21.01.2026 Справа №607/22633/25 Провадження №2-а/607/95/2026
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі:
головуючого Ромазана В.В.
за участю секретаря Бойко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження у справі, -
Представник позивача адвокат Сабатюк Н.П. в інтересах ОСОБА_1 29.10.2025 звернулась в суд із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження у справі, згідно із яким просить визнати протиправною та скасувати постанову №61/1833 від 05.09.2025 (надалі- спірна постанова), винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210-1 КУпАП у розмірі 17000 грн. штрафу, а провадження у справі закрити.
В обґрунтування позовних вимог сторона позивача зазначила, що стосовно ОСОБА_3 відповідачем винесено спірну постанову за те, що під час звіряння війсьво-облікових даних встановлено, що він не з'явився по виклику до ІНФОРМАЦІЯ_3 для проходження ВЛК. Вказав, що позивач не був присутній під час винесення спірної постанови про яку дізнався лише 23.10.2025 в Тернопільському відділі державної виконавчої служби після того, як державним виконавцем було заблоковано його рахунок. Зазначив, що ОСОБА_1 будь-яких повісток, розпоряджень та повідомлень, викликів про потребу своєї явки у ІНФОРМАЦІЯ_2 для проходження ВЛК не отримував, жодних сповіщень про наявність оформленого на його ім'я поштового відправлення від працівників Укрпошта, не отримував. Також зазначив, що позивачу не було вручено другий примірник протколу про адмінітсративне правопорушення та його не ознайомлювали із матеріалами адмінітсративної справи. Вважає, що відповідачем, під час винесення спірної постанови неналежним чином з'ясовано усі обставини справи, оскільки постанова містить дані про ОСОБА_4 , а не про позивача. Крім цього, звертає увагу суду на ту обставину, що відповідачу стало відомо про не проходження позивачем ВЛК 05.06.2025, а спірну постанову останній виніс 05.09.2025, тобто, на його думку, після спливу тримісячного строку встановленого статтею 38 КУпАП. Також, звертає увагу, що у діях позивача відсутній умисел щодо не явки до відповідача, оскільки він добровільно зареєстрував електронний кабінет військовозобов'язаного, вчасно уточнив свої військово-облікові дані, добровільно прибув до відповідача.
Ухвалою судді від 31.10.2025 року у справі відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду, з повідомленням сторін.
Відповідач через систему «Електронний Суд» 22.11.2025 подав відзив на позов у якому вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_2 заперечує проти позову ОСОБА_1 та вважає його таким, що не підлягає до задоволення. Так, 23.08.2025 позивач прибув до відповідача, як такий, що перебуває у розшуку Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210-1 КУпАП. Під час звіряння військово-облікових даних було встановлено, що позивач з 07.06.2025 перебуває на військовому обліку та є порушником військового обліку з 22.08.2025. Із наявних даних ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач до 05.09.2023 медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби не пройшов, у зв'язку із чим його було направлено на військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно направлення №4688941 від 25.08.2025 та роз'яснено, що у випадку відмови від проходження медичного огляду або інших порушень під час медичного огляду, останнього в залежності від обставин може бути притягнуто до відповідальності. 23.08.2025 стосовно позивача було складено протокол про адмінітсративне правопорушення, під час якого останньому було роз'яснено його права та обов'язки, повідомлено про розгляд справи на 05.09.2025 на 18 год. Однак ОСОБА_1 будь-яких пояснень не надав та відмовився від свого підпису у протоколі про адміністративне правопорушення, що підтверджено підписами свідків. 05.09.2025 стосовно позивача було винесено спірну постанову та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн., яку було направлено за місцем реєстрації позивача. Однак, поштове відправлення було повернуто 25.09.2025 у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
У судове засідання представник позивача адвокат Сабатюк Н.П. не з'явилась, подавши клопотання про розгляд справи у відсутності сторони позивача, позовні вимоги підтримує з пістав викладених у позові та просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судові засідання повторно не з'явився, про місце, дату та час судового розгляду був повідомлений належним чином в порядку, передбаченому ст. 268 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), шляхом направлення тексту повістки за його місцезнаходженням, що підтверджується наявним у матеріалах справи звітом про таке відправлення та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Однак, явку свого представника відповідач у судове засідання не забезпечив, що, відповідно до частини 3 ст. 268 КАС України не перешкоджає розгляду справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, встановив наступне.
