Постанова від 20.01.2026 по справі 906/394/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2026 р.м. Житомир Справа № 906/394/25

За заявою: Головного управління Державної податкової служби в Житомирській області

до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ"

про банкрутство

Суддя Гнисюк С.Д.

Представники:

- Арбітражний керуючий Коваль Іванна Василівна (в режимі відеоконференції) - розпорядник майна Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ".

В провадженні Господарського суду Житомирської області знаходиться справа №906/394/25 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ".

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 19.06.2025, зокрема, відкрито провадження у справі №906/394/25 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ"; визнано вимоги ініціюючого кредитора - Головного управління Державної податкової служби в Житомирській області на суму 14745487,87 грн. (з яких: 8341113,00 грн. - основний платіж; 2085278,00 грн. - фінансова /штрафна санкція, 4319096,87 грн. - пеня) та 24224,00грн. судового збору; призначено розпорядником майна Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" арбітражного керуючого Коваль Іванну Василівну, за її згодою; оприлюднено повідомлення про відкриття Господарським судом Житомирської області провадження у справі №906/394/25.

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 04.09.2025 завершено попереднє судове засідання у справі про банкрутство №906/394/25; встановлено перелік та розмір визнаних судом вимог кредиторів, що підлягають внесенню розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів: Головного управління Державної податкової служби в Житомирській області на суму 14745487,87 грн. (з яких: 8341113,00 грн. - основний платіж; 2085278,00 грн. - фінансова /штрафна санкція, 4319096,87 грн. - пеня) та 24224,00грн. судового збору. Постановлено розпоряднику майна внести визнані судом грошові вимоги до реєстру вимог кредиторів боржника в порядку черговості, встановленої Кодексом України з процедур банкрутства.

06.11.2025 від розпорядника майна ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" Коваль Іванни Василівни надійшло клопотання №02-25/зерно/45 від 06.11.2025, згідно якого розпорядник майна просить визнати Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" банкрутом, відкрити ліквідаційну процедуру та призначити ліквідатором арбітражного керуючого Коваль І.В.

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 06.11.2025 прийнято та призначено до розгляду клопотання розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" Коваль Іванни Василівни №02-25/зерно/45 від 06.11.2025; прийнято до відома та долучено до матеріалів справи проміжні звіти розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" Коваль Іванни Василівни №02-25/зерно/38 від 19.09.2025 (за період 18.08.2025 - 18.09.2025рр.) та №02-25/зерно/41 від 17.10.2025 (за період 19.09.2025 - 17.10.2025рр.); підсумкове засідання відкладено; призначено судове засідання на 20.01.2026; постановлено розпоряднику майна Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" Коваль Іванні Василівні та комітету кредиторів, до дати судового засідання, привести клопотання про перехід до наступної процедури у відповідність до вимог статті 48 Кодексу України з процедур банкрутства.

06.11.2025 на адресу Господарського суду Житомирської області, через загальний відділ, від арбітражного керуючого ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" Коваль Іванни Василівни надійшла заява №ік/25 від 06.11.2025 на участь у справі, з додатками.

В засіданні суду 20.01.2026 розглядалось клопотання розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" Коваль Іванни Василівни №02-25/зерно/45 від 06.11.2025.

Розпорядник майна в засіданні суду 20.01.2026 клопотання підтримала та просила суд задовольнити його. Надала усні пояснення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасника у справі про банкрутство, Господарський суд Житомирської області, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно із ч. 1 ст. 49 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - Кодекс про банкрутство), у підсумковому засіданні суду у процедурі розпорядження майном боржника здійснюється перехід до наступної судової процедури (процедури санації, ліквідації) або закривається провадження у справі.

Відповідно до ч. 6 ст. 48 Кодексу про банкрутство, під час проведення процедур банкрутства інтереси всіх кредиторів представляє комітет кредиторів, утворений відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 Кодексу про банкрутство, до закінчення процедури розпорядження майном боржника збори кредиторів приймають одне з таких рішень:

- схвалити план санації та подати до господарського суду клопотання про введення процедури санації і затвердження плану санації;

- подати до господарського суду клопотання про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 19.06.2025, зокрема, визнано вимоги ініціюючого кредитора - Головного управління Державної податкової служби в Житомирській області на суму 14745487,87 грн. (з яких: 8341113,00 грн. - основний платіж; 2085278,00 грн. - фінансова /штрафна санкція, 4319096,87 грн. - пеня) та 24224,00грн. судового збору.

