна позиція за УКТ ЗЕД8711), транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше (товарна позиція за УКТ ЗЕД8702), транспортні засоби для перевезення вантажів (товарна позиція за УКТ ЗЕД8704).

В межах даної справи судом встановлено, що позивачем придбано та імпортовано на митну територію України товар: «Легкова медична допомога марки «FORD», модель «GALAXY», ідентифікаційний номер (номер кузова) НОМЕР_1 , загальна кількість місць, включаючи місце водія - 3, призначення: для використання по дорогах загального користування (для перевезення пасажирів), номер двигуна (маркування) - не визначений, пасажирський, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 1753 cм3, потужністю 92 кВт, колісна формула 4x2, тип кузова - універсал, бувший у використанні, календарний рік виготовлення - 2007, модельний рік виготовлення - 2007», за кодом згідно УКТ ЗЕД - 8703329030.

Як вже зазначалося вище, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 24 березня 2022 року № 2142-IX (далі Закон №2142) внесені зміни до МК України та ПК України в частині надання пільг під час розмитнення транспортних засобів імпортованих громадянами України:

2. Внести зміни до таких законодавчих актів України:

1) у Митному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., №№ 44-48, ст. 552):

"9-11. Установити, що тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану", але не раніше 1 квітня 2022 року, до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей:

1) звільняються від оподаткування ввізним митом:

автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.

I. Внести до Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., №№ 13-17, ст. 112) такі зміни:

3. У розділі XX "Перехідні положення":

4) у пункті 69 підрозділу 10: доповнити підпунктами 69.22-69.26 такого змісту:

69.24. Тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.

69.25. Звільнення від оподаткування, встановлене підпунктами 69.23 та 69.24 цього пункту, не застосовується до операцій з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або визнаною державою-агресором щодо України згідно із законодавством, або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом. ".

З урахуванням внесених змін Законом №2142 до МК України та ПК України, норми встановлювали наступні пільги із сплати митних платежів (мита та податкових зобов'язань на час виникнення спірних правовідносин):

пунктом 69.24 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України визначено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.

підпунктом 1 пункту 9-11 розділу ХХІ МК України установлено, що тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану", але не раніше 1 квітня 2022 року, до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей:

1) звільняються від оподаткування ввізним митом:

автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.

Із 01.07.2022 набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування» від 21 червня 2022 року № 2325-IX (далі Закон №2325), яким вказані вище норми МК України та ПК України виключені.

Пояснювальною запискою до проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування» від 30.05.2022 №7418, на основі якого прийнятий Закон №2325 зазначені мотиви скасування пільг із розмитнення легкових автомобілів громадянами України:

« 1. Мета

Метою прийняття проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування» є забезпечення у період дії воєнного стану умов для належного забезпечення функціонування економіки, а також належного наповнення дохідної частини бюджету за рахунок надходження митних платежів.

2. Обґрунтування необхідності прийняття акта

З метою створення у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», умов для належного забезпечення функціонування економіки, а також належного наповнення дохідної частини бюджету за рахунок надходження митних платежів потребують удосконалення окремі норми Податкового та Митного кодексів України.

Аналіз даних митної статистики щодо митних оформлень товарів, здійснених протягом дії Закону України від 24.03.2022 № 2142-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» (далі Закон № 2142) із використанням пільг зі сплати митних платежів, свідчить, що велика кількість таких товарів не є предметами першої необхідності та такими, що забезпечують безперебійну роботу економіки. Водночас такі товари завжди входили до переліку бюджетоформуючих, зокрема транспортні засоби, телефони тощо.

Так, за результатами митного оформлення громадянами транспортних засобів пільги зі сплати митних платежів за час дії Закону № 2142 становили понад 13 млрд грн, сума пільг при митному оформленні телефонів сягала понад 270 млн грн, пільги при митному оформленні одягу та взуття понад 850 млн гривень. При цьому без сплати митних платежів оформлюють автомобілі преміум класу митною вартістю понад 1 млн гривень.

Крім того, зниження оподаткування імпорту створює для нього конкурентні переваги порівняно з продукцією, що виробляється всередині країни. У результаті вітчизняні виробники мають додаткові перешкоди для відновлення виробництва.

В умовах воєнного стану, коли Україна має консолідувати всі доходи для боротьби з агресором, запровадження пільг на імпорт товарів, що не є товарами першої необхідності і водночас є бюджетоформуючими, має бути переоцінено та переглянуто.» https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/CardByRn?regNum=7418&conv=9.

Згідно пунктом 6 частини 2 статті 68 МК України, ведення УКТ ЗЕД здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в тому числі, передбачає розроблення пояснень і рекомендацій до УКТ ЗЕД та забезпечення їх опублікування.

Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, що побудовані на основі Пояснень до шостого видання Гармонізованої системи опису та кодування товарів 2017 року та Комбінованої номенклатури Європейського Союзу, затверджені наказом Держмитслужби від 14.07.2020 №256.

Законом України «Про митний тариф» від 19.10.2022 №2697-IX встановлені наступні норми для оподаткування митом:

Група 87 «Засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та обладнання»

Додаткові примітки України:

3. У цій групі термін "укомплектовані" застосовується до кузовів для промислового складання моторних транспортних засобів товарної позиції 8703, пофарбованих, повністю або не повністю укомплектованих елементами та приладами внутрішнього і зовнішнього обладнання.

4. Термін "не укомплектовані" застосовується до кузовів для промислового складання моторних транспортних засобів товарної позиції 8703, пофарбованих або нефарбованих, із встановленими на них дверима і капотами або без них, без елементів та приладів внутрішнього та зовнішнього обладнання.

703 Автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони та гоночні автомобілі:

8703 10 - транспортні засоби, спеціально призначені для пересування снігом; спеціальні автомобілі для перевезення спортсменів на майданчики для гри в гольф та аналогічні транспортні засоби: 8703 10 11 00 - транспортні засоби спеціального призначення для переміщення по снігу, з поршневим двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) або з поршневим двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням 8703 22 - з робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 1000 см3, але не більш як 1500 см3: 8703 22 90 - що використовувалися: 8703 22 90 30 - понад 5 років.

Наказом Державної митної служби України від 14 грудня 2022 року №543 «Про затвердження Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності» за посиланням:

https://customs.gov.ua/documents/pro-zatverdzhennia-poiasnen-do-ukrayinskoyi-klasifikatsiyi-tovariv-zovnishnoekonomichnoyi-diialnosti-321,

затвердженні пояснення до Групи 87 Засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та обладнання наступного змісту:

Додаткові примітки України:

1. Моторними транспортними засобами, що використовувалися, вважаються такі, на які були або є реєстраційні документи, видані уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, що дають право експлуатувати ці транспортні засоби.

До цієї групи включаються такі транспортні засоби, крім деяких рухомих машин Розділу XVІ (див. Пояснення до товарних позицій 8701, 8705 і 8716):

2. Моторні транспортні засоби, призначені для перевезення людей (товарна позиція 8702 або 8703) або вантажів (товарна позиція 8704), або спеціального призначення (товарна позиція 8705).

Додаткові загальні положення.

1. В УКТЗЕД нові транспортні засоби означає транспортні засоби, які ніколи не були зареєстровані.

2. В УКТЗЕД транспортні засоби, що використовувались означає транспортні засоби, які були зареєстровані щонайменше один раз.

Пояснення до товарної позиції 8703:

8703 Автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони та гоночні автомобілі:

8703 22- з робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 1 000 см3, але не більш як 1 500 см3:

8703 22 10 00 - нові

8703 22 90 - що використовувалися:

8703 22 90 10 - не більш як 5 років

8703 22 90 30 - понад 5 років

До цієї товарної позиції також включаються:

(2) Інші транспортні засоби.

