Рішення від 22.01.2026 по справі 380/13171/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2026 рокусправа № 380/13171/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, 16 Регіональної військово-лікарської комісії, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 (далі відповідач-1), Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі відповідач-2), 16 Регіональної військово-лікарської комісії (далі відповідач-3), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач-4), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі відповідач-5), в якій просить суд:

- визнати протиправними бездіяльність військової частини НОМЕР_1 , ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ), ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 командуванням в/ч НОМЕР_1 , працівниками 16 Регіональної ВЛК щодо : невиконання направлення 16 регіональна ВЛК від 04.06.2025 року, щодо незабезпечення необхідності направлення на ВЛК, повторне ВЛК за станом здоров'я, необхідність лікування, та реабілітацію, направлення на експертизу щодо втрати працездатності ОСОБА_1 , оскільки не було враховано стан здоров'я ОСОБА_1 та було грубо порушено його права на проведення медичного огляду та визначення ступеня придатності до військової служби;

- зобов'язати ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ), ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 , командування в/ч НОМЕР_1 , НОМЕР_2 Регіональної ВЛК забезпечити проведення медичного огляду ОСОБА_1 та визначення ступеня придатності до військової служби;

- визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ), ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка оформлена довідками щодо ОСОБА_1 про визнання його придатності до військової служби.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що оскаржує рішення ВЛК про придатність до військової служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), мед підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. Наголошує, що при проведенні медогляду на ВЛК не було враховано стан його здоров'я та хронічні хвороби. Втім, зазначає, що його рапорти, скарги щодо проведення повторного медичного огляду були проігноровані відповідачами. Наведене зумовило звернення до суду із цим позовом.

Щодо процесуальних дій, вчинених у зв'язку із розглядом цієї справи, суд зазначає наступне.

Ухвалою судді від 07.07.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач-1 подав відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позовних вимог заперечив. Вказує, що 06.06.2025 засобами «СЕДО» за № 5-94 до Військової частини НОМЕР_1 надійшла вимога від 16 Регіональної військово-лікарської комісії за №1190//4573 від 04.06.2025 про направлення солдата ОСОБА_1 у військово-лікарську комісію за територіальним принципом із службовою та медичною характеристиками, усіма наявними медичними документами для проведення медичного огляду та визначення ступеня придатності до військової служби. На виконання вказаної вимоги 17.06.2025 за вих. №8849 солдату ОСОБА_1 надано скерування та забезпечено відповідними документами для проходження військово-медичної комісії щодо визначення ступеня придатності до військової служби. Згідно рапорту солдата ОСОБА_1 від 02.07.2025 №14048 надано дозвіл на виїзд за межі гарнізону для проходження ВЛК у ВМКЦЗР м. Львів. Згідно рапорту солдата ОСОБА_1 від 07.07.2025 №14527 надано дозвіл на виїзд за межі гарнізону для проходження ВЛК у ВМКЦЗР м. Львів. Відтак, протиправна бездіяльність у спірних правовідносинах відсутня.

Відповідач-4 проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Покликається на те, що ОСОБА_1 про наявність підстав, які надають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не заявляв. 22.05.2025 ОСОБА_1 відповідно до глави 2 розділу 3 п.п. 3.1, 3.2, 3.3 Наказу МОУ №402 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі Положення № 402) скерований на проходження військово-лікарської комісії, за результатами якої його визнано придатним до військової служби, що підтверджується довідкою ВЛК №2025-0522-1150-2011-3 від 22.05.2025. Вказує про те, що в судовому порядку можуть оскаржуватись лише рішення Регіональних ВЛК та Центральної ВЛК.

