20 січня 2026 року № 320/30821/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.P., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Політичної партії "Нові обличчя", Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області, треті особи: ОСОБА_2 , Ірпінська міська рада, про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Політичної партії "Нові обличчя", Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області, треті особи: ОСОБА_2 , Ірпінська міська рада з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 22.04.2024 №1/24 Центральної ради Політичної партії "Нові обличчя" про відкликання за народною ініціативою депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області ОСОБА_1 ;
- визнати протиправною та скасувати постанову Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області від 11.06.2024 № 277 "Про реєстрацію депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області" якою зареєстровано депутатом Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області від Ірпінської міської партійної організації Політичної партії "Нові обличчя" ОСОБА_2 .
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.07.2024 відкрито провадження в адміністративній справі, та вирішено, що розгляд здійснювати за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче судове засідання.
На підставі ухвали суду від 04.07.2024 позивачці відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову.
Ухвалою суду від 18.11.2024 закрито підготовче провадження у даній адміністративній справі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
У судове засідання, призначене на 10.03.2025 сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, - не з'явились. Від позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
На підставі протокольної ухвали суду від 13.03.2025, керуючись приписами ч.3 ст. 194 та ч. 9 ст. 205 КАС України, суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.
Позовні вимоги мотивовано тим, що позивачку за результатами місцевих виборів обрано депутатом Ірпінської міської ради від Ірпінської міської організації політичної партії "Нові обличчя", однак 22.04.2024 відповідачем протиправно прийнято рішення про відкликання депутата Ірпінської міської ради VIIІ скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою. На думку позивачки, вищевказане рішення прийнято всупереч та без дотримання положень статей 38-48 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», оскільки політичною партією не було повідомлено медіа, а також не здійснено інформування позивачки про проведення засідання Ірпінської міської партійної організації політичної партії «Нові обличчя», що позбавило її права участі у прийнятті рішення та безпосередню участь у процесі прийняття рішення. Позивачка також зазначає, що належним чином виконувала обов'язки депутата, підтримувала зв'язок з партійною організацією та входила до фракції політичної партії "Нові обличчя", тому оскаржуване рішення прийняте без передбачених законодавством підстав відкликання депутата місцевої ради.
Разом із цим, враховуючи вищенаведене, позивачка покликається на незаконність та безпідставність постанови Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області від 11.06.2024 № 277 "Про реєстрацію депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області", оскільки її відкликання відбулось неправомірним чином, а її права та інтереси належить відновити.
Політичною партією "Нові обличчя" подано до суду відзив на позов, в якому відповідач проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що спірне рішення прийнято правомірно та обґрунтовано, підстави для його скасування відсутні. Крім того, зазначає, що підстави для відкликання позивачки за народною ініціативою відповідають вимогам закону та підтверджуються належними доказами, оскільки 19.04.2024 фракція політично партії «Нові обличчя» прийняла рішення про виключення ОСОБА_1 зі свого складу, таким чином позивачка втратила статус члена фракції.
Ірпінська міська територіальна виборча комісія Бучанського району Київської області своїм правом, передбаченим статтею 162 КАС України не скористалась, до суду відзиву не направила.
Треті особи про розгляд справи повідомлені належним чином, правом надати письмові пояснення не скористались.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Як вбачається з матеріалів справи, 21.04.2024 зборами Ірпінської міської партійної організації політичної партії «Нові обличчя» прийнято рішення про відкликання депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області VIII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою.
Як вбачається з витягу з протоколу №1/2024 від 21.04.2024 зборів Ірпінської міської партійної організації політичної партії «Нові обличчя» підставою для відкликання позивачки стало:
- не підтримання зв?язку з Ірпінською міською партійною організацією політичної партії «Нові обличчя», яка висунула її кандидатом у депутати місцевої ради;
- не входження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний.
22 квітня 2024 року рішенням №1/24 Центральної ради Політичної партії «Нові обличчя» відкликано депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області VIII скликання ОСОБА_1 , обрану від Ірпінської міської партійної організації політичної партії «Нові обличчя» за народною ініціативою.
