Рішення від 22.01.2026 по справі 420/24216/25

Справа № 420/24216/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 21 липня 2025 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83),в якій позивач просить:

- Визнати протиправним та скасувати рішення №103230002275 від 06.05.2025 року та від 24.06.2025 року №103230002275, про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 49, 55-56 Закону України №196-XXII від 28.02.1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як особі, що має статус громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986 (категорія 4) в населених пунктах - с. Скугарі, Чернігівського району, Чернігівської області та м. Славутичі, Вишгородського району, Київської області, віднесених до зони посиленого радіоекологічного контролю з 26 квітня 1986 року по 09 липня 1991 року, з 20 вересня 1991 року по 01 січня 2015 року, що дає право на зниження пенсійного віку на п'ять років з зарахуванням страхового стажу у пільговому обчислені у полуторному розмірі(рік за півтора) періоду роботи в Відкритому акціонерному товаристві «Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6» з 08.10.2003 по 31.05.2004, в Компанії ВінсіКонстрюксьон Гран Проже/ ОСОБА_2 з 08.11.2010 по 31.12.2010, з 30.03.2011 по 28.07.2013, в зв'язку з досягненням віку 55 років;

- Зобов'язати Головне управління ПФУ в Одеській області призначити ОСОБА_1 з 20 березня 2025 року пенсію за віком на пільгових умовах згідно ст. 49, 55-56 Закону України №196-XXII від 28.02.1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як особі, що має статус громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986 (категорія 4) в населених пунктах - с. Скугарі, Чернігівського району, Чернігівської області та м. Славутичі, Вишгородського району, Київської області, віднесених до зони посиленого радіоекологічного контролю з 26 квітня 1986 року по 09 липня 1991 року, з 20 вересня 1991 року по 01 січня 2015 року, що дає право на зниження пенсійного віку на п'ять років з зарахуванням страхового стажу у пільговому обчислені у полуторному розмірі(рік за півтора) періоду роботи в Відкритому акціонерному товаристві «Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6» з 08.10.2003 по 31.05.2004, в Компанії ВінсіКонстрюксьон Гран Проже/ ОСОБА_2 з 08.11.2010 по 31.12.2010, з 30.03.2011 по 28.07.2013, в зв'язку з досягненням віку 55 років.

Ухвалою суду від 15 серпня 2025 року після усунення недоліків у позовній заяві, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що після досягнення 55-річного віку позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії в зв'язку з досягненням 55-років на пільгових умовах.

Проте, рішенням Головного управління ПФУ в Одеській області від 06.05.2025 року № 103230002275 було відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку з:

-вік заявника 55 років;

??-страховий стаж заявника - 24 роки 1 місяць;

??-до страхового стажу не зараховано період роботи з 04.03.2002 по 14.02.2003, оскільки відсутні відомості про нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за формою ОК-5;

- документами, які підтверджують, що заявник станом на 01.01.1993 проживав у зоні посиленого радіоекологічного контролю 3 роки 6 місяців 1 день.

Позивач зазначає, що після відмови, позивач додав до заяви необхідний перелік документів та 17.06.2025 року подав повторну заяву за призначенням пенсії та позивач отримав від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області рішення від 24.06.2025 року №103230002275, про відмову у призначенні пенсії, в якому зазначено:

-Вік заявника 55 років 2 місяці.

-Страховий стаж заявника становить 24 роки 01 місяць 18 днів.

- проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю 23 роки 23 дні, станом на 01.01.1993 - 04 роки 03 місяці 15 днів.

Позивачу відмовлено у призначенні пенсії за відсутності необхідного страхового стажу 27 років.

При цьому, позивач звернув увагу, що будь-яке інше обґрунтування причин відмови у призначенні пільгової пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років, зарахуванні пільгового страхового стажу в зоні відчуження в особливо шкідливих умовах праці у Відкритому акціонерному товаристві «Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6» з 08.10.2003 року по 31.05.2004 року, в компанії ВінсіКонстрюксьон Гран Проже/ ОСОБА_2 з 08.11.2010 року по 31.12.2010 року, з 30.03.2011 року по 28.07.2013 року, у рішенні відсутнє.

