21.01.2026 Справа № 914/998/18
Господарський суд Львівської області у складі судді Гоменюк З.П., за участю секретаря судового засідання Тимцан Я.А., розглянувши матеріали
заяви Яворівського відділу державної виконавчої служби у Яворівському районі Львівської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, м. Яворів
про заміну сторони виконавчого провадження
у справі №914/998/18
за позовом Приватного підприємства “ОККО Контракт», м. Київ
до відповідача Державного підприємства “Екотрансенерго», с. Новий Яр Яворівського району Львівської області
про стягнення 66069,32 грн.
за участю представників:
від заявника: не з'явився;
від позивача (стягувача): не з'явився;
від відповідача (боржника): не з'явився;
На розгляді Господарського суду Львівської області перебувала справа №914/998/18 за позовом Приватного підприємства “ОККО Контракт» до відповідача Державного підприємства “Екотрансенерго» про стягнення заборгованості у розмірі 66 069,32 грн.
Рішенням суду від 04.10.2018 позов задоволено; стягнуто з Державного підприємства “Екотрансенерго» (81051, Львівська обл., Яворівський район, село Новий Яр, ідентифікаційний код 34509969) на користь Приватного підприємства “ОККО Контракт» (04070, м. Київ, вул. Набережно-Хрещатицька, буд.15-17/18, ідентифікаційний код 36248687) 57253,90 грн. основного боргу, 6337,04 грн. пені, 531,75 грн. 3% річних, 1946,63 грн. інфляційних втрат та 1762,00 грн. судового збору.
16.11.2018 Господарським судом Львівської області видано наказ про примусове виконання судового рішення суду від 04.10.2018.
29.12.2025 від Яворівського відділу державної виконавчої служби у Яворівському районі Львівської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження (вх.№5614/25), у якій заявник просить суд замінити боржника - у наказі Господарського суду Львівської області від 16.11.2018 року у справі №914/998/18, його правонаступником - Товариством з обмеженою відповідальністю “Землебудпроект».
Ухвалою суду від 29.12.2025 заяву прийнято до розгляду, призначено її до розгляду в судовому засіданні на 21.01.2026.
У судове засідання 21.01.2026 заявник, позивач та відповідач не з'явились, явку повноважних представників у судове засідання не забезпечили, причин неявки суду не повідомили. Заяв, клопотань до суду не скерували.
У поданій суду заяві про заміну сторони виконавчого провадження заявник зазначив наступне.
Згідно наказу № 914/998/18 виданого 16.11.2018 року Господарським судом Львівської області та заяви про відкриття виконавчого провадження від 25.03.2019 року підлягає до стягнення з ДП «Екотрансенерго» (ЄДРПОУ 34509969) на користь ПП «ОККО» 67831,32 грн. Дата набрання чинності даного наказу 06.11.2018 року.
У Яворівському відділі ДВС у Яворівському районі Львівської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України перебуває на виконанні зведене виконавче провадження № 50259885, в якому об'єднано 82 виконавчих проваджень на суму 12605141,72 грн.
На підставі вищезазначеного наказу державним виконавцем 03.04.2019 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 58782091. У виконавчому провадженні винесено постанову про стягнення витрат виконавчого провадження та постанову про стягнення виконавчого збору, та постанову про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження № 50259885.
19.02.2025 року відбувся електронний аукціон № 8РЕ001-иА-20250124-89006 з продажу об'єкта малої приватизації - єдиного майнового комплексу державного підприємства «Екотрансенерго» (код за ЄДРПОУ 34509969) за адресою: Львівська область, Яворівський район, м. Новий Яр. Протокол про результати зазначеного електронного аукціону затверджено наказом Регіонально відділення фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях від 26.02.2025 року № 00201.
Згідно із умови продажу єдиного майнового комплексу державного підприємства «Екотрансенерго», визначеними в інформаційному повідомленні та затвердженими протоколом № 1 засідання аукціонної комісії від 17.01.2025 року, передбачено зокрема, що покупець Об'єкта малої приватизації зобов'язаний протягом шести місяців від дати переходу права власності забезпечити погашення заборгованості державного підприємства «Екотрансенерго» у розмірі, що складеться на дату переходу права власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» приватизація об'єкта вважається завершеною з моменту його продажу та переходу до покупця права власності або завершення розміщення всіх акцій, передбачених до продажу планом розміщення акцій, і оформлюється наказом відповідного органу приватизації.
23.04.2025 року між Регіональним відділенням фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях як продавцем та ТзОВ «ЗЕМЛЕБУДПРОЕКТ» як покупцем було укладено договір купівлі-продажу об'єкта малої приватизації державної власності Державного підприємства «Екотрансенерго» (код за ЄДРПОУ 34509969) за результатами аукціону з умовами. Регіональним відділенням фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях видано наказ від 25 квітня 2025 року № 00371 «Про затвердження результатів продажу та завершення приватизації об'єкта малої приватизації - єдиного майнового комплексу».
Пунктом 2.1 вищевказаного договору передбачено, що право власності на об'єкт приватизації переходить до покупця після укладання цього договору та підписання акта приймання-передачі об'єкта приватизації.
