1Справа № 335/5961/25 2/335/54/2026
12 січня 2026 року м.Запоріжжя
Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді Воробйова А.В., за участю секретаря судового засідання Колесник Д.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Запоріжжя в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором оренди землі,-
Позивач Запорізька міська рада звернулася до Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором оренди землі.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що 21.09.2015 року між Запорізькою міською радою та ОСОБА_1 , був укладений договір оренди землі №201505000100363 відповідно до якого, Запорізькою міською радою передано, а ОСОБА_1 прийнято земельну ділянку загальною площею 0,0567 га з кадастровим номером 2310100000:05:006:0146 (далі - Договір оренди землі). Відомості щодо реєстрації права оренди також підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №417830003 від 14.03.2025.
За умовами Договору оренди землі орендодавець відповідно до рішення п'ятдесят восьмої сесії шостого скликання Запорізької міської ради № 74/202 від 10 червня 2015 року надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування магазину, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Земельна ділянка кадастровий номер: 2310100000:05:006:0146 належить Територіальній громаді м. Запоріжжя в особі Запорізької міської раді на праві комунальної власності.
Власником об'єкту нерухомого майна: будівлі магазину, загальною площею 164,7 кв.м, літ.А та тераси, загальною площею 125,8 кв.м, літ.а, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 у період з 11.01.2011 по 20.06.2024 був ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 11.01.2011, посвідченого Гришиною В.І., приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу та зареєстровано в реєстрі за № 36.
Згідно п. 11 Договору оренди землі, договір укладено до 10.06.2034 року.
Пунктом 6 Договору оренди землі встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 997 710 грн. 21 коп. в цінах 2015 року.
Відповідно до п. 12 Договору оренди землі оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 29 931 грн. 31 коп. на рік, що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2015 року.
Згідно п. 13 Договору оренди землі обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Відповідно до п. 14 Договору оренди землі орендна плата вноситься у порядок і спосіб, передбачений ст. 287 Податкового кодексу України на розрахунковий рахунок Управління Державної казначейської служби України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя 33212815700007 отримувач: Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 38025409, код 18010900.
Запорізька міська рада повністю виконала покладені на неї зобов'язання передбачені договором, та передала орендарю земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:006:0146, загальною площею 0,0567 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , а орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду.
За таких умов, у орендаря за результатами підписання Договору оренди землі виник обов'язок сплачувати орендну плату на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.
30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.2015 року в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.
30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення №6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю). Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:006:0146 відноситься до категорії інших земель м. Запоріжжя, розмір орендної плати якої складає 3% від нормативної грошової оцінки.
28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564). Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Відповідно до додатку до вказаного рішення річний розмір орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:006:0146, наданої для розташування магазину, яка відноситься до категорії інших земель м. Запоріжжя і становить 3 відсотки від їх нормативної грошової оцінки.
Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 та від 28.11.2018 №26 не змінювались та не скасовувались і є чинними.
ОСОБА_1 не звертався до Запорізької міської ради із заявою про внесення змін до пункту 12 договору оренди землі та укладання додаткової угоди щодо зміни розміру орендної плати за договором оренди землі.
В даному випадку має місце зміна нормативної грошової оцінки землі, що призвело до зміни розміру орендної плати за договором.
Проте, відповідач не сплачував орендну плату за Договором оренди землі у відповідності до нової НГО з 2016 року, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість зокрема, за період з 01.01.2018 по 31.12.2023 в сумі 236 532,81 гривень. Розрахунок заборгованості зроблено на підставі Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №6 «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю», витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянкивід 14.08.2024 № НВ-2300110812024, листа ГУ ДПС у Запорізькій області №14017/5/08-01-13-03-04 від 24.12.2024, листа державної служби України з питань геодезії, картограції та кадастру від 12.01.2024 № 6-28-0.222-600/2-24.
На підставі вищевикладеного, позивач просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 заборгованість за договором оренди землі №201505000100363 від 21.09.2015, за період з 01.01.2018 по 31.12.2021 та з 01.01.2023 по 31.12.2023 в розмірі 236 532 гривень 81 копійок та судовий збір в розмірі 2 838 гривень 39 копійок.
Ухвалою судді Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя від 24.06.2025 року позовну заяву прийнято до свого провадження, відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя від 17.09.2025 року закрито підготовче провадження та призначено цивільну справу до судового розгляду.
28.11.2025 від представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Іванченко А.Ю. надійшла заява про визнання позову.
В судове засідання представник позивача не з'явилася, надала заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
В судове засідання відповідач або його представник не з'явилися, про час та день судового засідання повідомлялися завчасно, причину неявки суду не повідомили.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши письмові матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, розглянувши справу в межах заявлених вимог, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
У відповідності зі ст. ст. 12, 13 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності, у межах заявлених позовних вимог на підставі доказів, наданих сторонами.
Судом встановлено, що 21.09.2015 року між Запорізькою міською радою(орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар), був укладений договір оренди землі №201505000100363 відповідно до якого, Запорізькою міською радою передано, а ОСОБА_1 прийнято земельну ділянку загальною площею 0,0567 га з кадастровим номером 2310100000:05:006:0146 (далі - Договір оренди землі). Відомості щодо реєстрації права оренди також підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №417830003 від 14.03.2025.
За умовами Договору оренди землі орендодавець відповідно до рішення п'ятдесят восьмої сесії шостого скликання Запорізької міської ради № 74/202 від 10 червня 2015 року надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування магазину, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Земельна ділянка кадастровий номер: 2310100000:05:006:0146 належить Територіальній громаді м. Запоріжжя в особі Запорізької міської раді на праві комунальної власності.
Власником об'єкту нерухомого майна: будівлі магазину, загальною площею 164,7 кв.м, літ.А та тераси, загальною площею 125,8 кв.м, літ.а, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 у період з 11.01.2011 по 20.06.2024 був ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 11.01.2011, посвідченого Гришиною В.І., приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу та зареєстровано в реєстрі за № 36.
Згідно п. 11 Договору оренди землі, договір укладено до 10.06.2034 року.
Пунктом 6 Договору оренди землі встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 997 710 грн. 21 коп. в цінах 2015 року.
Відповідно до п. 12 Договору оренди землі оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 29 931 грн. 31 коп. на рік, що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2015 року.
Згідно п. 13 Договору оренди землі обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Відповідно до п. 14 Договору оренди землі орендна плата вноситься у порядок і спосіб, передбачений ст. 287 Податкового кодексу України на розрахунковий рахунок Управління Державної казначейської служби України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя 33212815700007 отримувач: Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 38025409, код 18010900.
Запорізька міська рада повністю виконала покладені на неї зобов'язання передбачені договором, та передала орендарю земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:006:0146, загальною площею 0,0567 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , а орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду.
За таких умов, у орендаря за результатами підписання Договору оренди землі виник обов'язок сплачувати орендну плату на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.
30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.2015 року в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.
30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення №6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)». Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:006:0146 відноситься до категорії інших земель м. Запоріжжя, розмір орендної плати якої складає 3% від нормативної грошової оцінки.
28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564). Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Відповідно до додатку до вказаного рішення річний розмір орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:006:0146, наданої для розташування магазину, яка відноситься до категорії інших земель м. Запоріжжя і становить 3 відсотки від їх нормативної грошової оцінки.
Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 та від 28.11.2018 №26 не змінювались та не скасовувались і є чинними.
Згідно п. 15 Договору оренди землі, розмір орендної плати переглядається зокрема у разі: зміни розмірів земельного податку; підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; прийняття Орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства; затвердження нової нормативної грошової оцінки землі; в інших випадках, передбачених законом.
Договором оренди землі також встановлені обов'язки орендаря.
Так у п. 34.4. зазначено, що орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.
Пунктом 34.17 передбачено, що у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, орендарем протягом місяця з моменту прийняття такого рішення Запорізькою міською радою та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний звернутись до орендодавця із заявою про внесення змін до пункту 12 договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладання додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, та подати цю додаткову угоду до податкових органів. У випадку невиконання Орендарем вищевказаного обов'язку та/або відсутності укладеної додаткової угоди щодо зміни розміру орендної плати за договором оренди землі протягом 3 місяців з дати подачі заяви, вказаної у даному пункті, це є підставою для одностороннього розірвання договору оренди землі Орендодавцем, та/або стягнення з Орендаря збитків, що складаються з неоплаченої суми орендної плати за весь строк її недоплати, та/або звернення Запорізької міської ради до суду з вимогою викласти договір оренди в частині розміру орендної плати у новій редакції.