З моменту відкриття провадження по справі №906/394/25 та призначення розпорядником майна ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" Коваль 1.В, на адресу розпорядника майна заяви про визнання кредиторських вимог не надходили.

Загальна сума грошових вимог, включених до реєстру вимог кредиторів боржника та визнаних господарським судом, складає 14 769 711,87 грн.

06.11.2025 року відбулися збори кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ", на яких були присутні арбітражний керуючий Коваль І.В. та представник Головного управління Державної податкової служби в Житомирській області (8 341 113,00 голосів).

За результатами проведення зборів кредиторів було прийнято рішення:

- звернутися до Господарського суду Житомирської області з клопотанням про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури;

- призначити ліквідатором арбітражного керуючого Коваль І.В.;

- уповноважити арбітражного керуючого Коваль І.В. звернутися до Господарського суду Житомирської області з клопотанням про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором арбітражного керуючого Коваль І.В.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні докази, суд дійшов до висновку, що боржник неспроможний самостійно відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше, як через застосування ліквідаційної процедури, з огляду на наступне.

Розпорядником майна, відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства, була проведена наступна робота та встановлені наступні факти.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" (ЄДРПОУ 38514574) зареєстровано 21.12.2012 року, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 10681020000030557.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" (ЄДРПОУ 38514574) зареєстровано за адресою: 10007, Житомирська область, м. Житомир, вул. Авіаторів, буд. 9.

Відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства та Наказу Міністерства юстиції України №593/5 від 18.02.2020 року «Про порядок подання арбітражними керуючими обов'язкових відомостей (інформації)», розпорядником майна були подані відомості про боржника.

З метою виявлення ліквідаційної маси боржника й найбільш повного визначення її розміру, були направлені запити до органів державної влади, органів місцевого самоврядування установ і організацій, у тому числі банків, депозитарних установ, організацій, щодо надання інформації, копій документів, необхідних арбітражному керуючому для здійснення повноважень у справі про банкрутство щодо боржника.

З метою виявлення всіх видів активів підприємства, були направлені відповідні запити.

Листом вих.№20169/6/06-30-13-02 від 04.07.2025 Головне управління ДПС у Житомирській області повідомило, що згідно інтегрованих карток, які ведуться ГУ ДПС, станом на 30.06.2025 у ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" наявні несплачені податкові зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 14745501,84 грн, з них: основний платіж - 8341113,00 грн., штрафні санкції - 208 5278,00 грн., пеня - 4319096,87 грн (Додаток 1).

Згідно з даними автоматизованих інформаційно-комунікаційних систем ДПС України, користувачами яких є територіальні органи ДПС, ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" фінансову звітність за 2022, 2023, 2024 та І квартал 2025 року до ГУ ДПС не подавало.

Згідно Додатку 2 ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" має відкриті банківські рахунки у форматі IBAN: АТ "ПУМБ" та АТ "ОТП БАНК"

Листом вих.№КНО-07.8.5/9976БТ від 30.07.2025 та листом вих.№КНО-07.8.5/11024БТ від 20.08.2025 АТ "ПУМБ" повідомило про те, що за рахунками ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" за період з дати відкриття рахунків по 22.07.2025 рух коштів відсутній.

Листом вих.№73-1-1/4001-БТ від 22.07.2025 АТ "ОТП БАНК" надано виписку по рахунку боржника, згідно якої з 20.06.2017року коштів на даному рахунку не має.

Листом вих.№21506/6/06-30-12-01-06 від 21.07.2025 ГУ ДПС у Житомирській області надало відомості про посадових осіб та дані про банківські рахунки згідно з даними автоматизованих інформаційно-комунікаційних систем ДПС України, користувачами яких є територіальні органи ДПС.

Листом вих.№0600-0503-8/58503 від 03.07.2025 Головне управління ПФУ в Житомирській області повідомило, що станом на 03.07.2025 заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за ТОВ “Зернооптпостач » відсутня. Щодо надання копій звітності та інформації по чисельності найманих працівників, ГУ ПФУ запропонувало звернутися до Державної податкової служби України, в зв'язку з тим, що з жовтня 2013 року функції адміністрування єдиного соціального внеску, а також облік платників та прийняття звітності здійснюються органами Державної податкової служби.