Згідно пункту 3.1 договору покупець (ТзОВ «ЗЕМЛЕБУДПРОЕКТ») є правонаступником усіх майнових прав (крім права постійного користування земельною ділянкою) і обов'язків державного підприємства «Екотрансенерго» відповідно до умов договору та статті 28 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» з дня засвідчення акта приймання-передачі об'єкта приватизації від продавця до покупця, який підписується сторонами та скріплюється печатками.
Згідно пункту 4.1 договору передача об'єкта приватизації покупцю здійснюється продавцем в день укладення цього договору.
Згідно пункту 6.4 договору з моменту переходу права власності покупець зобов'язаний виконати умови продажу об'єкта приватизації (в тому числі погашення заборгованості, що складеться на дату переходу права власності).
14.07.2025 року Фондом державного майна України видано наказ № 1017 про припинення юридичної особи державного підприємства «Екотрансенерго» шляхом реорганізації.
Із наведеного вбачається, що ТзОВ «ЗЕМЛЕБУДПРОЕКТ» придбало підприємство, як цілісний майновий комплекс у розумінні статті 191 Цивільного кодексу України.
При прийнятті ухвали суд виходить з такого.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною другою статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Аналогічне положення міститься і в ч.1 ст.18 та ч.1 ст.326 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 18 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Згідно з частинами першою та другою статті 52 Господарського процесуального кодексу України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Згідно статтею 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Статтею 338 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень, вирішуються судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, якщо інше не визначено цим розділом.
Частиною 1 статті 334 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив (ч.1 та ч.5 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження»).
Згідно з вимогами чинного законодавства, заміна осіб в окремих зобов'язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.
Відповідно до пункту 13 частини 1 статті 1 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» єдиний майновий комплекс державного або комунального підприємства, його структурного підрозділу - усі види майна, призначені для діяльності підприємства, його структурного підрозділу, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировина, продукція, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, включаючи права на земельні ділянки.
Згідно з абз. З ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», після переходу в процесі приватизації права власності на єдиний майновий комплекс державного або комунального підприємства виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну такого державного або комунального підприємства як сторони виконавчого провадження покупцем відповідного єдиного майнового комплексу.
Водночас, питання правонаступництва при приватизації державного і комунального майна врегульовані у статті 28 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», що має назву «Правонаступництво власників».
Аналіз наведеної норми Закону з огляду на її назву та зміст свідчить про те, що передбачене цією нормою правонаступництво стосується саме осіб, як придбали державні або комунальні підприємства як єдині майнові комплекси, тобто стосується саме покупця (власника) об'єкта приватизації, який в порядку правонаступництва і набуває майнових прав приватизованого підприємства.
При цьому передбачене цією нормою правонаступництво хоча і є частковим, оскільки, обмежується правом постійного користування земельною ділянкою, проте усі інші майнові права приватизованого підприємства передаються новому власнику в порядку правонаступництва у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Як передбачено ч. 1 ст. 28 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» особи, які придбали державні або комунальні як єдині майнові комплекси, є правонаступниками їх майнових прав (крім права постійного користування земельною ділянкою) і обов'язків відповідно до умов договору між продавцем і покупцем та законодавства України.
Статтею 514 ЦК України передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсягах і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
В даному випадку заміна відбулась внаслідок факту купівлі-продажу відповідного майнового комплексу та переходу прав та обов'язків до покупця на майновий комплекс, що включає як активи, так і пасиви підприємства, відповідно до договору, а не за фактом припинення юридичної особи (державного підприємства-боржника), активи та пасиви якого передані покупцю.
Припинення відповідного державного підприємства фактично здійснюється вже після передачі його активів та пасивів іншій особі - покупцю майнового комплексу цього підприємства. Передача майнових прав державного підприємства у такому випадку нерозривна у часі з передачею майнових обов'язків такого підприємства, оскільки об'єктом купівлі-продажу в процесі приватизації виступає саме майновий комплекс з усіма активами та пасивами.
Отже, процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв'язок матеріального і процесуального права.
Здійснення правонаступництва є результатом наявності визначеного юридичного складу, тобто сукупності юридичних фактів, необхідних і достатніх для того, щоб отримати відповідний ефект - наступництво в правах та обов'язках.
Відтак, визначальною підставою для заміни сторони боржника - державного підприємства у виконавчому провадженні, є набуття покупцем права власності в процесі приватизації на майно боржника.
Отже, з врахуванням зазначених вимог ТзОВ «ЗЕМЛЕБУДПРОЕКТ», як новий власник, стало правонаступником прав та обов'язків ДП «Екотрансенерго» (боржника у справі №914/998/18).
Керуючись ст. ст. 18, 233, 234, 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Заяву Яворівського відділу державної виконавчої служби у Яворівському районі Львівської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №914/998/18 - задовольнити.
2. Замінити сторону боржника у виконавчому провадженні щодо виконання наказу № 914/998/18 від 16.11.2018 року, виданого Господарським судом Львівської області, з Державного підприємства «Екотрансенерго» (ідентифікаційний код 34509969) його правонаступником Товариством з обмеженою відповідальністю «Землебудпроект» (ідентифікаційний код 58782091).
Ухвала набирає законної сили в порядку ст.235 ГПК України та може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в порядку та в строки, передбачені ст.ст. 254-257 ГПК України.
Суддя Гоменюк З.П.