Справа №944/238/26
Провадження №1-кс/944/48/26
19.01.2026 року м.Яворів
Слідча суддя Яворівського районного суду Львівської області ОСОБА_1 , вивчивши скаргу ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 в порядку ст.206 КПК України на дії уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 про негайне звільнення, протиправні дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо незаконного затримання та утримання, та не внесення відомостей до ЄРДР за фактом незаконного позбавлення волі громадянина ОСОБА_3 ,-
19.01.2026 до Яворівського районного суду Львівської області надійшла скарга ОСОБА_2 подана в інтересах ОСОБА_3 в порядку ст.206 КПК України.
В обгрунтування скарги покликається на те, що 16.01.2026 року ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , було затримано посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 без оформлення належного процесуального статусу, а саме, ОСОБА_3 не було повідомлено підстав затримання, відносно нього не було складено жодного процесуального документу (протоколу, постанови), не було викликано поліцію, хоча ОСОБА_3 фактично позбавили свободи пересування.
З 16.01.2026 року, ОСОБА_3 не має можливості самостійно залишити територію ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебуває під постійним наглядом осіб у військовій формі.
16.01.2026 року на електронну адресу Головного управління Національної поліції в Львівській області, мною в інтересах ОСОБА_3 була направлена заява №б/н від 16.01.2026 року про вчинення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 кримінального правопорушення щодо незаконного утримання та позбавлення волі ОСОБА_3 .
Станом на час звернення до суду не була направлена слідча-оперативна група для з'ясування дійсності перебування ОСОБА_3 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 на підтвердження вчинення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 кримінального правопорушення, передбаченого ст. 146 КК України.
Звертає увагу на те, що на день звернення з даною скаргою, витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо внесення відомостей про кримінальне правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 146 КК України йому не надано. ОСОБА_3 не було вручено направлення для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я у Збройних Силах України відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом МО від 14.08.2008 № 402 та не запропоновано пройти медичний огляд для визначення придатності до військової служби військово-лікарською комісією.
Посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомили ОСОБА_4 що за результатами проведеного медичного огляду військово лікарською комісією зроблено висновок, проте, що він придатний до військової служби, однак, копію постанови ВЛК ОСОБА_3 не було вручено.
Вважає, дії працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 незаконними та такими що підпадають під ознаки кримінального правопорушення передбаченого ст. ст. 371, 146 КК України, адже, відповідно до вимог Конституції України ніхто не може бути заарештований та триматися під вартою інакше, як на підставі мотивованого рішення суду.
Просить вимоги скарги задовольнити. Надати правову оцінку діям посадових та відповідальних осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 про незаконне утримання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язати негайно звільнити його. Зобов'язати начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 надати відомості (документи), на підставі яких ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 затриманий та утримується у даній установі.У разі перебування ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у ІНФОРМАЦІЯ_4 , негайно доставити останнього до слідчого судді. Зобов'язати органи досудового розслідування внести відомості до ЄРДР за фактом незаконного позбавлення волі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ст.146 КК України). Розгляд даної заяви проводити при особистій присутності ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим зобов'язати відповідальних осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 доставити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до зали суду.
Дослідивши матеріали скарги, слідча суддя прийшла наступного висновку.
Відповідно до п.18 ч.1 ст.3 КПК України слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Згідно п.10 ч.1 ст.3 КПК України кримінальне провадження - досудове розслідування і судове провадження, процесуальні дії у зв'язку із вчиненням діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність.
Так, відповідно до ч.1 ст.24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно з ч.3 ст.26 КПК України слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Відповідно до вимог ч.1 ст.206 КПК України кожен слідчий суддя суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться особа, яка тримається під вартою, має право постановити ухвалу, якою зобов'язати будь-який орган державної влади чи службову особу забезпечити додержання прав такої особи.
З аналізу ст.206 КПК України слідує, що слідчого суддю наділено повноваженнями забезпечити додержання прав особи, за умови тримання такої особи під вартою з порушенням її прав.
Тобто за наявності у слідчого судді даних про незаконне затримання, тримання під вартою, з порушенням прав особи, яка утримується слідчий суддя зобов'язаний діяти за приписом ст.206 КПК України.
Так, частиною 6 ст.206 КПК України якщо під час будь-якого судового засідання особа заявляє про застосування до неї насильства під час затримання або тримання в уповноваженому органі державної влади, державній установі (орган державної влади, державна установа, яким законом надано право здійснювати тримання під вартою осіб), слідчий суддя зобов'язаний зафіксувати таку заяву або прийняти від особи письмову заяву та: 1) забезпечити невідкладне проведення судово-медичного обстеження особи; 2) доручити відповідному органу досудового розслідування провести дослідження фактів, викладених в заяві особи; 3) вжити необхідних заходів для забезпечення безпеки особи згідно із законодавством.
Відповідно до ч.7 ст.206 КПК України слідчий суддя зобов'язаний діяти в порядку, передбаченому частиною шостою цієї статті, незалежно від наявності заяви особи, якщо її зовнішній вигляд, стан чи інші відомі слідчому судді обставини дають підстави для обґрунтованої підозри порушення вимог законодавства під час затримання або тримання в уповноваженому органі державної влади, державній установі.
Стаття 2 КПК України передбачає, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження.
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право звернення до суду. Проте, право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Порядок звернення до суду за судовим захистом у кримінальному провадженні урегульований Кримінальним процесуальним кодексом України. Зокрема, подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора під час досудового розслідування має відбуватись з дотриманням певних умов.
