Справа № 420/1109/26
21 січня 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Андрухів В.В.,
розглянувши матеріали:
за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Управління патрульної поліції в Закарпатській області ДПП (вул. М. Полового, 2, м. Ужгород), Пересипського відділу ДВС у м. Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (вул. Розумовська, 37, м. Одеса)
про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної та матеріальної шкоди,
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою до Управління патрульної поліції в Закарпатській області ДПП, Пересипського відділу ДВС у м. Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, в якому просить:
1. Визнати протиправними дії Пересипського відділу ДВС, а саме:
- несвоєчасне направлення постанови
- незаконне накладення арештів на рахунки та автомобіль
- примусове списання коштів.
2. Визнати противоправною бездіяльність Управління патрульної поліції в Закарпатській області, а саме:
- ненадання матеріалів справи;
- відсутність доказів правопорушень;
- відсутність повідомлень позивача.
3. Зобов'язати ДВС та УПП надати всі матеріали по постанові ЕНА № 4741260.
4. Стягнути з Міністерства юстиції та Департаменту патрульної полії матеріальну шкоду 20000 грн (двадцять тисяч грн.), з яких:
незаконне списані кошти;
витрати на поїздки, поштові відправлення, оформлення документів;
втрати неможливості користування власним автомобілем;
втрати пов'язані з блокуванням банківських карток.
Моральну шкоду 55 000 грн (п'ятдесят п'ять тисяч грн), тому що:
- позивач тривалий час перебував у стані стресу;
- був позбавлений можливості розпоряджатися власними коштами;
- мав труднощі у повсякденному житті;
- відчував приниження та беззахисність через незаконні дії державних органів;
- вимушений був витрачати час та зусилля на захист своїх прав.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Отже, до суді зі спірних питань позивач подає позовну заяву. Натомість ОСОБА_1 подав до суду документ, який іменується "заява", що не відповідає приписам ч.2 ст.160 КАС України.
Згідно п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Разом з тим, позивачем не зазначено: поштових індексів відповідачів; ідентифікаційних кодів відповідачів в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; відомих номерів засобів зв'язку, адреси електронної пошти відповідачів; відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у позивача та відповідачів.
Пунктом 4 ч.5 ст.160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Суд зауважує, що відповідачами у справі позивач зазначив Управління патрульної поліції в Закарпатській області ДПП та Пересипський відділ ДВС у м. Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, натомість вимоги про стягнення матеріальної та моральної шкоди звернуті до Міністерства юстиції та Департаменту патрульної поліції, які не вказані відповідачами за позовом (заявою).
Отже, позивачем не дотримано вимог п.4 ч.5 ст.160 КАС України.
Згідно з п.11 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Натомість, в позовній заяві відсутнє власне письмове підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до ч.1 ст.161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Позивачем вказано двох відповідачів, разом з тим, до своєї заяви позивач додав лише одну її копію з додатками.
Крім того, згідно з ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір».
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України “Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно п.3 ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2026 рік» передбачено, що з 01 січня 2026 року прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць становить 3328 грн.
За звернення до суду із заявленими позовними вимогами немайнового характеру (вимоги немайнового характеру до двох відповідачів) ставка судового збору становить 2662,40 грн. (1331,20 грн. х 2).
Крім того, відповідно до п.3 ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем встановлюється ставка судового збору у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивач просить стягнути матеріальну шкоду у розмірі 20000 грн.
Тому ставка судового збору за цю вимога майнового характеру становить 1331,20 грн. (1 відсоток ціни позову (1% від 20000 грн.), але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Загальна сума судового збору, що мала бути сплачена позивачем, становить 3993,60 грн.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1331,20 грн., отже позивачу необхідно доплатити судовий збір у розмірі 2662,40 грн. (3993,60 грн. - 1331,20 грн.).
Крім того, відповідно до абз. 1 ч. 2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно ч.2 ст.286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Позивач оскаржує, зокрема, бездіяльність Управління патрульної поліції в Закарпатській області ДПП, яка виникла у зв'язку із винесенням працівниками УПП відносно нього постанови у справі про адміністративне правопорушення від 28.01.2025 року № ЕНА3953746 та від 16.05.2025 року № ЕНА 4741260.
Одна, до суду з вимогами до Управління патрульної поліції в Закарпатській області ДПП звертається 13.01.2026 року, зі значним пропуском встановленого законом 10-денного строку.
Згідно до ч.1 ст.287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. У позовній заяві зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження (за наявності).
Пунктом 1 ч.2 ст.287 КАС України передбачено, що пзовну заяву може бути подано до суду: 1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Протиправні дії Пересипського відділу ДВС, про які зазначає позивач, вчинені у зв'язку із винесенням постанов про відкриття виконавчого провадження від 10.04.2025 року ВП № 77465443 та від 03.07.2025 року ВП № 78505884. Щодо дій органу ДВС позивач звертався зі скаргами протягом серпня - вересня 2025 року та отримував на свої звернення відповіді від 09.09.2025 та від 01.10.2025.
Разом з тим, до суду з вимогами до Пересипського відділу ДВС позивач звернувся лише 13.01.2026 року (засобами поштового зв'язку), тобто поза межами встановленого десятиденного строку звернення.
Згідно приписів ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Заяви про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності причин його пропуску позивач не подав.
Згідно ч.1 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч.2 ст.123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.
Згідно ч.2 ст.169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, суд вважає, що заява позивача підлягає залишенню без руху та роз'яснює позивачу, що виявлені недоліки мають бути усунені шляхом:
- надання до суду власного письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- надання виправленої позовної заяви, яка відповідає вимогам ч.2, п.2, 4 ч.5 ст.160 КАС України, з її копіями для відповідачів та додатками до позовної заяви по кількості відповідачів;
- надання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску;
- надання оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 2662,40 грн.
Платiжні реквiзити для перерахування судового збору:
22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)
Отримувач коштів: ГУК в ОД.обл./Київський р-н/22030101;
Рахунок отримувача: UA468999980313171206084015756;
Код отримувача: 37607526;
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);
Відомча ознака: “ 84» Окружні адміністративні суди.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248, 256, 293 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Закарпатській області ДПП, Пересипського відділу ДВС у м. Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання дій та бездіяльності протиправними, стягнення моральної та матеріальної шкоди - залишити без руху.
Надати позивачу для усунення недоліків позовної заяви 10-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу з усіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя В.В. Андрухів