Також, ?11.06.2024 Ірпінською міської територіальною виборчою комісією Бучанського району прийнято постанову №277 від 11.06.2024 «Про реєстрацію депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області». Відповідно до п. 1 даної постанови зареєстровано депутатом Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області ОСОБА_2 .
Вважаючи означені рішення відповідачів протиправними та порушуючими права позивачки, остання звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносним, які виникли мі сторонами спору, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про політичні партії в Україні" від 05.04.2001 № 2365-III (далі Закон № 2365-III) політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом (частина третя статті 3 Закону № 2365-III).
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради визначається Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" (далі Закон № 93-IV), який встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України № 93-IV повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі: його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.
Спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом (частина третя статті 5 Закону № 93-IV).
Депутатські фракції місцевих рад формуються на партійній основі депутатами місцевих рад (крім депутатів сільських, селищних рад) (частина перша статті 27 Закону № 93-IV).
Депутати сільських та селищних рад на основі єдності поглядів або партійного членства можуть об'єднуватися у депутатські фракції місцевих рад. До складу депутатських фракцій можуть входити також позапартійні депутати сільської та селищної ради, які підтримують політичну спрямованість фракцій (частина друга статті 27 Закону № 93-IV).
Депутат місцевої ради може входити до складу лише однієї депутатської фракції. Після відповідного оформлення матеріалів про утворення депутатської фракції головуючий на пленарному засіданні відповідної місцевої ради інформує депутатів місцевої ради про реєстрацію такої депутатської фракції, її кількісний склад (частина четверта статті 27 Закону № 93-IV).
Інші питання створення та діяльності депутатських фракцій визначаються регламентом місцевої ради (частина шоста статті 27 Закону № 93-IV).
Порядок відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою врегульовано розділом V Закону № 93-IV.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 37 Закону № 93-IV підставою для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зокрема, може бути не входження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.
Згідно із частиною першою статті 38 Закону № 93-IV право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутатом, а також громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.
Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою місцевою організацією політичної партії, від якої його обрано депутатом, приймається на зборах (конференції) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом політичної партії. Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів присутніх учасників (делегатів) зборів (конференції). Про дату, час і місце проведення зборів (конференції), на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцева організація політичної партії повідомляє медіа. Порядок акредитації представників медіа на таких зборах (конференції) визначає організатор заходу (частина дев'ята статті 38 Закону № 93-IV).
У триденний строк після дня проведення зборів (конференції) місцевої організації партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, така організація партії повідомляє територіальну виборчу комісію, яка встановила результати відповідних місцевих виборів, про факт проведення зборів (конференції). До повідомлення додається витяг з протоколу зборів (конференції), в якому зазначаються дата, місце проведення зборів (конференції), кількість їх учасників (делегатів), хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, результати голосування, зміст прийнятого рішення. Голова, а в разі його відсутності - заступник голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення про проведення зборів виборців чи зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата та місцеву раду. Протокол зборів (конференції), на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцевою організацією політичної партії надсилається політичній партії для розгляду питання про відкликання депутата місцевої ради її вищим керівним органом (частина друга статті 39 Закону № 93-IV).
Вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою чи протокол зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції (частина сьома статті 41 Закону № 93-IV).
На підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за народною ініціативою, а у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною п'ятою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія зобов'язана у порядку, передбаченому Виборчим кодексом України, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі (частина дев'ята статті 41 Закону № 93-IV).
Рішення, дії або бездіяльність виборчої комісії, що стосуються відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 46 Закону № 93-IV).
Про дату, час і місце проведення зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцева організація політичної партії письмово повідомляє депутата, щодо якого розглядатиметься відповідне питання. Такий депутат має право на гарантований виступ на зборах (конференції) до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції. Неприбуття на збори (конференцію) депутата місцевої ради, який був належним чином повідомлений про них, не перешкоджає розгляду питання про внесення пропозиції щодо його відкликання за народною ініціативою (абзац третій частини першої статті 48 Закону № 93-IV).