Як вбачається із постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 № 61/1833 від 05.09.2025, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 25500 грн.
Підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності у вказаній постанові зазначено те, що «…що гр. ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, а саме: не з'явився по виклику до ІНФОРМАЦІЯ_3 для проходження ВЛК. Відповідно до Закону України від 12.02.2025 про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», пункт 2 установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання цинності цим Законом, зобов'язані до 05 червня 2025 року пройти повторний медичний оглдяд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти СБУ - до центрального управління або регіональних органів СБУ, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резерваіста з метою отримання направлення на військово-лікарьску комісію для проходження медичного огляду.
ОСОБА_1 здійснив адміністративне правопорушення в особливий період (особливий період в Україні діє з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 №30-3/2014 «Про часткову мобілізацію» (набрав чинності з дня опублікування в газеті «Голос України» від 18.04.2014 №49), який затверджений Законом України від 17.03.2014 №1126-VІІ та буде закінченим з прийняттям Президентом України відповідного рішення, щодо переведення всіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу), чим здійснив порушення вимог абзацу 5 частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та підпунктів 1,2 пункту 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних» (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку вризовників, військовозобов'язаних та резервістів», затверодженого постановою КМ України №1487 від 30.12.2022.
Таким чином, Відповідач у спірній постанові вважає, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Зазначена постанова не містить даних про отримання її позивачем, оскільки її було прийнято без участі позивача, який належним чином був повідомлений про розгляд справи, що підтверджено даними, які містяться у протоколі про адміністративне правопорушення. Спірну постанову було скеровано відповідачем на адресу реєстрації позивача ( АДРЕСА_1 ) рекомндованим листом після її ухвалення та який повернувся у зв'язку у закінченням терміну зберігання.
Як вбачаєтьбся із протоколу №60/2883 про адміністартивне правопорушення від 23.08.2025 стосовно ОСОБА_1 за ч.3 ст.210-1 КУпАП, у ньому, крім обставин зазначених у спірній постанові вказано що, 23.08.2025 гр. ОСОБА_1 близько 15 год. 15 хв. прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , як такий, що перебуває в базі розшуку Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ІТС «Інформаційний потртал НП України» за скоєння правопорпушення за ст.210-1 КУпАП. Вказаний протокол про адміністративне правопорушення містить дані про те, що ОСОБА_1 роз'яснено зміст ст.63 Конституції України, права та обов'язки передбачені ст.268 КУпАП та повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 18.00 год.05.09.2025 року, у присутності свідків, які зазначені у ньому. Також вкзано, що ОСОБА_1 відмовився від отримання другого примірника протоколу у присутності свідків.
Судом з'ясовано, що Позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджено копією його військово-облікової картки до військового квитка № НОМЕР_1 у якій зазначено, що ОСОБА_1 непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у військовий час. Також вказано, що ОСОБА_1 є порушником військового обліку з 02.08.2025.
Також, як вбачається із копії направлення від 25.08.2025 №4688941, ОСОБА_1 напрвалено для визначення придатності до служби в десантно-штурмових військах, на підводних човнах, надводних кораблях, у морсьбкій піхзоті, підрозділах спеціального призначення, ВЛК відбудеться на базі закладу охорони здоров'я КНП «Тернопільська міська лікарня швидкої допомоги», дата початку медичного огляду 26.08.2025. Згідно довідки військово-лікарської комісії №2025-0917-1246-4428-0 від 17.08.2025, ОСОБА_1 проведено медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 та визнано придатним до військової служби.
Суд, дослідивши та оцінивши докази, суд доходить такого висновку.
Порядок та підстави притягнення до адміністративної відповідальності регулюються Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП).
Частинами першою та другою статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Відповідно до вимог статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також іншими документами.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Згідно ч.1 ч.3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
На виконання вимог ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» від 06 грудня 1991 року № 1932-ХІІ, особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні було введено воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та діє станом по сьогоднішній день.
