Справа № 766/18887/25
н/п 2-о/766/214/26
21.01.2026р. Херсонський міський суд Херсонської області в складі:
головуючої судді Зуб І.Ю.
при секретарі Федоровій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (ЄДРПОУ 04060246, місцезнаходження: 73025, м. Херсон, вул. Торгова, б.24) про встановлення факту смерті особи,-
Заявник звернувся до суду з зазначеною заявою, в обґрунтування якої зазначив, наступне.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 був чоловіком заявниці. У 2022 році, коли Гола Пристань була тимчасово окупована, заявниця виїхала у м. Херсон, а чоловік залишився у їх будинку у Голій Пристані. 20 вересня 2025 року о 10 годині дня російські війська розбомбили їх будинок у АДРЕСА_2 , і внаслідок цього будинок був зруйнований, а ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тяжко поранений. Внаслідок чого ІНФОРМАЦІЯ_2 він помер у Скадовський районній лікарні Херсонської області. Заявниця не могла виїхати на окуповану територію, ОСОБА_2 було поховано в м. Скадовську сусідами. Свідоцтво про смерть, видане окупантами, відвезла сусідка на имя Світлана в м. Севастополь. Місце її конкретного проживання та засоби зв'язку заявниці відомі.
Про смерть чоловіка вона заявила до поліції. Заява зареєстрована в ЄРДР за номером 12025230000001933 від 09. 12. 2025 р., Головним управлінням національної поліції в Херсонській області порушено кримінальну справу за ст. 438 ч.2 КК України. Відповідь поліції, та постанова про залучення її до провадження як потерпілою додається. Як докази до заяви також додається фото знімки - могили ОСОБА_2 та фото ОСОБА_2 .
Просить встановити факт смерті чоловіка.
В судовому засіданні заявник підтвердила обставини, викладені в заяві. Просила її задовольнити. Вказала, що будь-якої можливості отримати медичні документи на підтвердження факту смерті чоловіка в неї відсутні, оскільки його смерть відбулась на тимчасово окупованій території України. Вказала, що її чоловік був поранений внаслідок атаки дрону на тимчасово окупованій території, його доставили в лікарню у мю. Скадовськ, де він помер від отриманих травм. Вказані обставини вона знає зі слів сусідів, які перебувають на тимчасово окупованій території. Похованням чоловіка займались друзі, які всі документи вивезли до тимчасово окупованого Криму.
Представник заявника в судовому засіданні підтримав доводи заяви, просив їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду повідомлявся.
Заслухавши заявника, представника заявника, свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає можливим постановити рішення про задоволення заяви. Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у шлюбі з 10.07.2015 року, що вбачається з свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_3 .
Згідно копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Гола Пристань Херсонської області, місце реєстрації проживання вказано АДРЕСА_2 з 06.02.1998 року.
РНОКПП ОСОБА_2 -1898513893, відповідно до копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру від 28.05.2001 року.
Згідно копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце реєстрації проживання зареєстроване в АДРЕСА_2 з 23.06.2015 року.
Крім того долучено до матеріалів справи фото захоронення із табличкою про поховання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_6 , фото транспортного засобу, фото трупа у труні.
Заява заявниці про загибель чоловіка зареєстрована в ЄРДР за номером 12025230000001933 від 09. 12. 2025 р., Головним управлінням національної поліції в Херсонській області порушено кримінальну справу за ст. 438 ч.2 КК України.
Відповідно до постанови старшого слідчого в ОВС відділу СУ ГЦНП в Херсонській області від 10.12.2025 року ОСОБА_1 залучено в якості потерпілої у вказаному кримінальному провадженні.
Свідки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 пояснили, що ОСОБА_2 , чоловік ОСОБА_1 , зі слів заявниці знають, що він був поранений на тимчасово окупованій території України внаслідок атаки дрону, потім помер у лікарні.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових дій) або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (далі - Наказ №75).
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Як роз'яснено у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року № 5, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин. При цьому слід мати на увазі, що встановлення з зазначених підстав факту смерті відрізняється від встановлення факту реєстрації смерті (яке провадиться на підставі п. 4 ст. 273 ЦПК і полягає у з'ясуванні, насамперед, обставин не самої події смерті, а її реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану) та від оголошення особи померлої, яке провадиться за правилами глави 35 ЦПК.
Згідно із ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Відповідно до п.1 Розділу 5 «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року, підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25жовтня 2006 року за №1150/13024 (далі-лікарське свідоцтво про смерть); фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25жовтня 2006 року за№1150/13024 (далі-фельдшерська довідка про смерть); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть Відповідно до ст. 317 ППК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Крім того, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року №1207-VІІ визначено особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій на тимчасово окупованій території. Відповідно до зазначеного Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ),виданий органами та/або особами, передбаченими частиною 3 статті 9 зазначеного Закону, є недійсним і не створює правових наслідків.
Враховуючи вищенаведене, єдиною підставою для державної реєстрації народження та смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту народження або смерті».
Встановлення факту смерті в судовому порядку необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України з подальшою реалізацією спадкових прав.
Будь-які докази, які свідчать про протилежне, у суду відсутні. Іншого способу захистити свої права заявник не має. Також заявник позбавлена можливості отримати інші докази на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, виходячи зі встановлених обставин у справі, досліджених у сукупності на підставі їх аналізу, суд вважає, що з огляду на зібрані докази факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження- м. Гола Пристань Херсонської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Скадовськ Херсонської області, Україна, є очевидним та обґрунтованим.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про те, що заява підлягає задоволенню.
Судом роз'яснюється, що це рішення є достатнім документом для підтвердження юридичного факту, про встановлення якого просить заявник.
Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Керуючись ст. ст. ст. ст. 13, 141, 263, 265, 267, 268, 293, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, суд, -
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження- м. Гола Пристань Херсонської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Скадовськ Херсонської області, Україна.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяІ. Ю. Зуб