8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"15" січня 2026 р.м. ХарківСправа № 922/3249/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Кухар Н.М.
при секретарі судового засідання Горішній Ю.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 04059243; місцезнаходження: м-н Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Опціон-Трейд" (код ЄДРПОУ 36985897; місцезнаходження: шосе Салтівське, 43, м.Харків, 61038)
про стягнення 2 398 630,93 грн
за участю представників:
позивача - Бенденжук Л.О.,
відповідача - Черкасов Р.І.,
Харківська міська рада 05.09.2025 звернулась до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Опціон-Трейд" про стягнення з відповідача на свою користь безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати у сумі 2 398 630,93 грн за використання земельної ділянки по шосе Салтівському, 43 у м. Харкові з кадастровим номером 6310137500:02:036:0018 за період з 01.01.2020 по 28.02.2022.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 09.09.2025 позовну заяву Харківської міської ради залишено без руху; надано позивачу строк 10 днів з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 30.09.2025, після усунення недоліків, позовну заяву Харківської міської ради прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі № 922/3249/25 за правилами загального позовного провадження та призначено у справі підготовче засідання.
У відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 15.10.2025, відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що застосування позивачем до обчислення заборгованості з орендної плати за період 01.01.2020 по 28.02.2022 Кф 3, який збільшує нормативну грошову оцінку землі у більше ніж 6 разів, є необґрунтованим, незаконним та несправедливим. Відповідачем проведено оплату за оренду земельної ділянки і за 2023-2025 р. в сумі 511 544,56 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 16.09.2025р. № 17 та додатково свідчить про дотримання відповідачем вимог діючого законодавства України, у зв'язку з чим відповідач не визнає позовні вимоги у повному обсязі та просить відмовити у задоволенні позову.
28.10.2025 до суду надійшла відповідь Харківської міської ради на відзив відповідача на позовну заяву, в якій позивач, зокрема, зазначив, що на теперішній час у земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:036:0018 наявний лише код УКЦВЗ (що підтверджується інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 27.10.2025), то, відповідно, код КВЦПЗ і не міг бути в 2021 році. Відомості, вказані у наданому відповідачем витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 02.03.2021 № 1376 не відповідають дійсності. Отже, відповідачем не надано доказів того, що у відомостях про земельну ділянку з кадастровим номером 6310137500:02:036:0018 наявний код Класифікації видів цільового призначення земель.
Протокольною ухвалою господарського суду від 11.12.2025 підготовче провадження у справі № 922/3249/25 закрито; розгляд справи по суті призначено на 15.01.2026 о 15:30.
У судовому засіданні, яке відбулося 15.01.2026, представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував на підставах, викладених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 02.09.2025 №441863640, за Товариством з обмеженою відповідальністю "Опціон-Трейд" (відповідач) з 26.04.2013 на підставі Договору купівлі-продажу № 3729 від 01.09.2010, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Лавіндою Н.О., зареєстровано право власності на нежитлову будівлю літ. "В-3" загальною площею 4930,5 кв.м.
Вищевказана нежитлова будівля розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 6310137500:02:036:0018.
Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.02.2013 № НВ-6300007442013, площа земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:036:0018 складає 0,4940 га, сформована земельна ділянка - 12.02.2013. Вищевказана земельна ділянка належить до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Вид використання земельної ділянки: для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. "В-3" (виробнича будівля).
На підставі 15 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.04.2012 №704/12 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" 27.12.2012 між Харківською міською радою та ТОВ "Опціон-Трейд" укладено Договір оренди землі, дата державної реєстрації 25.02.2013, номер запису про інше речове право: 487768.
Відповідно до умов вищевказаного Договору, ТОВ "Опціон-Трейд" передано в оренду земельну ділянку з кадастровим номером 6310137500:02:036:0018, загальною площею 0,4940 га по шосе Салтівському, 43 у м. Харкові, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. "В-3" (виробнича будівля), строком до 01.04.2017.
При цьому, як вказує позивач, відповідач з дати закінчення договору оренди землі - 01.04.2017 по теперішній час використовує земельну ділянку з кадастровим номером 6310137500:02:036:0018 за адресою: M. Харків, шосе Салтівське, 43, без виникнення права власності/користування та без державної реєстрації цих прав у відповідності до ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Згідно з листом Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 26.08.2025 № 18274/5/20-40-04-07-12 ТОВ "Опціон-Трейд" задекларовано до сплати та сплачено за земельну ділянку площею 0,4940 га: за 11 місяців 2020 року - 364 369,18 грн, за 2021 рік - 397 493,65 грн, за січень-лютий 2022 року - 72 873,84 грн орендної плати.