Відповідач-5 подав відзив на позовну заяву, у якому вказує, що 03.06.2025 ОСОБА_2 подано скаргу на гарячу лінію Міністерства оборони України на незгоду з прийнятим висновком військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 до військово-лікарської комісії Західного регіону, яка була скерована до розгляду до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Звертає увагу суду, що на момент подачі скарги ОСОБА_1 вже 12 днів був обізнаний про прийняте рішення і про те, що він призваний на військову службу, і від нього скарги щодо незгоди з прийнятим рішення щодо стану його здоров'я не надходило. 07.06.2025 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшло для розгляду звернення ОСОБА_2 . У зв'язку з тим, що на момент розгляду звернення ОСОБА_1 вже проходив військову службу, 13.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомлено позивача, що скерування військовослужбовців на медичний огляд та медичний огляд військовослужбовців поза межами повноважень. Позивач просить визнати протиправною бездіяльність, в тому числі військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо невиконання направлення 16 Регіональної військово-лікарської комісії, яке було скеровано для розгляду та реалізації лише командиру військової частини НОМЕР_1 . Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_6 не виносила постанову щодо ОСОБА_1 , у зв'язку з чим відсутні підстави для визнання її протиправною та скасування немає підстав.

У відзиві на позовну заяву відповідач-3 повідомив, що за результатами розгляду заяви адвоката Наталії Савчук, яка діє в інтересах громадянина ОСОБА_1 , після ретельного вивчення наданих медичних та інших документів, необхідних для з'ясування усіх обставин справи, експертами НОМЕР_2 РВЛК у відповідності до приписів підпункту 2.4.6 пункту 2.4 глави 2 розділу І та пункту 6.1 глави 6 розділу ІІ Положення прийнято рішення про направлення вказаного громадянина у військово-лікарську комісію за територіальним принципом із службовою та медичною характеристиками, усіма наявними медичними документами для проведення медичного огляду та визначення ступеня придатності до військової служби, що підтверджується листом за вих. №1190/4573 від 04.06.2025 року. Крім того, у прохальній частині листа про результати медичного огляду запропоновано повідомити 16 РВЛК. Отже, фахівцями 16 РВЛК в повній мірі дотримано усіх вимог норм Положення в частині проведення процедури щодо скерування на військово-лікарську комісію громадянина та в межах повноважень не порушуючи при цьому, підстав прийнятого рішення. Отже, твердження Позивача про вчинення посадовими особами НОМЕР_2 РВЛК бездіяльності в частині не виконання заходів щодо направлення ОСОБА_1 на медичний огляд є безпідставними та не входять до компетенції НОМЕР_2 РВЛК, оскільки даний громадянин проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 та знаходиться у підпорядкуванні командира зазначеної військової частини.

Ухвалою суду від 07.01.2026 витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) постанови (довідки) ВКЛ про визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби; витребувано у військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) документальне підтвердження проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії відповідно до направлення 16 регіональної ВЛК від 04.06.2025.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 22.05.2025 сформовано направлення №3101, яким направлено ОСОБА_1 для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в с/в у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації в особливий період.

Довідкою військово-лікарської комісії №2025-0522-1150-2011-3 від 22.05.2025 ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби.

Згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 22.05.2025 №148 з 22.05.2025 зараховано до списку особового складу військової частини та на всі види забезпечення ОСОБА_1 .

16 Регіональна ВЛК подала командиру в/ч НОМЕР_6 лист такого змісту:

«У зв'язку із заявою адвоката Наталії Савчук від 28.05.2025 (вх. 1252 від 03.06.2025) в інтересах солдата в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 , 1985 р.н., призваного по мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо незгоди з рішенням військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 у 16 Регіональну військово-лікарську комісію, відповідно до вимог підпункту 2.4.6 пункту 2.4 глави 2 розділу І та пункту 6.1 глави 6 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в ЗС України, затвердженого наказом МО України від 14.08.2008 №402 (зі змінами), командира в/ч НОМЕР_1 направити солдата ОСОБА_1 у військово-лікарську комісію за територіальним принципом із службовою та медичною характеристиками, усіма наявними медичними документами для проведення медичного огляду та визначення ступеня придатності до військової служби.

Про результати медичного огляду ВЛК солдата ОСОБА_1 прошу проінформувати 16 Регіональну ВЛК для прийняття остаточного рішення».