Депутат місцевої ради має право бути присутнім під час розгляду вищим керівним органом політичної партії звернення територіальної виборчої комісії щодо його відкликання за народною ініціативою чи протоколу зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо його відкликання, та при прийнятті відповідного рішення, а також на засіданнях територіальної виборчої комісії при розгляді нею питань, що стосуються його відкликання (абзац четвертий частини першої статті 48 Закону № 93-IV).
Депутат місцевої ради має право давати пояснення щодо суті питань стосовно його діяльності, робити відповідні заяви на засіданнях ради та її органів, зборах виборців, зборах (конференціях) об'єднань громадян. У встановленому законодавством порядку депутат місцевої ради може використовувати для роз'яснення своєї позиції медіа (частина друга статті 48 Закону № 93-IV).
Депутат має право звернутися до місцевої ради з усною або письмовою заявою з приводу обставин, що стали підставою для порушення питання про його відкликання (частина третя статті 48 Закону № 93-IV).
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам про скасування рішення політичної партії від 22.04.2024 №1/24, яким позивачку відкликано як депутата місцевої ради за народною ініціативою, суд виходить із того, що підставою прийняття такого рішення є отримання Протоколу №1/2024 засідання фракції політичної партії «Нові обличчя» від 19.04.2024, яким вирішено внести на розгляд з'їзду політичної партії пропозицію щодо відкликання депутата Ірпінської міської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою.
При цьому підставами для прийняття рішення від 19.04.2024 визначено: «останнім часом діяльність члена Фракції - депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області ОСОБА_1 здійснюється всупереч та в розріз з основними принципами і положеннями передвиборної програми Ірпінської міської партійної організації Політичної партії «Нові обличчя», від якої її обрано депутатом. ОСОБА_1 не притримується рішень Фракції щодо підтримки або не підтримки питань порядку денного сесій Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області, відкрито виступає проти позиції Політичної партії «Нові обличчя».
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про статус депутата місцевих рад" визначені обов'язки депутата місцевої ради у виборчому окрузі, а саме у виборчому окрузі депутат місцевої ради зобов'язаний:
1) підтримувати зв'язок з виборцями, місцевою організацією політичної партії, яка висунула його кандидатом у депутати місцевої ради, відповідною територіальною громадою, а також громадськими організаціями, трудовими колективами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади, розташованими на відповідній території;
2) не рідше одного разу на півріччя інформувати виборців про роботу місцевої ради та її органів, про виконання планів і програм економічного і соціального розвитку, інших місцевих програм, місцевого бюджету, рішень ради і доручень виборців;
3) брати участь у громадських слуханнях з питань, що стосуються його виборчого округу, в організації виконання рішень ради та її органів, доручень виборців, у масових заходах, що проводяться органами місцевого самоврядування на території громади або виборчого округу;
4) вивчати громадську думку; вивчати потреби територіальної громади, інформувати про них раду та її органи, брати безпосередню участь у їх вирішенні;
5) визначити і оприлюднити дні, години та місце прийому виборців, інших громадян; вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців, розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, вживати заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення.
Крім того, ч 2 ст. 10 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що депутат місцевої ради може бути в будь-який час відкликаний за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.
Однак, суд зазначає, що прийняття рішення про внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою є рішенням, яке пов'язане із відносинами, які відповідно до Закону № 2365-ІІІ, статуту політичної партії віднесено до її внутрішньої діяльності та виключної компетенції партії, та такому рішенню не може бути надана оцінка судом, що підтверджено у постанові Верховного Суду від 27.06.2023 у справі № 380/16146/22.
Крім того, Верховним Судом у постанові від 19 лютого 2024 року у справі №380/4165/22 зроблено висновок, що рішення Конференції місцевого осередку політичної партії щодо відкликання за народною ініціативою депутата ради стосується внутрішньоорганізаційної діяльності політичної партії і юрисдикція адміністративних судів на нього не поширюється.
Схожий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 27 червня 2023 року у справі № 380/16146/22 та від 28 вересня 2023 року у справі №420/1276/22.