Отже позивач стверджує, що ТОВ "Опціон-Трейд" у період з 01.01.2020 по 28.02.2022 не сплачувало у встановленому законодавчими актами розмірі плату за користування земельною ділянкою по шосе Салтівському, 43 у м. Харкові, внаслідок чого зберегло за рахунок Харківської міської ради, як власника земельної ділянки за вказаною адресою, майно - грошові кошти у розмірі орендної плати у сумі 2398 630,93 грн, що є підставою для стягнення з відповідача в судовому порядку вказаної суми, як безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності.
При цьому, розрахунок розміру безпідставно збережених відповідачем коштів у розмірі орендної плати здійснено Харківською міською радою на підставі витягу від 21.01. 2022 № 1860 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:036:0018 загальною площею 0,4940 га по шосе Салтівському, 43 у м. Харкові, виданого Відділом у м. Харкові ГУ Держгеокадастру у Харківській області.
Так, відповідно до наданого позивачем витягу від 21.01. 2022 № 1860, в розділі "Цільове призначення земельної ділянки" вказано: "У відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цивільного призначення земель", тому відповідно до вказаного витягу застосовано коефіцієнт Кф - 3,00.
Разом з тим, відповідач, як зазначено вище, виконуючи умови договору та вимоги законодавства, оплачував орендну плату, здійснюючи її самостійне обчислення з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами (п. 10 Договору).
Відповідно до витягу від 02.03.2021 № 1376 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:036:0018 загальною площею 0,4940 га по шосе Салтівському, 43 у м.Харкові, виданого Відділом у м . Харкові ГУ Держгеокадастру у Харківській області, в розділі "Цільове призначення земельної ділянки" вказано: "11.05. Для цілей підрозділів 11.01-11.04 та для збереження і використання земель природнозаповідного фонду», відповідно до вказаного витягу застосовано коефіцієнт Кф - 0,50".
Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача 2 398 630,93 грн базуються саме на застосуванні до визначення розміру орендної плати коефіцієнта Кф - 3,00.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 №1378-ІV, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 20 Закону №1378-ІV, за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
У ч. 1, 3 ст. 23 Закону № 1378-ІV визначено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів "Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель" від 23.07.2010 №548 передбачено класифікацію видів цільового призначення земель (КВЦПЗ). Код та цільове призначення земель застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у державному земельному кадастрі (п. 1.2). КВЦПЗ застосовується для використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями, підприємствами, установами для ведення обліку земель та формування звітності із земельних ресурсів (п. 1.3).
При цьому код КВЦПЗ за цим наказом вміщує розділ 11 Землі промисловості (землі, надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх під'їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд) секції J - Землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, а також підрозділи: 11.01 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами; 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; 11.03 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, 11.04 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води); 11.05 Для цілей підрозділів 11.01-11.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 за №1647/29777, затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (далі - Порядок № 489), у п.3 якого встановлено, що наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування і застосовується з 1 січня 2017 року.
Пунктом 1 Розділу ІІ Порядку № 489 передбачено, що в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Згідно з пунктами 3, 5 Розділу ІІ Порядку № 489 коефіцієнт Кф - це коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки та встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548.
Додатком 1 до Порядку, який має назву "Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф)" встановлено відповідні коефіцієнти в залежності від коду КВЦПЗ, а саме: секція J Землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, розділу 11 Землі промисловості, підрозділи 11.01 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами; 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості встановлений Кф 1,2; підрозділи 11.03 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств встановлений Кф 1,2; підрозділ 11.04 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури встановлений Кф 0,65; підрозділ 11.05 Для цілей підрозділів 11.01-11.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду встановлений Кф 0,5.
Також у додатку 1 до Порядку визначено дві примітки наступного змісту:
1. Для земельних ділянок, інформація про які не внесена до відомостей Державного земельного кадастру, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується із значенням 2,0.
2. У разі якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується із значенням 2,0.
17.07.2018 набув чинності наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 27.03.2018 № 162, яким внесено зміни до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та передбачено, що у примітках до додатку 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 19.12.2016 за № 1647/29777, цифри "2,0" замінити цифрами "3,0".
Як вбачається з витягу від 02.03. 2021 № 1376 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, був зазначений код КВЦПЗ - 11.05, який вміщував інформації щодо підрозділу коду КВЦПЗ або 11.01, або 11.02, або 11.03, або 11.04.
