справа № 380/25514/25
про передачу справи до іншого адміністративного суду
21 січня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Львівської обласної прокуратури в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Карпатський лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", за участю третьої особи - Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Львівська обласна прокуратура в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Карпатський лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (далі - відповідач), за участю третьої особи - Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації (далі - третя особа), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів з організації проведення робіт із винесення меж заповідного урочища місцевого значення "Дубинський" площею 605 га та закріплення їх в натурі (на місцевості);
- зобов'язати відповідача забезпечити, відповідно до вимог чинного законодавства України, організацію проведення робіт із винесення меж заповідного урочища місцевого значення "Дубинський" площею 605 га та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Ухвалою від 05.01.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
15.01.2026 Державне спеціалізоване господарського підприємства "Ліси України" подало заяву про передачу справи до Київського окружного адміністративного суду на підставі ч. 2 ст. 26 КАС України за територіальною підсудністю, оскільки місцезнаходження відповідача м. Київ, вул. Шота Руставелі, 9-А.
Надаючи оцінку наявності підстав для передачі справи до іншого суду, суд враховує таке.
Правила територіальної юрисдикції (підсудності) визначені у розділі 1 глави 2 параграфу 3 КАС України "Територіальна юрисдикція (підсудність)".
Так, відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Отже, позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Цей позов пред'явлений до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Карпатський лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням юридичної особи - Державного лісогосподарського спеціалізованого підприємства "Ліси України" є вул. Руставелі Шота, 9А, м. Київ.
За правилами ч. 1, ч. 3 ст. 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.
Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх утворила, і діють на підставі затвердженого нею положення або на іншій підставі, передбаченій законодавством іноземної держави, відповідно до якого утворено юридичну особу, відокремленими підрозділами якої є такі філії та представництва.
Отже, філія наділяється майном юридичної особи, що її утворила, і діє на підставі затвердженого нею положення, утім не є юридичною особою.
За змістом абз. 1 ч. 5 ст. 46 КАС України відповідачем за позовом суб'єкта владних повноважень (у визначених КАС України та законом випадках) може бути, зокрема, юридична особа.
Отже, ця адміністративна справа, зважаючи на місцезнаходження юридичної особи-відповідача - Державного лісогосподарського спеціалізованого підприємства "Ліси України" (вул. Руставелі Шота, 9А, м. Київ) належить до територіальної юрисдикції (підсудності) окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Суд відмічає, що 15.12.2022 набрав чинності Закон України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-ІХ), яким ліквідований Окружний адміністративний суд міста Києва та утворений Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Згідно зі ст. 3 Закону № 2825-ІХ територіальна юрисдикція Київського міського окружного адміністративного суду поширюється на місто Київ.
Водночас, пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2825-ХІІ встановлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя, а до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Таким чином, у силу приписів ч. 2 ст. 26 КАС України, за правилами територіальної юрисдикції (підсудності) ця адміністративна справа підсудна Київському окружному адміністративному суду.
Також суд наголошує, що відповідно ч. 1 ст. 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Отже, порушення адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення заяви відповідача та передачу адміністративної справи на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. ст. 26, 29, 248, 286 КАС України, суд
Задовольнити заяву Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" про передачу справи до іншого суду.
Передати адміністративну справу № 380/25514/25 Львівської обласної прокуратури в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Карпатський лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", за участю третьої особи - Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, на розгляд до Київського окружного адміністративного суду (бульвар Лесі Українки, 26a, Київ, 01133).
Передачу адміністративної справи № 380/25514/25 здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала про набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати складання повного тексту ухвали.
Суддя Кисильова О.Й.