Рішення від 22.01.2026 по справі 380/24814/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2026 рокусправа № 380/24814/25

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Крутько О.В., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рогатинської міської ради про визнання протиправними дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом до Рогатинської міської ради (далі відповідач), в якому просить визнати дії Рогатинської міської ради незаконними та протиправними щодо надання неповної, неточної та недостовірної інформації на запит № ВСП001/29/11/25-12 від 29.11.2025.

Згідно ухвали від 23.12.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Аргументи учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він звернувся до відповідача з запитом на публічну інформацію № ВСПОО1/29/11/25-12 від 29.11.2025, просив надати скановану копію посадової інструкції голови Рогатинської міської ради Насалика Сергія Степановича. На запит позивача відповідач надав відповідь № 13-08/3621 від 05.12.2025, повідомив, що повноваження, права, обов'язки та відповідальність міського голови вичерпно визначені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими відповідними нормативно-правовими актами. 07.12.2025 за вих. № ВСП001/07/11/25 на електронну пошту розпорядника інформації позивач скерував повторний запит, на який відповідач надав відповідь № 13-08/3639 від 12.12.2025, у якій інформував запитувача, що посадова інструкція міського голови у Рогатинській міській раді відсутня.

Позивач вважає, що розпорядник інформації при розгляді його запиту ВСП001/29/11725 порушив приписи п.б ч. 1 ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Відповідач володів інформацією про відсутність у міській раді посадової інструкції голови ради та, замість того, щоб повідомити про це запитувача, розпорядник інформації листом за вих. № 13-08/3621 від 05.12.2025 повідомив, що посадової інструкції у голови міської ради не повинно бути, оскільки його права, обов'язки, повноваження та відповідальність регламентовані діючим законодавством України.

Позивач стверджує, що розпорядник інформації на його запит надав неправдиву інформацію. Окрім того, позивач наполягає, що відповідь на запит надана не уповноваженою особою з питань доступу до публічної інформації.

Відповідач проти позову заперечив, у відзиві на позовну заяву вказав, що Рогатинська міська рада не надавала відмову у доступі до публічної інформації. Позивач просив надати йому посадову інструкцію голови Рогатинської міської ради Насалика Сергія Степановича, проте не врахував та не взяв до уваги, що міський голова не має посадової інструкції, оскільки не є найманим працівником та не має роботодавця, тому його повноваження та функції визначені виключно Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами, а не внутрішніми документами та діє на підставі закону.

Обставини справи встановлені судом.

ОСОБА_1 звернувся до Рогатинської міської ради з запитом на публічну інформацію № ВСПОО1/29/11/25-12 від 29.11.2025, просив надати скановану копію посадової інструкції голови Рогатинської міської ради Насалика Сергія Степановича.

Рогатинська міська рада надала відповідь на зазначений запит № 13-08/3621 від 05.12.2025, у якому вказала, що повноваження, права, обов'язки та відповідальність міського голови вичерпно визначені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими відповідними нормативно-правовими актами. Міський голова є головною посадовою особою територіальної громади з повноваженнями на постійній основі, очолюючи при цьому і представницький, і виконавчий органи місцевого самоврядування. Саме законодавчі акти є основним документом, що регламентує його діяльність, а не внутрішній локальний документ, такий як посадова інструкція.

07.12.2025 ОСОБА_1 скерував на адресу Рогатинської міської ради повторний запит № ВСП001/07/11/25, просив надати копію посадової інструкції голови Рогатинської міської ради ОСОБА_2 . У випадку відсутності посадової інструкції голови міської ради Насалика С.С. просив надати відповідь про її відсутність.

У відповідь на запит від 07.12.2025 Рогатинська міська рада листом № 13-08/3639 від 12.12.2025 повідомила ОСОБА_1 , що посадова інструкція міського голови у Рогатинській міській раді відсутня.

Позивач вважає, що відповідач неналежно розглянув запит на інформацію від 29.11.2025 та звернувся до суду.

Норми права, що підлягають застосуванню та висновки щодо правозастосування.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Частиною 1 ст. 5 Закону України від 2 жовтня 1992 року № 2657-XII «Про інформацію» передбачено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 21 указаного Закону до інформації з обмеженим доступом не можуть бути віднесені такі відомості: про незаконні дії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначено Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VІ).

Відповідно до ст.1 Закону №2939-VІ публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з п.1, 3 ч.1 ст.3 Закону №2939-VІ право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом та максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.5 Закону №2939-VІ доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Приписами ч.ч. 1, 2, 4 і 8 ст. 6 Закону № 2939-VI встановлено, що інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.

Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше.

Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

Статтею 12 Закону №2939-VI визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Положенням п.1 ч.1 ст.13 Закону №2939-VІ встановлено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом (ч.4 ст. 13 Закону №2939-VІ).

Статтею 14 Закону №2939-VІ передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Згідно з ч.ч.1-4 ст. 19 Закону №2939-VІ запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.

Частина 5 статті 19 Закону №2939-VІ передбачає, що запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Відповідно до ч.1, 4 ст.20 Закону №2939-VІ розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

З аналізу наведених норм слідує, що з запитом на інформацію до розпорядника інформації має право звернутися фізична особа. Запит може надаватися у письмовій формі чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Розпорядник повинен надати відповідь на запит не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. Проте, строк може бути продовженим у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних.

Відповідно до ч.1 ст. 22 Закону №2939-VІ розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Згідно з ч.2 ст. 22 Закону №2939-VІ відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником (ч.3 ст. 22 Закону №2939-VІ).

Згідно матеріалів справи на запит позивача щодо надання копії посадової інструкції голови Рогатинської міської ради Насалика Сергія Степановича, відповідач у листі № 13-08/3621 від 05.12.2025 не надав відповіді по суті запитуваної інформації, тобто не надав копію запитуваного документа/ не повідомив про його відсутність.

З огляду на неповідомлення позивача про відсутність запитуваного документа, він змушений був повторно звертатись до відповідача для отримання запитуваної інформації (документу). У відповідь на повторний запит відповідач проінформував позивача, що посадова інструкція міського голови у Рогатинській міській раді відсутня.

За наведених обставин справи, суд вважає правомірною вимогу позивача визнати протиправними дії відповідача щодо неналежного розгляду запиту ОСОБА_1 № ВСП001/29/11/25-12 від 29.11.2025, оскільки позивачу було надано неповну та неточну інформацію на його звернення.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов до висновку про задоволення позову у спосіб зазначений у резолютивній частині рішення.

Судові витрати зі сплати судового збору покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Рогатинської міської ради щодо неналежного розгляду запиту ОСОБА_1 № ВСП001/29/11/25-12 від 29.11.2025.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рогатинської міської ради (адреса: 77001, Івано-Франківська обл., м. Рогатин, вул. Галицька, ЄДРПОУ: 04054323) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) 1211,2 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКрутько Олена Василівна