Позивач вказує, що зазначені причини відмови у призначенні йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку як особі, що має статус громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986 не менше 4-х років станом на 01 січня 1993 року та додатково рік за два роки проживання в цій зоні (з 26 квітня 1986 року по 09 липня 1991 року), з 20 вересня 1991 року по 01 січня 2015 року),з урахуванням наявного загального та пільгового страхового стажу роботи на посадах та за професією в особливо шкідливих умовах, свідчать про безпідставність та протиправність рішення про відмову у призначенні пенсії.

Позивач надав документи на підтвердження тому, що він постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986 році (категорія 4).

Також, на думку позивача, безпідставне рішення відповідача в частині відмови у зарахуванні до його страхового стажу роботи за Списком № 1, що дає право на зниження пенсійного віку, періоди роботи у зоні відчуження безпосередньо на Чорнобильській АЕС в особливо шкідливих умовах праці в Відкритому акціонерному товаристві «Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6» з 08.10.2003 року по 31.05.2004 року, в компанії ВінсіКонстрюксьон Гран Проже/ ОСОБА_2 з 08.11.2010 року по 31.12.2010 року, з 30.03.2011 року по 28.07.2013 року.

Позивач зазначає, що підтвердження факту роботи в Відкритому акціонерному товаристві «Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6» з 08.10.2003 року по 31.05.2004 року, в компанії ВінсіКонстрюксьон Гран Проже/ ОСОБА_2 з 08.11.2010 року по 31.12.2010 року, з 30.03.2011 року по 28.07.2013 року є трудова книжка серії НОМЕР_2 , довідка №5 від 29.06.2004 про підтвердження періоду роботи, довідка Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв Дирекція «Інпредкадри» №541 від 26.09.2023 про підтвердження періоду роботи, архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради №05-04/404 від 28.08.2024 року, архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради №05-04/404 від 28.08.2024 року, в якій зазначено місце та період(час) роботи в зоні відчуження в особливо шкідливих умовах праці, архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради №05-04/404 від 28.08.2024 року, з зазначенням проведеної доплати за роботу у зоні відчуження, особливо шкідливі умови праці, копія свідоцтва про акредитацію виконавця проекту міжнародної технічної допомоги Компанії ВінсіКонстрюксьон ГранПроже та Компанія Буйг Траво Пюблік, копія договору підрядумід ДСП «Чорнобильська АЄС» та Компанією ВінсіКонстрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік від 08.08.2007 року, за якими працівники компанії виконували роботи на Чорнобильській АЄС, копія наказу Компанії ВінсіКонстрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік №088 від 21.11.2013 року «Про атестацію робочих місць за умовами праці», копії свідоцтв про атестацію санітарно-промислової лабораторії ТОВ «НЦВ «Новатор» та копія протоколу загальних зборів комітету від 22.05.2020 року про припинення діяльності і закриття Компанії ВінсіКонстрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік в Україні.

У відповідності до п. 4 розділу ХХ11 Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 461 працівники, зайняті на роботах у зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/м і більше, були віднесені до категорії осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах.

Крім того, позивач зазначає, що п.4 постанови ЦК КПРС, Ради міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 року №1497-378 було встановлено, що у період 1988-1990 років час роботи працівників, зайнятих на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварій в зоні відчуження зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.

Щодо не проведення атестації робочих місць, позивач звернув увагу, що працівник не може бути позбавлений права на зарахування стажу роботи до спеціального стажу через не проведення атестації робочого місця роботодавцем.

З наведених підстав позивач просить задовольнити позовні вимоги.

Через канцелярію суду 29.08.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшла копія електронної пенсійної справи позивача ОСОБА_1 .

До суду 29.08.2025 року (вхід. № 89873/25) від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що Позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 , 28.04.2025 року та 17.06.2025 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що розглядає заяву - Головне управління ПФУ в Одеській області.

За наслідками розгляду заяви та наданих документів 06.05.2025 та 24.06.2025 Головним управлінням винесено рішення № 103230002275 про відмову у призначення дострокової пенсії за віком відповідно до ст.. 55 Закону № 796 за відсутності необхідного страхового стажу 27 років.

Початкова величина зниження пенсійного віку (на 2 роки) встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період. Відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону № 796 призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону № 1058 і цього Закону. Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.. 26 Закону № 1058 за наявності відповідного страхового стажу, зниженого на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Необхідний страховий стаж, зменшений на кількість років зменшення пенсійного віку для призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону № 796 становить 27 років.

У разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховується до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, проводиться відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року № 18-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 123/13105, Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Ці комісії діють при головних управліннях Пенсійного фонду України.

Також, представник відповідача зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 № 794 починаючи з 01.07.2002 обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» здійснюється із заробітку особи за період роботи після 01.07.2000 за даними системи персоніфікованого обліку. Ст. 21 Закону № 1058 передбачено, що персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Ст. 24 Закону № 1058 передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, формуються на підставі звітів, поданих страхувальником, та згідно інформації про сплату страхових внесків. Умовою підтвердження стану сплати страхових внесків страхувальниками є зданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті та сплачено внески в повному обсязі по всім карткам особового рахунку страхувальника. Позначка про сплату внесків визначається та проставляється в облікову картку застрахованих осіб. Таким чином, підставою для зарахування до стажу періоду роботи є наявність в індивідуальних відомостей про застраховану особу відомості про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду. У зв'язку з цим, з 01.07.2000 персоніфікований облік відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є обов'язковим.

Під час розгляду документів, доданих до заяви, встановлено, що вік позивача на момент звернення складає 55 років, страховий стаж - 24 роки 01 місяць 18 днів. Період проживання у зоні посиленого радіологічного контролю 23 роки 23 дні, а станом на 01.01.1993 - 04 роки 03 місяці 15 днів. До страхового стажу не зараховано: - період роботи з 08.01.1987 по 01.07.1988 згідно трудової книжки від 08.01.1987 НОМЕР_3 , оскільки дата звільнення не відповідає даті наказу про звільнення; - період роботи з 13.07.1990 по 27.12.1990 згідно трудової книжки від 08.01.1987 НОМЕР_3 , оскільки затерто текст про звільнення; - період роботи з 04.03.2002 по 14.02.2003 згідно трудової книжки від 15.05.1991 НОМЕР_4 , оскільки згідно даних реєстру застрахованих осіб Державного соціального страхування відсутня інформація про перебування в трудових відносинах заявника з підприємством, а також відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України; - період роботи за списком № 1 з 08.10.2003 по 31.05.2004 згідно довідки від 29.06.2004 № 5, виданої ВАТ “Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6», оскільки згідно листа від 30.05.2025 № 2600-0904-9/98440 дана організація припинила свою діяльність через банкрутство.

Оскільки у позивача відсутній необхідний страховий стаж 27 років, право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до ст.. 55 Закону № 796 відсутнє.

З огляду, на вище зазначене, представник відповідача вважає відмову у призначені пенсії на пільгових умовах правомірною, та просить відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі.

Відповіді на відзив до суду не надходили.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_5 .

Посвідченням Серія НОМЕР_6 від 27.11.1995 року підтверджено, що позивач є громадянином, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986 (Категорія 4).

Судом встановлено, що по досягненню 55-річного віку, позивач, 28.04.2025 року звернувся до Управління ПФУ в м. Славутичі Київської області із заявою встановленого зразка № 917 про призначення пенсії за віком.

До заяви додано:

Довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру

Заява про призначення/перерахунок пенсії

Паспорт

Військовий квиток

Довідка із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 року по день звернення

Довідка про джерела доходів з 01.07.2000 року

Довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 року

Документ про місце проживання (реєстрації) особи

Документи про стаж

Пам'ятка пенсіонера

Інші документи

Трудова книжка НОМЕР_7 .

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсії - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

За результатами розгляду заяви за призначенням/перерахунку пенсії, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 103230002275 від 06.05.2025 року про відмову в призначені пенсії - відмовлено у призначенні пенсії.

Підставою для відмови вказано:

Необхідний страховий стаж - 27 років.

Страховий стаж особи становить - 24 роки 01 місяць.

??-до страхового стажу не зараховано період роботи з 04.03.2002 по 14.02.2003, оскільки відсутні відомості про нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за формою ОК-5;

- документами, які підтверджують, що заявник станом на 01.01.1993 проживав у зоні посиленого радіоекологічного контролю 3 роки 6 місяців 1 день.

