Справа № 727/62/26
Провадження № 2-о/727/50/26
(про призначення експертизи)
14 січня 2026 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі :
головуючого судді Танасійчук Н.М.
присяжних: Ткачука В.С., Фортуни Я.Г.
при секретарі Кремзелюк О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , де заінтересованою особою виступає Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Чернівецької міської ради та ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною, -
встановив:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про визнання фізичної особи недієздатною.
Посилається на те, що він є онуком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказує, що згідно висновку лікарсько-консультативної комісії N?1761 ОКНП «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» від 19 грудня 2025 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлено діагноз - судинна деменція важкого ступеню. Заявник проживає разом із ОСОБА_4 близько 7 років в одній квартирі, АДРЕСА_1 , що підтверджується копією акту N?261 від 26 грудня 2025 року ПП «Регіон-Центр». За останній час ОСОБА_2 має проблеми з мисленням, порушення мовлення, страждає дезорієнтацію та має значну втрату пам?яті. Пецко В.А. більше двох років здійснює постійний догляд на непрофесійній основі за ОСОБА_4 , оскільки інших осіб, які б могли здійснювати за нею постійний догляд немає. Незважаючи на лікування, стан здоров'я ОСОБА_2 не покращується, а лише погіршується та призводить до того, що вона не може повною мірою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, не може висловлювати свої думки, не може дати оцінку своїм діям чи діям оточуючих, потребує постійної сторонньої допомоги, догляду, створення необхідних житлових умов.
Таким чином, та у зв'язку з вищевикладеним, вважає, що є необхідність у визнанні ОСОБА_2 , недієздатною.
Також просить суд призначити у справі судово-психіатричну експертизу з метою встановлення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та здатності усвідомлювати нею значення своїх дій та керувати ними.
Заявник та його представник в судове засідання не з"явилися, в попередньо надісланій до суду письмовій заяві клопотали про призначення судово-психіатричної експертизи ОСОБА_2 та просили проводити судове засідання у їх відсутності..
Представник заінтересованої особи - органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради в судове засідання не з'явився.
Згідно положень ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Згідно вимог ч.1 ст.298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров'я фізичної особи призначає для встановлення його психічного стану судово-психіатричну експертизу.
За наведених обставин, враховуючи, що у справі є достатньо відомостей про ознаки психічного захворювання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а вирішення питання про те, чи може вона розуміти значення своїх дій та керувати ними, потребує спеціальних знань в галузі психіатрії, суд вважає необхідним призначити по справі судово-психіатричну експертизу.
Керуючись ст.ст. 252, 295-298 ЦПК України, суд, -
Призначити по справі за заявою ОСОБА_1 про визнання фізичної особи - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною, заінтересована особа орган опіки та піклування виконавчого комітету Чернівецької міської ради - судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити питання:
-Чи має ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ознаки стійкого психічного розладу, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дії керувати ними?
-Чи здатна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок свого психічного розладу усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
- Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом свого здоров"я приймати участь у судовому засіданні?
Проведення експертизи доручити Чернівецькій філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії МОЗ України» (вул. Мусоргського, 2, м. Чернівці, 58005).
Для проведення експертизи доручити ОКНП «Чернівецька обласна психіатрична лікарня»( м. Чернівці вул.. Мусоргського, 2), передати всю наявну медичну документацію на ім'я ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , Чернівецькій філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії МОЗ України» (вул. Мусоргського, 2, м. Чернівці, 58005).
В розпорядження експертів направити матеріали справи .
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
На час проведення експертизи провадження по справі зупинити.
СУДДЯ: Танасійчук Н.М.
Присяжні: Ткачук В.С.,
Фортуна Я.Г.