Отже, беручи до уваги ту обставину, що 19 квітня 2024 року фракція політичної партії «Нові обличчя» в Ірпінській міській раді прийняла рішення про виключення позивачки зі свого складу, що свідчить про втрату статусу члена фракції, це є однією з передбачених законом підстав для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
Між тим, позивачка у позовній заяві стверджує, що рішення прийнято з порушенням вимог, адже перед проведенням зборів Ірпінської міської партійної організації Політичної партії «Нові обличчя» жодного повідомлення у засобах масової інформації про дату, час і місце проведення зборів не відбувалося, а також належного повідомлення, про час і місце проведення зборів на адресу позивачки не надходило.
З цього приводу судом встановлено, що 18 квітня 2024 року Ірпінська міська партійна організація політичної партії «Нові обличчя» на виконання ст. 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повідомила засоби масової інформації, зокрема Товариство з обмеженою відповідальністю «Інформаційне агентство «АЙТІВІ» та ПП «МЦ «Дієслово» про проведення зборів Ірпінської міської партійної організації політичної партії «Нові обличчя», що підтверджується копією відповідного повідомлення та відмітками про його отримання.
У той же час, 19 квітня 2024 року Ірпінська міська партійна організація Політичної партії «Нові обличчя» повідомила депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області VIII скликання ОСОБА_1 про проведення зборів Ірпінської міської партійної організації Політичної партії «Нові обличчя» на яких розглядатиметься питання про внесення пропозиції щодо її відкликання за народною ініціативою. Зазначене підтверджується повідомленням Ірпінської міської партійної організації політичної партії «Нові обличчя» від 19 квітня 2024 року з відміткою про отримання такого повідомлення.
Відтак, доводи позивачки щодо порушення процедури розгляду питання про її відкликання з посади депутата міської ради не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
Крім того, позивачем не доведено належними та допустимим доказами, а судом не встановлено, що прийняття рішення відбулося з порушенням встановленої процедури, за відсутності визначеного кворуму та недостатності необхідних голосів для прийняття відповідних рішень.
Стосовно незгоди позивачки із постановою Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області від 11.06.2024 № 277 "Про реєстрацію депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області", суд звертає увагу на наступне.
Згідно зі ст. 284 Виборчого кодексу України у разі дострокового припинення повноважень депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) на підставах порядку, передбачених Конституцією та законами України, за рішенням вибори комісії Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, міської, сільської, селищної виборчої комісії депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у відповідному територіальному або єдиному виборчому списку від цієї організації партії у порядку, передбаченому частиною п?ятою статті 283 цього Кодексу.
Реєстрація особи, зазначеної у частині першій цієї статті, депутатом Верховної Рад Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч більше) здійснюється відповідною територіальною виборчою комісією у порядку, передаченому статтею 283 цього Кодексу.
Аналіз наведених норм Закону №93-IV та Виборчого кодексу України дають підстави зробити висновок, що у разі надходження до територіальної виборчої комісії рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за народною ініціативою територіальна виборча комісія має імперативний обов?язок визнати обраним депутатом наступного з черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії.
Тобто, у даних спірних правовідносинах, Ірпінська міська територіальна виборча комісія Бучанського району Київської області не була наділена свободою адміністративного розсуду (свободи вибору) при прийнятті постанови від 11 червня 2024 року №277.
Дана правова позиція підтверджується Постановою Верховного Суду від 12 вересня 2024 року у справі №640/21435/22.
Суд зауважує, що у даному випадку має місце завершена стадія процедури відкликання депутата місцевої ради внаслідок отримання Ірпінською міською територіальною виборчою комісією Бучанського району Київської області рішення Центральної ради Політичної партії «Нові обличчя» від 22 квітня 2024 року №1/24 про відкликання за народною ініціативою позивачки, а отже, на Ірпінську міську територіальну виборчу комісію Бучанського району Київської області був покладений обов?язок визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії - ОСОБА_2 і здійснити його реєстрацію.
Суд звертає увагу, що відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, позивачкою не наведено обґрунтованих обставин щодо порушення її прав та інтересів оскаржуваними рішеннями та не надано до суду відповідних доказів. Зі змісту позовної заяви та за наявних в матеріалах справи документів судом не встановлено порушення прав позивачки.
Отже, суд дійшов висновку про залишення позовних вимог без задоволення.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Щавінський В.Р.