Враховуючи викладене, Головним управлінням прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до п. 2 ст. 55 Закону, за відсутності необхідного страхового стажу - 27 років та за відсутності періоду проживання/роботи у зоні посиленого радіологічного контролю - 4 роки.

Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що 17.06.2025 року позивач звернувся із заявою встановленого зразка № 1273 про призначення пенсії за віком повторно.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №103230002275 від 24.06.2025 року в призначені пенсії - відмовлено, підставою для відмови вказано:

-Вік заявника 55 років 2 місяці.

-Страховий стаж заявника становить 24 роки 01 місяць 18 днів.

Необхідний страховий стаж, визначений ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» становить 27 років.

За даними документами до страхового стажу не зараховано:

-період роботи з 08.01.1987 по 01.07.1988 згідно трудової книжки від 08.01.1987 НОМЕР_8 , оскільки дата звільнення не відповідає даті наказу про звільнення;

-період роботи з 13.07.1990 по 27.12.1990 згідно трудової книжки від 08.01.1987 НОМЕР_8 , оскільки затерто текст про звільнення;

??-період роботи з 04.03.2002 по 14.02.2003 згідно трудової книжки від 15.05.1991 НОМЕР_9 , оскільки згідно даних реєстру застрахованих осіб Державного соціального страхування відсутня інформація про перебування в трудових відносинах заявника з підприємством, а також відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України;

??-період роботи за списком Nє 1 з 08.10.2003 по 31.05.2004 згідно довідки від 29.06.2004 Nє 5, виданої ВАТ "Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6", оскільки згідно листа від 30.05.2025 Nє 2600-0904-9/98440 дана організація припинила свою діяльність через банкрутства.

Також, судом досліджено всі надані позивачем докази на підтвердження факту роботи в Відкритому акціонерному товаристві «Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6» з 08.10.2003 року по 31.05.2004 року, в компанії ВінсіКонстрюксьон Гран Проже/ ОСОБА_2 з 08.11.2010 року по 31.12.2010 року, з 30.03.2011 року по 28.07.2013 року та надана копія ЕПС представником відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Не погодившись з відмовою у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року (далі, - Закон № 10548-ІУ) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Згідно з ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи: особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Суд встановив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №103230002275 від 24.06.2025 року, яким відмовлено у призначенні пенсії передбачено, що вік заявника 55 років 2 місяці, страховий стаж заявника становить 24 роки 01 місяць 18 днів та необхідний страховий стаж, визначений ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» становить 27 років.

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем враховано факт проживання позивача у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01 січня 1993 року - 04 роки 03 місяці 15 днів та наявність права у позивача на зменшення страхового стажу відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема на зменшення страхового стажу на 3 роки.

Крім того, суд враховує, що в матеріалах пенсійної справи позивача наявне рішення про відмову у призначенні пенсії позивача за віком зі зменшенням пенсійного віку № 103230002275 від 08.08.2025 року, прийняте Головним управлінням ПФУ в Донецькій області, відповідно до якого підтверджено, що необхідний пенсійний вік відповідно до ст.. 55 Закону № 796 становить 55 років.

Таким чином, суд доходить висновку, що пенсійним органом не спростовується право позивача на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку та страхового стажу відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Підставою для відмови у призначенні такої пенсії позивачу є недостатність необхідного страхового стажу у позивача, а саме: станом на 24.06.2025 року - 27 року, станом на 08.08.2025 року - 26 років.

Суд встановив, що оскаржуваними рішеннями відповідачем встановлено страховий стаж позивача - 24 роки 01 місяць 18 днів.

За даними документами до страхового стажу не зараховано:

-період роботи з 08.01.1987 по 01.07.1988 згідно трудової книжки від 08.01.1987 НОМЕР_3 , оскільки дата звільнення не відповідає даті наказу про звільнення;

-період роботи з 13.07.1990 по 27.12.1990 згідно трудової книжки від 08.01.1987 НОМЕР_3 , оскільки затерто текст про звільнення;

??-період роботи з 04.03.2002 по 14.02.2003 згідно трудової книжки від 15.05.1991 НОМЕР_4 , оскільки згідно даних реєстру застрахованих осіб Державного соціального страхування відсутня інформація про перебування в трудових відносинах заявника з підприємством, а також відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України;

??-період роботи за списком № 1 з 08.10.2003 по 31.05.2004 згідно довідки від 29.06.2004 № 5, виданої ВАТ "Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6", оскільки згідно листа від 30.05.2025 № 2600-0904-9/98440 дана організація припинила свою діяльність через банкрутства.