Станом на 20.08.2021 постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2021 №821 до Порядку введення Державного земельного кадастру внесені зміни, зокрема, Порядок доповнено додатками 58, 59, 60, 61. Додатком № 58 до Порядку є Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними, а також правила їх застосування, у п. 3 якого встановлено, що відповідність кодів цільового призначення земельних ділянок, присвоєних відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 (далі - КВЦПЗ), певним кодам Класифікатора наведено у додатку 59 до Порядку. У разі коли код КВЦПЗ відповідає коду виду цільового призначення, зазначеному у Класифікаторі зміни до відомостей про земельну ділянку щодо її цільового призначення не вносяться. У разі коли код КВЦПЗ не відповідає коду виду цільового призначення, зазначеному у Класифікаторі, внесення змін до відомостей про земельну ділянку щодо її цільового призначення здійснюється згідно із заявою і документами, зазначеними у абзацах чотирнадцятому - п'ятнадцятому цього пункту.
Введення в дію Класифікатора припиняє чинність КВЦПЗ та УКЦВЗ.
Відповідно до додатку 59 до Порядку
(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1051%D0%B1-2012-%D0%BF#Text) визначено, зокрема, наступні коди по категорії: землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення
Код виду цільового призначення
Назва виду цільового призначення
Код згідно з УКЦВЗ
Код згідно з КВЦПЗ
розділ
підрозділ
11
Земельні ділянки промисловості (земельні ділянки, надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх під'їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд)
11.01
Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами
1.10.1; 3.1.1
11.01
11.02
Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком
1.10; 1.10.2; 1.10.5; 1.13.1; 1.13.4; 3.1; 3.1.2; 3.1.5
11.02
11.03
Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств
1.10.4; 1.13.4; 3.1.4
11.03
11.04
Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води)
1.10.5; 3.1.5
11.04
11.05
Для цілей підрозділів 11.01-11.04, 11.06-11.08 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
11.05; 19.00.
Отже, код КВЦПЗ земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:036:0018 загальною площею 0,4940 га по шосе Салтівському, 43 у м.Харкові відповідає коду виду цільового призначення, зазначеному у Класифікаторі.
Статтею 194 Земельного кодексу України встановлено, що призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний земельний кадастр", державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону України "Про державний земельний кадастр", Порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про державний земельний кадастр", до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку. Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Отже, виходячи з того, що як у Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.02.2013 № НB-6300007442013, наданим самим позивачем, так і у Витягу від 02.03. 2021 № 1376 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, так і в Договорі оренди щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:036:0018 наявні відомості щодо цільового призначення, категорії земель та виду використання земельної ділянки - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які відповідають коду КВЦПЗ J (секція) 11 (розділ) 11.05 (підрозділ) згідно Наказу Державного комітету України із земельних ресурсів "Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель" від 23.07.2010 № 548, до якого відповідно до Порядку № 489 застосовується Кф 0,5, відповідач вважає необґрунтованим, незаконним та несправедливим застосування позивачем до обчислення заборгованості з орендної плати за період 01.01.2020 по 28.02.2022 Кф 3, який збільшує нормативну грошову оцінку землі у більше ніж 6 разів, із врахуванням при цьому також того, що необхідність внесення відомостей до ДЗК щодо коду КВЦПЗ не було так як код КВЦПЗ відповідає коду виду цільового призначення, зазначеному у Класифікаторі.
Як вбачається з наданих позивачем розрахунків від 29.08.2025, за період з 01.01.2020 по 31.12.2021 ним використовувалась нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розмір якої становив 38 259 793,00 грн, з посиланням на витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 21.01.2022.
Водночас, така сума спростовується витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 02.03.2021 № 1376. Відтак, нормативна грошова оцінка земельної ділянки протягом періоду з 01.01.2020 по 31.12.2022 становила 6 376 632,00 грн. Тому застосування нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 38 259 793,00 грн до зазначеного періоду є неправомірним.
За період з 01.01.2022 по 28.02.2022 позивачем для розрахунку використовувалась нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розмір якої становив 42 085 772,00 грн, що відповідає Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 21.01.2022.