Водночас, правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначення засад організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів регулює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII).
Відповідно до абз.2 ч.1, ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Відповідно до частини 2 розділу ІІ «Прикінцевих і перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 №3621-ІХ, установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Частиною 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що громадяни зобов'язані, зокрема, проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно.
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, визначає, зокрема, організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби.
Пунктом 74 вказаного Порядку у редакції чинній на момент винесення спірної постанови, встановлено, що Військовозобов'язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, в тому числі ті, які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видаються направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформовані відповідно до пункту 74-1 цього Порядку.
Як встановлено матеріалами справи військовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який був визнаний обмежено придатним до військової служби до набрання чинності вказаним Законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 №3621-ІХ, що підтверджено копією його облікової картки, у строк до 05 червня 2025 самостійно не звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 або через лектронний кабінет призовника з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, пройшовши таку комісію лише 17.09.2025.
Статтею 210-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 09 травня 2024 №3696-IX (далі Закон № 3696-ІХ), який набув чинності 19 травня 2024, стаття 210-1 КУпАП викладені в такій редакції: «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.».
Суд звертає увагу, що до матеріалів справи не подано доказів щодо у строк до 05 червня 2025 самостійно звернення позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_3 або через електронний кабінет призовника з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Отже, за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позивач не виконав вимог частини 2 розділу ІІ «Прикінцевих і перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 №3621-ІХ, відтак, порушив вимоги ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», підпунктів 1,2 пункту 1 Правил віськового обліку призовників і війсьвозобов'язаних (додаток 2 до порядку організації ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою КМ україни №1487 від 301.2.2022, а тому його правомірно притягнуто до адміністративної за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, якою передбачено відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Також, суд констатує, що у протоколі № 60/2883 від 23.08.2025 про адміністративне правопорушення, за результатами розгляду якого і було винесено оскаржувану постанову, зазначено, що ОСОБА_1 не з'явився за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_6 для проходження ВЛК, самостійно не звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або через електронний кабінет військовозобов'язанорго з метою отримання напрвалення на ВЛК для проходження медичного огліду. Також з даного Протоколу вбачається, що такий було складено в присутності ОСОБА_1 останньому роз'яснено вимоги ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП, однак Позивач від надання пояснень, підписання протоколу та отримання примірника протоколу відмовився, що підтверджується підписами двох свідків. Крім цього, суд вважає, що Відповідачем не пропущено строку передбаченою ч.9 статтею 38 КУпАП притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, згідно якого, адміністративне стягнення за вчинення в особлививй період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення. Так, Відповідач міг дізнатись про те, що Позивач самостійно не звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 або через клектронний кабінет призовника з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, з 06.06.2025, відтак, спірну постанову винесено за допущене ОСОБА_1 правопорушення з цього приводу 05.09.2025, тобто у межах строку, передбаченого ст.38 КУпАП. Крім цього, суд вважає, що зазначення у спірній постанові про іншу особу ОСОБА_4 та перебування його на військовому обліку не впливають на дії ОСОБА_1 та на обставини, які встановлено Відповідачем за що останнього притягнуто до адміністративної відповідальності.
Підсумовуючи вище викладене в сукупності, суд доходить висновку, що Відповідачем доведено вчинення Позивачем адміністративного правопорушення, а тому спірну постанову слід залишити в силі, а у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити із наведених вище підстав.
Також, суд вважає, що оскільки позивачу стало відомо про існування спірної постанови лише 23.10.2025 із матеріалів виконавчого провадження, про що свідчить відмітка про її отримання у поданій ним заяві, суд вважає, що клопотання ОСОБА_5 про поновлення строку на оскарження даної постанови слід задовольнити, поновивши останньому такий строк.
Керуючись статтями 9, 72-77, 242, 244-246, 257, 271, 286 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
Поновити ОСОБА_1 строк на оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення у даній справі.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження у справі, відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Судове рішення складено 21.01.2026.
Реквізити сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживає та зареєстрований: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 , місцезнаходження АДРЕСА_2 .
Головуючий суддяВ. В. Ромазан