Своєю чергою, позивач оскаржує лише не зарахування пенсійним органом до страхового стажу у пільговому обчислені у полуторному розмірі(рік за півтора) періоду роботи в Відкритому акціонерному товаристві «Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6» з 08.10.2003 по 31.05.2004, в Компанії ВінсіКонстрюксьон Гран Проже/ ОСОБА_2 з 08.11.2010 по 31.12.2010, з 30.03.2011 по 28.07.2013.

На підтвердження факту роботи позивача в Відкритому акціонерному товаристві «Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6» з 08.10.2003 року по 31.05.2004 року, в компанії ВінсіКонстрюксьон Гран Проже/ ОСОБА_2 з 08.11.2010 року по 31.12.2010 року, з 30.03.2011 року по 28.07.2013 року є трудова книжка серії НОМЕР_2 , довідка №5 від 29.06.2004 про підтвердження періоду роботи, довідка Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв Дирекція «Інпредкадри» №541 від 26.09.2023 про підтвердження періоду роботи, архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради №05-04/404 від 28.08.2024 року, архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради №05-04/404 від 28.08.2024 року, в якій зазначено місце та період(час) роботи в зоні відчуження в особливо шкідливих умовах праці, архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради №05-04/404 від 28.08.2024 року, з зазначенням проведеної доплати за роботу у зоні відчуження, особливо шкідливі умови праці, копія свідоцтва про акредитацію виконавця проекту міжнародної технічної допомоги Компанії ВінсіКонстрюксьон ГранПроже та Компанія Буйг Траво Пюблік, копія договору підрядумід ДСП «Чорнобильська АЄС» та Компанією ВінсіКонстрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік від 08.08.2007 року, за якими працівники компанії виконували роботи на Чорнобильській АЄС, копія наказу Компанії ВінсіКонстрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік №088 від 21.11.2013 року «Про атестацію робочих місць за умовами праці», копії свідоцтв про атестацію санітарно-промислової лабораторії ТОВ «НЦВ «Новатор» та копія протоколу загальних зборів комітету від 22.05.2020 року про припинення діяльності і закриття Компанії ВінсіКонстрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік в Україні.

Головним управлінням ПФУ в Одеській області не зараховано до страхового стажу позивача період роботи за списком № 1 з 08.10.2003 по 31.05.2004 згідно довідки від 29.06.2004 № 5, виданої ВАТ "Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6", оскільки згідно листа від 30.05.2025 № 2600-0904-9/98440 дана організація припинила свою діяльність через банкрутства.

Разом з цим, суд не погоджується з такими доводами відповідача, з таких підстав.

Відповідно до п.1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 № 162, яка діяла до 29 липня 1993 року, «Трудова книжка є основним документом про трудову діяльність робітників і службовців. Трудові книжки ведуться на усіх робітників і працівників державних, кооперативних і громадських підприємств, установ і організацій, тих, що пропрацювали понад 5 днів, у тому числі на сезонних і тимчасових працівників, а також на позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.».

Згідно з п. 2.5. вказаної Інструкції, "У разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення на іншу постійну роботу, про нагородження і заохочення та ін. виправлення робиться адміністрацією того підприємства, де був здійснений відповідний запис. Адміністрація за новим місцем роботи зобов'язана надати працівникові - необхідну допомогу".

Відповідно до п.1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України № 58 від 29.07.1993 року, яка розпочала діяти з 29 липня 1993 року, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п'ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.

Відповідно до п. 2.2 вказаної Інструкції заповнення трудової книжки вперше провадиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу.

До трудової книжки вносяться, зокрема, відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження.

Відповідно до п. 2.4 Інструкції усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Наприклад, якщо робітник або службовець прийнятий на роботу 5 січня 1993 р., у графі 2 трудової книжки записується "05.01.1993".

Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Відповідно до п. 2.11 та 2.12 Інструкції відомості про працівника записуються на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Прізвище, ім'я та по батькові (повністю, без скорочення або заміни імені та по батькові ініціалами) і дата народження вказуються на підставі паспорту або свідоцтва про народження.

