22 січня 2026 р. № 400/11583/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
провизнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, скасування розпорядження від 22.08.2025 №1400-0403-8/71563
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, що полягають у невірному застосуванні норм закону при перерахунках пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Миколаївської області провести їй перерахунок та виплату доплати за понаднормовий стаж, починаючи з дати призначення пенсії до 12.08.2025;
- здійснити перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнту заробітної плати 1,35668 та виплатити недоотримані суми пенсії, починаючи з 12.08.2025;
- скасувати Розпорядження від 22.08.2025 №1400-0403-8/71563 та зобов'язати ГУ ПФУ у Миколаївській області повернути ОСОБА_1 безпідставно утримані за цим розпорядженням грошові кошти.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтувала тим, що вона є пенсіонеркою та їй з 2009 року призначено пенсію за віком. Кожні 2 роки їй проводився перерахунок пенсії по стажу і зарплаті. Позивачці здійснено перерахунок пенсії згідно з частиною 4 статті 42 Закону №1058, проте доплату за понаднормовий час розраховано невірно. Відповідач при перерахунку пенсії незаконно зменшив коефіцієнт заробітної плати з 1,35668 до 1,23514, що призвело до зменшення базового показника розміру пенсії на 490,25 грн та зменшення розміру пенсії.
Виплата пенсії за вересень 2025 року та за жовтень 2025 року здійснена у розмірі 5283 грн, що менше ніж за останнім перерахунком.
Ухвалою від 31.10.2025 суд відкрив провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України.
Відповідач позов не визнав, просить відмовити в його задоволенні. Заперечення відповідача мотивовані тим, що страховий стаж позивача складає 50 років 10 місяців 12 днів (враховано протягом липня 1971 - серпня 2024 років). Коефіцієнт страхового стажу, обчислений відповідно до ст. 25 Закону №1058, становить 0,50833 (50 років х 12 міс. + 10 міс.) х1% : (12міс. х 100 %). Понаднормовий стаж становить 30 років (50 років - 20 років). Доплата за понаднормовий стаж 30 років складає 708,30 грн (2361,00 грн х 30%) відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV. Отже, розмір пенсії позивача розраховано з урахуванням норм чинного законодавства. Щодо вимоги перерахувати та виплачувати пенсію із застосуванням коефіцієнту заробітної плати 1,35668, то для розрахунку розміру пенсії враховано заробітну плату відповідно до ст. 40 Закону №1058 за період з липня 1995 по червень 2000 років та з липня 2000 по травень 2009 років згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу на ім'я позивачки. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1,23514.
З'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
Позивачка є пенсіонеркою, якій призначено пенсію за віком з 2009 року.
При призначенні пенсії ОСОБА_1 встановлено коефіцієнт заробітної плати для обчислення 1,35668 та встановлено доплату за понаднормовий стаж у розмірі 322,20 грн.
Після проведення перерахунку пенсії 12.08.2025 Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області застосовано коефіцієнт заробітної плати для обчислення 1,23514 та встановлено доплату за понаднормовий стаж у розмірі 708,30 грн.
22.08.2025 відповідачем винесено розпорядження про відрахування з пенсії ОСОБА_1 надлишково зарахованих сум пенсії. Відповідач зазначає, що на поточний рахунок ОСОБА_1 було надлишково зараховано кошти в сумі 4525,91 грн за період з 01.08.2023 до 31.08.2025, оскільки при проведенні масового перерахунку пенсії автоматично був застосований більший коефіцієнт заробітної плати.
Позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та приведення пенсійної справи у відповідність до закону.
Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області листом від 01.09.2025 відмовило позивачці у перерахунку її пенсії. Розмір пенсії розраховано відповідно до чинного пенсійного законодавства.
Не погодившись з відмовою відповідача, позивачка звернулась до суду.
Ухвалюючи рішення у справі, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону № 1058 (із змінами) у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати.
Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Як встановлено судом, позивачці призначено пенсію за віком з 2009 року, проте вона продовжувала працювати до 31.08.2024. Страховий стаж позивачки складає 50 років 10 місяців 12 днів. Понаднормовий стаж становить 30 років (50 років - 20 років). Доплата за понаднормовий стаж 30 років складає 708,30 грн (2361,00 грн х 30%) відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV, що і зазначається в розрахунку пенсії від 12.08.2025.
Отже, відповідно до ст. 42 Закону № 1058 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, розмір пенсії підвищується пенсіонерам, крім тих, які працюють. Тому після звільнення ОСОБА_1 з роботи, після 31.08.204 їй було розраховано доплату за понаднормовий стаж у розмірі збільшення на 1 відсоток розміру пенсії.
За таких обставин, відповідач діяв в межах чинного законодавства.
Позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Щодо вимог позивачки перерахувати та виплачувати пенсію із застосуванням коефіцієнту заробітної плати 1,35668 та виплатити недоотримані суми пенсії, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається шляхом множення осучасненого середньомісячного заробітку на коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Для осіб, яким пенсію призначено до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (до 01.10.2011), мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений ст. 28 Закону № 1058, встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за наявності, зокрема, у жінок 20 років страхового стажу.
За кожний повний рік страхового стажу понад 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058, коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при
обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу)
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Згідно з матеріалами справи, при розрахунку пенсії позивачці враховано заробітну плату відповідно до ст. 40 Закону №1058 за період з липня 1995 по червень 2000 років та з липня 2000 по травень 2009 років згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складає - 11009,83 грн (8913,83 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115) х 1,23514.
Отже розраховано коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи відповідно до формули, передбаченої с. 2 ст. 40 Закону № 1058, після проведеної оптимізації (кількість місяців до оптимізації розраховано - 159, після - 116, виключено оптимізацією - 43).
Доказів того, що при розрахунку коефіцієнту заробітної плати ОСОБА_1 відповідачем допущено помилку, до суду не надано.
Коефіцієнт зменшено після проведеної оптимізації та з урахуванням кількості місяців, що враховувались при розрахунку заробітку для обчислення.
Проте розрахунок заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 не є предметом спору у цій справі.
З урахуванням викладеного, вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Щодо вимоги скасувати розпорядження від 22.08.2025 № 1400-0403-8/71563, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 19 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596 (зі змінами), помилково зараховані на поточні рахунки суми пенсій та грошової допомоги зараховуються в рахунок наступних виплат або за вимогою органів Пенсійного фонду чи органів соціального захисту населення повертаються на рахунки, з яких проводилося фінансування. З пенсії може бути відраховано не більш як 20% її розміру.
Як встановлено судом, після проведення перерахунку пенсії позивачці автоматично був застосований більший коефіцієнт заробітної плати, внаслідок чого на її поточний рахунок було надлишково зараховано кошти в сумі 4 525,91 грн.
Тому відповідач в межах чинного законодавства виніс розпорядження, яким із пенсії позивачки з вересня 2025 року має утримуватись 20 % пенсії до повного погашення надлишково зарахованої суми.
Враховуючи вищезазначене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою від 30.10.2025, зберігають свою дію до набрання законної сили рішенням у цій справі.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 22.01.2026.
Суддя Н.О. Бульба