Листом вих.№03.1-04/263-25 від 30.06.2025 Головне управління статистики у Житомирській області повідомило, що ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" до ГУ статистики у Житомирській області фінансову звітність за період з 2022 по 2025 не подавало.

Листом вих.№13-06/51-25 від 18.08.2025 Головне управління статистики у Житомирській області повідомило, що ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" до ГУ статистики у Житомирській області фінансову звітність за період з 2012 по 2022 роки не подавало.

Листом вих.№24129/6/06-30-12-03-14 від 19.08.2025 ГУ ДПС Житомирської області надано копії наявної фінансової звітності суб'єкта малого підприємництва ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" за 2014, 1-3 кв. 2015, 2-4 кв. 2016 та 1 кв. 2017років.

Листом вих.№82088/23.12-2025/22 від 11.09.2025 Корольовський відділ державної виконавчої служби у м.Житомирі повідомив, що згідно даних автоматизованої системи виконавчого провадження на виконанні у відділі ДВС станом на 11.09.2025 відсутні виконавчі провадження, стягувачем або боржником за якими є ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ". Також повідомив, що інформація про майно ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ", яке було описане та арештоване відділом ДВС з відміткою про реалізацію у відділі відсутня.

Листом вих.№18-13-908 від 01.07.2025 Управління забезпечення реалізації повноважень у Житомирській області РВ ФДМ України по Рівненській та Житомирській областях повідомило, що приватизацію підприємства за кодом ЄДРПОУ 38514574 Управління забезпечення реалізації повноважень у Житомирській області РВ ФДМ України по Рівненській та Житомирській областях (правонаступник РВ ФДМ України по Житомирській області) не здійснювало. Інформація щодо державного майна на балансі ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" в Управлінні відсутня.

Листом вих.ДяЗ1/35/12-7913-2025 від 30.06.2025 РСЦ ГСЦ МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях повідомив, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру транспортних засобів, станом на 30.06.2025 року за ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" транспортні засоби серед зареєстрованих не значаться.

Листом вих.№7.19-2/27/8.19/5493 від 04.07.2025 Житомирська митниця Державної митної служби України повідомила, що станом на 02.07.2025 року ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" перебуває на обліку в митних органах, як суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності картка обліку від 15.08.2016 №901/2016/129, інформація про наявність заборгованості зі сплати митних платежів ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" - відсутня.

Листом вих.№34/01/11919 від 15.07.2025 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку повідомила, що станом на 15.07.2025 у ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" відсутні ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, передбачені ст.4 Закону України “Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» (далі - Закон). Також ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" не здійснювало реєстрацію випусків цінних паперів інститутів спільного інвестування, а за наявними щоквартальними адміністративними даними, наданими депозитарними установами, відповідно до Положення про порядок звітування депозитарними установами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.06.2013 №992, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.07.2013 за №1126/23658, станом на 31.03.2025 ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" серед власників пакетів голосуючих акцій (5 відсотків і більше) акціонерних товариств, відсутнє.

Листом вих.№12/520-25 від 29.08.2025 Управління підтримання льотної придатності Державної авіаційної служби України повідомило, що у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України за ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" повітряні судна не зареєстровані.

Листом вих.№4491-3.1 від 09.07.2025 Державне космічне агентство України повідомило, що зареєстрованих унікальних об'єктів космічної діяльності у ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" немає.

Листом вих.№1153/2-12 від 03.07.2025 Департамент з питань цивільного захисту населення та оборонної роботи Житомирської обласної військової адміністрації повідомив, що в інформаційній системі “Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту» на території Житомирської області за ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" захисних споруд цивільного захисту на обліку не перебуває.

Листом вих.№4259/03/18-25 від 16.07.2025 Департамент сервісних послуг Державної інспекції архітектури та містобудування України повідомив, що шляхом перевірки відомостей, які містяться в Реєстрі будівельної діяльності, за параметром пошуку “замовник будівництва - ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" інформації та документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, та документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, змін до них, їх скасування чи анулювання станом на дату надання відповіді не виявлено.

Листом вих.№Вих-2300/10-00/-ДВ від 07.07.2025 ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області повідомило, що згідно Єдиного реєстру для ведення автоматизованого обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів за ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" на 07.07.2025 сільськогосподарська та інша спеціальна техніка в Житомирській області не зареєстрована і раніше не була зареєстрована.

Листом вих.№33-6-0.222-2534/2-25 від 08.07.2025 ГУ Держгеокадастру у Житомирській області повідомило, що відповідно до відомостей Державного земельного кадастру та Книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування земельними ділянками та права оренди на території Житомирської області за юридичною особою, що зазначена у вищезазначеному запиті, відсутні.

Листом вих.№ЦЗ/3/8527-25 від 08.07.2025 Центрально-Західне міжрегіональне управління державної служби з питань праці (м.Житомир) повідомило, станом на 07.05.2025 за ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" в Міжрегіональному управлінні не були зареєстровані великотоннажні та інші технологічні транспортні засоби, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування.

Листом вих.№11343/02-1-3/15-25 від 11.07.2025 Державна служба морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України повідомила, що за наявною інформацією, яка міститься в електронних версіях Державного суднового реєстру України та Суднової книги України, відсутні відомості щодо зареєстрованих суден, власником або судновласником яких є/було ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ".

Листом вих.№ГІОЦ-50/785н від 03.07.2025 Філія “ГІОЦ» АТ “Укрзалізниця» повідомила, що в Автоматизованому банку даних парку вантажних вагонів інформації про вагони за ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ", як власника, не має.

Згідно Інформаційної довідки №434378265 від 07.07.2025 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" відомості відсутні.

За результатами іменного інформаційного пошуку за критеріями: “38514574» та "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" з використанням пошукового сервісу “Спеціальна інформаційна система УКРНОІВІ “СІС» станом на 11.07.2025 відомостей про винаходи, корисні моделі, торговельні марки та промислові зразки, що зареєстровані за ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" не виявлено.

Згідно інформації з Автоматизованої системи виконавчого провадження Міністерства юстиції України станом на 04.11.2025 відкриті виконавчі провадження де стягувачем або боржником є ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" відсутні.

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" не має відокремлених підрозділів та не є засновником інших юридичних осіб.

Щодо результатів інвентаризації.

26.06.2025 розпорядником майна ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" Коваль І.В. на юридичну адресу ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" (10007, м. Житомир, вул. Авіаторів, буд.9) було надіслано запит вих.№02-25/зерно/1 від 26.06.2025 з проханням призначити день та час проведення інвентаризації та в найкоротші строки надати належним чином завірені копії всіх документів щодо фінансової звітності.

16.07.2025 лист направлений на юридичну адресу ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" повернувся розпоряднику майна. Причина повернення: “За закінченням терміну зберігання».

14 серпня 2025 року розпорядником майна було здійснено виїзд за юридичною адресою ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" в м. Житомир по вул. Авіаторів, буд. 9. При виїзді було встановлено, що за вказаною адресою ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" не знаходиться, про що складено Акт незнаходження за юридичною адресою.

Враховуючи вищезазначене, інвентаризація майна ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" розпорядником майна була проведена самостійно. За результатами проведеної інвентаризації майнових активів (майна та майнових прав) ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" не виявлено, про що складено відповідні акти.

Заборгованість по заробітній платі перед працівниками у ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" - відсутня.

Загальна сума кредиторських вимог включених до реєстру вимог кредиторів ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" складає 14 769 711,87 грн.

Кредиторські вимоги - не погашались.

На підставі отриманої інформації від державних установ та контролюючих органів, розпорядником проведено аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності та становище на ринках.

Проаналізувавши фінансово-господарський стан підприємства, було встановлено неспроможність виконати погашення боргу після настання встановленого строку сплати, оскільки не виявлені майнові активи.

У 2014-2015 роках підприємство було фінансово стійким (Кфа 0.91) та високоліквідним. У 2016 році фінансова модель була зруйнована через непродуктивне роздування балансу, що призвело до:

• Втрати фінансової незалежності: Коефіцієнт фінансової автономії обвалився з 0.91 до 0.09, вказуючи на надмірну залежність від позикових коштів.

• Гострої неплатоспроможності: Коефіцієнт абсолютної ліквідності прямує до нуля (0.00), що робить неможливим негайне погашення будь - яких зобов'язань.

• Втрати економічної ефективності: Рентабельність активів катастрофічно впала з 90% до 4%, що підтверджує неефективне використання або сумнівну якість активів.

З усього вищевказаного випливає, що на підприємстві починаючи з 2016 року наявні ознаки доведення до банкрутства, однак враховуючи те, що аналіз здійснюється без врахування всього обсягу звітності (відповідно до Методичних рекомендацій), це твердження може бути не до кінця обгрунтованим.

На підприємстві, починаючи з 2016 року, наявні економічні ознаки дій з доведення до банкрутства через: Штучне роздування балансу: Синхронне, непродуктивне збільшення кредиторської та дебіторської заборгованості, що призвело до критичного погіршення структури балансу та обнулення власних оборотних коштів (КЗВЗ=0.00).

• Стійка фінансова неспроможність: Відхилення від нормативних значень показників ліквідності та фінансової стійкості підтверджують, що підприємство мало яскраво виражені ознаки неплатоспроможності.

• Відсутність приховування: Не виявлено ознак дій з приховування банкрутства. Навпаки, фінансові показники (Кал, Кфа) чітко відображали незадовільний стан.

Аналіз ключових фінансових показників ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" за 2014-2017 роки свідчить про надкритичну неплатоспроможність підприємства, яка виникла внаслідок штучного погіршення фінансового стану у 2016 році.

На підприємстві наявні економічні ознаки дій з доведення до банкрутства, які проявилися у 2016 році через навмисне погіршення структури балансу (обнулення власних оборотних коштів) та обвальне падіння показників ліквідності та стійкості.

Враховуючи зазначене, можна прийти до висновку про надкритичну неплатоспроможність боржника. Така ситуація відповідає фінансовому стану потенційного банкрутства. У такому разі задоволення визнаних судом вимог кредиторів можливе лише шляхом застосування ліквідаційної процедури.

Відповідно до положень ст. 58 Кодексу про банкрутство, у випадках, передбачених цим Кодексом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру. Суд визначає строк, протягом якого ліквідатор зобов'язаний здійснити ліквідацію боржника. Цей строк не може перевищувати 12 місяців.

Банкрут - боржник, неспроможність якого виконати свої грошові зобов'язання встановлена господарським судом.

Під ліквідацією розуміється припинення суб'єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення в порядку цього Закону вимог кредиторів шляхом продажу його майна.

З системного аналізу норм закону вбачається, що боржник визнається банкрутом, коли господарським судом встановлено неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані вимоги кредиторів інакше як через застосування ліквідаційної процедури.

Відповідно до реєстру вимог кредиторів, визначенню підлягає розмір пасиву боржника. Відомості про актив боржника, мають міститися у звіті арбітражного керуючого (розпорядника майна) про фінансово - майновий стан божника, що повинен бути наданий комітету кредиторів та на основі якого комітет кредиторів вирішує питання про введення наступної судової процедури. Фінансово-майновий стан боржника (актив) повинен бути предметом розгляду в судовому засіданні.

Якщо встановлення пасиву боржника відбувається на попередньому засіданні суду, то остаточна правова оцінка активу і пасиву боржника та можливість відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом надається у підсумковому засіданні суду з огляду на знаходження справи у процедурі розпорядження майном боржника.

Таким чином, завдання підсумкового засідання суду полягає у з'ясуванні ознак банкрутства та наявності можливості визначення наступної судової процедури і подальшого здійснення провадження по справі, виходячи з клопотання комітету кредиторів, однак остаточна їх оцінка надається судом.

Судом досліджено звіт розпорядника майна про проведену роботу за наслідками процедури розпорядження майном, а також проведений розпорядником майна аналіз фінансово-господарської діяльності боржника.

Так, дослідивши матеріали справи, суд встановив, що пасиви значно перевищують активи боржника.

Враховуючи викладені обставини, а також той факт, що були виконані всі необхідні умови процедури розпорядження майном, складено реєстр заявлених вимог кредиторів, проведено аналіз фінансово-господарського стану та інвентаризацію боржника, створено комітет кредиторів, відсутні пропозиції щодо санації боржника, господарський суд приходить до висновку щодо необхідності введення процедури ліквідації та визнання боржника банкрутом.

Відповідно до ст. 59 Кодексу про банкрутство, з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:

- господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу, крім укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу у процедурі ліквідації тощо;

- строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав;

- у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;

- припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;

- відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;

- продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Кодексом;

- скасовуються арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;

- припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, члени виконавчого органу (керівник) банкрута звільняються з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (органу, уповноваженого управляти майном) майна банкрута.

Протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть зобов'язання щодо відшкодування збитків, завданих таким ухиленням. Ліквідатор має право замовити виготовлення дублікатів печатки та штампів у разі їх втрати.

Постанова про визнання боржника банкрутом є підставою для скасування всіх арештів та інших обмежень щодо майна такого боржника (крім тих, які застосовано у кримінальному провадженні) та вчинення відповідних реєстраційних дій.

Щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень ліквідатора у справі, суд зазначає про наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 Кодексу про банкрутство, у постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Кодексом, з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.

За приписами п. 2 ч.1 ст. 28 Кодексу про банкрутство, арбітражний керуючий для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією, у разі відсторонення розпорядника майна або керуючого реструктуризацією від виконання повноважень, керуючий санацією, керуючий реалізацією та ліквідатор призначаються господарським судом за клопотанням комітету кредиторів (у справі про банкрутство юридичної особи) чи зборів кредиторів (у справі про неплатоспроможність фізичної особи).

Як зазначено вище, 06.11.2025 зборами кредиторів вирішено призначити ліквідатором ТОВ "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" арбітражного керуючого Коваль Іванну Василівну.

Перевіривши заяву арбітражного керуючого Коваль Іванни Василівни №ік/25 від 06.11.2025 про участь у справі на відповідність її кандидатури вимогам Кодексу України з процедур банкрутства, у тому числі включення арбітражного керуючого до Єдиного реєстру арбітражних керуючих, судом встановлено відповідність арбітражного керуючого зазначеним вимогам. Матеріали справи містять копії документів арбітражного керуючого Коваль Іванни Василівни, яка виконувала обов'язки розпорядника майна. Обставин, передбачених пунктами ст.28 Кодексу про банкрутство, щодо вищезазначеної кандидатури, встановлено не було, а тому зазначена заява підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 28, 48, 49, 58, 59 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 232, 233 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Житомирської області, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Клопотання розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" Коваль Іванни Василівни №02-25/зерно/45 від 06.11.2025 задовольнити.

2. Припинити процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" та повноваження розпорядника майна Коваль Іванни Василівни.

3. Визнати Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" (10007, м. Житомир, вул. Авіаторів, буд. 9; код ЄДРПОУ 38514574) - банкрутом та відкрити ліквідаційну процедуру у справі строком на 12 місяців, до 20.01.2027.

4. Заяву арбітражного керуючого Коваль Іванни Василівни №ік/25 від 06.11.2025 про участь у справі - задовольнити.

5. Призначити ліквідатором у справі №906/394/25 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ" арбітражного керуючого Коваль Іванну Василівну (свідоцтво арбітражного керуючого № 1757 від 23.03.2016; адреса: вул. Срібнокільська, 24, а/с 70, м. Київ, 02095; РНОКПП НОМЕР_1 ), за її згодою.

6. Припинити повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, а також повноваження власника (власників) майна банкрута.

7. Зобов'язати посадових осіб (керівника боржника) Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНООПТПОСТАЧ", протягом п'ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.

8. Скасувати заборони на майно боржника чи будь-які інші обмеження щодо розпорядження майном цього боржника, накладені ухвалою суду від 19.06.2025.

9. Оприлюднити на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

10. Зобов'язати ліквідатора виконувати заходи ліквідаційної процедури згідно з Кодексом України з процедур банкрутства.

11. Зобов'язати державного реєстратора внести запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про призначення ліквідатора.

12. Призначити засідання суду для з'ясування стану здійснення ліквідаційної процедури на 26 березня 2026 р. о 10:00 в приміщенні Господарського суду Житомирської області зал судових засідань №731.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та підлягає оскарженню.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.

Дата складання повного тексту постанови: 22.01.2026.

Суддя Гнисюк С.Д.