Після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей. Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка.

Аналіз наведених норм права доводить, що саме на роботодавця покладено обов'язок заповнення трудової книжки робітника, а тому позивач не може нести відповідальність за невиконання роботодавцем покладених на нього обов'язків.

Дослідивши копію трудової книжки НОМЕР_7 позивача, дата заповнення 15 травня 1991 року, суд встановив, що за записом № 21 наявна запис Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6 - 08.10.2003 - прийнятий на роботу слюсарем 4 розряду, на підставі наказу № 3к від 08.10.2003 року; та за записом № 22 - 01.06.2004 - звільнений за власним бажанням, на підставі наказу № 46к від 2.06.2004 року.

Суд враховує, що ці записи в трудовій книжці зроблено послідовно, чітко та зрозуміло, зазначені підстави внесення вказаних записів у трудову книжку та на записах проставлені відповідні печатки підприємства, де працював позивач.

Тому враховуючи встановлені обставини суд доходить висновку, що відповідач безпідставно не врахував до страхового стажу позивача період роботи за списком № 1 з 08.10.2003 по 31.05.2004 згідно довідки від 29.06.2004 № 5, виданої ВАТ "Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6".

Разом з цим суд зазначає, що позивач вважає, що цей період має бути врахований до страхового стажу позивача у полуторному розмірі.

Так, судом було досліджено довідку №5 від 29.06.2004 року, виданої ВАТ "Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6", яка свідчить про те, що Позивач з 08.10.2003 року по 31.05.2004 року безпосередньо був зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987р.

№1497-378 та постановою Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 5 червня 1986р.

№ 665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку №1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956р. №1173.Час указаної роботи до 1 січня 1988 року зараховується до стажу при призначенні пенсії у трьохкратному розмірі, а в 1988-2006 роках - в полуторному розмірі.

Також у полуторному розмірі позивач вважає має бути зараховано період роботи в Компанії ВінсіКонстрюксьон Гран Проже/ ОСОБА_2 з 08.11.2010 по 31.12.2010, з 30.03.2011 по 28.07.2013, який зарахований до страхового стажу позивача у одинарному розмірі.

Здійснивши оцінку наданих позивачем документів для призначення пенсії та з урахуванням норм права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов такого висновку.

Так, відповідно до п. 4 розділу XXII Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 461 працівники, зайняті на роботах у зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/м2 і більше, були віднесені до категорії осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах.

Пунктом 4 постанови ЦК КПРС, Ради міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 року № 1497-378 було встановлено, що у період 1988-1990 років час роботи працівників, зайнятих на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173.

Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, азі січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 року № 250, від 30.06.1998 року № 982, від 07.02.2000 року № 223, від 29.01.2003 року № 137, від 27.04.2006 року № 571, від 10.09.2008 року № 831 (з наступними змінами) було встановлено, зокрема, що особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36).

Вищенаведене дає всі підстави стверджувати, що дія даної постанови поширюється на осіб, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, в тому числі, а не виключно, на осіб, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку №1.

Відповідно ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За приписали ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс : 100% х 12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

Тобто, сума місяців страхового стажу є одним з чинників, від якого залежить розмір пенсії.

Згідно положень ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.

Відповідно п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1993 року № 58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

За приписами п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

Перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, який не є виключним та вичерпним, наведено у п.п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання і роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отже, стаж роботи в особливо шкідливих умовах праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць враховується при визначенні права на пенсію на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Постанова Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 року № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження», яка встановлює правила пільгового обчислення стажу роботи в зоні відчуження, так само як і раніше діючі з цього питання постанови уряду, є самостійною правовою підставою для обчислення стажу роботи в зоні відчуження, який враховується при обчисленні коефіцієнту страхового стажу при визначенні розміру пенсії, незалежно від наявності підстав для застосування Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах.

Як зазначалось вище позивачем надано довідку №5 від 29.06.2004 року, виданої ВАТ "Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6", яка свідчить про те, що Позивач з 08.10.2003 року по 31.05.2004 року безпосередньо був зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987р.

№1497-378 та постановою Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 5 червня 1986р.

№ 665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку №1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956р. №1173.Час указаної роботи до 1 січня 1988 року зараховується до стажу при призначенні пенсії у трьохкратному розмірі, а в 1988-2006 роках - в полуторному розмірі.