Відповідач ОСОБА_1 не звертався до Запорізької міської ради із заявою про внесення змін до пункту 12 договору оренди землі та укладання додаткової угоди щодо зміни розміру орендної плати за договором оренди землі.
В даному випадку має місце зміна нормативної грошової оцінки землі, що призвело до зміни розміру орендної плати за договором.
Проте, відповідач не сплачував орендну плату за Договором оренди землі у відповідності до нової НГО з 2016 року, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість зокрема, за період з 01.01.2018 по 31.12.2023 в сумі 236 532,81 грн., що підтверджується розрахунком.
Відповідно до ч.1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За змістом частини дев'ятої статті 93 Земельного кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
У ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ «Податок на майно») об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до вимог статті 124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У статті 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За положеннями статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно положень ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Цивільні зобов'язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 ЦК України, зокрема з договорів та інших правочинів.
У пункті 3 частини першої статті 3 ЦК України закріплено, що серед загальних засад цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.
Частинами першою та третьою статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
У статті 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною першою статті 628 ЦК України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.
Згідно з ч. 1 статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Згідно із ч.ч.1-3 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Відповідно до статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства (частини перша та друга статті 648 ЦК України).
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно із ч.1 ст.652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
У постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19 Велика Палата Верховного Суду, виснувала, що за загальними правилами договори укладаються сторонами цивільних правовідносин, різновидами яких є правовідносини, які виникають з договорів оренди землі, на принципах рівності сторін, свободи договору, з урахуванням обов'язкових вимог щодо такого виду договорів та зазначенням його істотних умов і у відповідній формі.
За змістом статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Частиною третьою статті 22 Закону України «Про оренду землі» визначено, що розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.
Так, норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.
Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».
Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За змістом статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України «Про оцінку земель». Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Тобто, з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки (вказана правова позиція викладена в п. 103 постанови Великої Палати Верховного Суду від 01.06.2024 у справі № 914/2848/22).
Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Відомості, щодо сплати ОСОБА_1 за Договором оренди землі у 2017-2024 роках підтверджуються листом ГУ ДПС у Запорізькій області №14017/5/08-01-13-03-04 від 24.12.2024, та складають: у 2018-2021 роках по 45 465,06 грн.; у 2022 році - 0,00 грн.; у 2023 році - 57 513,29 грн..
Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-2300110812024 від 14.08.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:006:0146, загальною площею 0,0567 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , становить 4 070 277,54 грн. , у цінах 2024 року.
Загальний розмір заборгованості за період з 01.01.2018 по 31.12.2021 та з 01.01.2023 по 31.12.2023 складає 236 532,81 гривень, що підтверджується розрахунком, який зроблено на підставі Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №6 «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю», витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянкивід 14.08.2024 № НВ-2300110812024, листа ГУ ДПС у Запорізькій області №14017/5/08-01-13-03-04 від 24.12.2024, листа державної служби України з питань геодезії, картограції та кадастру від 12.01.2024 № 6-28-0.222-600/2-24.
Враховуючи те, що позивач надав суду належні докази на підтвердження порушення своїх прав та визнання відповідачем позову , суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за договором оренди землі №201505000100363 від 21.09.2015, за період з 01.01.2018 по 31.12.2021 та з 01.01.2023 по 31.12.2023 в розмірі 236 532,81 гривень.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь позивача судові витрати в сумі 2838,39 гривень.
На підставі викладеного та ст.ст. 5, 10, 13, 19, 76, 77, 81, 133, 141, 263, 264, 265, ЦПК України, ст.ст.611, 615, 629 ЦК України, ст.ст.13, 15, 21 Закону України «Про оренду землі», суд,-
Позовні вимоги Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором оренди землі - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 ) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) заборгованість за договором оренди землі №201505000100363 від 21.09.2015, за період з 01.01.2018 по 31.12.2021 та з 01.01.2023 по 31.12.2023 в розмірі 236 532 гривень 81 копійок (отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запорiжжя/18010900, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37941997, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код платежу - 18010900 «Орендна плата з фізичних осіб», номер рахунку (IBAN) - UA928999980334149815000008479).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 ), на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 02140892, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) судовий збір, сплачений при подачі позовної заяви в розмірі 2 838 гривень 39 копійок (отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, рахунок: UA058201720344270024000034816, ЄДРПОУ 02140892, банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ).
Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 12 січня 2026 року.
Суддя А.В.Воробйов