Так, Указом Президента України №69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч. 2 ст. 102, п.1, п.17, п.20 ч.1 ст. 106 Конституції України, оголошено про проведення загальної мобілізації.
При цьому, зобов'язано місцеві органи виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини, а також здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та
установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України.
Відповідно до вимог ч. 3, ч. 5 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Відповідно до ст.64, 65 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Із змісту скарги слідує що ОСОБА_3 незаконно утримується в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 без його згоди, проти волі, без рішення суду чи іншої правової підстави. з 16.01.2026 року, він не має можливості самостійно залишити територію ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебуває під постійним наглядом осіб у військовій формі.
Як вбачається із матеріалів скарги ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є особою призовного віку і може бути призваний по мобілізації до ЗСУ, оскільки, призов громадян на військову службу під час мобілізації не є позбавленням особи права на свободу та особисту недоторканість, гарантоване Конституцією України, а є обов'язком громадянина України на захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.
Згідно норм кримінального процесуального законодавства службові (посадові) особи військової частини не є уповноваженими службовими особами, яким надано право на здійснення затримання в рамках кримінальної юрисдикції. Відтак, заявник не є затриманою особою в розумінні кримінально-процесуального законодавства, а тому повноваження слідчого судді на вказані правовідносини не поширюються.
Таким чином, слідчий суддя, як і інші службові особи органів державної влади має діяти виключно в межах наданої компетенції.
Враховуючи наведені обставини, слідча суддя вважає, що підстав для відкриття провадження за вимогами даної скарги в порядку 206 КПК України, а саме надання правової оцінки діям посадових та відповідальних осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 про незаконне утримання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов'язання негайно звільнити його, зобов'язання начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 надати відомості (документи), на підставі яких ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 затриманий та утримується у даній установі; у разі перебування ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у ІНФОРМАЦІЯ_4 , негайно доставити останнього до слідчого судді не має, оскільки, призов громадян на військову службу під час мобілізації не є позбавленням особи права на свободу та особисту недоторканість, гарантоване Конституцією України, а є обов'язком громадянина України на захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, а тому у відкриття провадження в цій частині скарги слід відмовити.
При цьому, слідча суддя звертає увагу, що у разі порушення прав чи інтересів особи, службовими (посадовими) особами військової частини при здійсненні ними своїх повноважень, пов'язаних із мобілізацією, для судового захисту особа вправі звернутися із адміністративним позовом до компетентного адміністративного суду, а у разі вчинення щодо неї протиправних дій, що містять ознаки кримінальних правопорушень до правоохоронного органу із заявою про вчинення кримінального правопорушення.
Щодо вимоги зобов'язання органу досудового розслідування внести відомості до ЄРДР за фактом вчинення кримінального правопорушення, а саме, незаконного позбавлення волі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , слідча суддя прийшла до наступного.
16.01.2026 року скаржником в інтересах ОСОБА_3 на електронну пошту Головного управління Національної поліції в Львівській області, була направлена заява №б/н від 16.01.2026 року про вчинення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 кримінального правопорушення щодо незаконного утримання та позбавлення волі ОСОБА_3 , яка в подальшому була скерованоа до Яворівського РВП Львівської області для прийняття рішення.
Станом на 19.01.2026року відомості до ЄРДР за зверненням ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 від 16.01.2026 року, не внесенні, відтак в цій частині вимог скаргу слід призначити до розгляду.
Розгляд скарги по вимозі внести відомості до ЄРДР за фактом незаконного позбавлення волі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначити у відкритому судовому засіданні на 10год. 15хв. 20 січня 2026 року в приміщенні Яворівського районного суду Львівської області за адресою: м.Яворів, вул.Будівельна, 5 (3 поверх, зал судових засідань №7).
Про розгляд скарги повідомити скаржника, Яворівський РВП ГУ НП у Львівській області, Яворівську окружну прокуратуру Львівської області.
Витребувати з Яворівського РВП ГУ НП у Львівській області матеріали за заявою ОСОБА_5 від 16 січня 2026року про внесення відомостей в ЄРДР щодо вчинення кримінального правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.2, 7, 9, 24, 26, 206, 214, 303, 309, 372 КПК України,слідча суддя,-
Відкрити провадження за скаргою ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 в частині невнесення відомостей до ЄРДР за фактом вчинення кримінального правопорушення.
Розгляд скарги призначити у відкритому судовому засіданні на 10год. 15хв. 20 січня 2026 року в приміщенні Яворівського районного суду Львівської області за адресою: м.Яворів, вул.Будівельна, 5 (3 поверх, зал судових засідань №7).
Про розгляд скарги повідомити скаржника, Яворівський РВП ГУ НП у Львівській області, Яворівську окружну прокуратуру Львівської області.
Витребувати з Яворівського РВП ГУ НП у Львівській області матеріали за заявою ОСОБА_5 від 16 січня 2026року про внесення відомостей в ЄРДР щодо вчинення кримінального правопорушення.
В решті вимог у відкритті провадження за скаргою ОСОБА_2 поданої в інтересах ОСОБА_3 в порядку ст.206 КПК України -відмовити.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена в частині відмови у відкритті провадження безпосередньо до Львівського апеляційного суду в порядку та строки, передбачені КПК України.
Слідча суддя: ОСОБА_1