Разом з цим вказана довідка безпідставно не враховано відповідачем.

За таких обставин, суд доходить висновку, що позивач має право на зарахування до страхового стажу у полуторному розмірі період роботи з 08.10.2003 року по 31.05.2004 року Будівельно-монтажному управлінні Київської ТЕЦ-6".

Також у полуторному розмірі позивач вважає має бути зараховано період роботи в Компанії ВінсіКонстрюксьон Гран Проже/ ОСОБА_2 з 08.11.2010 по 31.12.2010, з 30.03.2011 по 28.07.2013, який зарахований до страхового стажу позивача у одинарному розмірі.

Так, суд встановив, що відповідно до постанови Kабінету Міністрів України № 479 від 04.07.2017 року з 01.01.2018 року набрали чинності зміни до постанови KM України № 461 від 24.06.2016 р. «Про затвердження Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, занятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», згідно яких працівники підприємств, установ та організацій, зайняті на роботах у зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/м2 і більше.».

Відповідно до довідки № 22913 від 02.09.2-13 року видана ОСОБА_1 про те, що по даним інформаційно-довідкової системи індивідуального дозіметричного контролю ЦРБ ЧАЄС доза його зовнішнього облучення за період роботи СП «Новарка» в зоні відчуження Чорнобильськлї АЕС складала: 2010 р. - 0,15 мЗВ, 2011 р. - 079 мЗв, 2012р- 1,02 мЗВ, 2013р - 0,49 мЗв.

Вищенаведені обставини та надані до відповідного територіального органу Пенсійного Фонду України, приєднані до позову письмові докази свідчать про протиправність відмови у прийнятті даних за поданими позивачем документами для зарахування зазначеного у них періоду його роботи в зоні відчуження в особливо шкідливих умовах праці в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії ОСОБА_2 до пільгового стажу у полуторному розмірі.

Враховуючи вищевикладені та встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що відповідачем при розгляді заяви позивача про призначення пенсії за віком та наданого пакету документів, не було дотримано принцип обгрунтованості, а саме: не враховано усі обставини, що мають значення для прийняття рішення.

Тому, позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення №103230002275 від 06.05.2025 року та від 24.06.2025 року №103230002275, про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, є правомірними та належать задоволенню.

Також належать задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання Головне управління ПФУ в Одеській області зарахувати до страхового стажу у пільговому обчислені у полуторному розмірі(рік за півтора) періоду роботи в Відкритому акціонерному товаристві «Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6» з 08.10.2003 по 31.05.2004, в Компанії ВінсіКонстрюксьон Гран Проже/ ОСОБА_2 з 08.11.2010 по 31.12.2010, з 30.03.2011 по 28.07.2013, враховуючи вищевикладені встановлені судом обставини.

Водночас, суд доходить висновку, що слід відмовити у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 з 20 березня 2025 року пенсію за віком на пільгових умовах згідно ст. 49, 55-56 Закону України №196-XXII від 28.02.1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з таких підстав.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Встановлені судом обставини та зроблені судом висновки передбачають перерахунок страхового стажу позивача, що є дискреційними повноваження пенсійного органу.

Тому, суд керуючись приписами ст. 9 КАС України, дійшов висновку щодо зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладені встановлені судом обставини, норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, оцінюючи спірні дії та рішення відповідача, суд дійшов висновку, що вони не відповідають ознакам, передбаченим у ч. 2 ст. 2 КАС України, зокрема, вони вчиненні не у спосіб, передбачені законом та є необґрунтованими, а тому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково.

Враховуючи що позов задоволено частково, на користь позивача належить стягненню судовий збір в розмірі 2422,40 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) №103230002275 від 06.05.2025 року та рішення №103230002275 від 24.06.2025 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) зарахувати до страхового стажу пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) у пільговому обчислені у полуторному розмірі (рік за півтора) періоду роботи в Відкритому акціонерному товаристві «Будівельно-монтажне управління Київської ТЕЦ-6» з 08.10.2003 по 31.05.2004, в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/ ОСОБА_2 з 08.11.2010 по 31.12.2010, з 30.03.2011 по 28.07.2013.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) повторно розглянути заяву від 28.04.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 20 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко