з питань розгляду справи в судовому засіданні
22 січня 2026 року м. Рівне№460/23461/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., розглянувши клопотання представника позивача про розгляд з викликом сторін адміністративної справи за позовом
фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
доДержавної служби України з безпеки на транспорті
про визнання неправомірним та скасування наказу, стягнення збитків,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі -відповідач) про визнання неправомірним та скасування наказу, стягнення збитків.
Позивач просить суд:
- визнати неправомірним та скасувати наказ Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) №2059 від 27.11.2025 про прийняття рішення щодо припинення дії ліцензії повністю;
- стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 збитки у формі упущеної вигоди в сумі 154000,00грн.
Ухвалою від 22.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
20.01.2026 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін.
Суд звертає увагу на те, що Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не визначений порядок вирішення клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Разом з тим, згідно з частиною третьою статті 166 КАС України, заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Враховуючи, що розгляд вказаної справи здійснюється судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, суд вважає за можливе здійснити розгляд заявленого відповідачем клопотання в порядку письмового провадження.
Вирішуючи клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.4 КАС України, адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Відповідно до ч.2 ст.12 КАС України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Частиною 1 статті 260 КАС України передбачено, що питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно із ч.3 ст.257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
За приписами ч.ч.5, 6 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Суд зазначає, що у поданому клопотанні не вказано, які саме обставини (зокрема, складність справи, її значення для сторін, обсяг та характер доказів тощо) зумовлюють необхідність проведення судового засідання, та що об'єктивно перешкоджає розглянути цю справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін на підставі наявних у ній письмових доказів.
Суд зауважує, що пояснення сторін, надані під час судових засідань, не є доказами в розумінні приписів ст.72 КАС України. Рішення ухвалюються судом на підставі тих доказів, з якими ознайомлені всі учасники справи та відносно яких, у разі сумнівів в їх достовірності, необхідності уточнення будь-яких даних, сторони мають право подати письмові заяви по суті справи.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до ч.2, ч.3 ст.79, ч.4 ст.162 КАС України усі докази мають бути надані разом із поданням позовної заяви та разом із поданням відзиву, а на виконання вимог ухвали суду про прийняття позову до розгляду та ч.2 ст.77 КАС України усі доводи проти позову мають бути викладені у відповідному процесуальному документі (у цьому випадку - відзиві на позовну заяву).
Відтак, сумлінне та добросовісне виконання сторонами усіх процесуальних обов'язків у силу положень КАС України є запорукою створення умов для повного та всебічного з'ясування судом усіх обставин справи та правильного розв'язання спору по суті.
З огляду на характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, а також те, що судом вже вирішувалося питання про розгляд справи без виклику сторін у судове засідання під час відкриття провадження, суд дійшов висновку про безпідставність клопотання представника позивача та відмову в його задоволенні.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 241, 248, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративної справи №460/23461/25 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) про визнання неправомірним та скасування наказу, стягнення збитків.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя О.М. Дудар