(a) Легкові автомобілі (наприклад, лімузини, таксі, спортивні та гоночні автомобілі).

(b) Спеціалізовані транспортні засоби, такі як автомобілі швидкої допомоги, тюремні фургони та катафалки.

У той же час у публічних відкритих даних щодо публічних закупівель автомобілів швидкої допомоги зазначається код згідно УКТЗЕД: 8703 32 19 00:

8703 32 19 00 - інші

8703 32 90 - що використовувалися:

8703 32 90 10 - не більш як 5 років

8703 32 90 30 - понад 5 років.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III (зі змінами та доповненнями) (далі Закон № 2344-ІІІ), автомобіль легковий - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев'ять з місцем водія включно; транспортний засіб загального призначення - транспортний засіб, не Документ сформований в системі «Електронний суд» 18.02.2025 12 обладнаний спеціальним устаткуванням і призначений для перевезення пасажирів або вантажів (автобус, легковий автомобіль, вантажний автомобіль, причіп, напівпричіп з бортовою платформою відкритого або закритого типу); транспортний засіб спеціалізованого призначення - транспортний засіб, який призначений для перевезення певних категорій пасажирів чи вантажів (автобус для перевезення дітей, осіб з інвалідністю, пасажирів певних професій, самоскид, цистерна, сідельний тягач, фургон, спеціалізований санітарний автомобіль екстреної медичної допомоги, автомобіль інкасації, ритуальний автомобіль тощо) та має спеціальне обладнання (таксі, броньований, обладнаний спеціальними світловими і звуковими сигнальними пристроями тощо).

Позивачем задекларований транспортний засіб в режимі імпорту «Легкова медична допомога марки «FORD», модель «GALAXY», ідентифікаційний номер (номер кузова) НОМЕР_1 , загальна кількість місць, включаючи місце водія - 3, призначення: для використання по дорогах загального користування (для перевезення пасажирів)», тобто відповідно до Пояснень УКТ ЗЕД, як автомобіль легковий та інший моторний транспортний засіб, призначений головним чином для перевезення людей.

Пояснювальна записка до законопроекту «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану (Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період воєнного стану Проект від 22.03.2022 № 7190)» містить інформацію, що повністю звільнено від оподаткування ввезення транспортних засобів громадянами.

Тобто у Закон не вносились зміни щодо типу чи виду певного транспортного засобу щодо якого застосовується пільга, обмеження відсутні і щодо спеціалізованого транспортного засобу для надання медичної допомоги.

Слід заначити, що пояснювальні записки до Законів (хоч і не є джерелами права, але є офіційними публічними відомостями законодавчого процесу формування джерела права), якими введені та скасовані пільги свідчать про мету, яку закладав законодавець та функції Закону, з метою належного тлумачення таких норм у відповідності до «духу і суті закону».

Щодо спірних правовідносин, які врегульовані пунктом 69.24 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, підпунктом 1 пункту 9-11 розділу ХХІ МК України визначено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком, звільняються від оподаткування ввізним митом операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.

Відповідно до зазначених судом вище Пояснень до УКТ ЗЕД до товарної позиції 8703, спеціалізовані транспортні засоби, такі як автомобілі швидкої допомоги, відносяться до автомобілів легкових та інших моторних транспортних засобів, призначених головним чином для перевезення людей, що відповідає визначенню змісту пільги, яка встановлена пунктом 69.24 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, підпунктом 1 пункту 9-11 розділу ХХІ МК України.

Таким чином, тлумачення відповідачем пункту 69.24 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, підпункту 1 пункту 9-11 розділу ХХІ МК України є помилковими.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 листопада 2018 року у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

У постанові від 13 лютого 2019 року, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18 зроблений висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових "прогалин" щодо захисту прав людини та основних свобод, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Крім того, згідно пп.4.1.4 п. 4.4 ст. 4 Податкового кодексу України, законодавство України ґрунтується, зокрема, на презумпції правомірності рішень платника податків в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Відповідно до п. 56.21 ст. 56 Податкового кодексу України, у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів, чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Аналогічні норми містяться і у ч. 4 ст. 3 Митного кодексу України, а саме у разі якщо норми законів України чи інших нормативно-правових актів з питань митної справи допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків підприємств і громадян, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, чи прав та обов'язків посадових осіб митних органів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення як на користь таких підприємств та громадян, так і на користь митного органу, рішення повинно прийматися на користь зазначених підприємств і громадян.

До відносин щодо сплати грошових зобов'язань (податків та мита) застосовується принцип «in dubio pro tributario» у податковому законодавстві, який є аналогом презумпції рішень платника податку, і покликаний не допустити однобічного тлумачення відповідного законодавства на користь контролюючого органу, одночасно надаючи захист ключовим правам платників податків.

З урахуванням викладеного суд зазначає, що у спірному випадку, враховуючи неоднозначне тлумачення податкового та митного законодавства в частині типу легкових автомобілів товарної категорії згідно УКТ ЗЕД8703, які звільняються від оподаткування, пріоритет має надаватись на користь платника податку.

Судом також враховано, що посадовими особами митниці під час митного контролю за даною митною декларацією проводились такі процедури: контроль із застосуванням системи управління ризиками; митний огляд (Повідомлення про необхідність пред'явлення товарів митному органу); перевірка правильності класифікації та кодування товарів (передання спеціалізованому підрозділу); перевірка правильності застосування пільг в оподаткуванні.

Тому слід врахувати, що вищеперераховані митниці процедури проводились посадовими особами різних структурних підрозділів митниці, в тому числі спеціалізованих, при цьому всіма посадовими особами була встановлена та підтверджена повна відповідність задекларованих відомостей представленому до митного оформлення товару та правильність класифікації та застосування податкової пільги, що засвідчено шляхом завершення митного оформлення та випуску товару у вільний обіг.

Митне оформлення товару було завершено митним органом, отже відповідачем було визнано, що до декларації долучені всі необхідні документи, що відповідають імпортованому товару, його класифікація та застосування податкової пільги відповідає вимогам чинного законодавства України з питань державної митної та податкової справи.

Враховуючи встановлені судом у цій справі і описані вище фактичні обставини, відповідні їм правовідносини, застосовані до них судом норми права і висновки Верховного суду щодо їх застосування, суд дійшов до наступних висновків по суті спору та позовних вимог.

Згідно з приписами статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (частин 1), а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2).

Згідно з частиною першою статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що правова позиція митного органу щодо не поширення на транспортний засіб, який був ввезений позивачем згідно митної декларації ІМ40ДЕ від 10.05.2022 №UA204060/2022/005660 за кодом згідно УКТ ЗЕД 8703329030 пільги, встановленої п. 69.24 підрозділу10 "Перехідних положень" Податкового кодексу України та пп. 1 п. 9-11 розділу ХХІ Митного кодексу України є помилковими.

За наведеного, позовні вимоги підлягають до повного задоволення.

За правилами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так, за подання даного адміністративного позову сплачено судовий збір в сумі 1216,24 грн, що підтверджується платіжною інструкцією, яка знаходиться в матеріалах справи, а тому судові витрати позивача в частині сплаченого судового збору підлягають відшкодуванню відповідачем, до якого задоволені позовні вимоги позивача.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненської митниці про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Рівненської митниці №UA204000202558 від 09.05.2025 року, №UA204000202559 від 09.05.2025 року, №UA204000202560 від 09.05.2025 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Рівненської митниці судові витрати зі сплати судового збору на суму 1216 (одна тисяча двісті шістнадцять) грн. 24 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 22 січня 2026 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_5 )

Відповідач - Рівненська митниця (вул. Соборна, буд. 104,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 43958370)

Суддя Д.П. Зозуля