Справа № 304/2232/25 Провадження № 3/304/113/2026
21 січня 2026 року м. Перечин
Суддя Перечинського районного суду Закарпатської області Ганько І.І., розглянувши матеріали, які надійшли з НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Нова Скварява Жовківського району Львівської області, мешканця АДРЕСА_1 , монтажника ТОВ «СМБ Захід», громадянина України,
за ч. 2 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
з протоколу про адміністративне правопорушення ЗхРУ № 009781Е від 24 вересня 2025 року видно, що того ж дня о 12.15 год ОСОБА_1 був виявлений та затриманий на околиці населеного пункту Новоселиця Ужгородського району Закарпатської області в межах прикордонної смуги прикордонним нарядом «Група реагування» на відстані 1 500 м до державного кордону на напрямку 186 прикордонного знаку за вчинення спроби незаконного перетину державного кордону з України у Словацьку Республіку поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон у пішому порядку у складі групи осіб під час дії правового режиму воєнного стану, чим порушив вимоги ст. 9, 12 Закону України «Про Державний кордон України» від 04 листопада 1991 року, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Зазначені дії ОСОБА_1 помічником начальника відділу з адміністративно-юрисдикційної діяльності ОСОБА_2 кваліфіковано за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП як ті самі дії (перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади), вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, однак попередньо направляв до суду заяви про розгляд справи без його участі через віддаленість місця проживання, а також письмові пояснення, в яких вказував на те, що перебував у прикордонній зоні у відрядженні, про що долучає копію дозволу на роботу. Коли його зупинили прикордонники, він не мав перепустки у прикордонну зону, тому стосовно нього склали протокол про адміністративне правопорушення, хоча наміру перетинати кордон він не мав.
Вивчивши письмові матеріали справи про адміністративне правопорушення, а також подані особою пояснення та документи, суддя прийшов до такого висновку.
Відповідно до вимог ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Частиною 2 статті 204-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність, зокрема за спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України, вчинене групою осіб.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов'язковими елементами якого є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.
Як вбачається з матеріалів справи, уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, зібрано наступні докази: протокол про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 009781Е від 24 вересня 2025 року, протокол про адміністративне затримання від 24 вересня 2025 року, протокол особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 24 вересня 2025 року, рапорт інспектора Д.Новика від 24 вересня 2025 року та Схема затримання громадянина України.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 009781Е від 24 вересня 2025 року, того ж дня о 12.15 год ОСОБА_1 був виявлений та затриманий в межах прикордонної смуги прикордонним нарядом «Група реагування» на околиці населеного пункту Новоселиця Ужгородського району на відстані 1 500 м до державного кордону у напрямку 186 прикордонного знаку під час спроби незаконного перетину державного кордону з України у Словацьку Республіку поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон у пішому порядку у складі групи осіб в умовах воєнного стану. Своїми діями ОСОБА_1 порушив ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України», тобто вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Аналогічні відомості містить протокол про адміністративне затримання від 24 вересня 2025 року.
З протоколу особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 24 вересня 2025 року вбачається, що у громадянина ОСОБА_1 будь-яких речей, цінностей, документів вилучено не було.
Дослідивши вказані докази, суддя вважає, що такі не доводять поза розумним сумнівом винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, яке ставиться йому у провину, оскільки не вказують на наявність у його діях прямого умислу на незаконний перетин Державного кордону України.
Так, протокол про адміністративне правопорушення та протокол про адміністративне затримання доводять виключно факт перебування ОСОБА_1 у прикордонній смузі на напрямку 186 прикордонного знаку (околиця населеного пункту Новоселиця), на відстані 1 500 м до лінії Державного кордону України.
Разом з цим в матеріалах справи відсутні пояснення ОСОБА_1 та інших учасників групи, які б підтверджували наявність у них наміру на незаконний перетин кордону.
Крім того суддя зважає на те, що фото чи відео фіксації факту вчинення правопорушення чи інших доказів, які б вказували на причетність ОСОБА_1 до правопорушення, яке ставиться йому у провину, судді не надано.
Окрім цього під час особистого огляду речей у громадянина ОСОБА_1 не було вилучено жодних речей та документів, які б могли свідчити про намір перетину державного кордону, зокрема документи для виїзду за кордон або ж іноземну валюту, тощо.
Натомість з надісланих ОСОБА_1 до суду пояснень видно, що він перебував на Закарпатті у прикордонній зоні у службовому відрядженні, оскільки є монтажником ТОВ «СМБ Захід» та протягом восьми днів з 23 вересня 2025 року виконував роботи по монтажу модульного будинку, про що свідчить долучена ним копія посвідчення про відрядження. Оскільки він не мав дозволу на перебування у прикордонній зоні, його затримали та оформили матеріали про адміністративне правопорушення, хоча активних дій, спрямованих на незаконний перетин кордону не вчиняв, що у свою чергу свідчить про відсутність в його діях умислу на незаконний перетин Державного кордону України.
Виходячи з вищенаведених обставин суддя дійшов висновку, що органом, який склав протокол про адміністративне правопорушення, не надано жодних беззаперечних та достатніх доказів, які б свідчили про вчинення ОСОБА_1 дій, передбачених ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Саме по собі перебування ОСОБА_1 на відстані 1 500 м від лінії державного кордону, з урахуванням того, що останній є особою з інвалідністю внаслідок війни, не може слугувати доказом наміру в нього незаконно перетнути Державний кордон України, що вказує на відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Таким чином, на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження наявних в матеріалах справи доказів, враховуючи, що в силу принципу презумпції невинуватості всі сумніви у винуватості особи, що притягається до відповідальності, тлумачаться на її користь, суддя прийшов до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, не доведена належними, допустимими та достовірними доказами, а тому провадження у справі слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення.
З врахуванням положень і тлумачень ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
Частиною 1 ст. 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 07.07.2020 у справі № 463/1352/16-а (провадження № К/9901/21241/18) у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 цього Кодексу провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю при відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 7, 9, 247, 277, 278-280, 283-285 КУпАП, суддя,
провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Закарпатського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя:Ганько І. І.