Позивач не погоджується з рішенням ВЛК, викладеним у довідці №2025-0522-1150-2011-3 від 22.05.2025, а також вважає протиправною бездіяльність відповідачів щодо не направлення його на повторне проходження військово-лікарської комісії, тому звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи цей спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення №402).

Пунктом 1.1 Положення №402 передбачено, що це Положення визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу.

Це Положення поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з п. 1.2 Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це, зокрема, встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі- ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Відповідно до п. 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:

Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);

ВЛК регіону.

Згідно з пп. 2.5.1. п. 2.5 розділу І Положення №402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать:

госпітальні ВЛК;

гарнізонні ВЛК;

ЛЛК;

ВЛК Десантно-штурмових військ;

ІНФОРМАЦІЯ_8 ;

ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України;

ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України;

ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Як передбачено пп. 2.5.4. п. 2.5 розділу І Положення №402 штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.

Відповідно до пп. 2.8.3 п. 2.8 розділу І Положення №402 ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.

Відповідно до п. 3.3 розділу І Положення №402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_10 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.

Згідно з п. 3.4 розділу І Положення №402 у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.

У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду до іншої ВЛК, ніж та, постанова якої оскаржується.

У разі якщо штатна ВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз'яснення, оформлене листом.

Відтак, наведені норми надають право особи у разі незгоди з рішенням ВЛК районних (міських) ТЦК та СП звернутись із скаргою до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.

В подальшому вже дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_10 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим можуть бути оскаржені в судовому порядку або ж до штатних ВЛК.

В судовому порядку також можуть оскаржуватись рішення штатних ВЛК - Регіональних ВЛК (пункт 2.4.10 Положення №402) та Центральної ВЛК (пункт 2.3.5 Положення №402).

Втім, доказів звернення позивача зі скаргою до ІНФОРМАЦІЯ_11 та до штатних ВЛК до позовної заяви не долучено, а постанова ВЛК районних (міських) ТЦК та СП відповідно до Положення №402 судовому оскарженню не підлягає.

Наведене свідчить про те, що позивач не дотримався вимог Положення № 402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні вимог адміністративного позову.

Схожого висновку дійшов Верховний Суд у подібних правовідносинах постанові від 26.02.2025 у справі № 600/3273/22-а, вирішуючи питання щодо можливості оскарження рішення госпітальної (гарнізонної) ВЛК у судовому порядку.

Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправною та скасування постанови Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ), ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка оформлена довідками щодо ОСОБА_1 про визнання його придатності до військової служби, задоволенню не підлягають.

Також позивач оскаржує бездіяльність військової частини ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ), ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 командуванням в/ч НОМЕР_1 , працівниками 16 Регіональної ВЛК щодо : невиконання направлення 16 регіональна ВЛК від 04.06.2025 року, щодо незабезпечення необхідності направлення на ВЛК, повторне ВЛК за станом здоров'я, необхідність лікування, та реабілітацію, направлення на експертизу щодо втрати працездатності ОСОБА_1 , оскільки не було враховано стан здоров'я ОСОБА_1 та було грубо порушено його права на проведення медичного огляду та визначення ступеня придатності до військової служби.

В обґрунтування заявленої позовної вимоги покликається на лист 16 Регіональної військово-лікарської комісії від 04.06.2025 №1190/4573.

Судом встановлено, що 16 Регіональна ВЛК подала командиру в/ч НОМЕР_6 лист такого змісту:

«У зв'язку із заявою адвоката Наталії Савчук від 28.05.2025 (вх. 1252 від 03.06.2025) в інтересах солдата в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 , 1985 р.н., призваного по мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо незгоди з рішенням військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 у 16 Регіональну військово-лікарську комісію, відповідно до вимог підпункту 2.4.6 пункту 2.4 глави 2 розділу І та пункту 6.1 глави 6 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в ЗС України, затвердженого наказом МО України від 14.08.2008 №402 (зі змінами), командира в/ч НОМЕР_1 направити солдата ОСОБА_1 у військово-лікарську комісію за територіальним принципом із службовою та медичною характеристиками, усіма наявними медичними документами для проведення медичного огляду та визначення ступеня придатності до військової служби.