Як вбачається під час порівняння витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 02.03.2021 з витягом від 21.01.2022, середня (базова) вартість земель населеного пункту не змінилась і становить 639,78 грн/кв.м, і основною причиною для такого суттєвого збільшення нормативної грошової оцінки земельної ділянки стало застосування у витягу від 21.01.2022 Коефіцієнту КФ у значенні 3 замість Коефіцієнту КФ у значенні 0,5, який застосовано у витягу від 02.03.2021,що є безпідставним та таким, що суперечить законодавству України.
Відтак, ключовим у цьому спорі є питання наявності у Державному земельному кадастрі відомостей про код Класифікації видів цільового призначення земельної ділянки, яка перебуває у користуванні позивача.
Як підтверджується наданим відповідачем Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 02.03.2021 № 1376, у Державному земельному кадастрі були наявні відомості про код Класифікації видів цільового призначення земельної ділянки, яка перебувала у користуванні ТОВ "Опціон-Трейд". Як зазначено у цьому Витягу, Категорія земель - Землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення земельної ділянки - 11.05 Для цілей підрозділів 11.01-11.04 та для збереження і використання земель природнозаповідного фонду.
Зазначене повністю відповідає Додатку 1 до Порядку, Секція J пункту 11 якого
визначає такі коефіцієнти:
Секція J - Землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення
11 - Землі промисловості
11.01 - Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств, що пов'язані з користуванням надрами - 1,2
11.02 - Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості
- 1,2
11.03 - Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств - 1,2
11.04 - Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури - 0,65
11.05 - Для цілей підрозділів 11.01-11.04 та для збереження і використання земель природно-заповідного фонду - 0,5
Отже, цільове призначення земельної ділянки - 11.05 Для цілей підрозділів 11.01-11.04 та для збереження і використання земель природно-заповідного фонду, було визначено та зареєстровано і скасування цих відомостей законодавством не передбачено.
Як у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 02.03.2021, так і у витягу від 21.01.2022 залишається незмінною Категорія земель - Землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, що свідчить про наявність встановленого цільового призначення.
З огляду на викладене, застосування коефіцієнту функціонального призначення 3,0 при розрахунку орендної плати позивачем є неправомірним.
Як вбачається з тексту самої позовної заяви, за земельну ділянку з кадастровим номером 6310137500:02:036:0018 площею 0,4940 га (далі - земельна ділянка) Товариство з обмеженою відповідальністю "Опціон-Трейд" фактично сплачено: "за 11 місяців 2020 року - 354 369,18 грн, за 2021 рік - 397 493,65 грн, за січень-лютий 2022 року - 72 873,84 грн орендної плати." Зазначені обставини підтверджуються листом Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 26.08.2025, який додано самим позивачем до позовної заяви.
Згідно з п. 5 Договору оренди землі від 27.12.2012 (далі - Договір оренди землі), нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з Витягом № 434/12 від 17.04.2012, становить 5 237 882 грн.
Відповідно до п. 9 Договору оренди землі, розмір орендної плати за земельну ділянку на рік становить 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і складає 209515,28 грн, розмір орендної плати за земельну ділянку в місяць становить 17459,61 грн.
Згідно з п. 13 Договору оренди землі, розмір орендної плати переглядається у разі в тому числі зміни нормативної грошової оцінки.
Станом на період, у якому здійснюється розрахунок плати за землю, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 6 376 632,00 грн, що підтверджується Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 02.03.2021р. № 1376.
Таким чином, сума плати за землю за один рік повинна обраховуватись таким чином:
6 376 632,00 грн х 4% = 255 065,28 грн.
Як вбачається з вищезазначеного листа Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 26.08.2025, зазначена сума була повністю сплачена ТОВ "Опціон-Трейд", навіть зі значною переплатою.
Також відповідачем проведено оплату за оренду земельної ділянки і за 2023-2025 роки в сумі 511 544,56 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 16.09.2025 № 17 та додатково свідчить про дотримання відповідачем вимог діючого законодавства України.
Зазначене вище свідчить про відсутність заборгованості у відповідача перед позивачем та наявністю переплати за період з 01.01.2020 по 28.02.2022, у зв'язку з чим підстави для задоволення позову Харківської міської ради відсутні.
Відповідно до приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з відмовою у позові, судові витрати суд покладає на позивача.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. 29, 42, 73, 74, 86, 91, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У позові Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 04059243; місцезнаходження: м-н Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Опціон-Трейд" (код ЄДРПОУ 36985897; місцезнаходження: шосе Салтівське, 43, м.Харків, 61038) про стягнення 2 398 630,93 грн - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст. 256-257 ГПК України.
Повне рішення складено "22" січня 2026 р.
СуддяН.М. Кухар