Про результати медичного огляду ВЛК солдата ОСОБА_1 прошу проінформувати 16 Регіональну ВЛК для прийняття остаточного рішення».

Пункт 6.1 розділу ІІ Положення №402 встановив, що направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться: прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, штатних ВЛК, керівниками ТЦК та СП, начальниками (керівниками) закладів охорони здоров'я за місцем лікування, органів військового управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, органами прокуратури, слідчим, судом у порядку та з метою, визначеними цим Положенням.

Прямі начальники від командира окремої частини, йому рівних та вище мають право направляти підпорядкованих військовослужбовців на медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби виключно за рекомендацією лікаря закладу охорони здоров'я (установи), у разі виявлення у військовослужбовця під час обстеження або лікування захворювань, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), що можуть зумовлювати непридатність до військової служби.

Відтак, направлення військовослужбовця на проходження ВЛК належить до повноважень начальників від командира військової частини, відтак позовні вимоги в цій частині заявлені до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_12 , НОМЕР_2 Регіональної ВЛК є безпідставними.

У відзиві на позовну заяву військова частина НОМЕР_1 повідомила, що 06.06.2025 засобами «СЕДО» за № 5-94 до Військової частини НОМЕР_1 надійшла вимога від 16 Регіональної військово - лікарської комісії за №1190//4573 від 04.06.2025 про направлення солдата ОСОБА_1 у військово-лікарську комісію за територіальним принципом із службовою та медичною характеристиками, усіма наявними медичними документами для проведення медичного огляду та визначення ступеня придатності до військової служби.

На виконання вказаної вимоги 17.06.2025 за вих. №8849 солдату ОСОБА_1 надано скерування та забезпечено відповідними документами для проходження військово-медичної комісії щодо визначення ступеня придатності до військової служби.

Згідно рапорту солдата ОСОБА_1 від 02.07.2025 №14048 надано дозвіл на виїзд за межі гарнізону для проходження ВЛК у ВМКЦЗР м. Львів.

Згідно рапорту солдата ОСОБА_1 від 07.07.2025 №14527 надано дозвіл на виїзд за межі гарнізону для проходження ВЛК у ВМКЦЗР м. Львів.

Відтак, судом не встановлено бездіяльності відповідача-1 щодо ненаправлення позивача для проходження ВЛК, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Крім того, на виконання ухвали суду від 07.01.2026 відповідач-1 надав копію довідки ВЛК №2025-0724-1657-0371-0 від 24.07.2025, якою позивача визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Таким чином, в межах спірних правовідносин, судом не встановлено протиправності дій відповідачів як суб'єктів владних повноважень, у зв'язку з чим заявлені вимоги задоволенню не підлягають.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).

Під час судового розгляду справи судом не встановлено ознак протиправності рішень, дій чи бездіяльності відповідачів в контексті спірних правовідносин. Натомість, доводи позивача, зазначені у позовній заяві є безпідставними та ґрунтуються на неправильному тлумаченні норм чинного законодавства, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі.

Відповідно до ст. 139 КАС України розподіл судового збору не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, 16 Регіональної військово-лікарської комісії, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, визнання протиправною та скасування постанови, відмовити повністю.

Розподіл судового збору не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_7 ).

Відповідач-1: військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ; ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).

Відповідач-2: Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України (01133, м. Київ, вул. Госпітальна, 16; ЄДРПОУ 08356179).

Відповідач-3: 16 Регіональна військово-лікарська комісія (79031, м. Львів, вул. Стрийська, 73а; ЄДРПОУ 08380628);

Відповідач-4: ІНФОРМАЦІЯ_13 ( АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_8 ).

Відповідач-5: ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_3 ; ЄДРПОУ НОМЕР_4 )

СуддяСидор Наталія Теодозіївна